
Справа № 420/6061/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
сторін:
позивач: ОСОБА_1 - за посвідченням водія
Бабіна К.О. - за ордером
відповідач: Ребець Ю.Є. - за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження:65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправною відмову у видачі паспорта в формі id картки та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 09 липня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправною відмову у видачі паспорта в формі id картки та зобов`язання видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі id картки.
Ухвалою суду від 13 липня 2020 року позов залишено без руху та надано час для подачі уточненої позовної заяви.
До суду 30 липня 2020 року від позивача надійшла уточнена позовна заява до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) про визнання протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області у видачі паспорта в формі id картки та зобов`язання видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі id картки.
Ухвалою від 31 липня 2020 року уточнену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
Позов обґрунтовано тим, що позивач, реалізуючи своє право на отримання паспорту громадянина України у вигляді іd карти, звернулась до Малиновського районного відділу у м. Одесі Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та отримала відповідь від 23.01.2020 року, відповідно до якої роз`яснено, що згідно з п. 42 постанови КМУ № 302 від 25 березня 2015 року «Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до Громадянства України.
Відповідно до ст.7 ЗУ України «Про громадянство України», особа, батьки, або один з батьків на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Перевіркою не підтверджено належність позивача до громадянства України. За результатами перевірки встановлено, що ні з матір`ю ні з батьком, а також самостійно позивач громадянства не набувала, тому її відмовлено в оформленні паспорта громадянина України у вигляді іd картки.
Позивач не погоджується із зазначеною відмовою у видачі паспорта у формі іd картки, оскільки відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її батьками є ОСОБА_3 , національність українець та ОСОБА_4 , національність українка та з 2002 року позивач проживала разом з батьками на території України, отримала паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , виданий Роздільнянським РС ГУ ДМС України в Одеській області, 12 березня 2015 року отримала закордонній паспорт, а тому вважає, що відмовою у видачі мені паспорту у формі іd картки відповідач грубо і безпідставно порушує законні права та інтереси позивача.
До суду 31 серпня 2020 року (вхід. № 34229/20) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що позивач звернулась до Малиновсысого РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області із заявою про оформлення паспорту громадянина України у вигляді id картки та відповідачем було здійснено перевірку належності громадянства України ОСОБА_1 .
Також, відповідач зазначив, що за результатами перевірки було виявлено, що ОСОБА_1 не набувала громадянства України, а ні з батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а ні з матір`ю - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а ні самостійно, оскільки за даними УДМС України в Хмельницькій області та ГУ ДМС України в Одеській області (в зазначених територіальних органах набували громадянства батько та мати позивачки), не підтверджується факт набуття громадянства України ОСОБА_1 .
Таким чином, враховуючи вищевикладене, відповідно до рішення Малиновського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області від 23.01.2020 № 5114-88/5114.1-20, ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України, у зв`язку з тим, що позивачкою не було підтверджено належність до громадянства України.
Ухвалою від 23 вересня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів до 28 жовтня 2020 року.
Позивачем, в свою чергу, надано відповідь на відзив (вхід. №42322/20 від 12.10.2020 року), відповідно до якого позивач наполягала на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вперше паспорт громадянина України отримала 28.11.2009 року у зв`язку з досягненням 16-річного віку, в 2011 році отримала новий паспорт у зв`язку із укладанням шлюбу, в 2014 році знову змінила паспорт у зв`язку з укладанням шлюбу. Також позивач повідомила, що вона навчалась в школі на території України, проходить військову службу, має доньку, громадянку України, належності до іншого громадянства не має.
Відповідач заперечення на відповідь на відзив до суду не надав.
Ухвалою від 21 жовтня 2020 року задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження у справі,- до поліпшення рівня епідеміологічної небезпеки поширення COVID-19 в м. Одесі.
Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 28 грудня 2020 року задоволено клопотання позивача та поновлено провадження у справі за стадії, на якій воно було зупинено.
Також, ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 28 грудня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 10 лютого 2021 року на 10 годину 00 хвилин.
Представник позивача та позивач на відкритому судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача на відкритому судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши особисті пояснення позивача, вступне слово представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом у справі встановлені такі факти та обставини.
Відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_3 , ОСОБА_2 (нині ОСОБА_1 ) народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт. Первомайськ, Слободзейський район, Молдавська РСР, батько ОСОБА_3 (українець), мати ОСОБА_6 (українка) (а.с.16).
У особистих поясненнях позивач пояснила, що вона вперше отримала паспорт громадянина України ІНФОРМАЦІЯ_5 , який їй видав Ізяславський РВ УМВС України в Хмельницькій області, на ім`я ОСОБА_2 у зв`язку з досягненням 16 -річного віку, що також підтверджено матеріалами особової справи позивача (а.с. 86).
В 2011 році ОСОБА_1 отримала новий паспорт у зв`язку із укладанням шлюбу, виданий Роздільнянським РВ ГУ ДМС в Одеській області на ім`я ОСОБА_7 (а.с. 8) та в 2014 році знову змінила паспорт у зв`язку з укладанням шлюбу, виданий Роздільнянським РВ ГУ ДМС в Одеській області на ім`я ОСОБА_1 (а.с.6), що також підтверджено матеріалами особової справи позивача. У 12 березня 2015 року позивач отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон (а.с.17).
Матеріалами справи підтверджено, що 05.12.2019 року позивач звернулась із заявою-анкетою № НОМЕР_4 для внесення інформації до Єдиного демографічного реєстру у зв`язку з оформленням паспорта громадянина України по причині обміну паспорта зразку 1994 року на паспорт у формі id картки за власним бажанням (а.с.55).
Суд встановив, що відповідно до п. 73 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302, відповідачем проведена перевірка факту належності до громадянства України.
Так, матеріалами справи підтверджено, що на виконання вказаної норми, були направлені відповідні запити та УДМС в Хмельницькій області листом від 03.01.2020 року вих. №6801-2-1/27-20 повідомлено Малиновський районний відділ ГУДМС в одеській області про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з рішенням УМВС в Хмельницькій області від 12.11.2002 року набув громадянство України відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року (а.с.14), та листом від №5100-4-5/676-20 від 11.01.2020 року ГУДМС в Одеській області повідомило Малиновський районний відділ ГУДМС в Одеській області про те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , набула громадянство України відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про громадянство України" від 30.12.1997 року, разом з ОСОБА_5 - донька ОСОБА_1 22.11.1993 року громадянство не набувала (а.с.15).
Відповідно до паспортів громадянина України, виданих батькам позивача, ОСОБА_5 народилася смт Іванівка, Одеська область (а.с. 66), ОСОБА_3 - с. Свириди, Ізяславського району, Хмельницької області. (а.с. 70).
Листом від 23.01.2020 року вих. № 5114-88/5114.1-20 Малиновський районний відділ ГУДМС в Одеській області повідомив ОСОБА_1 про те, що проведеною перевіркою не підтверджено належність до громадянства України, оскільки ні з матір`ю, ні з батьком, а також самостійно громадянство не набувалось, а тому відмовлено у видачі паспорта громадянина України у формі id картки (а.с.13).
Відповідно до довідки Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУДМС в Одеській області №114/4 від 24.01.2020 року у ОСОБА_1 вилучено паспорт громадянина України НОМЕР_2 від 10.09.2014 року, виданий Роздільнянським РС ГУДМС України в Одеській області (а.с.18).
У особистих поясненнях позивач пояснила, що з 2002 року проживає на території України, батьки проживають на території України, навчалася у школі та вищому навчальному закладі в Україні. Позивач має доньку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка народилася в Україні: м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеської області, громадянка України, що підтверджено свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_5 . Також позивач пояснила, що з 2012 року проходить військову службу в ДКВС України, що підтверджено довідкою ДУ «Одеська виправна колонія (№ 14).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, заслухавши особисті пояснення позивача, вступні слова присутніх учасників справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 затверджено зразок бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (надалі - Порядок №302).
Відповідно до п.п. 1-2 Порядку №302, паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.
Відповідно пп. 7 п. 6 Порядку №302, обмін паспорта здійснюється у разі наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).
Пунктом 13 Порядку №302 встановлено, що для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім`я якої оформляється паспорт, серед іншого вноситься інформація щодо дати та підстав набуття громадянства.
Пунктом 69 Порядку №302 встановлено, що заявник подає для обміну паспорта такі документи: 1) паспорт, що підлягає обміну; 2) документи, що підтверджують обставини, у зв`язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року); про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття; 8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Пунктами 73-82 Порядку №302 передбачено, що ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з обміном паспорта зразка 1994 року і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до пункту 41 цього Порядку.
Під час розгляду заяви-анкети для оформлення паспорта у зв`язку з обміном паспорта зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється за даними, що містяться в картотеках територіального органу ДМС та територіального підрозділу ДМС.
Якщо паспорт, який підлягає обміну, був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про його обмін, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою, і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі видачі паспорта, який підлягає обміну, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який підлягає обміну, не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі "Службові відмітки" заяви про видачу паспорта проставляється відмітка про дату надходження запиту та територіальний підрозділ ДМС, який здійснює оформлення паспорта у зв`язку з обміном, підстави обміну.
За результатами перевірки надається відповідь територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта, який підлягає обміну, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, про це повідомляється територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи і з`ясування обставин виникнення розбіжностей.
За результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
У разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС.
У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.
За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України "Про громадянство України", працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не було встановлено, приймається рішення про відмову в оформленні паспорта особі, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, із зазначенням підстав відмови.
Таким чином, наведений аналіз норм матеріального права свідчить, що відповідач мав здійснити перевірку щодо належності позивача до громадянства України при розгляді заяви позивача про обмін паспорту.
Так, суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що за результатами перевірки заяви-анкети, поданої ОСОБА_1 щодо видачі паспорту у формі іd картки у зв`язку з заміною паспорту громадянина України зразку 1994 року за власним бажанням, не підтверджено належність до громадянства України, оскільки ні з матір`ю, ні з батьком, а також самостійно громадянство не набувалось, а тому відмовлено у видачі паспорта громадянина України у формі id картки, про що позивача повідомлено листом від 23.01.2020 року вих. № 5114-88/5114.1-20 (а.с.13).
Суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що в ході проведення перевірки з`ясовано, що згідно з листа УДМС в Хмельницькій області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з рішенням УМВС в Хмельницькій області від 12.11.2002 року набув громадянство України відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року (а.с.14), та згідно з листа від №5100-4-5/676-20 від 11.01.2020 року ГУДМС в Одеській області, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , набула громадянство України відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про громадянство України" від 30.12.1997 року, разом з ОСОБА_5 - донька ОСОБА_1 22.11.1993 року громадянство не набувала (а.с.15).
Саме отримання даної інформації стало підставою для відмови в оформленні обміну позивачу паспорту громадянина України.
Оцінюючи надані сторонами докази, застосовуючи приписи Закону України «Про громадянство України», Порядку № 302 та дотримуючись положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд доходить таких висновків.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про громадянство України», громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.
Порядок набуття громадянства України за територіальним походженням встановлений статтею 8 Закону України «Про громадянство України».
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, повнорідні брат чи сестра народилися або постійно проживали до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України відповідно до статті 5 Закону України «Про правонаступництво України», а також на інших територіях, що входили до складу Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, що взяв зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її діти реєструються громадянами України.
Так, матеріалами особової справи позивача підтверджено, що батьки позивача народилися на території України, а саме: ОСОБА_5 народилася смт Іванівка, Одеська область, ОСОБА_3 - с. Свириди, Ізяславського району, Хмельницької області. Вони набули громадянство України до досягнення повноліття їх донки ОСОБА_2 (позивачки).
Таким чином, позивач мала право на громадянство України за територіальним походженням своїх батьків.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач вперше отримала паспорт громадянина України ІНФОРМАЦІЯ_5 , який їй видав Ізяславський РВ УМВС України в Хмельницькій області, на ім`я ОСОБА_2 у зв`язку з досягненням 16 -річного віку, що також підтверджено відповідним листом Ізяславського районного сектору УДМС України в Хмельницькій області (а.с. 86).
Відповідачем відмовлено у встановленні належності позивача до громадянства України з підстав того, що батьки не здійснили реєстрацію громадянства України дитини (позивачки), коли набували громадянство України.
