
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/16995/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо застосування показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки (7763,17 грн), з моменту призначення пенсії, а саме з 11.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач при обчисленні йому пенсії за віком не врахував, що на підставі заяви від 11.06.2020 відбулось нове призначення пенсії і помилково застосував ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка регулює процес переведення з одного виду пенсії на інший в рамках цього закону.
Вважає, що порушення вчинене відповідачем полягає в застосуванні при обчисленні пенсії позивача показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, проіндексованого на підставі постанов КМУ №124 від 20.02.2019 та №251 від 01.04.2020.
Наголошує, що йому пенсію за віком призначено лише в червні 2020 року і показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки, а тому застосуванню при обчисленні пенсії за віком позивача не підлягає.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 прийнято до провадження справу та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
06.11.2020 до суду надійшов відзив на позов №0600-0802-8/59679 від 27.10.2020 (а.с.42), в якому представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог, вказує, що застосування для обчислення пенсії показника серед заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 у зв`язку з переходом позивача з 11.06.2020 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком чинним законодавством не передбачено.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та до 11.06.2020 отримував пенсію за вислугу років.
11.06.2020 позивач подав до відповідача заяву про переведення його пенсії за вислугу років на пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №918020145933 задоволено заяву позивача та з 11.06.2020 переведено останнього на пенсію за віком.
Позивач, вважаючи, що при здійсненні переведення його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідачем помилково застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2014, 2015, 2016, який відповідає моменту призначення пенсії за віком особі в 2017 році звернувся до відповідача із заявою від 23.07.2020 (а.с.7-8), якою просив усунути порушення.
Листом Головне управління Пенсійного фонду України №15259-14138/11-02/8-0600/20 від 25.08.2020 (а.с.9-10) повідомлено позивача про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а тому підстави для застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати України, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки відсутні.
Не погоджуючись з такими діями Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Так, позивач вважає, що за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV у 2020 році звернувся вперше, а тому відповідач мав застосувати середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки, тобто за три роки, що передують призначенню пенсії за віком.
Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, форма якої визначена у додатку 3 до вказаного Порядку.
Як свідчать матеріали справи, позивач 11.06.2020 звернувся до відповідача із заявою про переведення його пенсії за вислугою, на пенсію за віком (а.с.32).
При цьому, відповідно до пункту 4-7 розділу XV Закону №1058-IV (в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017) особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу"; "Про Національний банк України"; "Про дипломатичну службу"; Про службу в органах місцевого самоврядування"; "Про прокуратуру"; "Про статус народного депутата України"; "Про судоустрій і статус суддів"; "Про судоустрій і статус суддів"; "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; Про наукову і науково-технічну діяльність"; "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів"; Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4--3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводится автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 4-3 розділу XV Закону №1058-IV (в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017) визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
З матеріалів пенсійної справи судом встановлено, що розмір пенсії позивача з 01.05.2020, розрахований за нормами Закону № 1058-ІV, є більшим (3473,64 грн), ніж розмір пенсії за вислугу років (1245,15 грн).
З огляду на викладене, слід відмітити, що у Пенсійного фонду були наявні підстави саме для автоматичного переведення позивача на пенсію за Законом № 1058-ІV.
Натомість, за наявності підстав для автоматичного перерахунку пенсії відповідно до пунктів 4-3 та 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV відсутні підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки, оскільки таке застосування можливе лише при призначенні пенсії.
Згідно з частиною 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд відхиляє доводи позивача щодо необхідності застосування показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, та вважає за необхідне вказати, що встановлені під час розгляду обставини не свідчать, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо застосування показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1 правомірні, а тому позов не підлягає до задоволення.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно ст. 139 КАС України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позову.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення складено: 18.02.2021.