Рішення № 95073388, 23.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2021
Номер справи
560/8300/20
Номер документу
95073388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8300/20

РІШЕННЯ

іменем України

23 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської міської ради Хмельницької області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 07.12.2020, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення сімдесят другої сесії VII скликання Волочиської міської ради від 06 липня 2020 року № 238-72/2020 «Про погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 »; 2) зобов`язати Волочиську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,72 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства на території населеного пункту с. Соломна Волочиського району Хмельницької області, в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що подав до відповідача заяву про надання мені дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідної земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту с. Соломна Волочиського району. Зазначає, що мав намір отримати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою на заштриховану частину земельної ділянки, площею 0,72 га, що і відображалось у додатку до заяви, викопіровки з публічної кадастрової карти України, що і відображається в додатку. В липні 2020 року отримав Рішення сімдесят другої сесії VII скликання Волочиської міської ради від 06 липня 2020 року № 238-72/2020 «Про погодження Головному управлінню Держгеокадастру Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 ». Відповідно до зазначеного рішення міська рада не розглянула по суті його звернення, а чомусь вирішила погодити Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,7200 га гр. ОСОБА_1 із земель державної власності - для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту с. Соломна Волочиського району Хмельницької області. В подальшому, 08.09.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовлено у наданні такого дозволу, з цих підстав, що цей орган не є розпорядником цієї землі та таке погодження не передбачене законодавством. Вважає таку позицію відповідача незаконною та неправомірною, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 17.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

04.01.2021 відповідач подав Відзив на позовну заяву №1675 від 30.12.2020 в якому просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що 01 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Волочиської міської ради із заявою про необхідність прийняття рішення сесії міської ради щодо погодження Головному управління Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,7200 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Соломна. При цьому, це була заява саме такого змісту, а не «заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідної земельної ділянки», як зазначає позивач у своїй позовній заяві. 06 липня 2020 року на засіданні 72 сесії Волочиської міської ради VII скликання, вищевказану заяву ОСОБА_1 було розглянуто та прийнято рішення «Про погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 ». При прийнятті даного рішення Волочиська міська рада керувалася розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад». Вважає не зовсім зрозумілим, чому позивач вказує своє звернення від 01.07.2020 не розглянутим по суті, а рішення Волочиської міської ради № 238-72/2020 від 06.07.2020 - таким, що не грунтується на нормах чинного законодавства та підлягає скасуванню. Адже дане рішення приймалось з урахуванням положень розпорядження КМУ № 60-р від 31.01.2018 та інших актів чинного законодавства, і при цьому воно повністю відповідає змісту заяви (звернення) гр. ОСОБА_1 від 01.07.2020 (арк. спр. 20-21).

Також, 04.01.2021 до суду поступили пояснення від 28.12.2020, в яких третя особа вказує, що позивач звернувся до Головного управління з клопотанням від 28.07.2020 (вх. № Б- 11678/0/94-20 від 29.07.2020) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,72 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Соломна Волочиського району Хмельницької області. В свою чергу, спеціалістами Головного управління було розглянуто заяву та надано відповідь у формі наказу від 08.09.2020 № 22-10776-СГ, яким позивачу відмовлено у задоволенні клопотання у зв`язку із невідповідністю місця розташування запитуваної земельної ділянки вимогам законодавства, а саме п. 21 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 року № 2498-УІІІ. Вказує, що Головне управління не наділено повноваженнями розпоряджатися земельними ділянками, які перебувають у колективній власності. Також зазначає, що оскільки з 01.01.2019 земельна ділянка, яка є предметом судового розгляду, є колективною власністю, а не державною, тому розпорядником такої категорії земель є органи місцевого самоврядування (арк. спр. 30-31).

З`ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до наступних висновків.

01 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Волочиської міської ради із заявою, в якій просив: "Прошу Вас Відповідно до розпорядження КМУ від 31.01.2018 року №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», прийняти рішення сесії щодо погодження Головному управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,720 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Соломна Солом`янської сільської ради." (арк. спр. 23).

Відповідно до п. 1 Рішення Сімдесят другої сесії Волочиської міської об`єднаної територіальної громади VII скликання №238-72/2020 від 06.07.2020 "Про погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 ", розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 , керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інші відповідні документи, за рекомендацією постійної комісії з питань земельних відносин, архітектури, перспективного планування та екології, міська рада вирішила погодити Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,7200 га гр. ОСОБА_1 із земель державної власності - для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту с. Соломна Волочиського району Хмельницької області (арк. спр. 24).

Отже, відповідач 06.07.2020 вирішив заяву позивача від 01.07.2020, погодивши Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,7200 га гр. ОСОБА_1 із земель державної власності - для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту с. Соломна Волочиського району Хмельницької області, і це оскаржує позивач.

Позивач 29.07.2020 подав заяву до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.07.2020 в якій просив надати дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,72 га для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту с. Соломна Волочиського району Хмельницької області. У додатку до цієї заяви, також вказано Рішення Сімдесят другої сесії Волочиської міської об`єднаної територіальної громади VII скликання №238-72/2020 від 06.07.2020 (арк. спр.54).

Згідно з п. 1 Наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-10776-СР від 08.09.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації", відмовлено гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,7200 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (6820987400:04:021) (арк. спр. 62).

Отже, третя особа 08.09.2020 вирішила заяву позивача від 28.07.2020, відмовивши ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 0,7200 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Соломнянської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, що не оскаржував позивач.

Таким чином, судом встановлено подання позивачем у липні 2020 року 2-х різних заяв до відповідача і третьої особи, які їх вирішили рішеннями, одне з яких, зокрема прийняте відповідачем, оскаржує ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 6-7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

При цьому, згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» (далі - Розпорядження №60-р) визначено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 року забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

При цьому, згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Аналізуючи заяву позивача від 01.07.2020, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 просив відповідача саме прийняти рішення сесії щодо погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою, з посиланням на Розпорядження №60-р, а не про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою, що стверджено самим змістом заяви, яка вирішена по суті питання, тому відсутні підстави для скасування Рішення сімдесят другої сесії VII скликання Волочиської міської ради від 06 липня 2020 року № 238-72/2020 «Про погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття наказу про надання дозволу на розробку проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 ». Це підтверджує звернення позивача до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою від 28.07.2020, додатком до якої є згадане рішення сесії від 06.07.2020 № 238-72/2020, що вказує на різність питань, які ставились позивачем у заявах і вирішення їх суб`єктами владних повноважень без порушення закону.

За відсутності підстав для скасування оскаржуваного рішення, також відсутні підстави для задоволення іншої вимоги позову, яка є похідною. Крім цього, потрібно враховувати, що позивач не позбавлений права звернутися до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо земельної ділянки, який її повинен вирішити, і те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області при прийнятті рішення, зокрема, було з`ясовано, що земельна ділянка на яку претендує позивач належить до земель колективної власності, відповідно до інформації №808/405-20-0.3 від 30.07.2020 (арк. спр. 41-42), що потребує додаткової перевірки та не відноситься до предмету цього судового розгляду.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів правомірність прийняття оскаржуваного рішення сімдесят другої сесії VII скликання Волочиської міської ради від 06 липня 2020 року № 238-72/2020 за заявою позивача від 01.07.2020, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23 лютого 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 (с. Соломна, Волочиський район, Хмельницька область, 31272 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Волочиська міська рада Хмельницької області (вул. Незалежності, 88, м. Волочиськ, Хмельницька область, 31200 , код ЄДРПОУ - 04060695)

Головуючий суддя А.І. Петричкович