Так, дійсно матеріалами справи підтверджено, що у анкеті заяві батьків відсутнє згадування про доньку.
Однак, невчинення вказаних дій з боку батьків не спростовує факту, що позивач є їх донькою, мала право на набуття громадянства України за територіальним походженням своїх батьків, проживає в Україні з 2002 року, вперше отримала паспорт громадянина України ІНФОРМАЦІЯ_5 , який їй видав Ізяславський РВ УМВС України в Хмельницькій області, на ім`я ОСОБА_2 у зв`язку з досягненням 16 -річного віку, що також підтверджено відповідним листом Ізяславського районного сектору УДМС України в Хмельницькій області (а.с. 86).
Що в 2011 році ОСОБА_1 отримала новий паспорт у зв`язку із укладанням шлюбу, виданий Роздільнянським РВ ГУ ДМС в Одеській області на ім`я ОСОБА_7 (а.с. 8) та в 2014 році знову змінила паспорт у зв`язку з укладанням шлюбу, виданий Роздільнянським РВ ГУ ДМС в Одеській області на ім`я ОСОБА_1 (а.с.6), що також підтверджено матеріалами особової справи позивача, та у 12 березня 2015 року позивач отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон (а.с.17).
Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII затверджено положення про паспорт громадянина України, відповідно до п. 1 якого паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Відповідно до п. 13 цього Положення, для одержання паспорта громадянин подає, серед іншого документи, що підтверджують громадянство України.
Таким чином, враховуючи те, що 28.01.2009 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 була документована паспортом громадянина України НОМЕР_6 Ізяславським РВ УМВС України в Хмельницькій області, суд вважає, що належність до громадянства України позивача було підтверджено.
На думку суду, позивач не може нести надмірний тягар за неналежну документацію під час оформлення громадянства України її батьків та навіть помилку суб`єкта владних повноважень у видачі паспорту громадянина України позивача вперше.
Суб`єкт владних повноважень не може перекладати тягар вкрай негативних наслідків такої помилки на позивача.
З особистих поясненнях суд встановив, що з 2002 року позивач проживає на території України, батьки проживають на території України, навчалася у школі та вищому навчальному закладі в Україні. Позивач має доньку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка народилася в Україні: м. Роздільна, Роздільнянський район, Одеської області, громадянка України, що підтверджено свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_5 . Також з 2012 року позивач проходить військову службу в ДКВС України, що підтверджено довідкою ДУ «Одеська виправна колонія (№ 14).
Таким чином, позивач має тісні приватні та сімейні зв`язки в Україні, а саме: в Україні проживає її родина, в Україні народилися батьки та її донька, в Україні вона має роботу (професійні зв`язки).
Отже, оцінюючи встановлені у справі обставини, суд вважає, що вказані спірні правовідносини охоплюються сферою дії ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та незважаючи на законність дій відповідача щодо перевірки до належності громадянства України під час розгляду заяви про обмін паспорту (такі дії передбачені Порядком № 302), суд доходить висновку, що відмова у обміні паспорту громадянина України, не відповідає критерію необхідності у демократичному суспільстві, оскільки для позивача та членів її сім`ї відмова у обміні паспорту має наслідком повну зміну способу життя позивача, її родини, доньки.
У свою чергу, відповідачем не наведено, які ж приватні (конкуруючі) права та суспільні інтереси порушуються через обмін позивачу паспорту громадянина України 1994 року зразка на паспорт громадянина України у формі id картки, та яка в цьому є нагальна суспільна потреба у відмові здійснення такого обміну.
Враховуючи вищевикладені встановлені обставини, суд вважає, що відповідач заперечуючи проти позову, з посиланням на відповідні докази не довів правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом визнання протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області у видачі паспорту громадянина України у формі id картки ОСОБА_1 та зобов`язання Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі id картки.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позову заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження:65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправною відмову у видачі паспорта в формі id картки та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження:65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області у видачі паспорту громадянина України у формі id картки ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження:65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) в особі Малиновського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області видати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) паспорт громадянина України у формі id картки.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одну гривню 60 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано « 22» лютого 2021 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.