
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/750/21
Провадження № 3/723/1375/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2021 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Яківчик І.В.
розглянувши матеріали, що надійшли з військової прокуратури Чернівецького гарнізону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Ужгород, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , молодшого інспектора прикордонної служби 3-ї категорії – дизометрист ВІПС "Оноківці" ВПС "Ужгород", солдат, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, за ч.2 ст.172-18 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 будучи патрульним за рахунок посади інспектора прикордонної служби "Красноїльськ" Чернівецького прикордонного загону, у період часу з 09 год. 00 хв. 01.12.2020 року по 09 год. 00 хв. 02.12.2020 року виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді "Помічник чергового підрозділу" відділу ПС "Красноїльск". Так 01.12.2020 року о 11 год. 50 хв. солдат ОСОБА_2 , який виконував наказ на охорону державного кордону в межах 759-761 прикордонного знаку в прикордонному наряді "Прикордонний патруль" з 10 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. спільно з солдатом ОСОБА_3 доповів по радіостанції помічнику чергового підрозділу солдату ОСОБА_4 про виявлення двох доріжок слідів на напрямку 761 прикордонного знаку. проте інформація про виявлення прикордонним нарядом"Прикордонний патруль" доріжки слідів в бік державного кордону та зворотно (4-5 осіб) на напрямку 761 прикордонного знаку, в робочому зошиті чергового відділу прикордонної служби "Красноїльск" облікована лише о 16 год. 10 хв. лише після прибуття начальника відділу прикордонної служби "Красноїльск" підполковника ОСОБА_5 на місце виявлення слідів. Дано ОСОБА_6 дану доповідь прийняв, але черговому підрозділу охорони державного кордону не доповів, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18 КУпАП, тобто порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 при розгляді адміністративної справи вину визнав, пояснив, що визнає що не дотримався вимог Інструкції про службу прикордонних нарядів, так як не зафіксував інформацію про виявлення двох доріжок слідів і не передав по лінії оперативно-чергової служби.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №2 від 16.02.2021 року, копією висновку службового розслідування від 09.12.2020 року, письмовими поясненнями ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , копією робочого зошита 3/74 старшого зміни прикордонних нарядів відділу прикордонної служби «Красноїльськ», копією робочого зошита 3-78 чергового відділу ВПС "Красноїльськ", копією журнала №3/81 видачі зброї та боєприпасів ВПС "Красноїльськ", копією робочого зошита начальника відділу прикордонної служби "Красноїльск", копією листа Чернівецького прикордонного загону від 03.12.2020 р., яким повідомлено прикордонному уповноваженому на ділянці сектору "Сігету Мармаціей" румунсько-українського державного кордону про виявлення 02.12.2020 р. ознак перетину державного кордону на напрямку 761 п/зн, а також відповідями Прикордонного уповноваженого Румунії від 03.12.2020 р., якими підтверджено наявність слідів перетину кордорну на вказаному напрямку.
Відповідно до ч.2 ст.172-18 КУпАП відповідальність наступає за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст.11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців обов`язки, серед яких знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Відповідно до ст.16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно з вимогами ст.ст.1,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.
Розділом 1 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 р. №1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1391/27836, визначено основні завдання, права, обов`язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону. Також дано визначення прикордонного наряду, відповідно до якого таким є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України".
Згідно підпункту 1 пункту 5 розділу 2 Інструкції визначено види прикордонних нарядів, які призначаються для охорони державного кордону, до яких відноситься старший зміни прикордонних нарядів.
Підпунктом 2 пункту 5 розділу 2 Інструкції визначено обов"язки старшого зміни прикордонних нарядів, відповідно до яких він зобов"язаний, зокрема: знати обстановку на ділянці підрозділу охорони кордону, у разі її зміни доповідати по команді, уточнювати діючі або приймати нові рішення щодо порядку охорони державного кордону та забезпечувати їх реалізацію; віддавати накази на охорону державного кордону.
У разі зміни обстановки, отримання інформації про протиправну діяльність старший зміни прикордонних нарядів повинен:
уточнити діюче або прийняти нове рішення щодо порядку охорони державного кордону, доповісти його начальнику підрозділу охорони кордону, черговому частини - начальнику чергової зміни центру управління службою прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту) та внести необхідні зміни до плану охорони кордону;
визначити додаткові завдання прикордонним нарядам, за потреби поінформувати сусідні підрозділи охорони кордону та підрозділи взаємодіючих органів;
за вказівкою начальника підрозділу охорони кордону оповістити дільничних інспекторів прикордонної служби та членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону;
приймати та фіксувати всі дані обстановки, отримані від прикордонних нарядів, і негайно доповідати про них по команді та по лінії центру управління службою.
Суд вважає, що ОСОБА_1 не дотримано вимог вищезазначених нормативно-правових актів, тим самим допущено порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.
Таким чином, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбачений ч.2 ст.172-18 КУпАП, в зв`язку з чим за скоєне він повинен нести адміністративну відповідальність.
При цьому суд не вбачає підстав для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого, виходячи з того, що відбулося порушення державного кордону в спосіб його незаконного перетину, що підтверджено прикордонним уповноваженим Румунії, особи правопорушників не були встановлені, в тому числі і через невжиття заходів старшим зміни прикордонних нарядів для їх пошуку.
При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, а також дані про його особу, майновий стан. Зокрема, суд враховує, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності притягується вперше, по місцю несення служби характеризується позитивно, отримував заохочення по службі, тому йому слід накласти стягнення у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.
Керуючись ст.172-18 ч.2 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Ужгород, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі ста сорока п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п`ять) грн. Стягувач: військова прокуратура Чернівецького гарнізону (58001, м. Чернівці, вул. В.Аксенина, 2а).
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Ужгород, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 454 грн., перерахувавши вказану суму стягувачу Державній судовій адміністрації (01601, м.Київ, вул. Липська, 18/5) отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, код ЄДРПОУ 37993783.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Сторожинецький районний суд Чернівецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ: