
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року Справа № 160/15538/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 23.11.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Вільногірського відділу обслуговування громадян (Сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоду з 13.03.2006 по 28.02.2008 до пільгового стажу за Списком № 1;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, починаючи з дня звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме з 07.08.2020.
2. Ухвалою суду від 27.11.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків. Ухвала отримана позивачем 17.12.2020, що підтверджується відповідною розпискою, долученою до матеріалів справи.
3. 28.12.2020 засобами поштового зв`язку від позивача на виконання ухвали суду надійшли засвідчені докази та належним чином оформлений адміністративний позов, у якому відповідачем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та вказано третю особу Вільногірський відділ обслуговування громадян (Сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
4. Ухвалою суду від 04.01.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
5. 28.01.2021 засобами електронного зв`язку та 02.02.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшли витребувані судом докази.
6. 29.01.2021 засобами електронного зв`язку та 02.02.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
7. Позивачу відмовлено у призначенні пенсії із зазначенням, що згідно наданих документів загальний стаж роботи склав 34 роки 10 місяців 14 днів, в тому числі пільговий стаж згідно частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 3 роки 01 місяць 14 днів, що не достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах
8. Не зараховано до Списку № 1 період з 13.03.2006 по 28.02.2008, у зв`язку із перервою в атестації.
9. Позивач зазначає, що його загальний пільговий стаж за Списком № 1 склав 05 років 26 днів.
10. Відмова у призначенні пенсії є незаконною, такою, що грубо порушує права позивача, а також суперечить нормам чинного законодавства та державній політиці соціального захисту населення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за матеріалами відмовної пенсійної справи загальний страховий стаж позивача складає 34 роки 10 місяців 14 днів, у тому числі за Списком № 1 – 03 роки 01 місяць 14 днів.
12. Підстави для зарахування періоду роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008 до пільгового стажу за Списком № 1 відсутні через не проведення атестації робочого місця у вказаний період.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
13. 07.08.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Вільногірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) із заявою про призначення пенсії за віком.
14. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт НОМЕР_1 ; трудову книжку № НОМЕР_2 ; військовий квиток № НОМЕР_3 ; довідку з ДПІ про облік як суб`єкт підприємницької діяльності № 148025; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення ОК-5; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 від 05.09.2019 № 147-6/1; довідку про прийняття на роботу від 06.08.2020 № 02-260; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 01.07.2020 № 86-2/1, від 08.07.2019 № 73; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); інші документи: пам`ятка, витяг РЗО, атестації 112, 57, 103, лист 4/1, 183, наказ № 17.
15. Відділ з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши заяву позивача від 07.08.2020 про призначення пенсії, прийняв рішення, яке оформлено листом від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950 «Про відмову в призначенні пенсії», в якому зазначив, зокрема наступне:
- пільговий стаж Вам зараховано згідно наданих довідок від 01.07.2020 № 86-2/1, видана ПАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» з 0104.2005 по 14.10.2009 № від 08.072019 № 73АТ «Об`єднана Гірничо-хімічна компанія» філія «Вільногірський Гірничо-металургійний комбінат» з 12.12.2018 по 27.12.2019;
- загальний стаж роботи становить 34 роки 10 місяців 14 днів при необхідному – 23 роки, у тому числі пільговий стаж згідно частини другої статті 114 Закону – 03 роки 01 місяць 14 днів при необхідному – не менше 5 років, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Також рекомендуємо надати довідку за період роботи з 10.09.1982 по 01.07.1983, оскільки відсутнє посилання на КЗпП та статтю при звільненні.
16. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою у довільній формі про призначення пенсії, в якій просив:
- розглянути заяву щодо призначення пенсії за віком з урахуванням стажу роботи протягом 5 років 26 днів на роботах з особливо важкими умовами праці за Списком № 1;
- призначити пенсію за віком з урахуванням стажу роботи протягом 5 років 26 днів на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1.
17. Листом від 01.10.2020 № 19385-20417/Т-02/8-0400/20 «Про розгляд звернення» за результатами розгляду заяви позивача з питання призначення пільгової пенсії за Списком № 1 Вільногірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомив, зокрема, про наступне:
- 07.08.2020 Вами вже надавалась заява про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно часини другої статті 14 Закону № 1058-ІV;
- згідно наданих документів загальний стаж роботи склав 34 роки 10 місяців 14 днів, у тому числі пільговий стаж часини другої статті 14 Закону № 1058-ІV – 03 роки 01 місяць 14 днів, не зараховано до Списку № 1 період роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008 у зв`язку з перервою в атестації, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Тому відділом з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії;
- відповідно цього, на Вашу адресу було направлено лист про відмову в призначенні пенсії від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
18. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
19. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
20. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
21. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі – Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
22. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
23. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
24. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).
25. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі – Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
26. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
27. За приписами статті 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.
28. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
29. Відповідно до підпункту першого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
30. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи
31. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
32. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
33. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі – Порядок № 22-1).
34. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
35. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
36. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
37. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
щодо підтвердження періодів роботи
38. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
39. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі – Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
40. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
41. Згідно із пунктом другим Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
42. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
43. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
щодо проведення атестації робочих місць
44. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі – Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
45. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
46. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
47. Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
48. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
49. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
50. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
51. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
щодо оформлення записів у трудовій книжці
52. Відповідно до «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162 (яка діяла у спірний період з 10.09.1982 по 01.07.1983):
- трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців;
- трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій*, які працювали понад 5 днів, в тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню
- всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження);
- записи проводяться акуратно, пір`яний чи кульковою ручкою, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольору
- в розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається; - в графі 3 розділу «Відомості про роботу» у вигляді заголовка пишеться повне найменування підприємства;
- в графі 3 пишеться: «Прийнято або призначений в такий-то цех, відділ, підрозділ, ділянку, виробництво» із зазначенням їх конкретного найменування, а також найменування роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виробляються: для робітників - відповідно до найменуваннями професій, вказаних у Єдиному тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт і професій робітників; для службовців - відповідно до найменуваннями посад, зазначених в Єдиної номенклатурі посад службовців, або відповідно до штатного розкладу;
- при звільненні робітника або службовця всі записи про роботу, нагородження та заохочення, внесені в трудову книжку за час роботи на даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів
- бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок
- після закінчення кожного місяця бухгалтерія вимагає від особи, відповідальної за ведення трудових книжок, звіту про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них, з додатком прибуткового ордера каси підприємства. На зіпсовані під час заповнення бланки трудових книжок і вкладишів до них складається акт.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
53. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
54. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо визнання протиправними дій по відмові у призначенні пенсії та зарахуванні періоду роботи до пільгового стажу
55. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
56. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
57. Обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів таких правовідносин і мають обов`язковий характер.
58. Отже, предметом оскарження є дії суб`єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.
59. Згідно із абзацом другим пункту 4.7 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
60. Судом встановлено, що позивачем були подані заяви про призначення пенсії:
- перша заява 07.08.2020 відповідно до Порядку № 22-1;
- друга заява без дати, у довільній формі.
61. Розглянувши заяву позивача від 07.08.2020, яка подана відповідно до Порядку № 22-1, Відділом з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення, яке оформлено листом від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950 «Про відмову в призначенні пенсії», в якому зазначив, що відсутнє право на призначення пенсії за Списком № 1, оскільки пільговий стаж згідно частини другої статті 114 Закону № 1058-IV складає 03 роки 01 місяць 14 днів при необхідному не менше 5 років. Також рекомендовано надати довідку за період роботи з 10.09.1982 по 01.07.1983, оскільки відсутнє посилання на КЗпП та статтю при звільненні.
62. Суд зазначає, що рішення, яке оформлено листом від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950 «Про відмову в призначенні пенсії» не містить посилань на зараховані та не зараховані періоди роботи позивача до пільгового та страхового стажу, не зазначено причин незарахування стажу роботи до пільгового та страхового.
63. Розглянувши заяву без дати про призначення пенсії, яка подана у довільній формі, Відділом з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано лише відповідь на звернення, викладену у формі листа за від 01.10.2020 № 19385-20417/Т-02/8-0400/20 «Про розгляд звернення».
64. З позовної заяви вбачається, що позивач не згоден саме з відмовою у призначенні пенсії, яка викладена у листі від 01.10.2020 № 19385-20417/Т-02/8-0400/20 та вважає її незаконною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства.
65. Суд звертає увагу, що у листі від 01.10.2020 № 19385-20417/Т-02/8-0400/20 «Про розгляд звернення» зазначено, зокрема, що пільговий стаж згідно частини другої статті 114 Закону № 1058-IV складає 03 роки 01 місяць 14 днів, не зараховано до Списку № 1 період з 13.03.2006 по 28.02.2008 у зв`язку із перервою в атестації.
66. Таким чином, листом від 01.10.2020 № 19385-20417/Т-02/8-0400/20 фактично роз`яснено який період роботи позивача та з яких підстав не зараховано до пільгового стажу.
67. У зв`язку із чим, суд не може визнати протиправною зазначену позивачем відмову, оскільки за наслідками розгляду заяви без дати надано лише відповідь, викладену у формі листа за від 01.10.2020 № 19385-20417/Т-02/8-0400/20 на звернення, яке не є рішенням про відмову у призначенні пенсії, у зв`язку із чим відповідач не вчиняв дії по відмові, а розглянув звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».
