
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2021 року справа № 480/8968/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.
представника позивача - Деркача О.С.
представника відповідача - Савченко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/8968/20 за позовом Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство "ІВОТ-АГРО" (далі по тексту – позивач, ФГ "ІВОТ-АГРО") звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 02.11.2020 № 2094045/42768734, № 2094046/42768734, №2094047/42768734, № 2094048/42768734 та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" № 1 від 10.10.2020, № 2, №3, №4 від 11.10.2020, датою фактичного надходження на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ФГ "ІВОТ-АГРО" займається вирощуванням зернових, бобових культур і насіння олійних культур та оптовою торгівлею зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.
Між ФГ "ІВОТ-АГРО" та ТОВ "Украгрольянс" були укладені договори №160620/1-СП та №121020/2-СП, відповідно до яких постачальник передає у власність покупця соняшник урожаю 2020 року. Насіння соняшника за договором №160620/1-СП було передано покупцю відповідно до видаткових накладних № 11 від 10.10.2020 та № 12 від 11.10.2020 загальною кількістю 149,9 т, а за договором 121020/2-СП відповідно до видаткових накладних № 13 від 11.10.2020 та № 14 від 11.10.2020 загальною кількістю 33,82т.
У зв`язку з відвантаженням товару ФГ "ІВОТ-АГРО" склало податкові накладні №1 від 10.10.2020, № 2, №3, №4 від 11.10.2020, та подало їх на реєстрацію податковому органу.
Однак, відповідачем було зупинено реєстрацію накладних, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такої послуги та обсягу її постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію.
З метою усунення підстав зупинення реєстрації податкових накладних позивачем було надано податковому органу пояснення та документи, які підтверджують факт здійснення господарської операції
За результатами засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних були прийняті рішення від 02.11.2020 №2094045/42768734, №2094046/42768734, №2094047/42768734, №2094048/42768734, якими податковий орган відмовив у реєстрації податкових накладних № 1 від 10.10.2020, № 2, №3, №4 від 11.10.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, зокрема договорів, зовнішньоекономічних контрагентів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування; документів щодо підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачена договором та/або законодавством; вказується на відсутність документів на придбання ТМЦ, транспортування. Відсутність документі щодо транспортування ТМЦ до місця зберігання. Відсутні документи щодо якості товаро-матеріальних цінностей. Відсутня специфікація до договору № 160620/1-СП.
На думку позивача, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними, оскільки господарством відповідачу були надані всі документи на підтвердження наявності насіння соняшника врожаю 2020 року та реальності господарської операції щодо його поставки товариству "Украгрольянс".
Державна податкова служба України, Головне управління ДПС у Сумській області надали суду відзиви на позовну заяву, у яких, заперечуючи проти позову вказують, що позивачем були направлені на реєстрацію податкові накладні № 1 від 10.10.2020, № 2, №3, №4 від 11.10.2020 з номенклатурою товару “соняшник”. Однак, реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена, оскільки подані накладні відповідали вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме: коди УКТЗЕД/ДКПП послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такої послуги та обсягу її постачання. Було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому відповідачі зазначають, що чинним законодавством не передбачено обов`язок контролюючого органу вказувати у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної перелік документів, які потрібно подати платнику разом з поясненням.
Даний перелік документів визначений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В інформаційній базі контролюючого органу відсутні документи по ФГ "ІВОТ-АГРО" на вирощування або придбання соняшника, а серед наданих додатково документів не було первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів.
Тому Комісією Головного управління ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняті правомірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою суду від 15.12.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно з ухвалою від 21.01.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Протокольною ухвалою від 03.02.2021 суд замінив Головне управління ДПС у Сумській області на правонаступника Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469).
Представник позивача Деркач О.С. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Савченко І.М. проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
Фермерське господарство "ІВОТ-АГРО" зареєстровано платником податку на додану вартість. Основний вид діяльності - вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур КВЕД (01.11) (т. 1 а.с.13-18).
Фермерським господарством “ІВОТ-АГРО” (продавець) були укладені з ТОВ “Украгроальянс” (покупець) договори поставки сільськогосподарської продукції №160620/1-СП від 16.06.2020 та № 121020/2-СП від 01.10.2020, відповідно до пунктів 1.1 яких постачальник передає у власність покупця, а покупець приймає на умовах цього договору соняшник врожаю 2020 року (т. 1 а.с. 107-111, 126-130).
Так, відповідно до договору № 160620/1-СП від 16.06.2020 та додаткової угоди №1 від 09.10.2020 загальна кількість товару складає 150 т за ціною - 10694грн. за одну тону в тому числі ПДВ 20% (а.с.112)
Позивачем виписані рахунки № 13 від 24.06.2020, № 1 від 10.10.2020, № 7 від 11.10.2020 за товар поставлений за договором № 160620/1-СП від 16.06.2020 (а.с.114-116).
Згідно з платіжними дорученнями № 4898 від 26.06.2020, № 5992 від 15.10.2020, №6018 від 16.10.2020, № 6073 від 19.10.2020 ТОВ “Украгроальянс” сплатило 1526661,48 грн у тому числі ПДВ 20% (т.1 а.с. 117-120).
Насіння соняшника за договором № 160620/1-СП було передано покупцю відповідно до видаткових накладних № 11 від 10.10.2020 та № 12 від 11.10,2020 загальною кількістю 149,9т.(а.с.122, 124).
Відповідно до договору № 121020/2-СП та специфікацій загальна кількість товару складає 33,82 т , з них 27,08 т за ціною - 11791,67 грн за одну тону без ПДВ 20% та 6,76 т за ціною - 1 1583,33 грн за одну тону без ПДВ 20% (т. 1 а.с.131-132) .
Згідно з платіжними дорученнями № 6016 від 16.10.2020 , № 6124 від 20.10.2020 ТОВ "Украгроальянс" сплатило 225768,63 грн у тому числі ПДВ 20% (т. 1 а.с.133-134).
Насіння соняшника за договором № 121020/2-СП від 12.10.2020 було передано ТОВ "Украгроальянс" відповідно до видаткових накладних № 13 від 11.10.2020 та № 14 від 11.10.2020 загальною кількістю 33,82 тон (т. 1 а.с.135, 137)
Насіння перевозилось автомобільним транспортом позивача з поля до місця зберігання (смт. Вороніж, пров. Куліша, 8), а з місця зберігання до ТОВ “Украгроальянс” (м.Одеса) автомобільним транспортом, замовником якого був ТОВ “Украгроальянс”, що підтверджується відповідними товарно-транспортними накладними.
У зв`язку із здійсненням вказаних господарських операцій ФГ "ІВОТ-АГРО" були виписані податкові накладні №1 від 10.10.2020, № 2, №3, № 4 від 11.10.2020 та подані на реєстрацію податковому органу.
Відповідно до квитанцій про прийняття податкових накладних № 1 від 10.10.2020, №2, №3, №4 від 11.10.2020 зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних відповідно п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як послуги, що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такої послуги та обсягу її постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с.148-149, 151-152, 154-155, 157-158).
З метою усунення підстав зупинення реєстрації податкових накладних фермерським господарством було надано податковому органу пояснення та документи, які підтверджують факт наявності соняшника та його постачання товариству “Украгроальянс”, зокрема: договір з контрагентом ФОП ОСОБА_1 ; видаткова накладна № 14 від 11.10.2020; довіреність № 149 від 09.10.2020; акти перерахунку ціни партії товару; банківські виписки; повідомлення форми 20-ОПП, квитанція № 2 від 14.08.2020 (доставка звітності 20-ОПГ) акт передачі-приймання товару № 1 від 07.10.2020; оборотно-сальдові відомості; договір поставки з ТОВ “Украгроальянс” № 160620/1-СП від 16.06.2020 та додаткова угода № 1 від 09.10.2020; договір поставки сільськогосподарської продукції №121020/2-СП від 01.10.2020; калькуляція; видаткова накладна № 11 від 10.10.2020; статистична звітність 37-сг; витяг з ЄДР; звітність 21-заг, квитанція № 2 від 05.10.2020 (доставка звітності 21-заг); довіреність № 150 від 01.10.2020; звітність 4-сг, квитанція № 2 від 13.08.2020 (доставка звітності 4-сг); товарно-транспорті накладні; пояснення по справі; квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних; договір з контрагентом СФГ “Івот”.
Проте, за результатами засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних були прийняті рішення від 02.11.2020 №2094045/42768734, №2094046/42768734, №2094047/42768734, №2094048/42768734 про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 10.10.2020, №2, №3, №4 від 11.10.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставами відмови в реєстрації вказано: ненадання платником податку копій договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як додаткову інформацію зазначено: "відсутні документи на придбання ТМЦ, транспортування. Відсутні документи щодо транспортування ТМЦ до місця зберігання. Відсутні документи щодо якості ТМЦ. В ТТН на покупця не конкретизований пункт розвантаження. Відсутня специфікація до договору 160620/1-СП від 16.06.2020".
Не погодившись з рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, ФГ "ІВОТ-АГРО" звернулося до суду з даним позовом. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі по тексту – Порядок №1165). Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Пунктом 10 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Згідно із пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. № 1245/34216 (далі по тексту – Порядок № 520). Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків. ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. При цьому необхідно зауважити, що словосполучення “може включати” вказує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та різним. Саме тому форма рішення про відмову в реєстрації податкових накладних передбачає, що “документи, які не надано” необхідно підкреслити. Отже контролюючий орган має визначити, конкретно яких документів не надано. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 Порядку №520, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7). Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 Порядку №520, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9). Згідно із пунктом 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, зокрема, в разі: та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку. Пункт 5 передбачає можливий перелік. Конкретизація такого переліку має міститися в рішенні податкового органу індивідуально в кожному випадку. Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення. Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної. Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними. Згідно рішення про відмову в реєстрації податкової накладної воно прийняте у зв`язку із ненаданням платником податку копій документів. При цьому, податковим органом у формах рішень позначено (хрестиком) декілька позицій, але жоден з перелічених документів, що передбачений формою не підкреслений. Слід також враховувати, що контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної на етапі зупинення реєстрації податкової накладної.
Не визначивши, які конкретно документи не надані, податковий орган поставив позивача у стан правової невизначеності.
Водночас, позивачем були надані пояснення та всі документи, необхідні для прийняття відповідачем рішення про реєстрацію податкових накладних.
Так, згідно пояснень та договорів поставки від 16.06.2020 № 160620/1-СП та від 01.10.2020 №121020/2-СП, ТОВ “Украгроальянс” (покупець) придбало у фермерського господарства “ІВОТ-АГРО” (постачальник) соняшник врожаю 2020 року.
Фермерське господарство “ІВОТ-АГРО” орендує земельні ділянки площею 768,1га, що підтверджується довідкою Гамаліївської сільської ради Шосткинського району Сумської області.
У 2020 році фермерським господарством було засіяно 310,1га та в жовтні 2020 року зібрано 860,230 тон насіння соняшника, що підтверджується відповідно звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року форми №4-сг (т.1 а.с.20-22) та звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.11.2020 (т. 1 а.с.88-89).
30.03.2020 між ФГ “ІВОТ-АГРО” (Замовник) та Селянським (фермерським) господарством "ІВОТ" (Виконавець) був укладений договір підряду №30/03-20 відповідно до пункту 1.1 Виконавець зобов`язаний виконати роботи у сільському господарстві по вирощуванню соняшника.
Згідно з актом наданих послуг від 01.10.2020 №48 Виконавець виконав роботи з вирощування соняшника. Вказані послуги відображені в оборотно-сальдовій відомості рах. 631.
Для комбайнування пізніх зернових культур 06.10.2020 між позивачем та ФОП ОСОБА_1 був укладений договір підряду № 06/10/20. Факт виконаних робіт відображений в акті №1 від 20.10.2020 та оборотно-сальдовій відомості рах.631. Наявність потужностей у ФОП ОСОБА_1 підтверджується формою 20-ОПП та договором найму транспортних засобів.
Перевезення насіння соняшника з поля до місця зберігання здійснювалось орендованими автомобілями, що підтверджується договорами оренди №4 від 01.10.2020 з ПП “Філін2008” та № 3 від 01.10.2020 з ФОП ОСОБА_2 .
Насіння соняшника було передано на зберігання ФОП ОСОБА_2 згідно договору складського зберігання від 01.07.2020, актами приймання передані та актом надання послуг. Наявність потужностей у ФОП ОСОБА_2 підтверджується формою 20-ОПП (т. 1 а.с.90-100).
За результатом наданню послуг по зберіганню соняшника, була здійснена оплата, що підтверджується актом про надання послуг від 31.10.2020 №71 (т. 1 а.с.105).
Проте податковим органом не взято до уваги, що позивачем були надані пояснення та документи, а саме: договір з контрагентом ФОП ОСОБА_1 ; видаткова накладна № 14 від 11.10.2020; довіреність № 149 від 09.10.2020; акти перерахунку ціни партії товару; банківські виписки; повідомлення форми 20-ОПП, квитанція №2 від 14.08.2020 (доставка звітності 20-ОПГ), акт передачі-приймання товару № 1 від 07.10.2020; оборотно-сальдові відомості; договір поставки з ТОВ “Украгроальянс” № 160620/1-СП від 16.06.2020 та додаткова угода № 1 від 09.10.2020; договір поставки сільськогосподарської продукції № 121020/2-СП від 01.10.2020; калькуляція; видаткова накладна № 11 від 10.10.2020; статистична звітність 37-сг; витяг з ЄДР; звітність 21-заг, квитанція № 2 від 05.10.2020 (доставка звітності 21-заг); довіреність № 150 від 01.10.2020; звітність 4-сг, квитанція № 2 від 13.08.2020 (доставка звітності 4-сг); товарно-транспорті накладні; пояснення; договір з контрагентом СФГ “Івот”.
Також у спірних рішеннях не вказані причини недостатності цих документів для реєстрації податкових накладних.
Посилання відповідача на відсутність документів на придбання ТМЦ, транспортування, документів щодо транспортування ТМЦ до місця зберігання, документів щодо якості ТМЦ, специфікації до договору 160620/1-СП від 16.06.2020, а також на те, що в ТТН на покупця не конкретизований пункт розвантаження, як на підстави відмови у реєстрації податкових накладних, є необґрунтованими, оскільки їх наявність чи відсутність не впливає на спроможність фермерського господарства “ІВОТ-АГРО” виростити та зібрати насіння соняшнику в тих об`ємах, які були ним реалізовані ТОВ “Украгроальянс”. Позивачем були надані всі необхідні документи, що підтверджують вирощування та зібрання насіння соняшнику врожаю 2020 року, а також підтверджують реальність господарської операції щодо реалізації вказаного насіння соняшнику товариству “Украгроальянс”.
Таким чином, у відповідача не існувало достатніх підстав для відмови у реєстрації податкових накладних № 1 від 10.10.2020, № 2, № 3, № 4 від 11.10.2020.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Головне управління ДПС у Сумській області не довело правомірності рішень комісії Головного управління ДПС у Сумській області від 02.11.2020 №2094045/42768734, №2094046/42768734, № 2094047/42768734, № 2094048/42768734. Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 02.11.2020 №2094045/42768734, №2094046/42768734, № 2094047/42768734, № 2094048/42768734 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні від № 1 від 10.10.2020, № 2, №3, №4 від 11.10.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 КАС України суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області судовий збір у розмірі 8408 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 02.11.2020 №2094045/42768734, №2094046/42768734, № 2094047/42768734, № 2094048/42768734.
Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" (ЄДРПОУ 42768734) № 1 від 10.10.2020, № 2, №3, №4 від 11.10.2020, датою фактичного надходження на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області на користь Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" (ЄДРПОУ 42768734) в рахунок відшкодування судового збору 8408 грн (вісім тисяч чотириста вісім грн).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 19.02.2021