
Справа № 560/7658/20
РІШЕННЯ
іменем України
12 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ТОВ "Нафта-Експрес" звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.10.2020 №0000520901.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної відповідачем фактичної перевірки встановлена реалізація дизельного палива без наявної відповідної ліцензії, чим порушено вимоги статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та в зв`язку з чим до позивача застосовано штраф в сумі 250000,00 грн.
Вказує, що висновки викладені в акті, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення, складене на підставі акта перевірки, є протиправним та таким, що підлягають скасуванню, оскільки ТОВ "Нафта-експрес" прийнято наказ №270619-1 від 27.06.2019, яким призупинено реалізацію палива на акцизних складах, власниками яких є ТОВ "Нафта-Експрес", в тому числі на АЗС, яка розташована в с. Іванківці, в період з 01.07.2019 до моменту фактичного отримання ліцензій на реалізацію палива. Вказаний наказ було доведено до відома усіх працівників ТОВ "Нафта-Експрес".
Всупереч положенням наказу №270619-1 від 27.06.2019, працівником ТОВ "Нафта-Експрес" було здійснено реалізацію дизельного палива, що підтверджується наданими ним поясненнями.
ТОВ "Нафта - Експрес" вжиті необхідні та законні заходи щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, крім того, ОСОБА_1 відшкодував завдану ним шкоду, повернувши кошти в сумі 878,14 грн.
Позивач вказує, що ТОВ "Нафта-Експрес" були вжиті усі заходи, пов`язані з призупиненням реалізації палива на підприємстві, а факт реалізації ОСОБА_1 палива на суму 878,14 грн. є одиноким випадком, який стався через грубе порушення працівником внутрішніх наказів підприємства не пов`язане із господарською діяльністю ТОВ "Нафта-Експрес".
Помилкова операція позивачем скасована , була здійснена реєстрація від`ємної суми розрахунку, про що складено акт про скасування помилково проведеної через РРО суми та подано відповідний Z-звіт №397 від 01.07.2019 з обнуленням інформації, який автоматично передається до контролюючого органу. Вказаний факт також підтверджується чеками.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області протиправним, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк представник відповідача надав відзив на позов, в якому просить відмовити ТОВ "Нафта-Експрес" в задоволенні позову та зазначає, що за результатами проведення фактичної перевірки складено акт перевірки від 09.10.2020 №0294/22-01-09-01/41138032, яким встановлено порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", зокрема факт реалізації пального без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. На підставі вказаного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000520901 від 29.10.2020, яким застосовано до позивача суму штрафних санкцій у розмірі 250000,00 грн. за порушення статті 15 вказаного вище Закону. Як наслідок Головне управління ДПС у Хмельницькій області діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та таким, що скасуванню не підлягає.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій остання зазначає аналогічні обставини, викладені в позові.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 08.12.2020 суд відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін
Відповідно до ухвали від 04.01.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ТОВ "Нафта-Експрес" (код ЄДРПОУ 41138032) є юридичною особою та здійснює оптову торгівлю твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (45.19 - основний вид діяльності).
На підставі наказу від 09.10.2020 №2061 та направлень на перевірку від 09.10.2020 №1314 та №1315, на підставі пунктів 80.2.5 пунктів 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області проведено фактичну перевірку ТОВ "Нафта-Експрес" за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький район, село Іванківці, вул. Центральна, 2/А з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним.
До перевірки надано ліцензію на право роздрібної торгівлі паливом ТОВ "Нафта-Експрес" за №22070314201900282 від 27.12.2019, виданою на адресу місця торгівлі Хмельницька область, Дунаєвецький район, с.Іванківці, вул. Центральна 2/А. Термін дії якої з 27.12.2019 по 27.12.2024.
Перевіркою встановлено, що в період здійснення реалізації пального, а саме з 01.07.2019 по 26.12.2019 у ТОВ "Нафта-Експрес" була відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.
За результатами перевірки складено акт перевірки за №0294/22-01-09-01/41138032 від 09.10.2020, в якому зазначено, що під час перевірки 09.10.2020 позивачем здійснено реалізацію пального "2710194300#Диз.пальне Є" по ціні 18,50 грн. за літр на загальну суму 99,90 грн. та вибито фіскальний чек № 8237 від 09.10.2020.
Окрім того, в акті перевірки зафіксовано, що згідно баз даних АІС "Податковий блок" підсистеми "Чеки РРО" встановлено, що ТОВ "Нафта-Експрес" здійснено реалізацію, яку проведено через реєстратор розрахункових операцій, а саме:
- "2711129700 Газ скраплений" по ціні 12,30 грн./л. на суму 123,00 грн., чек продажу від 07.12 год. 01.07.2019;
- "2710124194 Бензин А-92" по ціні 26,00 грн./л. на суму 260,00 грн., чек продажу від 08.59 год. 01.07.2019;
- "2710194300 Дизпальне" по ціні 25,00 грн./л. на суму 125,00 грн., чек продажу від 11.30 год. 01.07.2019;
-"2710124194 Бензин А-92" по ціні 26,00 грн./л. на суму 99,84 грн., чек продажу від 10.02 год. 01.07.2019;
- "2711129700 Газ зкраплений" по ціні 12,30 грн./л. на суму 135,30 грн., чек продажу від 11.45 год. 01.07.2019;
- "2710194300 Дизпальне Є" по ціні 27,00 грн./л. на суму 135,00 грн., чек продажу від 14.58 год. 01.07.2019.
На підставі акту перевірки Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.10.2020 №0000520901, яким застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 250000,00 грн. за порушення статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (далі Закон №481/95) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Статтею 1 Закону №481/95 встановлено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до статті 15 Закону №481/95 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
До вказаного Закону №481/95 було внесено зміни Законом України від 23.11.2018 №2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів", які набули чинності з 01.07.2019.
Зокрема, вказані зміни торкнулися, у тому числі, статті 15 Закону №481/95-ВР, приписами якої після 01.07.2019 передбачено, що імпорт або експорт пального здійснюється за наявності у суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), що імпортує або експортує пальне, ліцензії на право виробництва або зберігання, або оптової чи роздрібної торгівлі пальним.
Частиною 1 статті 17 Закону встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Абзацом 8 частини другої статті 17 Закону передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000,00 грн.
Отже, суб`єкт господарювання, який має намір здійснювати роздрібну чи оптову торгівлю пальним, з 01.07.2019 повинен отримати в уповноваженого органу виконавчої влади відповідну ліцензію на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
За відсутності ліцензії, суб`єкт господарювання несе відповідальність, передбачену приписами статті 17 Закону, у вигляді штрафу - 250000,00 грн.
Разом з тим, відповідно до пункту 7 Розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.06.2016 №547, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від`ємної суми. Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам`яті від`ємних сум розрахунків: дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції "службова видача"; забороняється реєструвати через РРО від`ємні суми з використанням операції "сторно". Таких доказів позивач не надав.
На підставі п.8 Порядку №547 якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).
Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку. В акті вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб`єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб`єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються до останньої сторінки відповідної книги ОРО.
Пунктом 5 Порядку №547 передбачено, що реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції видається особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяги введені в режимі реєстрації.
Отже, у разі скасування помилково проведеної через РРО суми суб`єкт господарювання має того ж дня здійснити реєстрацію від`ємної суми розрахунку. При цьому відповідні дані мають бути внесені у РРО в режимі реєстрації з роздруківкою розрахункового документа.
Суд встановив, що ТОВ "Нафта-Експрес" прийняв наказ №270619-1 від 27.06.2019, яким призупинено реалізацію палива на акцизних складах, власниками яких є ТОВ "Нафта-Експрес", в тому числі на АЗС, яка розташована в с. Іванківці, в період з 01.07.2019 до моменту фактичного отримання ліцензій на реалізацію палива. Вказаний наказ було доведено до відома усіх працівників ТОВ "Нафта-Експрес".
Разом з тим, всупереч положенням наказу №270619-1 від 27.06.2019, внаслідок недбалості, працівник ТОВ "Нафта-Експрес" ОСОБА_1 продовжував реалізовувати пальне на АЗС 01.07.2019, що підтверджується наданими ним поясненнями.
01.07.2019, після виявлення помилкових даних про реалізацію пального, ТОВ "Нафта- Експрес" скасувало помилкову проведену працівником через РРО суму розрахунку на суму 878,14 грн., здійснило реєстрацію від`ємної суми розрахунку, що підтверджується видатковим фіскальним чеком №1 від 01.07.2019 19:16 на суму 123,00 грн., видатковим фіскальним чеком №2 від 01.07.2019 19:16 на суму 99,84 грн., видатковим фіскальним чеком №3 від 01.07.2019 19:17 на суму 135,00 грн., видатковим фіскальним чеком №4 від 01.07.2019 19:17 на суму 125,00 грн., видатковим фіскальним чеком №5 від 01.07.2017 19:18 на суму 123,00 грн., видатковим фіскальним чеком №6 від 01.07.2017 19:19 на суму 135,30 грн., на загальну суму 878,14 грн., про що було складено акт про скасування помилково проведених через РРО сум розрахунків та подано відповідний Z-звіт №397 від 01.07.2019 з обнулениям операції, який автоматично передається до контролюючого органу.
Цього ж дня було складено акт про повернення працівником ОСОБА_1 коштів у сумі 878, 14 грн. за втрачені товарно-матеріальні цінності.
Крім того, ТОВ "Нафта-Експрес" були вжиті заходи щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, що підтверджується матеріалами службового розслідування та наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності №04072019-2 від 04.07.2019.
З огляду на вищесказане, ТОВ "Нафта-Експрес" були вжиті усі заходи, пов`язані з призупиненням реалізації палива на підприємстві, а факт реалізації працівником ОСОБА_1 палива на суму 878,14 грн. є випадком, який стався через грубе порушення працівником внутрішніх наказів підприємства, внаслідок службової недбалості шляхом незаконної реалізації ввірених йому на зберігання товарно-матеріальних цінностей (пального) та не пов`язане із господарською діяльністю ТОВ "Нафта-Експрес".
Суд вважає за необхідне зазначити, що порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій, зокрема в частині скасування помилково проведених операцій, не може бути підставою для притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності на підставі Закону №481/95.
З огляду на те, що викладений в акті перевірки від 09.10.2020 №0294/22-01-09-01/41138032 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, висновок контролюючого органу про здіснення позивачем роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є помилковим, а будь - яких інших доказів, які підтверджували б факт здійснення позивачем роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії матеріали справи не містять.
Суд не встановив порушення позивачем вимог статті 15 Закону №481/95, за яке передбачена відповідальність, визначена статтею 17 Закону №481/95.
За таких обставин, у податкового органу були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій відповідно до статті 17 Закону№481/95, а тому, враховуючи вищевикладене, позивачем належними та допустимими доказами спростовано встановлені актом перевірки порушення щодо здійснення ТОВ "Нафта-Експрес" роздрібної торгівлі пальним у період відсутності відповідної ліцензії, як наслідок оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Згідно з частинами 1 та 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ТОВ "Нафта-Експрес" необхідно задовольнити в повному обсязі.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області на користь позивача підлягають стягненню здійснені документально підтверджені судові витрати в розмірі 3750,00 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.10.2020 №0000520901.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-Експрес" судові витрати в розмірі 3750 (три тисячі сімсот п`ятдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 лютого 2021 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" (вул. Володимирська, 1/А, смт. Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500 , код ЄДРПОУ - 41138032) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Головуючий суддя В.В. Матущак