
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/11000/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії та її виплату з 01.04.2019, без обмеження максимального розміру пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04. 1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці Управління Служби безпеки України у Львівській області №62/21-623-24 від 04.09.2020 про розмір грошового забезпечення в аналогічній посаді станом на 05.03.2019;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії та її виплату з 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04. 1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень Постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці Управління Служби безпеки України у Львівській області №62/21-623-24 від 04.09.2020 про розмір грошового забезпечення в аналогічній посаді станом на 05.03.2019, без обмеження максимального розміру пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 26.12.2006 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області і отримує пенсію за вислугу років на службі в органах СБ України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з розміру 80% від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника органу служби безпеки. Для визначення розміру пенсії враховано 29 років 04 місяці вислуги. На дату звільнення зі служби займав посаду першого заступника командира частини – начальника штабу 7 територіального вузла урядового зв`язку СБУ, звання «полковник». На його заяву від 06.07.2020 він отримав у УСБУ письмову інформаційну відповідь віл 13.08.2020 №62/21/А-738 із змісту якої йому стало відомо що нарахування та виплата грошового забезпечення військовослужбовцям СБУ відповідно до Постанови КМУ №704, здійснюється з 01.03.2018 і складається як з основних так і додаткових видів грошового забезпечення і премії. Станом на 05.03.2019 грошове забезпечення у аналогічній посаді, яку він обіймав перед звільненням становило 20477,46 грн. Тому вважає, що відбулось суттєве збільшення грошового забезпечення, тому відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262 призначена йому пенсія підлягає перерахунку. 01.10.2020 він звернувся до Управління СБ України у Львівській області з проханням підготувати та скерувати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у ній видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року. На своє прохання отримав відповідь 10.09.2020 №62/21-738 із довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №62/21-623-24 від 04.09.2020. 01.10.2020 року позивач звернувся до відповідача та просив здійснити перерахунок належної йому пенсії, однак таке звернення залишене без задоволення, а у своїй відповіді від 30.10. 2020 року № 7520-7558/А-02/8-1300/20 відповідач зазначив, що підстави для перерахунку пенсії з 01.04.2019 відсутні, оскільки після визнання протиправним та нечинними в судовому порядку у справі №826/3858/18 п.1,2 Постанови КМ України №103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови №704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач уважає незаконними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, зважаючи на таке. Підставою для перерахунку пенсії є постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704) та постанова Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45). Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) та зміни до пункту 5 Порядку № 45, що були внесені Постановою № 103, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнані протиправними та нечинними. Чинним законодавством України передбачено право особи, якій призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подавати до органів, що здійснюють пенсійне забезпечення документи з метою перерахунку призначеної пенсії, відповідно й отримувати необхідні довідки в державних органах, з яких він звільнений зі служби та які уповноважені їх видавати. Відтак, з огляду на зазначене позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої його довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою, яку він займав на момент звільнення зі служби.
Також вказує, Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» на нього не поширюється, оскільки пенсія йому призначена з 26.12.2006, тому він має право на перерахунок пенсії та її виплату без обмеження максимального розміру пенсії. У зв`язку з вищенаведеним, адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач вказав, що на момент ухвалення рішення суду у справі №826/3858/18 вже існувала істотна різниця в грошовому забезпеченні діючих працівників СБУ та розмірі грошового забезпечення, з яких розраховані пенсії пенсіонерів СБУ. Тобто, відбулось фактичне підвищення грошового забезпечення, а Верховним Судом повернуто право військовим пенсіонерам на перерахунок пенсій. Саме прийняте Окружним адміністративним судом м. Києва в адміністративній справі №826/3858/18 рішення є тим юридичним фактом, який тягне за собою обов`язок відповідача перерахувати та виплатити пенсію. Просить позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України. Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, після 05 березня 2019 року не приймалося. Після проведеного перерахунку з 01.01.2018 за нормами станом на 01.03.2018 та на виконання Постанови №103 та Постанови №704, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям. Тому відповідач вважає, що скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45 не дає підстав Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу. Окрім того вказує, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справ і№826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, набрало законної сили 05.03.2019. На час виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була діючою та такою, що підлягала обов`язковому застосуванню. Нормативно – правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання рішенням законної сили не приймалось. Зауважує, що у позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, яка видана йому на його ж звернення, а не відповідно до Порядку № 45. Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно вищевказаної довідки відсутні. Також відповідач вважає, що сама по собі довідка не породжує право позивача не перерахунок його пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким їй з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. Також звертає увагу на те, що позивач заявляє позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії та виплату пенсії з 01.04.2019 із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), передбачених у новій довідці про розмір грошового забезпечення в аналогічній посаді станом на 05.03.2019. Водночас, одноразові види грошового забезпечення не передбачені у довідці, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок. Також вказує, що позовна вимога про перерахунок пенсії буз обмеження максимального розміру є передчасною та заявлена на майбутнє. Щодо встановлення судового контролю вказує, що позивачем не наведено жодного доказу невиконання, ухилення чи створення перешкод ГУ ПФУ у Львівській області з приводу виконання судового рішення. У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду 30.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.
13.08.2020 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України у Львівській області з проханням підготувати та скерувати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України №2262 та з врахуванням положень Постанови КМУ №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Листом від 10.09.2020 року № 62/21/А-738, Управління Служби безпеки України у Львівській області повідомило позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 вересня 2020 року № 62/21-623 виготовлена Управлінням та скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області; другий примірник довідки скеровано позивачу.
Згідно указаної довідки розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення) становить усього: 20477,46 грн., з яких:
- посадовий оклад 7641,50 грн.;
- оклад за військовим званням «полковник» 1480,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) 4560,75 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (29%) 3967,85 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) 1528,30 грн.;
- надбавка за класність (7%) 534,91 грн.;
- преміювання (10%) 764,15 грн.
11.08.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив повідомити наступне:
- коли саме (дата) та з яких складових грошового забезпечення (із зазначенням їх розмірів у гривнях і процентах) був проведений перерахунок його пенсії на підставі Постанови КМ України №103 (згідно Постанови КМУ №704);
- з яких складових грошового забезпечення (із зазначенням їх розмірів у гривнях і процентах) та до якого саме часу (дата) він отримував пенсію до її перерахунку на підставі Постанови КМ України №103.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 5796-6205/А-02/8-1300/20 від 26.08.2020, позивача на його заяву від 11.08.2020 року повідомлено про те, що з 01.01.2018 на виконання п.1 постанови №103 здійснено перерахунок його пенсії з оновленого грошового забезпечення (окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років), визначеного відповідно до Постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки від 12.04.2018 №6053, скерованої на їх адресу Управлінням СБУ у Львівській області. Грошове забезпечення згідно представленою довідкою становить 13682,25 грн., в тому числі: 7641,50 грн. посадовий оклад; 1480 грн. оклад за військовим званням; 4560,75 грн. надбавка за вислугу років 50%. На порушену у п.2 питання, надали повідомлення про розмір пенсії станом на 01.12.2017 із зазначенням складових грошового забезпечення, з яких обчислювалась пенсія до перерахунку відповідно до постанови №103. Також надано копії наступних документів: грошового атестату від 25.12.2006 №17, протоколу про призначення пенсії за вислугу років з 26.12.2006, усіх розпоряджень про перерахунки його пенсії, які наявні в матеріалах пенсійної справи.
01.10.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив невідкладно провести з 01.04.2019 перерахунок його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та Порядку №3-1 (затверджений постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1), з врахуванням положень постанови КМ України №704 та згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, та її виплату. До заяви долучено копію нової довідки №62/21-623-24 від 04.09.2020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та копія листа УСБУ від 10.09.2020 №62/21/А-748.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 7520-7558/А-02/8-1300/20 від 30.10.2020, позивача на його заяву від 01.10.2020 року повідомлено про те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704, інших рішень Уряду, про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 згідно довідки від 04 вересня 2020 року № 62/21-623-24 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до Постанови № 704, відсутні.
Уважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати відповідно до довідки від 04.09.2020 року № 62/21-623-24 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії позивача згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.09.2020 року № 62/21-623-24, скерованої Управлінням Служби безпеки України у Львівській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Як слідує з матеріалів справи, 04.09.2020 року Управління служби безпеки України у Львівській області виготовило довідку № 62/21-623-24 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 05 березня 2019 року за відповідною (аналогічною) посадою (по день звільнення із служби) згідно Постановою КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Управління Служби безпеки у Львівській області скерувало зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
У відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт отримання довідки №62/21-623-24 від 04.09.2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від Управління Служби безпеки України у Львівській області.
Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і для реалізації такого права позивача надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплаті його пенсії на підставі такої довідки.
Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своїх дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Управління Служби безпеки України у Львівській області реалізувало у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.09. 2020 року № 62/21-623-24 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру.
Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд дійшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.09.2020 року № 62/21-623-24 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, то з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04. 1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 вересня 2020 року № 62/21-623-24 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Водночас, суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду у вказаній справі.
Таким чином, приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 19-21, 72-77, 90, 242-246, 255, 293, 295, пп.15.5 п. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою від 04 вересня 2020 року №62/21-623-24 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04. 1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою для перерахунку пенсії від 04 вересня 2020 року № 62/21-623-24 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.02.2021 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна