Рішення № 94837876, 10.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
520/18028/2020
Номер документу
94837876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 лютого 2021 р. № 520/18028/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мірзабековій К.С.,

за участю:

представника позивача - Костирі Г.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання незаконними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить суд:

- Визнати незаконним та скасувати Рішення № 835493/162 від 23.09.2020 року відділу з питань перерахунків пенсій № 23 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 . РПОКПП НОМЕР_1 ) з 16.01.2020 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на час звернення до відповідача із заявою ОСОБА_1 виповнилось 64 року, а згідно з копією трудової книжки стаж державної служби станом на 01.05.2016 рік становив 21 рік 10 місяців та 26 днів, а тому набула право на одержання пенсії відповідно ст. 37 Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» та п. 12 Прикінцевих га перехідних положень Закону України № 889 «Про державну службу».

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач надав до суду відзив згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити, оскільки позивач станом на 01.05.2016 рік не мала 20 річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців., що надає право на перехід на пенсію державного службовця. Тому рішення № 835493/162 від 23.09.2020 року є законним та обгрунтованим.

У судове засідання призначене на 10.02.2021 рік прибув представник позивача, просив суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, у відзиві просив суд розглядати справу без його участі.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне

Суд встановив, що 16.01.2020 року позивач звернувся до Слобожанського об`єднаного управління ПФУ м Харкова з заявою про перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Розглянувши вказану заяву, Відділом з питань перерахунків пенсій №23 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Харківській області було прийнято Рішення по справі № 835493/162 від 21.01.2020 року, яким позивачу було відмовлено в переході на пенсію за віком по Закону України «Про державну службу» №889, оскільки дії зазначеного Закону не поширюються на посаду судді. Крім того зазначено, що підстав для зарахування ОСОБА_1 до 20-ти річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на перехід на пенсію державного службовця згідно з п.12 Прикінцевих положень Закону №889, періодів роботи на посадах судді немає. Відповідно наданих документів стаж державного службовця ОСОБА_1 складає 12 років 1 місяць 22 дні.

Позивач вважаючи вищезазначене рішення незаконним та необгрунтованим звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2020 року по справі 520/7964/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним та скасувано Рішення №835493/162 від 21.01.2020 року відділу з питань перерахунків пенсій №23 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16.01.2020 року про перехід на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ “Про державну службу”.

У зв`язку з набранням рішення суду від 30.07.2020 року законної сили позивач звернулась до відповідача з заявою про необхідність його виконання та повторного розгляду заяви ОСОБА_1 .

В подальшому, на виконання судового рішення у справі № 520/7964/2020, відповідачем було прийнято рішення по справі № 835493/162 від 23.09.2020 року, яким було повторно відмовлено в переході на пенсію державного службовця.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням, звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі приписи норм чинного законодавства.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон України № 889-VIII).

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону України № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами, далі - Закон України №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України № 889-VIII.

Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вказані вище положення Закону України № 889-VIII та ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ можна зробити висновок, що із набранням чинності Закону України № 889-VIII державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсій та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Разом із цим, законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом України № 889-VIII) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, або які мають не менш як 20 років стажу на таких посадах. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).

Положення пункту 6 Порядку визначає, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889-VIII.

У відповідності до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно абзаців 4 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (вказана постанова втратила чинність, але підлягає застосуванню до спірних правовідносин) до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Крім того, чинним Порядком обчислення стажу державної служби, який затверджено Постановою КМУ від 25 березня 2016 р. №229, передбачено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах суддів.

Аналогічні положення закріплені пунктом 5 частини 2 ст. 46 Закону № 889, відповідно яких до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах суддів.

Згідно ч.1 ст.52 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та цього Закону призначений суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.

Відповідно до п. 8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Суд зазначає, що абз.4 п.34 розділу XII Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом (02.06.2016 року), зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

З матеріалів справи судом встановлено, що на момент звернення до пенсійного органу із заявою 16.01.2020 року ОСОБА_1 виповнилось 64 роки ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Згідно відомостей трудової книжки позивача: 30.04.1993 року переведена на посаду помічника голови суду; 06.05.1994 року присвоєно 13 ранг державного службовця та прийняла присягу державного службовця; 07.09.1996 року переведена на посаду судді Комінтернівського районного суду; 05.07.2001 року обрана безстроково суддею Комінтернівського районного суду м. Харкова на підставі Постанови Верховної Ради України від 05.07.2001 року та зарахована до штату даного суду; 06.12.2019 року відрахована зі штату суду у зв`язку зі звільненням на підставі рішення ВРП «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Комінтернівського районного суду м. Харкова на підставі підпункту 4 п. 16 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України від 31.20.19 № 2858/0/15-19».

Отже, враховуючи положення Закону України «Про державну службу» № 889-VIII та ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, те, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах суддів, суд приходить до висновку про наявність у позивача більше 20 років стажу на роботах віднесених до категорій державних службовців.

Враховуючи достатній вік позивача для виходу на пенсію та наявність, станом на 01.05.2016 рік, більше 20 років стажу на роботах віднесених до категорій державних службовців, суд приходить до висновку про наявність права позивача на перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Для захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання незаконним та скасування Рішення № 835493/162 від 23.09.2020 року відділу з питань перерахунків пенсій № 23 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 . РПОКПП НОМЕР_1 ) з 16.01.2020 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку.

Щодо клопотання про відшкодування позивачу витрат на надання професійної правничої допомоги, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що положеннями ч. 1 ст. 132 КАС України передбачено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до положень ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Аналіз долучених позивача до матеріалів справи доказів свідчить, що в обґрунтування заявленої вимоги до суду подано договір № б/н від 01.12.2020 року про надання правової допомоги, копію акту виконаних робіт від 08.02.2021 року №1 відповідно до якого позивачу були надані наступні послуги правовий аналіз наданих клієнтом документів 6000,00 грн., складання позовної заяви - 8000,00 грн., участь у судових засіданнях - 2000,00 грн., ознайомлення з відзивом - 1000,00 грн., загальна сума винагороди за надання адвокатських послуг складає 17 000,00 грн., довідку про сплату вартості адвокатських послуг.

Враховуючи те, що справа, по якій адвокатом надано послуги, є справою незначної складності, а також виходячи з обсягу наданих адвокатом послуг та виконаних робіт суд вважає, що сума понесених витрат за надання правничої допомоги є неспівмірною.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення по справі про відшкодування позивачу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, підлягає частковому задоволенню у сумі 3000,00 грн.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання незаконними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань перерахунків пенсій № 23 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 835493/162 від 23.09.2020 року .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РПОКПП НОМЕР_1 ) з 16.01.2020 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РПОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривень 60 копійок).

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РПОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3 000,00 грн. (три тисячі гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 лютого 2021 року.

Суддя Бідонько А.В