Рішення № 94898030, 28.01.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
200/12083/20-а
Номер документу
94898030
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2021 р. Справа№200/12083/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання повторно розглянути заяву та прийняти рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання повторно розглянути заяву та прийняти рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 30 вересня 2020 року звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. На час звернення із заявою позивач мала необхідний для призначення пенсії стаж роботи, однак після розгляду поданих документів рішенням № 2414 від 01.10.2020 року відповідач відмовив в призначенні пенсії, з тих підстав, що заявник надала скан-копії документів, які зроблено з ксерокопій, а не оригіналів. Потому позивач двічі зврталася з заявами про призначенння пенсії 16.10.2020 року та 04.11.2020 року, однак відповідач в призначенні пенсії відмовив відповідно рішеннями № 6318 від 16.10.2020 року та № 6708 від 06.11.2020 року. Позивач вважає, що вказані рішення про відмову у призначенні пенсії були прийняті відповідачем неправомірно.

Крім того, вважає, що для належного захисту її порушених прав необхідно виключити можливість відповідача зловживання шляхом винесення ним повторного рішення про відмову в призначенні пенсії з інших підстав, оскільки наявність необхідного стажу відповідачем не оспорюється.

Просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 2414 від 01.10.2020 року, № 6318 від 16.10.2020 року та№ 6708 від 06.11.2020 року про відмову в призначенні пенсії,

- визнати протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо порушення вимог п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідного Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою ППФУ № 22-1 від 25.11.2005 року, а саме: відсутність розгляду поданих мною документів при розгляді заяви від 04.11.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та неприйняття рішення щодо призначення пенсії.

- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву від 04.11.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою ППФУ № 22-1 від 25.11.2005 року, а саме: відсутність розгляду поданих документів при розгляді заяви від 04.11.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, із врахуванням висновків суду, вказаних у рішенні, із зарахуванням:

- до пільгового стажу періоду роботи з 13.01.2003 року до 03.02.2003 року на посаді учня машиніста насосних установок, а з 26.11.2003 року до теперішнього часу - машиністом насосних установок 2 розряду на ДП ВК «Краснолиманська»,

- до страхового та пільгового стажу час навчання у СПТУ № 80 м. Родинське (з 01.09.1980 року по 16.07.1983 року),

- та врахуванням висновку від 23 січня 2020 року Великої палати Конституційного Суду України у Рішенні по справі № 1-5/2018(746/15) № 1-р/2020,

- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області прийняти рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18.01.2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на позов, згідно якого управлінням не було порушено норм діючого законодавства при відмові в призначенні пенсії.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , згідно ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач - Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

30 вересня 2020 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 5945 про призначення пенсії за віком.

Пенсійний орган рішенням № 2414 від 01.10.2020 року відмовив в призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що заявником до заяви надані сканкопії документів, які зроблено з ксерокопій, а не з оригіналів.

16 жовтня 2020 року позивач вдруге через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 6318 про призначення пенсії за віком.

Пенсійний орган рішенням № 6318 від 16.10.2020 року відмовив в призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що заявником до заяви надано сканкопію трудової книжки, яка зроблена з ксерокопії, а не з оригіналу.

04 листопада 2020 року позивач втретє через вебпортал Пенсійного фонду України звернулася до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 6708 про призначення пенсії за віком.

Пенсійний орган рішенням № 6708 від 06.11.2020 року відмовив в призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що заявником до заяви надано сканкопію трудової книжки, яка зроблена з ксерокопії, а не з оригіналу, не надано сканкопії диплому, свідоцтва про шлюб.

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Абзацом 1 пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до речення 1 пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок застосування Списків № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Пунктом "б" частини восьмої статті 1 Указу Президента України від 08 листопада 2019 року № 837/2019 "Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави" зобов`язано Кабінет Міністрів України вжити заходів до 30 червня 2020 року - стосовно запровадження механізму автоматичного, без звернення особи, призначення пенсій за віком при досягненні пенсійного віку.

На виконання цього Указу Пенсійним фондом України розпочато впровадження нової системи "Автоматичного призначення пенсій", яка передбачає подання заяви та сканованих копій документів в електронному вигляді через вебпортал Пенсійного фонду.

Згідно з абзацом 1 пункту 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), (далі - Порядок - 22-1), документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

З огляду на подання позивачем сканованих копій документів в електронному вигляді суд вбачає, що їх посвідчення повинно здійснюватись нотаріально або органом, що призначає пенсію, а тому вимога відповідача щодо надання сканованих оригіналів документів, а не сканованих копій документів є обґрунтованою.

Разом з тим за змістом абзацу 1 пункту 4.3 Порядку № 22.1, рішення щодо призначення пенсії приймається за результатами розгляду поданих документів по суті. У межах цієї справи рішення про відмову в призначенні пенсії від 01 жовтня 2020 року № 2414, від 16.10.2020 року № 6318, від 06.11.2020 року № 6708 прийняті відповідачем без розгляду документів по суті, тобто не у спосіб, передбачений законодавством.

У цьому випадку застосуванню підлягає абзац 3 пункту 1.7 Порядку № 22-1, відповідно до якого, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

А тому, враховуючи, що рішення від 01 жовтня 2020 року № 2414, від 16.10.2020 року № 6318, від 06.11.2020 року № 6708 прийнято не у спосіб, передбачений законодавством, що призвело до порушення прав позивача на призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення відповідача.

Судом встановлено, що позивач на день первинного звернення із заявою про призначення пенсії за віком досягла віку 55 років. Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 , яка оформлена 25.10.1983 року, вбачається, що остання працювала:

- з 18.07.1983 року по 23.10.2000 року а Красноармійському філіалі завода «Топаз» на посаді слюсаря-збиральника,

- з 13.01.2003 року по 03.02.2003 року на Державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» на посаді учня машиніста насосних установок,

- 26.11.2003 року по 16.01.2004 року на Державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» на посаді машиніста насосних установок.

Зазначені записи у трудовій книжці виконані належними посадовими особами, засвідчені їх підписом, та скріплені печатками.

Кількість загального та пільгового стажу стажу сторонами в межах спірних правовідносин не оспорюється.

Згідно п.4.7 Порядку, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що рішення Відповідача про відмову в призначенні Позивачу пенсії не відповідають вимогам щодо всебічного, повного та об`єктивного розгляду всіх поданих документів, є протиправним, а тому суд вважає позовну вимогу про скасування цих рішень обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.

В той же час, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо порушення вимог п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідного Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою ППФУ № 22-1 від 25.11.2005 року, задоволенню не підлягають, оскільки самі по собі дії або бездіяльність не тягнуть за собою ніяких негативних наслідків для позивача, достатнім та необхідним способом захисту порушеного права Позивача є скасуваня спірних рішень відповідача та зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового та страхового стажу періодів роботи та навчання, врахування висновку від 23 січня 2020 року Великої палати Конституційного Суду України у рішенні по справі № 1-5/2018 (746/15) № 1-р/2020, суд зазначає наступне.

За змістом статті 81 Закону № 1788-XII, призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України, а тому відповідач має виключну компетенцію в питаннях призначення, перерахунку та виплати пенсії позивачеві.

Крім того, втручання суду в повноваження суб`єкта публічної влади можливе лише тоді, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи законодавства, а суб`єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.

В межах спірних правовідносин відповідачем взагалі не розглядалося питання про врахування зазначених періодів роботи та навчання позивача до загального та пільгового стажу.

За таких обставин та з метою належного та ефективного захисту прав позивача, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд вважає, що належним способом захисту є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача № 6708 від 04 листопада 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки Позивач при поданні позову сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн., суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судового збору у розмірі 840,80 грн. на користь Позивача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька обл., м. Мирноград, вул. Центральна, б. 13, код в ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання повторно розглянути заяву та прийняти рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області № 2414 від 01.10.2020 року, № 6318 від 16.10.2020 року, № 6708 від 06.11.2020 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 6708 від 04.11.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський