
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про залучення другого відповідача та відкладення підготовчого засідання
16 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа №340/4281/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у підготовчому засіданні в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41
про визнання протиправним та нечинним протокольного рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького про визнання протиправними та нечинними протокольних рішень міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького від 11 березня 2020 року №4, від 17 березня 2020 року №5, від 25 березня 2020 року №6, від 26 березня 2020 року №7, від 03 квітня 2020 року №8, від 14 квітня 2020 року №9, від 17 квітня 2020 року №10, від 25 травня 2020 року №12, від 28 травня 2020 року №14, від 02 червня 2020 року №15, від 23 червня 2020 року №16, від 26 червня 2020 року №17 (крім пункту 3 питання 2 цього рішення), від 30 липня 2020 року №18, від 20 серпня 2020 року №20, від 31 серпня 2020 року №21.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 р. у справі №340/4091/20 роз`єднано позовні вимоги у самостійні провадження (а.с.23-24).
Предметом спору у даній справи є визнання протиправним та нечинним протокольного рішення міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького від 31 серпня 2020 року №21.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.25-26).
Ухвалою від 26.01.2021 р. запропоновано позивачу надати письмові пояснення щодо заміни відповідача Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького на Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (а.с.62-93).
Позивачем не надано суду згоди на заміну відповідача.
10.02.2021 р. позивачем подано клопотання про розгляд справи за відсутності позивача у порядку письмового провадження (а.с.100).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився.
Суд враховує, що рішенням Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 28.03.2017 р. №160 «Про затвердження Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій» затверджено Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі за текстом – Положення) (а.с.35-38).
Пунктом 1 Положення визначено, що міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі – комісія) є постійно діючим органом, який утворюється виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради з метою забезпечення координації діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій міста незалежно від форм господарювання, пов`язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, організаційних заходів протидії терористичній діяльності та воєнній загрозі, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.
Відповідно до п.6 Положення, головою комісії є заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, якому підпорядковується Головне управління житлово-комунального господарства. Роботою комісії керує голова, а за відсутності голови – за його дорученням перший заступник або заступник голови комісії. Голова комісії організовує її роботу за допомогою відповідального секретаря комісії.
Згідно з п.7 Положення, голова комісії має право: залучати до роботи із запобігання виникненню надзвичайної ситуації або ліквідації її наслідків будь-які транспортні, рятувальні, відбудовні, медичні та інші сили і засоби відповідно до законодавства; приймати в межах повноважень комісії рішення щодо реагування на надзвичайну ситуацію; вносити пропозиції в межах законодавства щодо заохочення осіб, які зробили вагомий внесок у запобіганню виникненню надзвичайної ситуації, ліквідацію її наслідків; делегувати на період ліквідації наслідків надзвичайної ситуації свої повноваження першому заступнику або заступнику голови комісії.
Рішенням десятої сесії сьомого скликання Кіровоградської міської ради від 27.11.2017 р. №1236 «Про перейменування» вирішено, що у зв`язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є міською радою міста Кропивницького, а виконавчий комітет Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 04055251) є виконавчим комітетом міської ради міста Кропивницького.
Рішенням першої сесії восьмого скликання Кропивницької міської ради від 04.12.2020 р. №3 «Про перейменування» перейменовано Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, а Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 04055251) на Виконавчий комітет Кропивницької міської ради.
Таким чином, підлягає заміні найменування відповідача Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького на Міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кропивницької міської ради.
У розумінні п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач – суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
З огляду на ч.4 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частиною 3 статті 43 КАС України встановлено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Суд також враховує позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 30.01.2020 р. у справі №815/409/18 (провадження №К/9901/1278/19), щодо необхідності дослідження та надання оцінки питанню чи володіє міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, маючи статус єдиного відповідача у справі, адміністративною процесуальною правосуб`єктністю.
Зі змісту Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, судом встановлено, що ні голова комісії, ні його заступники чи відповідальний секретар, не наділені повноваженнями щодо представництва інтересів комісії у суді та доручення ведення справи представникові. Таким чином, Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кропивницької міської ради не наділена адміністративною процесуальною дієздатністю у розумінні ч.3 ст.43 КАС України.
Натомість, суб`єктом, який наділений адміністративною процесуальною дієздатністю є Виконавчий комітет Кропивницької міської ради, яким утворено Міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кропивницької міської ради.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
З огляду на висновки суду про відсутність у Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кропивницької міської ради адміністративної процесуальної дієздатності, зважаючи на те, що позивачем не надано згоди на заміну відповідача – Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького на Виконавчий комітет Кропивницької міської ради, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Виконавчий комітет Кропивницької міської ради як другого відповідача.
Згідно з п.2 ч.2 ст.181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Керуючись ст.ст.4, 7, 43, 46, 48, 167, 169, 181, 248, 256, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Здійснити зміну найменування відповідача Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Міської ради міста Кропивницького на Міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кропивницької міської ради.
2. Залучити Виконавчий комітет Кропивницької міської ради до участі в справі №340/4281/20 як співвідповідача.
3. Встановити Виконавчому комітету Кропивницької міської ради п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали на подання до суду відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів, а також доказів надіслання (надання) позивачу відзиву і доданих до нього доказів.
4. Роз`яснити Виконавчому комітету Кропивницької міської ради, що неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин відповідно до ч.4 ст.159 КАС України може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Встановити позивачу дводенний строк з дня вручення відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та доказів надіслання (надання) відповідачу відповіді на відзив і доданих до нього доказів.
6. Встановити Виконавчому комітету Кропивницької міської ради дводенний строк з дня вручення відповіді на відзив для подання до суду заперечення та доказів надіслання (надання) позивачу заперечень і доданих до нього доказів.
7. Відкласти підготовче засідання у справі №340/4281/20 до 16 березня 2021 року на 16-00 год., яке провести в приміщенні Кіровоградського окружного адміністративного суду за адресою: м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, 6 поверх в залі судового засідання №7.
8. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт