
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2021 року справа № 340/4996/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправною та скасування постанови від 13 жовтня 2020 року, якою застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 8500 грн.
У заяві зазначає, що відповідач протиправно наклав штраф за порушення вагових параметрів.
Стверджує, що у постанові не зазначено ідентифікаційного номеру особи, відносно якої прийнято, та часу вчинення порушення.
Пояснює, що перевозив сипучий вантаж, не маючи можливість відслідковувати навантаження на кожну вісь, оскільки пшениця пересувалась під час їзди.
Звертає увагу на відсутність методики вимірювання осьових навантажень при перевезенні сипучого вантажу.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.32-39).
Управління пояснило, що позивач здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів транспортного засобу (перевантаження осі понад норму відхилення).
Зазначило, що зважування автомобіля з визначенням осьового навантаження не потребує спеціальної методики.
Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року відкрито у справі спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.24-25).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.
Встановлені судом факти і обставини, що стали підставами звернення.
Так, транспортний засіб марки «Вольво» № НОМЕР_1 (вантажний спеціалізований сідловий тягач) належить позивачу на праві власності (а.с.47).
20 серпня 2020 року під час проведення рейдової перевірки з додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт у сфері перевезення пасажирів і вантажів інспектори Управління Укртрансбезпеки в Одеській області зупинили згаданий автомобіль під керуванням водія ОСОБА_2 на автодорозі Київ - Одеса 452 км (пункт зважування «Дачне» (стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю)) (а.с.42, 47).
Інспектори провели документальний габаритно-ваговий контроль, за наслідком якого встановлено перевищення вагових параметрів (а.с.44).
Перевозили пшеницю.
Навантаження на строєну вісь склало 25450 кг (а.с.46).
Загальна вага автомобіля становила 42580 кг.
29 вересня 2020 року Управління виготовило повідомлення про виклик на розгляд матеріалів перевірки (а.с.41).
У повідомленні зазначено, що розгляд справи відбудеться 13 жовтня 2020 року.
Позивач отримав повідомлення про виклик 03 жовтня 2020 року (а.с.48-49).
13 жовтня 2020 року Управління прийняло постанову про накладення на ФОП ОСОБА_3 адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500 грн. (а.с.40).
Штраф застосовано за перевищення, встановлених законодавством, вагових норм перевезення вантажу транспортом від 5% до 10% на підставі приписів абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон).
Юридична оцінка, встановлених судом, фактів і обставин справи.
Перш за все, постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок).
Приписами пункту 25 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до приписів частини 1 статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, Управління розглянуло справу у строк, який встановлений ГК України і Порядком, пріоритет між якими належить закону.
Приписами пунктів 26 та 27 Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Відповідач дотримався і цих вимог Порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок 2).
Приписами підпункту 3 пункту 2 Порядку 2 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Приписами пункту 22.5 Правил дорожнього руху передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Позивач перевозив подільний вантаж.
Перевезення такого вантажу з перевищенням вагових норм заборонено (дозволи не видаються) (а.с.58-59).
Приписами підпункту 8 пункту 2 Порядку 2 визначено, що стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю (далі - стаціонарний пункт) - позначене відповідними дорожніми знаками та розташоване поблизу проїзної частини дороги відокремлене місце для здійснення контролю навантаження на вісь (осі) транспортних засобів, загальна маса та/або габарити яких перевищують установлені параметри, де розташовані спеціальні службові приміщення, споруди з вимірювальним і зважувальним обладнанням, а також майданчики для зберігання вантажів та стоянки транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль здійснювався на такому пункті («Дачне»).
Отже, належним чином здійснювався контроль навантаження на осі транспортного засобу.
Порядок 2 не передбачає використання методики для зважування автомобіля, оскільки здійснюється з використанням сертифікованого обладнання у певний спосіб.
Навантаження на строєну вісь склало 25450 кг.
Норма для транспортного засобу такого типу (контейнеровоз) - 24000 кг.
Таким чином, відхилення становить 1450 кг. (6,04% (1450 : 24000 х 100)).
Отже, транспортний засіб під час перевезення класифікувався як великоваговий (перевищення навантаження на строєну вісь склало більше 2%).
Приписами абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ФОП ОСОБА_1 порушив припис пункту 22.5 Правил дорожнього руху, які є частиною законодавства про автомобільний транспорт.
Вина лежить виключно на позивачеві, оскільки мав впевнитись, що завантаження транспортного засобу не призведе до порушення Правил дорожнього руху під час перевезення вантажу.
ФОП ОСОБА_1 міг уникнути порушення шляхом завантаження меншої кількості пшениці.
Відповідальність за згаданою нормою Закону покладається за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу та подільного вантажу, для перевезення якого дозвіл не видається.
Не видається дозвіл, оскільки подільний вантаж можна перевезти за декілька разів, щоб уникнути пошкодження дорожнього полотна.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн. (а.с.22).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей