Ухвала суду № 94867804, 09.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
380/2046/20
Номер документу
94867804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/2046/20

У Х В А Л А

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

09 лютого 2021 року м. Львів

16 год. 00 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., позивачки ОСОБА_1 , представниці відповідача Кожухар І.І. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/2046/20 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90% грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат; стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн сплаченого судового збору.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 повернено скаржнику.

Рішення суду від 15.04.2020 набрало законної сили 07.09.2020.

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від позивачки надійшла заява про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень, та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (вх. № 6835 від 02.02.2021), у якій просить:

- винести окрему ухвалу за статтею 382 КАС України про визнання протиправними дій, вчинених Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20, яке вступило в законну силу 07.09.2020;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати заборгованості по пенсії ОСОБА_1 в сумі 50775,00 грн буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 370 КАС України виконати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20;

- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області строк для надання відповіді про виконання вказівок окремої ухвали 30 календарних днів від дня її отримання;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 протягом 30 днів з дати набрання окремою ухвалою суду законної сили.

В обґрунтування заяви зазначила, що на виконання рішення суду Управлінням у жовтні 2020 року проведено перерахунок її пенсії, виходячи з 90% грошового забезпечення, та визначено заборгованість за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 в сумі 50775,00 грн. Щодо виплати такої заборгованості Управління 21.10.2020 та 05.11.2020 повідомило ОСОБА_1 про те, що виплата відповідних коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Після цього позивачка звернулася до Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) із заявою про примусове виконання рішення та 13.11.2020 головним державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 63588814. У відповідь на чергове звернення позивачки Управління листом № 950-36/К-52/8-1300/21 від 29.01.2021 повідомило, що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 в сумі 50775,00 грн, включена до Реєстру судових рішень 20.10.2020 за № 77891, виконання яких здійснюється за окремою програмою та підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань після виділення їх на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів з Державного бюджету України. Позивачка вважає, що Управління не прийняло ніяких мір щодо остаточного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20, відтак звернулася до суду із цією заявою.

Заяву призначено до розгляду у судовому засіданні.

Позивачка у судовому засіданні заяву підтримала в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та просила встановити судовий контроль згідно із ст. 382 КАС України, в решті заяву просила не розглядати.

У судовому засіданні представниця відповідача проти заяви заперечила з підстав, викладених у запереченні на заяву (вх. № 1084ел від 09.02.2021). В обґрунтування зазначила, що виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена лише за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України та не залежить від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2020 рік (зі змінами) на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 7507,80 грн, які відповідно до звіту про виконання бюджету ПФУ за 2020 рік використано. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Просила відмовити у задоволенні заяви повністю.

При вирішенні заяви про встановлення судового контролю суд виходив із такого.

Згідно з ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.

Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи.

Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).

Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Крім цього, в Рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

З долученим до матеріалів справи письмових доказів судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2018 по 31.10.2020 з урахуванням 90% сум грошового забезпечення.

Доплата пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 становить 50775,00 грн згідно з розрахунком на доплату пенсії за пенсійною справою № 1301000087. Як вказала представниця відповідача, вказану суму позивачці буде виплачено після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України.

Таким чином, рішення суду від 15.04.2020 в частині виплати пенсії ОСОБА_1 із урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01 січня 2018 року, з розрахунку 90% грошового забезпечення відповідачем не виконано.

Відповідно до частини першої ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися залежно від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Отже, суд вважає, що заява позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 підлягає задоволенню в частині зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому суд враховує, що оскільки положенням ч. 1 ст. 382 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Водночас суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву позивачки про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 380/2046/20 задовольнити.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.04.2020 у справі № 380/2046/20 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.

Ухвала про набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п`ятнадцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 12.02.2021.

Суддя Р.П. Качур