
Справа № 560/7006/20
РІШЕННЯ
іменем України
15 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, в якій просить стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький кошти за податковим боргом в сумі 17400426,28 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг в розмірі 17400426,28 грн, який утворився внаслідок несплати в установлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб, штрафних санкцій та пені. Враховуючи викладене, Головного управління ДПС у Хмельницькій області просить суд стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький податковий борг.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2020 клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області задоволено. Замінено позивача по справі №560/7006/20 з Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код 43142957, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ВП 44070171, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Від представника відповідача 18.11.2020 надійшов відзив на адміністративний позов.
У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що відповідно до пункту 52.1 Підрозділу 10 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Представник відповідача вказує, що станом на 13.11.2020 дія карантину на території України діє безперервно, а тому норма пункту 52.1 Підрозділу 10 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України звільняє Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Також представник відповідача вказує, що КЕВ м. Хмельницький фінансується за рахунок коштів державного бюджету та являється неприбутковою установою, внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Крім цього, стаття 14 Закону України "Про Збройні сили України" передбачає, що Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно із Законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
В судовому засіданні представник позивача підтвердив викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях обставини, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив в задоволенні позовних вимог Головного управління ДПС у Хмельницькій області відмовити в повному обсязі.
Справа розглянута за правилами загального позовного провадження.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є юридичною особою, код ЄДРПОУ 07928461.
Згідно з даними Головного управління ДПС у Хмельницькій області за відповідачем рахується податковий борг в розмірі 17400426,28 грн, яка утворився внаслідок несплати в установлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов`язань по земельному податку з юридичних осіб в розмірі 9692585,72 грн, штрафних санкцій в розмірі 7019428,44 грн та пені в розмірі 1098021,05 грн, з врахуванням часткової сплати в розмірі 409608,93 грн.
Податковий борг в розмірі 17400426,28 грн виник:
1) У зв`язку з несплатою в установлені законодавством строки узгодженої суми податкового зобов`язання по земельному податку в сумі 9692585,72 грн, який визначений відповідачем самостійно згідно поданих ним податкових декларацій з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) №9018971304, №9018967615, №9018951828, №9018713374, 9019361456, №9019004273, №9018740824, №9018869451 від 11.02.2020, №9030942122 від 20.02.2020, №9018978684 від 28.01.2020 та уточнюючої податкової декларації №908408356 від 17.04.2020.
2) Штрафні санкції в сумі 7019428,44 грн нараховані на підставі п.п. 126.1 ст. 126 ПК України згідно податкових повідомлень-рішень форми "Ш":
- 73,11 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0026385604 від 03.08.2020;
- 991,00 грн згідно уточнюючої податкової декларації з плати за землю №00266395604 від 03.08.2020;
- 212348,24 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0026405604 від 03.08.2020;
- 6671634,18 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0026485604 від 04.08.2020;
- 960,06 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0065055004 від 05.06.2020;
- 57088,52 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш"№0030805504 від 19.06.2020;
- 76333,33 грн згідно податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №0039095504 від 20.08.2020.
3) Пеня в сумі 1098021,05 грн нарахована на підставі п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, що підтверджується розрахунком суми позовних вимог та копіями інтегрованої картки платника по земельному податку.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає та враховує наступне.
Пунктом 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу);
Пунктом 54.1 ст. 54 Кодексу визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пп. 286.1 ст. 286 Кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об`єкт оподаткування.
Відповідно до пп. 14.1.39. п. 14.1 ст. 14 Кодексу, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно з пп. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
В силу п. 15.1. ст. 15 Кодексу, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Кодексу податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
В силу п. 59.1 ст. 59 Кодексу, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Суд встановив, що позивачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" від 12.03.2015 №142-25, яка вручена відповідачу 18.03.2015, податкову вимогу форми "Ю" від 26.03.2015 №347-22, яка вручена відповідачу 02.04.2015, податкову вимогу форми "Ю" від 09.03.2017 №221-17, яка вручена відповідачу 16.03.2017.
Відповідно до пп. 19-1.1.22, пп. 19-1.1.45 п. 19-1 ст. 19 Кодексу, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19 3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 95.4 статті 95 Кодексу визначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Зазначена заборгованість відповідача підтверджується: розрахунком суми позовних вимог, податковими деклараціями з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) №9018971304, №9018967615, №9018951828, №9018713374, 9019361456, №9019004273, №9018740824, №9018869451 від 11.02.2020, №9030942122 від 20.02.2020, №9018978684 від 28.01.2020, уточнюючою податковою декларацією з плати за землю №908408356 від 17.04.2020, уточнюючою податковою декларацією з плати за землю №00266395604 від 03.08.2020, податковими повідомленнями-рішень форми "Ш": №0026385604 від 03.08.2020, №0026405604 від 03.08.2020, №0026485604 від 04.08.2020, №0065055004 від 05.06.2020, №0030805504 від 19.06.2020, №0039095504 від 20.08.2020, корінцем податкової вимоги форми "Ю" від 12.03.2015 №142-25, корінцем податкової вимоги форми "Ю" від 23.06.2015 №347-22, корінцем податкової вимоги форми "Ю" від 09.03.2017 №221-17.
Податкові вимоги та податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися.
Відповідач вказує про те, що згідно ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Водночас, згідно п. 5.2 ст. 5 Податкового кодексу України у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Відповідач відповідно до вимог Податкового кодексу України (норми якого є пріоритетними у спірних правовідносинах) не є звільненим від обов`язку сплати земельного податку. Таким чином, посилання відповідача на ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України" є безпідставними.
Щодо доводів відповідача на відсутність бюджетного фінансування, то суд зазначає, що недостатнє фінансування з боку органу вищого рівня, неприбутковість установи, не є підставою для звільнення від сплати податків, які, зокрема, самостійно узгоджені податковою декларацією з плати за землю.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05 червня 2018 року по справі №822/3648/17.
Суд також вважає хибними твердження представника відповідача стосовно того, що станом на 13.11.2020 дія карантину на території України діє безперервно, а тому норма пункту 52.1 Підрозділу 10 Розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України звільняє Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені.
В ході судового розгляду встановлено, представником позивача доведено, що суми пені та штрафних санкцій по КЕВ м. Хмельницький, що включені в розрахунок позовних вимог, нараховані засобами програмного забезпечення ІТС "Податковий блок" згідно зі ст. 129 ПК України, глави 7 розділу ІІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422, а також з дотриманням вимог п. 52-1 розділу ХХ Перехідних положень ПК України на суми грошових зобов`язань, строки сплати по яких виникли до 01.03.2020.
Дотримання вимог п. 52-1 розділу ХХ Перехідних положень ПК України щодо нарахування пені відповідачу на суми грошових зобов`язань, строки сплати по яких виникли до 01.03.2020 та без врахування днів прострочення за період дії карантину, підтверджується копіями ІКП з розрахунками пені (Додатки 1-11), наданими до позову та розгорнутими витягами з ІКП згідно Додатків 1-11. Суми пені розраховані в системі ІТС "Податковий блок" з врахуванням днів прострочення за період по 29.02.2020.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи, що відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена, суд вважає вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький коштів в сумі 17400426,28 грн. обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький кошти у рахунок погашення податкового боргу в розмірі 17400426 (сімнадцять мільйонів чотириста тисяч чотириста двадцять шість) гривень 28 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 17 лютого 2021 року
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Відповідач:Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький (вул. Героїв АТО, 3/1, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 07928461)
Головуючий суддя О.О. Михайлов