
Справа № 560/4276/20
РІШЕННЯ
іменем України
17 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу", та зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу". Листом від 20.06.2020 року відповідач відмовив у переведені на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" у зв`язку із відсутністю 20 років роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Вказав, що на день набрання чинності законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" його стаж державної служби складає 19 років 3 дні. Позивач вважає рішення відповідача, щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця відповідно до закону України "Про державну службу" протиправним, оскільки згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про державну службу" №889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством, зокрема, Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283. За приписами пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів. Вказує, що працював головою сільської Ради народних депутатів з 30.06.1982 року по 26.05.2006 року, а тому має достатній стаж для переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу". Просить позов задовольнити.
У поданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що з 17.02.2011 року позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-VІ (далі Закону 1058-VІ). 26 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №6/7-04 від 29.05.2020 року ОСОБА_1 відмовлено у переведені на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, відповідно до поданої заяви від 26.05.2020 року, у зв`язку з відсутністю необхідного 20-річного стажу державної служби, про що повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.06.2020 року №2200-0301-8/27139. Вказує, що з 04.07.2001 року посади селищних і сільських голів віднесені до посадових осіб місцевого самоврядування, а не відповідних посад державних службовців. До стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців для визначення права на призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889 зараховуються періоди роботи на посаді селищного і сільського голови до набрання чинності Закону № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (04.07.2001 року). Згідно з трудової книжки позивач працював головою сільської Ради народних депутатів з 30.06.1982 року по 26.05.2006 року. Станом на день набрання чинності закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" стаж державної служби складає 19 років 3 дні. Отже, станом на 01.05.2016 року ОСОБА_1 не має 20 років стажу державної служби, тому ним не дотримано вимоги пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889. В задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-VІ.
26 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".
Рішенням від 29.05.2020 року №6/7-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило ОСОБА_1 у переведені на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ, у зв`язку з відсутністю необхідного 20-річного стажу державної служби, про що повідомило листом від 26.06.2020 року № 2200- 0301-8/27139.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача в переведені на пенсію державного службовця відповідно до закону України "Про державну службу", звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон № 889-VIII) Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу втратив чинність.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 12 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який застосовується починаючи з 1 травня 2016 року (далі Порядок №622 ).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. N889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону N3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають чоловіки, які досягли віку 62 роки.
Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. №229 (далі Порядок №229).
Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.
Пунктом 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).
Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до п`ятої категорії, зокрема, посади голів міст районного значення, селищних і сільських голів.
Відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу держаної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229), до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Отже, як Порядок №283, так і чинний Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Суд встановив, що відповідач до стажу державної служби зарахував позивачу період роботи на посаді голови Малокужелівської сільської ради до набрання 04.07.2001 року чинності законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року №2493-ІІІ, а саме з 30.06.1982 року по 04.07.2001 року (19 років 5 днів). При цьому, період роботи на посаді голови Малокужелівської сільської ради з 05.07.2001 по 26.05.2006 року до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" не зарахований.
04.07.2001 року набрав чинності закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року №2493-III (далі Закон №2493-III).
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.
Зазначені обставини вказують на безпідставність доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про те, що стаж роботи на посаді в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця.
Враховуючи викладене, період роботи позивача з 30.06.1982 року по 26.05.2006 року (23 роки 10 місяців 27 днів) на посаді голови Малокужелівської сільської ради зараховується до стажу державної служби повністю.
Оскільки, стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом №889-VIII - 01.05.2016, становив більше 20 років, що дає право на призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу", відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" є протиправною.
Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №6/7-04 від 29.05.2020 року про відмову у переведені ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно закону України "Про державну службу" необхідно скасувати.
Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати період роботи позивача з 30.06.1982 року по 26.05.2006 року на посаді голови Малокужелівської сільської ради до стажу державної служби.
При цьому, суд враховує, що згідно з положеннями частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 3 статті 45 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, термін переведення застосовується до призначення іншого виду пенсії, передбаченого законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Як вже встановив суд, позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та за призначенням пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII він звернувся вперше, подавши заяву про перехід на пенсію за іншим законом.
Однак, відповідач зазначену заяву не розглянув з урахуванням вимог закону України "Про державну службу".
Тому, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію державного службовця відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII подану 26.05.2020 з врахуванням висновків суду.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не довело правомірності дій щодо відмови позивачу у переведені на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".
Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та касувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №6/7-04 від 29.05.2020 року про відмову у переведені ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 30.06.1982 року по 26.05.2006 року на посаді голови Малокужелівської сільської ради до стажу державної служби.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію державного службовця відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII від 26.05.2020 з врахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 420,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук