
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/21724/20
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюк М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначені пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати пенсію за віком відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 28.07.2020.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідно до записів в трудовій книжці на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії його загальний стаж складав 31 рік 2 місяця 7 днів, а загальний стаж на посаді водія трамваю - 13 років 2 місяця 6 днів, а тому він має право на призначення пенсії за п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою від 21.12.2020 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 15.01.2021 справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом учасників справи на 08.02.2021 та витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсійну справу ОСОБА_1 , заяви ОСОБА_1 № 7212 від 16.09.2020 від 16.09.2020 з доданими до неї документами, за наслідками розгляду якої відповідачем надана спірна відмова (а.с.34, 39-92).
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 30 років та підтвердженого вимогами законодавства стажу водія міського пасажирського транспорту - 12 років 6 місяців, рішенням від 24.09.2020 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відмовлено.
В судове засідання 08.02.2021 учасники справи, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи (а.с.35-38) не з`явилися, а тому суд, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, за відсутності потреби заслуховувати свідка чи експерта, перейшов до розгляду справи у письмовому провадженні.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5), звернувся 16.09.2020 до відповідача із заявою № 7212 за призначенням пенсії (а.с.48-49), за наслідками розгляду якої останнім 24.09.2020 прийнято рішення (а.с.50-51) про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 30 років та підтвердженого вимогами законодавства стажу водія міського пасажирського транспорту - 12 років 6 місяців.
Позивач, вважаючи що йому протиправно не призначили пенсію, звернувся до суду з даним позовом.
Для правильного вирішення справи, суд повинен встановити, чи мав ОСОБА_1 станом на 16.09.2020 право на призначення пенсії відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), що набрав чинності з 1 січня 2004 року, яким передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу:
для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
Тобто вказаною нормою передбачено, що пенсія на пільгових умовах водію міського пасажирського транспорту (трамваю) може бути призначена:
- після досягнення 55 років;
- за наявності певного страхового стажу.
Як свідчать матеріали справи, на момент звернення із заявою за призначенням пенсії ОСОБА_1 мав вік 55 років.
Щодо страхового стажу не менше 30 років, суд зазначає, що в ст. 1 Закону № 1058-IV зазначено:
"страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Питання обчислення і сплати страхових внесків врегульовані ст. 20 Закону № 1058-IV.
Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування (ч. 1 ст. 21 Закону № 1058-IV).
Згідно части 2, 3 ст. 21 Закону № 1058-IV, на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, і яка повинна містити, крім іншого, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом (п.1 ч.2 ст.22 Закону № 1058-IV).
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч.1 ст.24 Закону № 1058-IV).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону № 1058-IV).
Тобто з 01.01.2004 до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії, зараховуються не всі періоди трудової діяльності, а лише ті, протягом яких особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за яки щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як вбачається з індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5 (а.с.88-91), не за всі періоди трудової діяльності позивача після 01.01.2004, відображені трудовій книжці ОСОБА_1 (а.с.58-73), сплачені страхові внески і, відповідно, не всі вони можуть бути віднесені до його страхового стажу.
З розрахунку страхового стажу позивача (а.с.41,42), обчисленого відповідачем відповідно до ч.2 ст.24 Закону № 1058-IV, видно, що станом на день звернення за призначенням пенсії він складає 29 років 6 місяців 23 дня.
Суд звертає увагу, що позивачем ніяких доказів та доводів щодо неправильного обчислення вказаного страхового стажу суду не надано.
Враховуючи, що станом на 16.09.2020 позивач не мав 30 років страхового стажу, що дає право на призначення пенсії по п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, слід прийти до висновку, що він не мав права на призначення такої пенсії.
Щодо наявності страхового стажу не менше 12 років 6 місяців, то суд не зазначає, що наявність такого стажу при відсутності загального страхового стажу не менше 30 років не є підставою призначати та виплачувати пенсію за віком відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 28.07.2020
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірні дії, бездіяльність, рішення щодо відмови в призначенні пенсії на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що воно по суті є правомірним, а тому відмовляє в задоволенні позову.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк