Рішення № 95040112, 22.02.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
620/964/21
Номер документу
95040112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2021 року м. Чернігів Справа № 620/964/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

за участі секретаря - Грищенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання дій неправомірними та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФУ в Чернігівській області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі – відповідач), у якому просить:

- визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Ленька Андрія Миколайовича про винесення постанови про накладення штрафу від 27.01.2021 у виконавчому провадженні №62676010 - неправомірними;

- скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Ленька Андрія Миколайовича про накладення штрафу від 27.01.2021 у виконавчому провадженні №62676010.

Позов мотивовано тим, що судове рішення було виконане ГУПФУ в Чернігівській області до відкриття виконавчого провадження, тому накладення відповідачем штрафу спірною постановою є необґрунтованим.

Ухвалою судді від 15.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав відзив на позов, у якому просив відмовити ГУПФУ в Чернігівській області у задоволенні позовних вимог, оскільки боржником повторно рішення суду в повному обсязі без поважних причин не виконано.

Розгляд справи просить проводити без його участі.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі заяви стягувача відповідачем відкрито виконавче провадження із примусового виконання виконавчого листа від 24.02.2020 №620/475/19, про що винесено постанову від 29.07.2020 ВП №62676010 (а.с. 36-39). Відповідно до змісту виконавчого документу, ГУПФУ в Чернігівській області зобов`язано поновити стягувачу виплату пенсії за віком з травня 2017 року.

13.08.2020 державним виконавцем складено акт, у якому зазначено про невиконання боржником рішення суду у повному обсязі. Причиною невиконання є відсутність затвердженого порядку здійснення таких виплат (а.с. 40).

Листом від 17.08.2020 за №2500-0405-8/30453 ГУПФУ в Чернігівській області повідомило виконавчу службу, що на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2019 (справа №620/475/19) Управління у добровільному порядку поновило виплату пенсії ОСОБА_1 Нарахований борг за період з 01.05.2017 по 30.11.2019 включено у додаткові відомості на виплату пенсії за грудень 2019 року, проте не виплачений, оскільки в постанові Кабінету Міністрів України від 08.06.2019 №365 передбачено виплату таких сум на умовах окремого порядку (а.с. 41-44).

21.08.2020 відповідачем винесено постанову про накладення на ГУПФУ в Чернігівській області штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин в сумі 5100,00 грн., залишену в силі рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 (справа №620/3740/20) (а.с. 45, 47-48, 55-57). Також 08.09.2020 державним виконавцем складено акт, у якому зазначено про невиконання боржником рішення суду у повному обсязі (а.с. 46).

28.09.2020 державним виконавцем винесено вимогу про зобов`язання ГУПФУ в Чернігівській області в повному обсязі виконати рішення суду, а саме виплатити стягувачу нараховану заборгованість за період з 01.05.2017 по 30.11.2019 в сумі 343 868,46 грн. (а.с. 49).

На вказану вимогу позивач листом від 07.10.2020 за №2500-0405-8/38626 повідомив, що на виконання рішення суду стягувачу щомісячно з грудня 2019 року здійснюється фінансування пенсії. Борг за вказаний вище період буде виплачений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2019 №365 на умовах окремого порядку (а.с. 50-54).

27.01.2021 державним виконавцем складено акт, у якому зазначено про повторне невиконання боржником рішення суду у повному обсязі (а.с. 58).

27.01.2021 відповідачем винесено постанову про накладення на ГУПФУ в Чернігівській області штрафу за повторне невиконання рішення суду без поважних причин в сумі 10 200,00 грн. (а.с. 59).

Вказану постанову листом від 27.01.2021 за №856 направлено на адресу позивача та вона ним отримана 01.02.2021 (а.с. 10).

Вважаючи вказану постанову неправомірною, ГУПФУ в Чернігівській області звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із статтею 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (частина перша статті 5 Закону №1404-VIII).

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII державний виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені статтею 63 Закону №1404-VIII.

Так, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчої о провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового, розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Спростовуючи помилкові міркування відповідача щодо невиконання позивачем рішення суду без поважних причин, суд звертає увагу на те, що, як вбачається з матеріалів справи, ГУПФУ в Чернігівській області виконано рішення суду та з 01.05.2017 поновлено стягувачу виплату пенсії за віком, що підтверджується відповідним протоколом (а.с. 4-5). У свою чергу, порядок нарахування та виплати стягувачу заборгованості з пенсії за період з 01.05.2017 по 30.11.2019 вказаним рішенням суду не встановлений.

За наведених обставин, постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 27.01.2021 у виконавчому провадженні №62676010 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн. прийнята без врахування усіх обставин, що мають значення для її прийняття, тому має бути скасована.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги наведені вище висновки, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову, а тому позов ГУПФ України в Чернігівській області слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання дій неправомірними та скасування постанови – задовольнити у повному обсязі.

Визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) Ленька Андрія Миколайовича про винесення постанови про накладення штрафу від 27.01.2021 у виконавчому провадженні №62676010 – неправомірними.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 27.01.2021 у виконавчому провадженні №62676010 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).

Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (код ЄДРПОУ 43316700, вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, 40003).

Суддя С.В. Бородавкіна