
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2021 року Справа №480/6320/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат про скасування пункту Протоколу, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України (далі - відповідач), яку обґрунтовує тим, що він є учасником бойових дій, має захворювання пов`язане з проходженням військової служби. Зі служби був звільнений у жовтні 2019 року. 04.02.2020 позивач отримав довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серія 10ААА № 121810, згідно якої, ступінь втрати його працездатності у відсотках 25% згідно довідки ВЛК № 1458 від 28.08.2019 в/ч А3306, причина втрати працездатності - захворювання пов`язане з захистом Батьківщини. Після отримання вказаної Довідки, ОСОБА_1 звернувся до Сумського обласного військового комісаріату за отриманням одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення, захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності. Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 49 від 27.03.2020 було відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки позивачем пропущено тримісячний термін звернення. Вважає, що його права були порушені, а відмова комісії в призначенні одноразової грошової допомоги неправомірна.
Позивач просить визнати поважними причини пропуску 3-х місячного строку для звернення старшим сержантом у відставці ОСОБА_1 для отримання одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин; скасувати п.38 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги від 27 березня 2020 року №49; зобов`язати відповідача розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він позов не визнає та зазначає, що положення Закону № 2011 не поширюється на позивача, оскільки втрата працездатності останнього настала внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням військової служби, а не з виконанням обов`язків військової служби. Крім того, зазначає, що ОСОБА_1 звільнено з військової служби 29.10.2019, а 04.02.2020 встановлено ступінь працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, тобто понад трьох місячний термін після звільнення з військової служби. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (старший сержант) в період з 28.11.2015 по 23.02.2016, з 06.03.2016 по 26.04.2016, з 10.07.2016 по 11.08.2016, з 17.08.2016 по 25.08.2016, з 14.09.2016 по 16.09.2016, з 13.10.2017 по 18.12.2017, з 30.12.2017 по 27.02.2018, з 11.03.2018 по 20.03.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в складі в/ч А1376 (п/пВ0425) та в/ч А 1476 (ппВ1060) (а.с.8).
ОСОБА_1 (старший сержант) в період з 08.10.2018 по 12.11.2018, з 22.11.2018 по 22.01.2019, з 02.02.2019 по 05.05.2019 безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і обороні, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в складі військової частини А 1476 (а.с. 11).
Наказом командира військової частини А1476 від 29.10.2020 № 238 виключений із списків особового складу частини, у зв`язку зі звільненням з військової служби відповідно до наказу командира 27 реактивної артилерійської бригади (по особовому складу) від 17.10.2019 № 159 - РС (а.с.12).
В подальшому, ОСОБА_1 органами МСЕК встановлено 25 % втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою МСЕК серія 10 ААА № 121810 (а.с. 26-27).
У довідці МСЕК серія 10 ААА № 121810 зазначено дві дати огляду: 04.02.2020 та 06.02.2020.
Позивач звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
З Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 49 від 27.03.2020 вбачається, що п. 38 Старшому сержанту у відставці ОСОБА_1 (Сумський ОВК), якого 29.10.2019 звільнено з військової служби та 04.02.2020 під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 25% втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, що сталося 28.08.2018. Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України (у редакції від 06.09.2018 № 2522 - VІІІ) передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби , яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. Заявника звільнено з військової служби 29.10.2019, а 04.02.2020 встановлено ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби (а.с. 14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції чинній на дату встановлення ступеня втрати працездатності) одноразова грошова допомога у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Статтею 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» № 2232-ХІІ (в редакції на час звернення позивача за отриманням допомоги) встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" .
Відповідно до ч. 9 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).
Відповідно до п. 3 Порядку № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико - соціальної експертної комісії.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що з дати, зазначеної у довідці МСЕК, а саме 06.02.2020, у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, а не в момент звільнення як вважає відповідач.
Суд бере до уваги те, що після звільнення позивач звертався до медичних закладів для проходження лікарсько - консультативної комісії, однак отримував відмову.
22.01.2020 відбулось засідання ЛКК, що вбачається з Протоколу № 3, позивачу було встановлено діагноз, а згідно Довідки МСЕК серія 10 ААА № 121810 позивачу встановлено 25 % втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини.
Таким чином суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із зверненням позивача понад тримісячний термін після звільнення з військової служби, а тому вимоги позивача про скасування пункту 38 Протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначення одноразової грошової допомоги від 27.03.2020 № 49 та зобов`язання відповідача розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання поважними причини пропуску 3-х місячного строку для звернення старшим сержантом у відставці ОСОБА_1 для отримання одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин суд зазначає, що дана вимога не підлягає задоволенню, оскільки визнання поважним вказаного строку не входить в повноваження суду при вирішенні справи.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, суд вирішуючи питання про розподіл судових витрат зазначає, що судові витрати не стягуються з жодної сторони, оскільки позивач при подані позову був звільнена від сплати судового збору, про понесення ним будь-яких інших судових витрат позивач не заявляв.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат про скасування пункту Протоколу, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Скасувати пункт 38 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги від 27.03.2020 № 49.
Зобов`язати Міністерство оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) розглянути питання щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко