Рішення № 94932684, 01.02.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
160/15766/20
Номер документу
94932684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 року Справа № 160/15766/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЮркова Е.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради з вимогами:

- визнати протиправними дії Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо припинення виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.08.2020 року по 30.09.2020 року;

- зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за період серпень-вересень 2020 року в розмірі 4867,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та державну допомогу на дітей одиноким матерям. Проте за період серпень-вересень 2020 року вказану допомогу не отримала, у зв`язку з чим звернулась до відповідача з роз`ясненням. Відповідачем було повідомлено про необхідність подання нової заяви для продовження виплати. 08.10.2020 року позивачем була подана заява з усіма необхідними документами та з жовтня 2020 року позивачу поновлено виплату зазначеної допомоги. Проте з вини відповідача позивачем недоотримано державну соціальну допомогу за період серпень-вересень 2020 року в розмірі 4867,86 грн., у зв`язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 30.12.2020 року подано відзив на позовну заяву (вх.. № 87216/20), в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що рішенням від 31.10.2019 року позивачу було призначено допомогу на період з 01.10.2019 р. по 31.03.2020 р. у розмірі 1662,38 грн. щомісячно. Позивачу без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID9) було продовжено виплату державної соціальної допомоги з 01.04.2020 р. по 31.07.2020 р. Вказує, що відповідно до постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 р. з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. 08.10.2020 р. позивач звернулась з заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям та рішенням від 12.10.2020 р. призначена державна допомога на період з 01.10.2020 р. по 31.03.2021 р. в розмірі 1156,24 грн. щомісячно.

13.01.2021 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому вказано, що відповідачем не надано доказів того, що на телефонне звернення в серпні 2020 року відповідачем повідомлялось про необхідність подання нової заяви. Відповідачем була надана відповідь про те, що виплати будуть здійснені пізніше, та через таку відповідь позивачем не була вчасно подана заява про продовження виплати допомоги.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, якій з 01.10.2020 року встановлена інвалідність ІІІ групи, що підтверджено довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААВ № 145589.

05.10.2020 року позивач звернулась до начальника обласного департаменту соціального захисту населення м.Дніпро з заявою про надання відповіді щодо ситуації припинення виплати допомоги з серпня 2020 року.

Листом від 19.10.2020 року № П-883 Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомлено позивача про те, що без звернення було продовжено виплату допомоги одиновим матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям по 31.07.2020 р. у тих же розмірах. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям, особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року. За інформацією управління протягом серпня - вересня 2020 року заявник із заявою для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям до управління не зверталась. За призначенням допомог звернулась 08.10.2020. Після надходження інформації з ДПС та Пенсійного фонду України про доходи та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування управлінням буде прийнято рішення про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям відповідно до вимог чинного законодавства з 01.10.2020.

28.10.2020 року позивач звернулась до заступника начальника Самарського управління соціального захисту населення з заявою про виплату невиплаченої допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомогу на дітей одиноким матерям за серпень-вересень 2020 року.

Листом «Про розгляд звернення» адресованим Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомлено, що протягом серпня-вересня 2020 року ОСОБА_1 з заявою про продовження виплати допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям до управління не зверталась. 08.10.2020 ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою та декларацією про доходи та майновий стан для призначення та перерахунку державних допомог. Після надходження інформації з ДПС та Пенсійного фонду України про доходи та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування управлінням буде прийнято рішення про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.10.2020 року подала до Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради заяву про призначення (перерахунок) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Рішенням Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради від 12.10.2020 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.10.2020 року по 31.03.2021 року у сумі 1156,24 грн.

Також, згідно повідомлення Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради від 12.10.2020 року про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми, ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) тому, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців (частина 1 статті 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»).

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначені у Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).

Пунктом 2 Порядку № 250 визначено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Пунктом 3 Порядку № 250 визначено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Заяви про призначення державної соціальної допомоги, до яких додаються необхідні документи (далі - заяви з необхідними документами) приймаються від громадян органами соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян органами соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Заяви з необхідними документами також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному органу соціального захисту населення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі заяви від 29.10.2019 року було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року.

Згідно пункту 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» статтю 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 35, ст. 290; 2011 р., № 25, ст. 189) доповнити пунктом 1-2такого змісту:

"1-2. Установити, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів".

На підставі вказаного Закону виплата ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям була продовжена по 31.07.2020 року.

Суд вказує, що Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядком № 250 визначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням, що зумовлює необхідність подання нових заяв про призначення соціальної допомоги кожні шість місяців. Вказані умови діють з моменту первісного призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та в цій частині ані Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» ані Порядок № 250 не змінювались, з огляду на що судом не приймаються доводи позивача про відсутність факту роз`яснення умов призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 установлено, що:

перерахунок допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, яка виплачувалася в січні - червні 2020 р., проводиться з 1 січня 2020 р. у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;

з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги;

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

Посилання позивача на пункт 4 вказаної постанови судом відхиляється, оскільки передбачає необхідність Обласним, Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування забезпечити дотримання визначених цією постановою умов надання усіх видів державної соціальної допомоги та проведення відповідної інформаційно-роз`яснювальної роботи серед населення.

Вказаний пункт не покладає на відповідача обов`язку здійснювати роз`яснення особам, у яких закінчився строк виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям у березні - червні 2020 року, щодо необхідності подання нової заяви про призначення соціальної допомоги.

Також Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядком № 250 не передбачено можливості призначення соціальної допомоги за минулий період.

Зважаючи на те, що позивач звернулась до Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради з заявою про призначення (перерахунок) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям 08.10.2020 року, відповідачем правомірно призначено соціальну допомогу з місяця звернення - з 01.10.2020 року.

Доводи позивача про те, що вона зверталась у серпні 2020 року до Самарського управління соціального захисту населення з питання виплати соціальної допомоги, отже виплата має бути здійснена з серпня 2020 року, судом відхиляються, оскільки такі доводи належними доказами не підтверджено, а також Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядком № 250 передбачено лише письмове звернення щодо призначення соціальної допомоги.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, отже не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ПН НОМЕР_1 ) до Лівобережного управління соціального захисту Дніпровської міської ради (вул.Петра Калнишевського, 55, м.Дніпро, 49051, ІК в ЄДРПОУ 42788389) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 01 лютого 2021 року.

Суддя (підпис) Е.О. Юрков