Постанова № 9502599, 21.01.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2010
Номер справи
2-а-1612/09/1601
Номер документу
9502599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2010 р. Справа № 2-а-1612/09/1601 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді Шевцової Н.В.,

суддів - Макаренко Я.М., Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Карнаух О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 07.07.2009р. по справі№2-а-1612/09/1601

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про визнання неправомірною бездіяльності,

ВСТАНОВИЛА:

03.06.2009 року ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука (надалі по тексту перший відповідач), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області ( надалі по тексту другий відповідач), в якому просив суд:

- визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука, яка полягає у невиплаті йому в 2009 році щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня у встановленому законом розмірі;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука на його користь невиплачену частину щорічної грошової допомоги за 2009 рік в сумі 3554 грн.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 07.07.2009р. позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідачів щодо невиплати в належному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня позивачу, в розмірах встановлених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити доплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік в розмірі, передбаченому Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на відповідний рік. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Другий відповідач не погодившись з постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить залучити в якості основних відповідачів по справі Міністерство фінансів України, Державне казначейство України, Міністерство праці та соціальної політики України, оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні вимог до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській областівідмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, а саме: 95 Конституції України, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 18 березня 2009 року „Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2009 році відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та „Про жертви нацистських переслідувань", від Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», а також на не прийняття судом першої інстанції до уваги тієї обставини, що Центр не є розпорядником бюджетних коштів та до його компетенції не входить встановлення розміру щорічної разової грошової допомоги та виділення додаткових коштів для відшкодування зазначеної, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є інвалідом війни ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для інвалідів війни. У 2009 році позивач отримав одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 430 грн..

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідачів щодо невиплати в належному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня позивачу, в розмірах встановлених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобовязання Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити доплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік в розмірі, передбаченому Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на відповідний рік, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної одноразової допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інвалідам війни другої групи встановлена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно до ст.. 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

З наведеного вбачається, що Закон України „Про державний бюджет України на 2009 рік" не встановлює конкретний розмір разової грошової допомоги до 5 травня, а надає право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, розмір яких залежить від мінімальної заробітної плати, а не від мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст. 12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тобто Законом України „Про державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України не надано права встановлювати розмір соціальних виплат, розмір яких визначено ст.ст. 12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Між тим, Кабінет Міністрів України своєю постановою № 211 від 18 березня 2009 року „Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2009 році відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та „Про жертви нацистських переслідувань" у 2009 році встановлена виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та про „ Про жертви нацистських переслідувань", разова грошова допомога здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни І групи - 540 грн.; інвалідам війни II групи - 430 грн.; інвалідам війни III групи-380 грн.

Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме ст.. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не Постанова Кабінету Міністрів України № 211 від 18 березня 2009 року „Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2009 році відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та „Про жертви нацистських переслідувань".

За таких обставин та з урахуванням вимог ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідач по справі повинен виплатити позивачу щорічну допомогу із сум мінімальної пенсії за віком на момент виплати.

Відповідно до ст.. 54 . Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік", у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року

Згідно до ст.. 58 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум на одну особу, в розрахунку на місяць, для осіб, які втратили працездатність в грудні 2008 року становила 498 гривень.

Виходячи з наведеного, у 2009 році позивач повинен був отримати суму разової щорічної допомоги до 5 травня у розмірі 3984 гривень (498х8=3984).

Враховуючи, що в 2009 році позивачу виплачено разову щорічну грошову допомогу до 5 травня в розмірі 430 гривень, то виплаті підлягає недоплачена сума щорічної разової грошової допомоги 3554гривеь ( 3984-430=3554).

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Статтею 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено, що виплату одноразової щорічної допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому обов'язок по виплаті щорічної допомоги до 5 травня покладено на Управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука, за місцем проживання позивача, а тому постанова суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо невиплати в належному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1, в розмірах встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та зобов'язання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити доплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік в розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком на відповідний рік, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Відповідно приписів ч. 7 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, п. «З»ч. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року № 7-93 «Про державне мито»з наступними змінами та доповненнями, колегія суддів приймає рішення про стягнення з другого відповідача судового збору у розмірі 1,70 грн. (одержувач: УДК у Жовтневому районі м. Харкова, код ОКПО 24134113, банк: ГУДКУ у Харківській області, МФО 85011, рахунок 31412537700008). Пільг щодо сплати судового збору, відповідно до ст. 4 зазначеного Декрету, другий відповідач не має.

Керуючись ст.ст. 160, 195, ч.3 ст. 198, ч.4 ст. 202, ч.2 ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області задовольнити частково.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 07.07.2009р. по справі№2-а-1612/09/1601- скасувати в частині визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо невиплати в належному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1, в розмірах встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та зобов'язання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити доплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 рік в розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком на відповідний рік, прийняти нову постанову, якою в задоволенні цієї частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

В іншій частині постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 07.07.2009р. по справі№2-а-1612/09/1601- залишити без змін.

Стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1,70 грн. (одержувач: УДК у Жовтневому районі м. Харкова, код ОКПО 24134113, банк: ГУДКУ у Харківській області, МФО 85011, рахунок 31412537700008).

Постанова набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Шевцова Н.В.

Судді<підпис >

<підпис >Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. <Список ><Текст > Повний текст постанови виготовлений 26.01.2010 р.