
Справа № 950/2416/20
Провадження № 2/950/179/21
ЛЕБЕДИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2021 року м. Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді – Косолапа В.М.,
за участі секретаря судового засідання – Ткаченко Я.О.,
представника позивача - Подолько А.С.,
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі судових засідань в м. Лебедин цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї,
в с т а н о в и в:
Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача суму надміру сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 1767,85 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. Також відповідачем була подана декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.
За результатами розгляду поданих документів, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», рішенням від 07.11.2018 ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.2018 по 30.04.2019. Вказана допомога призначена відповідачу як працездатній особі, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку та з урахуванням того, що чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_2 перебував на обліку в Лебединській міськрайонній філії Сумського обласного центру зайнятості з 04.10.2018 як безробітний.
При призначенні допомоги ОСОБА_1 була попереджена спеціалістами управління про порядок відмови в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру виплачених коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, змін обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги.
Згідно з інформацією Лебединської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості ОСОБА_2 був знятий з обліку як безробітний у зв`язку з невідвідуванням без поважних причин служби зайнятості протягом 30 робочих днів.
За таких обставин, з 01.03.2019 ОСОБА_1 втратила право на отримання державної соціальної допомоги на підставі п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (у редакції, що діяла на час призначення відповідачці допомоги) у зв`язку з припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї. Про необхідність повернення надміру сплачених коштів ОСОБА_1 була повідомлення управлінням. 01.10.2019 відповідач звернулась із заявою у якій зобов`язалась повернути отримані кошти з листопада 2019 в розмірі по 400,00 грн. за місяць до повного погашення переплати, однак на момент звернення до суду заборгованості не погасила у зв`язку із чим управління просить стягнути з неї суму такої заборгованості. Також позивач просить стягнути на його користь сплачений судовий збір.
Ухвалою від 05.01.2021 судом відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні зазначила, що суму заборгованості визнає, не заперечує необхідності її повернення, однак не має можливості сплачувати таку суму з огляду на скрутний матеріальний стан.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Так, 05.11.2018 ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, у якій просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с. 7-8).
Також у заяві ОСОБА_1 власноручно зазначила, що підприємницькою діяльністю не займається, з порядком виплати та призначенням допомоги ознайомлена (а.с. 8 зворот. стор.). Крім того, ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У поданій декларації окрім себе відповідач вказала чоловіка - ОСОБА_2 та синів - ОСОБА_3 , ОСОБА_3 (а.с. 9-10).
На момент звернення до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги, чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_2 перебував на обліку як безробітний в Лебединській міськрайонній філії Сумського обласного центру зайнятості з 04.10.2018, що підтверджується довідкою від 01.11.2018 № 4255 (а.с. 11).
Рішенням від 07.11.2018 № 59953 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в розмірі 1594,00 грн. на період з 01.11.2018 по 30.04.2019 (а.с. 12). Розпорядженням управління державну соціальну допомогу було перераховано, розмір такої допомоги склав 1767,85 грн. (а.с. 13).
Згідно з інформацією Лебединської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості від 27.03.2019 № 113, реєстрацію ОСОБА_2 припинено через невідвідування служби зайнятості без поважних причин (а.с. 14).
У зв`язку із цим, рішенням управління від 27.03.2019 виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_1 було припинено з 01.03.2019 відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у зв`язку з припиненням реєстрації як безробітної особи в лютому, яка включена до складу сім`ї (а.с. 15).
Листами від 7.05.2019 № 01-05/669 та від 13.06.019 № 01-05/801 ОСОБА_1 повідомлялась про необхідність повернення переплаченої суми державної допомоги в розмірі 1767,85 грн. (а.с. 17, 18).
01.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою у якій зазначила про те, що зобов`язується повертати надмірно отримані кошти з листопада 2019 в розмірі 400,00 грн. щомісяця до повного погашення переплати (а.с. 19).
Однак, до кінця 2020 року сума державної допомоги ОСОБА_1 повернута не була, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Порядок реалізації конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям врегульовано Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції, що діяла на момент звернення відповідача до управління) право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації (частина 1 ст. 4 Закону).
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Частина 1 ст. 7 вищевказаного Закону (в редакції, що діяла на момент прийняття рішення про припинення виплати соціальної допомоги) передбачала, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:
працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Цей Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі – Порядок № 250).
Згідно з п. 10 Порядку № 250 (в редакції, чинній на момент прийняття рішення про припинення виплати соціальної допомоги) соціальна допомога не призначається у разі, коли:
працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Відповідно до п. 25 Порядку № 250 (в редакції, чинній на момент прийняття рішення про припинення виплати соціальної допомоги) виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198.
Як встановлено судом, підставою для припинення реєстрації ОСОБА_2 як безробітного, було невідвідування ним служби зайнятості без поважних причин протягом 30 робочих днів.
При цьому, як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 визнала суму заборгованості перед управлінням в розмірі 1767,85 грн. та зобов`язувалась повертати її рівними частинами до повного погашення. Вказане відповідач також підтвердила у судовому засіданні.
За таких обставин, суд вважає позов управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради до ОСОБА_1 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, у вигляді судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради (42200, Сумська область, м. Лебедин, вул. Леоніда Батютенка, 55, код ЄДРПОУ 22977534) суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 1767,85 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради (42200, Сумська область, м. Лебедин, вул. Леоніда Батютенка, 55, код ЄДРПОУ 22977534) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2102,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Лебединський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15.02.2021.
Суддя В.М.Косолап