
Справа № 308/1147/21
2/308/262/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2021 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М. розглянувши матеріали позовної заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області до відповідача Управління Держпраці у Закарпатській області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне некомерційне підприємство "Закарпатська обласна клінічна лікарня імені Андрія Новака" про визнання протиправною та скасування відмови у проведенні повторного спеціального розслідування професійного захворювання,-
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області звернулося до суду в порядку цивільного судочинства із позовною заявою до відповідача Управління Держпраці у Закарпатській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне некомерційне підприємство "Закарпатська обласна клінічна лікарня імені Андрія Новака" про визнання протиправною та скасування відмови у проведенні повторного спеціального розслідування професійного захворювання. із смертельним наслідком, що сталося 30.06.2020року в Комунальному некомерційному підприємстві "Хустський центр первинної медико-санітарної допомоги "Хустської районної ради Закарпатської області з ОСОБА_1 за формою Н-1/П від 24 .11.2020року.
Згідно прохальної частини позовної заяви вбачається, що заявник просить суд: визнати протиправною та скасувати відмову Управління Держпраці у Закарпатській області від 22.12.2020року №07-01/7125 у проведенні повторного спеціального розслідування гострого професійного захворювання (отруєння) із смертельним наслідком, що сталося 30.06.2020року в Комунальному некомерційному підприємстві "Хустський центр первинної медико-санітарної допомоги "Хустської районної ради Закарпатської області з ОСОБА_1 1974 р. народження за формою Н-1/П від 24.11.2020року, зобов`язати Управління Держпраці у Закарпатській області організувати та провести повторне спеціальне розслідування гострого професійного захворювання (отруєння) із смертельним наслідком 30.06.2020року з ОСОБА_1 в Комунальному некомерційному підприємстві "Хустський центр первинної медико-санітарної допомоги "Хустської районної ради Закарпатської області.
Вивчивши подану позовну заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області та додані до неї матеріали , приходжу до наступного висновку.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, а відповідно до правила ч. 1 ст. 19 цього ж Кодексу суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок.
Публічно-правовий спір - спір, у якому: - хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; - хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; - хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з пунктом 1 Статуту (затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 08 лютого 2017 р. № 12) - Фонд соціального страхування України є юридичною особою (код ЄДРПОУ 41320961) органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду (частина перша статті 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду (частина третя статті 8 цього Закону).
Таким чином, за змістом наведених правових норм на Фонд соціального страхування України покладено функції державного управління у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням.
Поряд з цим, як слідує з позовної заяви, позивач просить визнати протиправною відмову Управління Держпраці у Закарпатській області від 22.12.2020 року №07-01/7125 у проведенні повторного спеціального розслідування гострого професійного захворювання (отруєння) із смертельним наслідком, що сталося 30.06.2020 року в Комунальному некомерційному підприємстві "Хустський центр первинної медико-санітарної допомоги "Хустської районної ради Закарпатської області з ОСОБА_1 1974 р. народження за формою Н-1/П від 24.11.2020 року, тобто оскаржується саме відмова у вчиненні певної дії, а так само позивачем ставиться питання про вчинення певної дії, тобто, позивач просить зобов`язати Управління Держпраці у Закарпатській області організувати та провести повторне спеціальне розслідування гострого професійного захворювання (отруєння) із смертельним наслідком 30.06.2020року з ОСОБА_1 в Комунальному некомерційному підприємстві "Хустський центр первинної медико-санітарної допомоги "Хустської районної ради Закарпатської області.
На підставі викладеного, приходжу до висновку, що виходячи з суб`єктного складу правовідносин, де позивач Фонд соціального страхування України (код ЄДРПОУ 41320961) , відповідач Управління Держпраці у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 39795035), треті особи Комунальне некомерційне підприємство "Закарпатська обласна клінічна лікарня імені Андрія Новака" (код ЄДРПОУ 01992156) є юридичними особами, предмету спору та характеру спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України). Одночасно , суд роз`яснює, що оскільки предметна юрисдикція даного спору належить до адміністративного суду, то позивачу слід звернутися з даним позовом в порядку адміністративного судочинства до Закарпатського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 186, 260 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
У відкритті провадження у справі за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області до відповідача Управління Держпраці у Закарпатській області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне некомерційне підприємство "Закарпатська обласна клінічна лікарня імені Андрія Новака" про визнання протиправною та скасування відмови у проведенні повторного спеціального розслідування професійного захворювання - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду М.М. Крегул