
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2021 року справа № 580/30/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Лип`янської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся перший заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави (далі — позивач) з позовом до Лип`янської сільської ради (далі — відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме спортивного майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, 77, с. Нечаєве, Шполянський р-н, та дитячого майданчика, який розташований за адресою: вул. Костенка, 48, с. Нечаєве, Шполянський р-н, Черкаська обл.;
- зобов`язати відповідача на черговій сесії сільської ради вирішити питання про розроблення та затвердження технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, 77, с. Нечаєве, Шполянський р-н, та дитячого майданчика, який розташований за адресою: вул. Костенка, 48, с. Нечаєве, Шполянський р-н, Черкаська області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на балансі Лип`янської сільської ради знаходиться спортивний майданчик, який розташований за адресою: вул. Центральна, 77, с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область та дитячий майданчик, який розташований за адресою: вул. Костенка, 48, с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область. В порушення норм чинного законодавства вищезазначені об`єкти встановлені без проведення технічної інвентаризації та паспортизації. Позивач вважає, що даний факт негативно впливає на організацію належного утримання територій і споруд, а зважаючи на цільове призначення вказаного об`єкту, невиконання відповідачем своїх обов`язків у цій сфері може призвести до тяжких наслідків або шкоди користувачам, у тому числі дітям.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача 09.02.2021 надійшла заява у якій Лип`янська сільська рада Шполянського району Черкаської області позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Нечаєвською сільською радою Шполянського району на підставі договору куплі-продажу від 20.04.2018 03-06/163, укладеного з ТОВ “ГРУПА ВЕНЕТО” придбано спортивний майданчик, який розташований за адресою: вул. Центральна, 77, с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область та дитячий майданчик, який розташований за адресою: вул. Костенка, 48, с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область.
Відповідно до рішення Лип`янської сільської ради від 24.12.2019 №21-6 “Про реорганізацію Нечаєвської сільської ради шляхом приєднання до Лип`янської сільської ради” Лип`янська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Нечаєвської сільської ради.
Шполянським відділом Смілянської місцевої прокуратури проведено вивчення стану дотримання вимог законодавства органами місцевого самоврядування під час забезпечення безпечного дозвілля дітей шляхом проведення технічної інвентаризації і паспортизації об`єктів благоустрою.
Шполянським відділом Смілянської місцевої прокуратури направлено до Лип`янської сільської ради запит від 25.11.2020 №33/4-1787 вих. 20 щодо надання інформації з приводу наявності спортивних та дитячих майданчиків на балансі сільської ради, проведення їх технічної інвентаризації та паспортизації, розроблення та затвердження програми благоустрою населених пунктів тощо.
На виконання запиту Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури від 25.11.2020 №33/4-1787 вих. 20 відповідач 30.11.2020 надав інформацію згідно якої на території сільської ради знаходяться: спортивний майданчик, який розташований за адресою: вул. Центральна, 77, с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область та дитячий майданчик, який розташований за адресою: вул. Костенка, 48, с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область.
Враховуючи те, що зазначені об`єкти встановлені без проведення технічної інвентаризації та паспортизації позивач звернувся з даним позовом до суду.
У період з 02.02.2021 по 12.02.2021 включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував на лікарняному, з огляду на що розгляд справи здійснюється у перший робочий день — 15.02.2021.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон №2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин 1,2 статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
Судом встановлено, що Лип`янська сільська рада є правонаступником прав та обов`язків Нечаєвської сільської ради, що підтверджується копією рішення Лип`янської сільської ради від 24.12.2019 №21-6 “Про реорганізацію Нечаєвської сільської ради шляхом приєднання до Лип`янської сільської ради”.
У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. (ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України ).
Отже, спортивний та дитячий майданчики, перейшли у власність Лип`янської сільської ради.
Враховуючи викладене, обов`язок щодо проведення відповідачем технічної інвентаризації та паспортизації вказаних об`єктів благоустрою покладено на відповідача.
За змістом пунктів 1, 2 частини 1 статті 13 Закону № 2807-IV об`єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об`єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини 1 статті 21 Закону №2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об`єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
В матеріалах справи відсутні докази щодо здійснення обстеження, перевірки технічного стану, паспортизації, технічної інвентаризації Лип`янською сільською радою Шполянського району спортивного та дитячого майданчиків після прийняття вказаних об`єктів благоустрою на свій баланс.
Частиною 2 ст.6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
В матеріалах справи відсутні докази, щодо проведення відповідачем технічної інвентаризації та паспортизації спортивного та дитячого майданчиків. Крім того, в матеріалах справи міститься заява, у якій відповідач визнає позов в повному обсязі.
Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже судові витрати на сплату судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Лип`янської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Лип`янської сільської ради щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації спортивного та дитячого майданчиків.
Зобов`язати Лип`янську сільську раду (20650, Черкаська обл., Шполянський р-н, с. Лип`янка, вул. І.Гончара, 1/а, код ЄДРПОУ 26323522) на черговій сесії сільської ради вирішити питання про розроблення та затвердження технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчика, який розташований за адресою: вул. Центральна, 77, с. Нечаєве, Шполянський р-н, та дитячого майданчика, який розташований за адресою: вул.Костенка, 48, с. Нечаєве, Шполянський р-н, Черкаська області.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький