Рішення № 94932765, 16.02.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
200/12240/20-а
Номер документу
94932765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2021 р. Справа№200/12240/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Криворізької сільської ради

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Криворізької сільської ради про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення нарахування та виплати вихідної допомоги у розмірі шести середніх заробітних плат у зв`язку з припиненням виконання повноважень посадової особи органу місцевого самоврядування;

- зобов`язання здійснити нарахування та виплатити вихідну допомогу у розмірі шести середніх заробітних плат у зв`язку з припиненням виконання повноважень посадової особи органу місцевого самоврядування;

- визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення компенсаційних виплат за час затримки розрахунку при звільненні у зв`язку з припиненням виконання повноважень посадової особи органу місцевого самоврядування;

- зобов`язання здійснити компенсаційні виплати за час затримки розрахунку при звільненні за період з 16.11.2020 року по 20.11.2020 року у зв`язку з припиненням виконання повноважень посадової особи органу місцевого самоврядування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач рішенням Криворізької сільської ради № VII/1-10 від 03.01.2020 року призначена на посаду заступника Криворізького сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади.

Розпорядженням Криворізького сільського голови № 13к від 03.02.2020 року позивач приступила до обов`язків заступника Криворізького сільського голови.

Рішенням голови Криворізької сільської ради № VIIІ/1-8 від 16.11.2020 року повноваження позивача як заступника Криворізького сільського голови були припинені та цього ж дня розпорядженням сільського голови Криворізької сільської ради № 95к позивача було звільнено у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради.

16.11.2020 року позивач звернулася до Криворізького сільського голови з заявою про призначення виплати в розмірі шести заробітних плат, передбачену статтею 44 КЗпП України та отримала відмову.

Вважає, що така бездіяльність відповідача порушує її гарантії при звільненні, передбачені трудовим законодавством.

З зазначених підстав звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 грудня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 28 січня 2021 року.

28 січня 2021 року розгляд справи відкладено на 16 лютого 2021 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Позивачем надана заява про розгляд справи без участі (а.с. 80).

Відповідачем надано письмовий відзив від 16.01.2021 року (а.с. 39-41). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначено Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні».

Оскільки посада заступника сільського голови є виборною, а строк перебування на ній передбачений до сформування нового складу виконавчого комітету та підстава для звільнення визначена спеціальним законодавством, а саме: Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ч. 1 ст. 51), то стаття 44 КЗпП України як загальної норми права на позивача не розповсюджується.

Зазначає про помилкове зазначення підстави звільнення позивача за п. 5 ст. 41 КЗпП України.

З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с. 7-8). Згідно паспортних даних позивач з 22.08.2008 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Криворізької сільської ради № VII/1-2 від 03.01.2020 року взято до відома інформацію голови Криворізької сільської виборчої комісії ОСОБА_2 про результати виборів Криворізького сільського голови та обрання на посаду Криворізького сільського голови ОСОБА_3 (а.с. 10).

Рішенням Криворізької сільської ради ОСОБА_3 № VII/1-10 від 03.01.2020 року ОСОБА_1 затверджена на посаду заступника Криворізького сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади (а.с. 14).

Розпорядженням Криворізької сільської ради № 13к від 03.02.2020 року позивач приступила до обов`язків заступника Криворізького сільського голови (а.с. 13).

Рішенням Криворізької сільської ради № VIIІ/1-8 від 16.11.2020 року утворено виконавчий комітет Криворізької сільської ради, куди позивач як заступник Криворізького сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади не увійшла, тобто, фактично повноваження позивача як заступника Криворізького сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади були припинені (а.с. 15-16).

16.11.2020 року розпорядженням Криворізької сільської ради № 95к позивача було звільнено у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради (а.с. 17). При цьому, правовою підставою звільнення ОСОБА_1 в розпорядженні вказано ч. 1 ст. 51 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Заявою від 16.11.2020 року позивач звернулася до Криворізького сільського голови про призначення виплати в розмірі шести заробітних плат, передбачену статтею 44 КЗпП України, однак отримала відмову, викладену в листі від 25.11.2020 року № 01-21/1276 (а.с. 25-26). Зокрема, відповідач прослався на звільнення позивача у зв`язку з закінченням строку її повноважень відповідно до положень ч. 1 ст. 51 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка не передбачає ніяких виплат.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування урегульовано Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ст. 2 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280-97/ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно до статті 25 Закону № 280-97/ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 1 та 2 Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

За приписами ст. 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є:

- виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

- виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

- посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Як зазначено вище, рішенням Криворізької сільської ради ОСОБА_3 № VII/1-10 від 03.01.2020 року ОСОБА_1 затверджена на посаду заступника Криворізького сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади.

Слід зазначити, що відповідно до частин 2-3 статті 7 Закону № 2493-III посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Тобто, КЗпП України розповсюджується на посадових осіб органів місцевого самоврядування виключно у випадках, не врегульованих Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеве самоврядування в Україні».

Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування передбачено ст. 20 Закону № 2493-III.

Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у певних випадках.

Як зазначено вище 16.11.2020 року розпорядженням сільського голови Криворізької сільської ради № 95к позивача було звільнено у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради на підставі ч. 1 ст. 51 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до якої, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Підстави звільнення, передбачені вищевказаною нормою Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позивачем не оскаржуються, а тому посилання позивача на загальну норму права - статті 41 та 44 КЗпП України, якими встановлено додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та виплату вихідної допомоги у розмірі не менше ніж шестимісячний заробіток безпідставні та необґрунтовані, оскільки ОСОБА_1 звільнено у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради на підставі ч. 1 ст. 51 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а не статті 41 КЗпП України.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Питання судових витрат не вирішується у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У позовних вимогах ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 ; адреса зазначена в позовній заяві: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Криворізької сільської ради (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 85030, Доненька область, Добропільський район, с. Криворіжжя, вул. Центральна, буд. 103, код ЄДРПОУ 04343168) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 лютого 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова