Рішення № 95003228, 19.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
520/16719/2020
Номер документу
95003228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 лютого 2021 року № 520/16719/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа – Вовчанське відділення обслуговування громадян (сервісний центр) в особі Топоркової Ольги Анатоліївни Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), третя особа – Вовчанське відділення обслуговування громадян (сервісний центр) в особі Топоркової Ольги Анатоліївни Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту – третя особа, Вовчанське відділення), в якому просить суд:

- зобов`язати Головний Пенсійний фонд України в Харківської обл.:

1. Нарахувати йому пенсію не з 3764.4 грн. (середня заробітна плата по Україні за 2014, 2015 та 2016 рік, а з урахуванням того, що я працював ще за сумісництвом на 50 % ставки на посаді фахівця з охорони праці в ДНЗ № 7 я/с з 29.03.2010 р. по 22.08.2018 р. (довідку додаю), або від 5646,6 грн. (3764,4/2 + 3764,4/2 грн. = 5646,6 грн.). Якщо рахувати, що коефіцієнти, які нараховані Вовчанським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) - (у чому в мене є глибокі сумніви), стартова пенсія у мене повинна бути - (5646,6 грн. х 0,87192 х 0,54900 = 2702.94 грн. + 6% доплати за понаднормативний стаж (1452,0 х 1,5 (6%) = 130,68 грн. 2702,94 +130,68 = 2833 грн, 62 грн., а вона в мне на сьогоднішній день дорівнює 2100,0 грн. і то це з якими - то сумнівними доплатами, а не щорічною (відповідно до пенсійного Закону України індексацією;

2. Повернути йому незаконно затриману пенсію, яка склалася через систематичне порушення з боку пенсійного фонду Закону України № 1058 частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у розмірі (станом на 20.11.2020 р.) 52581,93 грн. (п`ятдесят дві тисячі п`ятсот вісімдесят одну гривня дев`яносто три копійки);

3. Відповідно до Закону України “Про адміністративне правопорушення” ст. 237 - 1. “Відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди”, - стягнути з винних посадових осіб Головного Пенсійного фонду Харківської обл. на його користь 100,00 (сто) тис. грн. моральної шкоди (нижчезазначені порушення моїх законних прав призвели мене до моральних страждань, втрати моральних життєвих зв`язків і вимагають від мене додаткових зусиль для організації мого життя, які в свою чергу склалися:

а) із - за систематичного порушення Закону України № 1058 частини другої статті 42. Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (не проведення щорічної індексації моєї пенсії в 2018, 2019, 2020 роках;

б) із - за неодноразового порушення Закону України “Про звернення громадян” зокрема ст., ст. 19, 20, яка складується в ненадання мені своєчасної та ґрунтовної відповіді пенсійним фондом та посадовими особами на мої неодноразові скарги;

- Стягнути матеріальні збитки за надану йому юридичну допомогу в розмірі 12 (дванадцять) тисяч гривень;

- Стягнути з Пенсійного фонду України в Харківської обл. матеріальні витрати по підготовці справи для звернення до суду та понесені юридичні витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером за віком з 11.11.2017 року, ветеран праці (при виході на пенсію мав 40 років 8 місяців та 12 днів страхового стажу). В даний час, після отримання пенсії за віком з 11.11.2017 року, працюю в державні установі - відділу освіти, культури, молоді та спорту Вовчанської РДА Харківської області Вовчанського району.

Вовчанським відділенням обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - далі - пенсійний фонд, була нарахована мені пенсія з 11.11.2017 року в розмірі 1874.56 коп., без урахування тих обставин, що працював, я в двох державних установах (відділ освіти, культури, молоді та спорту Вовчанської РДА Харківської області Вовчанського району (колишній відділ освіти) - з 23.04.2004 року по теперішній час та у Вовчанському ДНЗ № 7 я/с - на посаді фахівця з охорони таці - з 29.03.2010 року по 22.08.2018 р. на 50 % ставки 10 розряду.

Зазначає, що пенсія повинна бути розрахована не з 3764.4 грн. (середня заробітна плата по Україні за 2014. 2015 та 2016 рік. а з урахуванням того, що він працював ще за сумісництвом на 50 % ставки на посаді фахівця з охорони праці в ДНЗ № 7 я/с з 29.03.2010 р. по 22.08.2018 р., або від 5646.6 грн. (3764.4/2 + 3764.4/2 грн. = 5646.6 грн.). Зазначає, що пенсія після відповідного перерахунку повинна складати 2833,62 грн. У зв`язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 14.12.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ОСОБА_1 з 11 листопада 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 27 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком розраховується із заробітної плати застрахованої особи, визначеної ст. 40 цього Закону (тобто для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку та за бажанням пенсіонера за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року) та коефіцієнта страхового стажу визначеного відповідно до ст. 25 цього Закону (тобто величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%).

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” для громадян які звернулись за призначенням пенсії з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% (починаючи з 01.01.2018 величина оцінки одного року страхового стажу враховується 1% за 1 рік).

Згідно матеріалів пенсійної справи на день призначення пенсії, загальний стаж роботи складав 40 років 8 місяців 12 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35- 0,54900 заробітна плата взята за період з 01.07.2000 по 31.10.2017 згідно індивідуальних даних, які знаходяться в системі персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення склав — 0,87192, середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії складає - 3764,40x0,87192 = 3282,26 (3764,40- середня заробітна плата за 2014,2015,2016 роки).

Розрахунок пенсії станом на 11.11.2017

Розмір пенсії за віком (ст.27) (3282,26x0,54900) 1801,96 грн.

Доплата за понаднормативний стаж (ст.28 ч.1. абз.2 Закону №1058) ((5 років) (5% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017)) 72,60 грн. Всього розмір пенсії 1874,56 грн.

Розрахунок пенсії станом на 01.07.2019

Розмір пенсії за віком (3282,26x0,54900) 1801,96 грн.

Доплата за понаднормативний стаж (5 років) (5% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 72,60 грн. Доплата до 2000 грн. з 01.07.2019. Всього розмір пенсії 2000,00 грн.

Розрахунок пенсії станом на 01.12.2019 відповідно до заяви позивача від 20.11 2019 року.

Загальний стаж роботи складає 42 роки 7 місяців 12 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35- 0,57487 заробітна плата взята за період з 01.07.2000 по 31.10.2017. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення склав — 0,87192, середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії складає - 3764,40x0,87192 = 3282,26 (3764,40 - середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 рік)

Розмір пенсії за віком (3282,26x0,57487) 1886,87 грн.

Доплата за понаднормативний стаж (7 років) (7% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 101,64 грн.

Доплата до 2000 грн. з 01.07.2019 11,49 грн. Всього розмір пенсії 2000,00 грн.

Розрахунок пенсії станом на 01.05.2020

Розмір пенсії за віком (ст.27) (3282,26x0,57487) 1886,87 грн.

Доплата за понаднормативний стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) (7% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 101,64 грн. Всього розмір пенсії 1988,51 грн. Доплата до 2100 грн. з 01.05.2020 111,49 грн. Розмір пенсії з надбавками 2100,00 грн.

При проведенні перерахунку пенсії застосовується величина одного року страхового стажу, передбачена ст.25 ЗУ № 1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 % за 1 рік. У разі зменшення розміру пенсії після проведеного перерахунку величина оцінки вартості страхового стажу не змінюється (залишається 1,35) та показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески залишається 3764,40.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01 квітня 2020 № 251, у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11.

У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсій зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01 квітня 2020 № 251 у разі коли з 1 травня 2020 р. щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 зазначеного Закону, не досягає 2100 гривень, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

З 01.05.2020 року позивачу встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до розміру 2100,00 грн. і загальний розмір пенсії склав 2100,00 грн.

Наразі загальний розмір пенсії складає: Розмір пенсії за віком (ст.27) (3278,98x0,57487) 1884,99 грн. Доплата за понаднормативний стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 7 років) (7% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 101,64 грн. Доплата до 2100 грн. 113,37 грн. Розмір пенсії з надбавками 2100,00 грн. Звертає увагу на те, що пенсія позивача перерахована та виплачується з додержанням вимог чинного законодавства.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.

Листом від 02.03.2020 №541/02.7-20 Вовчанський відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у відповідь на звернення позивача, надало роз`яснення стосовно розрахунку призначеної з 11.11.2020 пенсії (а.с.8).

20.08.2020 року позивач звернувся зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (а.с.13-14).

Листом від 18.09.2020 № 7409-10711/К-02/8-2000/20 позивача повторно повідомлено про підстави нарахування та здійснення перерахунку призначеної пенсії з 11.11.2017 (а.с.15-17).

03.07.2020 позивач звернувся зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (а.с.19).

Листом від 10.08.2020 № 17597-17843/К-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про неможливість надання інформації стосовно його пенсійного забезпечення (а.с.20).

16.06.2020 позивач звернувся до начальника Вовчанського відділу обслуговування громадян з заявою щодо надання роз`яснень стосовно проведення індексації його пенсії (а.с.23).

Листом від 25.06.2020 № 2000-0207-8/37556 позивача повідомлено про підстави та порядок проведення індексації призначеної пенсії (а.с.22).

Відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що вимог про проведення індексації пенсії, позивачем за будь-який період не заявлено.

В межах поданої позовної заяви позивач оскаржує лише розрахунок його пенсії, який був здійснений при її призначенні з 11.11.2017 року.

Враховуючи викладене, суд розглядає справу у межах заявлених вимог та з огляду на визначені стороною позивача підстави.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частин першої та другої статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

У статті 25 Конституції України зазначено, що Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.

Статтею 46, пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є конституційним правом кожного громадянина України.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до положень частини 1 статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV), цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно зі ст.10 Закону №1058-IV, особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Тобто, Законом № 1058-ІV передбачено такі пенсійні виплати, як пенсію за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та врегульовано переведення між цими видами пенсії.

Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік видів пенсії, що призначаються за Законом № 1058-ІV.

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 27 Закону №1058- IV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп . Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до частин першої та другої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з положеннями частини першої ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” для громадян які звернулись за призначенням пенсії з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% (починаючи з 01.01.2018 величина оцінки одного року страхового стажу враховується 1% за 1 рік).

Судовим розглядом встановлено, що заяву про призначення пенсії за віком подано позивачем особисто 14 листопада 2017 року (а.с. 76)

Відповідно до розрахунку стажу, загальний стаж позивача складає 40 років 7 місяців 12 днів (включаючи сумісництво), що не заперечується сторонами у справі (а.с.73 зворотній бік). Стаж зараховано на підставі трудової книжки позивача (а.с.81-83) та відомостей зазначених у довідці форми ОК-5 (а.с.85 зворотній бік - 87).

Також суд зазначає, що ОСОБА_1 не оскаржував будь-які дії відповідача щодо включення або не включення певного періоду своє роботи до загального трудового стажу, оскільки матеріали пенсійної справи відповідних доказів не містять.

Відповідно до розрахунку заробітної плати, судом встановлено, що для розрахунку включено заробітну плату за період з 01.07.2002 по 30.09.2017 (а.с.74-75).

Відповідно до протоколу № 5903 від 23.11.2017 розрахунок пенсії позивачу здійснено за таких складових: коефіцієнт стажу – 0.40583; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 – 0.54788. Розмір пенсії за віком – 1798,45; доплата за понаднормовий стаж -72,60; загальний розмір пенсії за віком 1871,05 (а.с.73).

Розрахунок пенсії станом на 01.07.2019 включає: розмір пенсії за віком (3282,26x0,54900) 1801,96 грн.; доплата за понаднормативний стаж (5 років) (5% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 72,60 грн. Доплата до 2000 грн. з 01.07.2019. Всього розмір пенсії 2000,00 грн.

Розрахунок пенсії станом на 01.12.2019 включає: загальний стаж роботи складає 42 роки 7 місяців 12 днів.; Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35- 0,57487 заробітна плата взята за період з 01.07.2000 по 31.10.2017; Індивідуальний коефіцієнт для обчислення склав — 0,87192; середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії складає - 3764,40x0,87192 = 3282,26 (3764,40 - середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 рік). Розмір пенсії за віком (3282,26x0,57487) 1886,87 грн. Доплата за понаднормативний стаж (7 років) (7% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 101,64 грн. Доплата до 2000 грн. з 01.07.2019 11,49 грн. Всього розмір пенсії 2000,00 грн.(а.с.98).

Розрахунок пенсії станом на 01.05.2020 включає: розмір пенсії за віком (ст.27) (3282,26x0,57487) 1886,87 грн.; Доплата за понаднормативний стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) (7% х 1452,00 мінімальний розмір пенсії з 01.10.2017) 101,64 грн. Всього розмір пенсії 1988,51 грн. Доплата до 2100 грн. з 01.05.2020 - 111,49 грн. Розмір пенсії з надбавками -2100,00 грн. (а.с.105).

Суд зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії застосовується величина одного року страхового стажу, передбачена ст.25 ЗУ № 1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 % за 1 рік. У разі зменшення розміру пенсії після проведеного перерахунку величина оцінки вартості страхового стажу не змінюється (залишається 1,35) та показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески залишається 3764,40.

У розрахунку, наведеному у позовні заяві, позивач вважає за необхідне при призначенні йому пенсії використовувати наступну формулу для розрахунку показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме її розмір повинен складати: 5646,60 грн (3764,4/2+3764,4/2) оскільки, на його думку, саме так повинна бути зарахована його робота за сумісництвом на 50% ставки.

Втім суд зазначає, що вимогами статті 40 Закону № 1058-IV не передбаченого такого виду розрахунку, а визначено, що при розрахунку розміру пенсії використовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Позивач звернувся до пенсійного органу для призначення пенсії у 2017 році, тому показник середньої заробітної плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2014, 2015, 2016 роки.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність здійсненого розрахунку пенсії позивачу при її призначенні. Враховуючи зазначене відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.

Щодо вимоги про стягнення з на користь позивача 100000,00 (сто тисяч грн. 00 коп.) грн. моральної шкоди, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України: особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав (частина перша). Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи (пункти 1-4 частини другої); моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості (частина третя).

В обґрунтування заявленої вимоги про стягнення 100000,00 грн моральної шкоди позивачем вказано, що порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати моральних життєвих зав`язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації життя.

На думку суду, вимога про стягнення моральної шкоди є необґрунтованою, позаяк лише констатація завдання моральних страждань не є достатнім для стягнення моральної шкоди. Позивачем не наведено в чому полягали моральні страждання та переживання, а також чим підтверджуються такі переживання, страждання, не наведено розрахунку розміру моральної шкоди.

Пунктом 3 Постанови Пленум Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 № 4 встановлено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Пунктами 4, 5 вказаної Постанови визначено, що у позовній заяві про відшкодування моральної шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, яким неправомірними діями чи бездіяльністю заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами підтверджується. Обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні. Суди, зокрема, повинні з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Згідно з пунктом 9 Постанови розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Судом встановлено, що позивачем не надано суду доказів заподіяння йому душевних страждань, зокрема, доказів погіршення здоров`я або настання інших втрат немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, а також не обґрунтовано розмір моральної шкоди в сумі 100000,00 грн.

Судом враховано, відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, правову позицію викладену в рішенні Верховного суду від 17.02.2020 по справі №807/596/17.

З огляду на необґрунтованість вимоги про стягнення моральної шкоди, така вимога задоволенню не підлягає

Щодо вимоги про стягнення витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.

Правовідносини з приводу розподілу судових витрат, зокрема витрат на професійну правничу допомогу, унормовані приписами ст.ст. 134, 139 КАС України.

Так, ч.1-2 ст.134 КАС України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, аналізуючи вищенаведену норму закону, суд зазначає, що обов`язок з відшкодування судових витрат на користь позивача покладено на суб`єкта владних повноважень лише у випадку задоволення позовних вимог.

Оскільки у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити, то відсутні підстави для обтяження владного суб`єкта з відшкодування судових витрат, понесених позивачем під час судового розгляду.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність оскаржуваних дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З огляду на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, судові витрати понесені позивачем у відповідності до положення ст. 139 КАС України стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа – Вовчанське відділення обслуговування громадян (сервісний центр) в особі Топоркової Ольги Анатоліївни Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди – залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19 лютого 2021 року.

Суддя Бадюков Ю.В.