68. З урахуванням викладеного, суд розглядає на предмет законності рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області «Про відмову в призначенні пенсії», яке оформлено листом від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950.
69. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
(щодо періоду роботи з 10.09.1982 по 01.07.1983)
70. Відповідач не зарахував період роботи з 10.09.1982 по 01.07.1983 до страхового стажу та запропонував надати довідку щодо зазначеного періоду пославшись лише на формальні неточності у записах трудової книжки, а саме відсутність у трудовій книжці посилання на КЗпП та статтю при звільненні.
71. Відповідно до «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», яка діяла у спірний період роботи позивача бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок.
72. З урахуванням викладеного, на особу не може перекладатись тягар доведення чіткості, правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
73. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
74. Однак, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити страховий стаж позивача.
75. Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.
76. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а.
77. Також, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 19.12.2019 у справі № 307/541/17 зазначив, що підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Управління ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
78. З урахуванням вище викладеного, позивач має право на зарахування до страхового стажу періоду роботи з 10.09.1982 по 01.07.1983.
79. Оскільки позивач у позовних вимогах не просить визнати протиправними дії/бездіяльність щодо не зарахування періоду роботи з 10.09.1982 по 01.07.1983 до страхового стажу, суд у цій частині не виходить за межі позовних вимог та зазначає лише про право позивача на зарахування такого стажу до страхового, однак обрахунок стажу відноситься до компетенції Пенсійного фонду.
(щодо періоду роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008)
80. Не зарахувавши період роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008 відповідач зазначив, що у зазначений період не було проведено атестацію робочих місць.
81. Не зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008 також підтверджується наданим до матеріалів справи розрахунком стажу, зазначений період зараховано до загального страхового стажу.
82. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
83. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
84. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
85. Отже, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
86. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
87. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_4 ОСОБА_1 у спірний період роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008 в філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» Приватного акціонерного товариства «Кримський титан».
88. У довідці від 01.07.2020 № 86-2/1 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, зокрема зазначено:
- ОСОБА_1 працював повний робочий день у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ЗАТ «Кримський ТИТАН»;
- за період з 01.04.2005 по 30.09.2007 виконував ведення технологічного процесу відділення № 2 металургійного виробництва за професією, посадою майстра зміни, що передбачена Списком № 1 (розділ VII, підрозділ 17, код КП 7.17б постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36), додаткові відомості: наказ про атестацію робочих місць від 13.03.2001 № 112 погоджено з Головним Держекспертом області з умов праці;
- за період з 01.10.2007 по 14.10.2009 виконував ведення технологічного процесу відділення № 1 металургійного виробництва за професією, посадою апаратника-гідрометалурга, що передбачена Списком № 1 (розділ ХХІІ, підрозділ 1, код КП 22.1-1б постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36), додаткові відомості: наказ про атестацію робочих місць від 29.02.2008 № 57 погоджено з Головним Держекспертом області з умов праці від 24.03.2008 № 003/07-1-96.
89. Отже, робоче місце позивача атестовано наказом про атестацію робочих місць від 13.03.2001 № 112, термін дії якої тривав до 13.03.2006 включно у відповідності до пункту 4 Порядку № 442. Наступна атестація робочого місця позивача затверджена наказом про атестацію робочих місць від 29.02.2008 № 57.
90. ОСОБА_1 до чергової атестації, яка проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а відтак період його роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008 має бути зараховано до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної згідно наказу про атестацію робочих місць від 13.03.2001 № 112.
91. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов`язків у межах наданих повноважень, тощо.
92. Не зарахування періоду роботи позивача у пільговому обчисленні є бездіяльністю Пенсійного фонду, а не їх діями, яка може бути оскаржена до суду, у зв`язку із чим для повного захисту прав позивача суд визначає протиправною саме бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008.
93. Протиправно не зарахувавши періоди роботи позивача, у тому числі до пільгового стажу, відповідачем передчасно здійснено висновок про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а отже, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 07.08.2020.
щодо зобов`язання вчинити певні дії
94. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
95. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
96. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02)).
97. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
98. На захист порушеного права позивача суд зобов`язує ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008.
99. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
100. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
101. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 07.08.2020, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
102. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача призначити та виплатити пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
103. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
104. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
105. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
106. Отже, розглянувши подані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із виходом за межі позовних вимог, та присуджує на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
107. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
108. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_5 ; зареєстрована адреса: АДРЕСА_1 ; фактична адреса: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
109. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008.
110. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсії управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом від 17.08.2020 № 0400-0305-8/68950 «Про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 07.08.2020.
111. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:
- зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 період роботи з 13.03.2006 по 28.02.2008;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.08.2020 про призначення пенсії за віком.
112. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
113. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.
114. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба