
Справа № 950/1865/20
Провадження № 4-с/950/2/21
ЛЕБЕДИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2021 року м. Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді – Косолапа В.М.,
за участі секретаря судового засідання – Ткаченко Я.О.,
представника скаржника - Дубровської А.В.,
державного виконавця - Тересової Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Лебедин скаргу акціонерного товариства "Сумиобленерго" на дії старшого державного виконавця Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми),
в с т а н о в и в:
АТ «Сумиобленерго» звернулось до суду із скаргою на дії державного виконавця Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в якій просить:
- визнати неправомірним повідомлення державного виконавця від 05.01.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання судового наказу № 950/1865/20, виданого Лебединським районним судом Сумської області про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за використану електричну енергію в сумі 658,40 грн. та 210,20 грн. судового збору;
- зобов`язати Лебединський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) прийняти до виконання судовий наказ № 950/1865/20 та відкрити виконавче провадження.
Скарга обґрунтована тим, що 04.11.2020 Лебединським районним судом Сумської області було видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за використану електричну енергію в сумі 658,40 грн. та 210,20 грн. судового збору.
10.12.2020 зазначений наказ набрав законної сили, а 29.12.2020 його було пред`явлено до виконання до Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби. Однак, зазначений документ було повернуто без виконання, про що державним виконавцем складено повідомлення від 05.01.2021. При цьому необхідність повернення виконавчого документа обґрунтована державним виконавцем на підставі п. 6 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» через відсутність реєстраційних даних боржника.
Скаржник не погоджується із таким рішенням державного виконавця, оскільки судовий наказ, виданий судом, відповідає вимогам Закону України «Про виконавче провадження» та містить усю необхідну та відому стягувачу інформацію про боржника. В разі недостатності інформації про боржника у виконавчому документі, державний виконавець, реалізуючи повноваження надані законом, не позбавлений можливості отримати необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Ухвалою від 03.02.2021 скарга була призначена до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Представник скаржника у судовому засіданні вимоги скарги підтримав, зазначив, що дії державного виконавця щодо повернення виконавчого документа є незаконними, оскільки судовий наказ містить усю інформацію, необхідну для його примусового виконання.
Державний виконавець у судовому засіданні проти задоволення скарги АТ «Сумиобленерго» заперечувала та зазначила, що відсутність обов`язкових реєстраційних даних боржника, передбачених ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», перешкоджає відкриттю виконавчого провадження. Також зазначила, що стягувач не скористався можливістю звернутись до суду із заявою про внесення виправлень у виконавчий документ, який не містить в даному випадку інформації про дату народження боржника.
Заслухавши представника скаржника та державного виконавця, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд зазначає наступне.
04.11.2020 Лебединським районним судом Сумської області було видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «Сумиобленерго» в особі філії «Лебединський РЕМ» заборгованості за використану електричну енергію в сумі 658,40 грн. та 210,20 грн. судового збору (а.с. 6).
10.12.2020 зазначений наказ набрав законної сили, який АТ «Сумиобленерго» в особі філії «Лебединський РЕМ» отримано 15.12.2020, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.
Зазначений наказ було пред`явлено для примусового виконання до Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби.
Однак, старшим державним виконавцем Тересовою Т.А. 05.01.2021 було складено повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання. У повідомленні зазначено про відсутність реєстраційних даних боржника, а тому на підставі п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається без виконання (а.с. 9).
Суд не погоджується із таким рішенням державного виконавця з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
За частинами 1-2 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Так, відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
При цьому, ч. 1 ст. 18 вищевказаного Закону передбачає, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
За пунктом 3 ч. 3 вказаної статті виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Суд зазначає, що відсутність у виконавчому листі відомостей про дату народження боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків та його паспортні дані не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання. Сама лише відсутність у виконавчому документі окремих відомостей про особу боржника не є підставою для повернення виконавчих документів без прийняття до виконання.
Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 16.10.2019 по справі № 219/7439/14-ц (провадження № 61-31681св18) та постанові від 29.07.2020 по справі № 761/20750/13-ц (провадження № 61-21778св19).
Суд також зазначає, що у своєму повідомленні від 05.01.2021, державний виконавець не зазначив, які саме реєстраційні дані боржника відсутні, оскільки судовий наказ від 04.11.2020 містить прізвище, ім`я та по-батькові боржника, адресу її проживання та реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відсутність окремих відомостей про боржника не є підставою для повернення державним виконавцем виконавчого документу без прийняття до виконання, у зв`язку із чим скарга АТ «Сумиобленерго» підлягає частковому задоволенню.
При цьому суд відмовляє в задоволенні скарги АТ «Сумиобленерго» в частині зобов`язання Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) прийняти до виконання судовий наказ № 950/1865/20 та відкрити виконавче провадження з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною 5 зазначеної статті передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Тобто питання про відкриття виконавчого провадження вирішується державним виконавцем на підставі поданих документів, що оформляється постановою.
При цьому суд не може підміняти собою державного виконавця та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до його компетенції. Права стягувача в даному випадку захищаються судом шляхом скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання.
Керуючись ст. ст. 260, 261, 447, 451 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Скаргу акціонерного товариства «Сумиобленерго» на дії державного виконавця Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) – задовольнити частково.
Скасувати повідомлення старшого державного виконавця Лебединського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 05.01.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання.
У задоволенні іншої частини вимог скарги відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Лебединський районний суд Сумської області протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 15.02.2021.
Суддя В.М.Косолап