
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 лютого 2021 року м. Рівне №460/2709/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Янчар О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник представник Мельник Д.В.,
відповідача: представник представник Халейко Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області доКомунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради про застосування заходів реагування, -В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі - ГУ ДСНС у Рівненській області, позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради (далі - Комунальне підприємство, відповідач) про застосування заходів реагування шляхом опечатування вхідних дверей в будівлі та відключення від системи електрозабезпечення.
В обґрунтування клопотання позивач вказав, що відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", доручення Прем`єр-міністра України від 17.08.2019 № 27938/0/1-19 та наказу Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Рівненській області від 22.08.2019 № 63 у період з 12 по 18 вересня 2019 року співробітником Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Рівненській області здійснено позапланову перевірку території, будівель та приміщень Комунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради. За результатами позапланової перевірки складений Акт перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 18.09.2019 N 218, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ). Перевіркою виявлено порушення нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, при цьому подальша експлуатація приміщень комунального підприємства з виявленими порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров`ю людей. У зв`язку з цим позивач просив застосувати до відповідача заходи реагування шляхом опечатування вхідних дверей в будівлі та відключення від системи електрозабезпечення.
Ухвалою від 15.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав відзив на позов, в якому вказав, що з метою усунення зафіксованих в акті перевірки порушень станом на 25 жовтня 2019 року в комунальному підприємстві вжито наступні заходи: знято облицювання зі стін на шляхах евакуації в адміністративному кopпусі; здійснено закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання - фільтруючих протигазів для педагогічного персоналу, які залишаються на нічну зміну з дітьми; надіслано лист до Рівненської районної ради про виділення коштів на закупівлю засобів вогнезахисту для оброблення дерев`яних елементів горищних покриттів адміністративного корпусу, господарського корпусів, спального корпусу N1 та профілакторію; обладнання автоматичною пожежною сигналізацією приміщень адміністративного, господарського корпусів, спального корпусу № 1, профілакторію; виведення на пульт пожежного спостереження кнопки тривожного сповіщення. Звернув увагу суду на те, що з вересня 2019 року будівлі та приміщення комунального підприємства не експлуатуються, тому загроза життю та здоров`ю дітей відсутня. Вказав, що опечатування вхідних дверей в будівлі та відключення від системи електрозабезпечення комунального підприємства унеможливить забезпечення усунення порушень, зазначених в акті від 18 вересня 2019 року № 218 та проведення всіх необхідних робіт. З наведених підстав просив відмовити в задоволенні позову в частині застосування заходів реагування шляхом опечатування вхідних дверей в будівлю та відключення від системи електрозабезпечення комунального підприємства.
Ухвалою від 31.10.2019 задоволено клопотання представника відповідача та ухвалено розгляд справи № 460/2709/19 проводити з повідомленням (викликом) учасників справи у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні учасники справи підтримали свої доводи та аргументи, наведені в заявах по суті справи.
Протокольною ухвалою від 09.12.2019 в судовому засіданні оголошено перерву до 11.12.2019.
Ухвалою від 11.12.2019 задоволено спільне клопотання представників позивача та відповідача та зупинено провадження у справі на строк до 01.05.2020 для примирення сторін.
Ухвалою від 19.05.2020 провадження у справі поновлено.
29.05.2020 представники сторін звернулися до суду зі спільним клопотанням про зупинення провадження у справі для примирення сторін.
Ухвалою від 10.06.2020 зупинено провадження у справі до 25.09.2020.
Ухвалою від 19.10.2020 провадження у справі поновлено.
29.10.2020 від сторін надійшло спільне клопотання про зупинення провадження у справі на час, необхідний сторонам для примирення, строком до 31.12.2020.
Ухвалою від 02.11.2020 клопотання представників сторін про зупинення провадження у справі для примирення задоволено, провадження у справі зупинено до 31.12.2020.
Ухвалою від 15.01.2021 провадження у справі поновлено.
08.02.2021 представники сторін звернулись до суду зі спільним клопотанням про зупинення провадження у справі до закінчення процедури передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Дитячий заклад санаторного типу «Сигнал» Рівненської районної ради із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Рівненського району у власність територіальної громади Олександрійської сільської ради.
Ухвалою від 08.02.2021 в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі відмовлено.
З`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, встановивши обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
Комунальне підприємство «Дитячий заклад санаторного типу «Сигнал» Рівненської районної ради зареєстроване як юридична особа 14.01.2015, засновник Рівненська районна рада, код ЄДРПОУ 39583476, місцезнаходження: 35320, Рівненська обл., Рівненський р-н, село Олександрія, вулиця Санаторна, будинок 8; основний вид діяльності: 86.10 Діяльність лікарняних закладів.
Суд встановив, що уповноваженою особою ГУ ДСНС України у Рівненській області на підставі наказу Рівненського міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Рівненській області від 22.08.2019 № 63, посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 232 від 21.08.2019 (а.с.8,9) у період з 12 по 18 вересня 2019 року проведено позапланову перевірку території, будівель та приміщень Комунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради.
За результатами позапланової перевірки складений Акт перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 18.09.2019 N 218 (а.с.10-14), яким встановлені порушення:
1. Допускається облицювання. стін на шляхах евакуації горючими матеріалами в адміністративному корпусі. Підстава: Розділ ІІІ, п.2.23 ППБУ, що ускладнює швидку та безпечну евакуацію людей з приміщень у разі виникнення пожежі. Збільшує швидкість розповсюдження продуктів горіння.
2. Не проведено обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів горищних покриттів адміністративного корпусу, господарського корпусу, спального корпусу №2 та профілакторію. Підстава: Розділ ІІІ п. 2.5 ППБУ, що призведе до швидкого розповсюдження пожежі по горючих конструкціях будівлі.
3. Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (протипожежні двері приміщенні електрощитової в адміністративному корпусі та профілакторію; протипожежний люк виходу на горище в спальному корпусі №2 та профілакторію). Підстава: Розділ ІІІ, п. 2.3 ППБУ, що призведе до швидкого розповсюдження пожежі в будівлі.
4. Приміщення адміністративного корпусу, господарського корпусу, спального корпусу N 1 та профілакторію не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією. Підстава: Розділ V, п. 1.2 ППБУ, що унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що своєю чергою завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.
5. Не забезпечено справність і утримання в постійній готовності до виконання роботи автоматичної пожежної сигналізації в спальному корпусі №2. Підстава: Розділ V, п.1.1, ППБУ, що унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що своєю чергою завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.
6. Тривожні сповіщення від приймально-контрольного приладу наявної автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт пожежного спостерігання. Підстава: Розділ V, п.1.4 ППБУ, що унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що своєю чергою завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.
7. Не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість дітей та окремо для обслуговуючого персоналу. Підстава: Розділ VІ, п. 5.6, ППБУ, що ускладнить евакуацію обслуговуючого персоналу та дітей на випадок виникнення пожежі (а.с.10-14).
Представник відповідача в судовому засіданні виявлені порушення підтвердив та вказав, що комунальним підприємством в межах наявних фінансових ресурсів вжито ряд заходів на усунення порушень пожежної безпеки.
Дослідженими судом доказами та поясненнями представника позивача підтверджується виконання комунальним підприємством заходів: знято облицювання зі стін на шляхах евакуації в адміністративному корпусі (а.с.24-26); придбано засоби індивідуального захисту органів дихання (фільтруючі протигази) в кількості 10 шт та проведено їх випробування (а.с.27-29,48); укладено договір № 308 від 05.12.2019 про надання послуг з Товариством з обмеженою відповідальністю "С.П.А.С." з виконання за замовленням відповідача проектної документації на вогнезахисне просочення дерев`яних конструкцій та системи пожежної сигналізації (а.с.47); укладено договір підряду № 25-1/03-20 від 25.05.2020 з Товариством з обмеженою відповідальністю "Сталь-М", яке за замовленням відповідача зобов`язується виготовити, здійснити поставку та виконати роботи по монтажу дверей та люків протипожежних з межею вогнестійкості ЕІ 30 (а.с.70-71); виконано вогнезахисне оброблення дерев`яних конструкцій профілакторію та спального корпусу (а.с.75-80).
В судовому засіданні 08.02.2021 представник позивача пояснив, що станом на час вирішення судового спору комунальним закладом всі вказані в акті перевірки будівлі та приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізації; систему сповіщення не виведено на пульт пожежного спостерігання; засобами вогнезахисту дерев`яних елементів не проведено обробляння будівель: адміністративного корпусу та господарського корпусу.
Зазначені обставини представник відповідача підтвердив. Водночас вказав, що в спальному корпусі № 2 наявна пожежна сигналізація, однак система сповіщення на пульт спостерігання не виведена. Вважає недоцільним виведення системи сповіщення на пульт спостерігання, якщо взимку корпус не працює. Ствердив, що в разі завершення процедури передавання цілісного майнового комплексу комунального підприємства із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Рівненського району у власність територіальної громади Олександрійської сільської ради, мають бути вжити належні заходи щодо усунення порушень пожежної безпеки до початку оздоровчого сезону, тобто до травня 2021 року.
Оцінюючи встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи, суд враховує такі джерела права.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст.1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 “Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України”, територіальним органом ДСНС на території Рівненської області є ГУ ДСНС України у Рівненській області.
Згідно з пунктом 4 Положення № 1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання, та зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за: вжиттям інженерно-технічних заходів цивільного захисту відповідно до закону; діяльністю аварійно-рятувальних служб, станом їх готовності до реагування на аварії та надзвичайні ситуації, а також вживає заходів до зупинення діяльності неатестованих аварійно-рятувальних служб у порядку, визначеному законодавством; дотриманням періодичності навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, та вживає заходів для усунення виявлених недоліків.
Своєю чергою, відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулюється Кодексом цивільного захисту України (стаття 1).
ГУ ДСНС України у Рівненській області відповідно до положень статей 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Згідно зі ст.6 Закону №877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (далі - об`єкт), встановлюються ППБУ.
Відповідно до п.2.5 глави 2 “Утримання будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів” Розділу ІІІ ППБУ у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.
Пунктом 1.1 глави 1 “Системи протипожежного захисту, засоби зв`язку” Розділу V ППБУ встановлено, що усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.
Відповідно до п.1.2 глави 1 “Системи протипожежного захисту, засоби зв`язку” Розділу V ППБУ будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Згідно з п.1.4 глави 1 “Системи протипожежного захисту, засоби зв`язку” Розділу V ППБУ підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».
Відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 ДБН В.2.5-56:2014 “Системи протипожежного захисту”, вимоги цих будівельних норм поширюються на проектування, монтування, відповідності і підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту (далі СПЗ).
Ці будівельні норми встановлюють вимоги до обладнання об`єктів СПЗ під час їх будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, зміни категорій приміщень і будинків за вибухопожежною і пожежною небезпекою згідно з НАПБ Б.03.002.
Вимоги цих будівельних норм рекомендується застосовувати під час реставрації.
Вимоги цих будівельних норм є обов`язковими для фізичних та юридичних осіб, які здійснюють будівельну діяльність на території України, незалежно від їхніх форм власності.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до частин першої, другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Отже, підставою для повного або часткового зупинення діяльності підприємства є встановлення органом державного нагляду (контролю) на підставі акта, складеного за результатами перевірки, факту створення підприємством реальної загрози життю та здоров`ю людей у зв`язку з експлуатацією об`єкта з порушеннями вимог законодавства.
Обов`язковою передумовою для застосування судом заходів реагування шляхом повного або часткового зупинення експлуатації приміщення є існування таких порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об`єкті, які створюють загрозу здоров`ю та життю людей.
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Відповідно до пункту 3.1 Національного класифікатору ДК 019:2010 "Класифікатор надзвичайних ситуацій", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 №457 (далі - Класифікатор), надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об`єкті на ній або на водному об`єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров`ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об`єкті, ведення там господарської діяльності.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб`єкта господарювання загрозу життю або здоров`ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Відповідно до пункту 25 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров`ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Також, розділом 4 Класифікатору встановлено, що надзвичайна ситуація техногенного характеру це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об`єкті на ній або на водному об`єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
У розділі 6 Класифікатору зазначені коди надзвичайних ситуацій унаслідок пожеж та вибухів.
Згідно з положеннями ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять", небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Згідно з пунктом 33 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров`ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.
З огляду на наведені положення чинного законодавства, суд зазначає, що в разі виникнення надзвичайної ситуації наслідком непроведення відповідачем обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів горищних покриттів адміністративного корпусу та господарського корпусу буде швидке розповсюдження пожежі по горючих конструкціях будівлі; відсутність в приміщеннях та будівлях комунального закладу автоматичної пожежної сигналізації, а також невиведення тривожного сповіщення від приймально-контрольного приладу наявної автоматичної пожежної сигналізації на пульт пожежного спостерігання унеможливлюють виявлення пожежі на первинних стадіях, що своєю чергою може завдати значних матеріальних втрат та призвести до людських жертв.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що подальша експлуатація приміщень Комунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради за адресою: с. Олександрія, Рівненського району, Рівненської області, вул. Санаторна,8, із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Щодо доводів відповідача про те, що усунення всіх вищевказаних порушень пожежної безпеки буде можливим після завершення процедури передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Рівненського району у власність територіальної громади Олександрійської сільської ради та за наявності належного фінансування, суд зазначає, що виявлені під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) порушення відповідачем впродовж тривалого часу залишаються не усунутими. При цьому, обов`язок щодо дотримання правил пожежної безпеки покладається законом в рівній мірі і на суб`єкта господарювання, і на його власника. Тому, зміна в складі засновників відповідача не впливатиме на оцінку спірних правовідносин у цій справі, оскільки за наявності виявлених порушень експлуатація дитячого оздоровчого закладу створює загрозу життю та здоров`ю дітей та персоналу такого закладу.
Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналіз вказаної правової норми свідчить про те, що учасник судового процесу - суб`єкт владних повноважень повинен доводити правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності виключно в адміністративних справах про їх оскарження. Водночас, інший учасник судового процесу не позбавлений обов`язку довести ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги чи заперечення. Тобто обов`язок доказування в адміністративному процесі не покладено виключно на суб`єкта владних повноважень, а розподілений в залежності від вимог та заперечень.
У даному випадку обов`язок доказування щодо усунення виявлених в ході державного нагляду (контролю) порушень належить відповідачу, в той час як позивач зобов`язаний підтвердити належними та допустимими доказами обставини, які стали підставою для звернення до суду з позовом щодо застосування заходів реагування.
В ході судового розгляду справи встановлено, що відповідач не усунув всіх виявлених в ході державного нагляду (контролю) порушень, при цьому наявні порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною четвертою статті 5 КАС України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Таким чином, позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування в межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством України.
За встановлених обставин, позовні вимоги ґрунтуються на законі та підтверджені належними й допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню повністю.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (33028 м. Рівне, вул. Гетьмана Полуботка,37, код ЄДРПОУ 38610634) до Комунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради (35320 с. Олександрія, Рівненського району, Рівненської області, вул. Санаторна,8, код ЄДРПОУ 39583476) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель та приміщень Комунального підприємства "Дитячий заклад санаторного типу "Сигнал" Рівненської районної ради, розміщених за адресою: с. Олександрія, Рівненського району, Рівненської області, вул. Санаторна,8, шляхом опечатування вхідних дверей в будівлі та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 15 лютого 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко