
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
11 лютого 2021 року Справа № 160/16433/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Жукової Є.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., встановлення судового контролю, -
ВСТАНОВИВ:
08 грудня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа-повідомлення від 22.10.2020 р. за вих.№7/13526/9 про настання підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та наданого з ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 22.10.2020 р. №ФД 105525, станом на 05.03.2019, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. протиправною; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 р., на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення про настання підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та на підставі наданого з ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.10.202 р. за вих. № 7/13526/9, станом на 05.03.2019 р., для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р., без обмеження максимального розміру пенси, з урахуванням проведених платежів; встановити судовий контроль за виконання рішення суду, шляхом подання відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2020 р. провадження у справі, після залишення ухвалою суду від 09.12.2020 р. даної позовної заяви без руху, було відкрито, та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.
ОСОБА_1 пенсіонер Міністерства оборони України з 31 жовтня 2002 р., підполковник у відставці, ветеран військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності.
Відповідно до ЗУ ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в жовтні 2002 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області бела признана ОСОБА_1 пенсія за 26 років вислуги в розмірі 68 % від суми грошового забезпечення.
Позивач зазначає, що уповноважений структурний підрозділ Міністерства оборони України - Дніпропетровський ОТЦК та СП 22.10.2020 р. направив на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровсткій області лист - повідомлення щодо настання підстав для перерахунку грошового забезпечення позивача з 01.04.2019 р. (додаток 2), з наданням оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 22.10.2020 р. за № 7/13526/9, станом на 05.03.2019 р., для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії позивача, та крім того здійснив дії щодо витребування від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно додатку 5 Постанови ПФУ № 3-1 «Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії» з 01.04.2019 р. за розмірами грошового забезпечення, встановлених станом на 05.03.2019 р., відповідно припису приміток додатку 5 Постанови ПФУ № 3-1 заповнити графи 6-7 такого формалізованого документу та надати до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області.
При цьому позивач зазначає, що відповіді від відповідача, на вищезазначений лист-повідомлення, на адресу Дніпропетровський ОТЦК та СП не надходило, про прийняте рішення повідомлено останнього не було, та крім цього, відповідачем не було здійснено жодних заходів з проведення перерахунку пенсії позивача, на підставі наданих на його адресу, документів.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що 10.11.2020 р. останній направив на адресу відповідача заяву про перерахунок пенсії з додавання до неї засвідченої копії листа-повідомлення уповноваженого структурного підрозділу Міністерства оборони України.
Відповідач листом від 24.11.2020 р. за № 22771-23101/3-01/8-0400/20 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, із зазначенням, що рішення Верховного суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19 стосується іншої особи. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. по справі № 160/8976/19 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію щодо позивача, тому для проведення перерахунку пенсії за даними довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 за№ ФД105525 підстави відсутні.
Позивач зазначає, що 05.03.2019 р. набрало законної сили судове рішення у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які повинні враховуватися пенсійним органом під час проведення перерахунку пенсій.
З урахуванням вищевикладеного позивач вважає, що з 05.03.2019 р. виникли підстави для нового перерахунку пенсії останнього за чинними нормами статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Позивач вважає, що відмова ГУ ПФУ у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою Кабміну від 30.08.2017 р. №704 є протиправною.
30.12.2020 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду, повноважним представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в тексті якого зазначено наступне.
Відповідно до норм пенсійного законодавства, а саме: ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» представник відповідача зазначає, що Головне управління не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його.
Щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням «оновленої довідки» із зазначенням інших складових грошового забезпечення представник відповідача зазначає, з посиланням на норми Порядку як №45, так і №103 зазначає, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом звідки було звільнено особу на підставі списків осіб, яким необіхно провести перерахунок пенсії та створеними органами ПФУ після отримання відповідних повідомлень від державних органів на підставі прийняття КМУ відповідного нормативного-правового акта про перерахунок пенсій.
Так, після 24.02.2018 р. та скасування з 05.03.2019 п. Постанови №103, не вносились зміни до постанови №704, відтак відсутні правові підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії.
З урахуванням наведеного, представник відповідача у своєму відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову.
При цьому, суд зазначає, що в матеріалах справи міститься довідка від 04.02.2021 р. №22, складена начальником відділу управління персоналом А.В. Шевченко, в тексті якої зазначено, що суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Євгенія Олексіївна в період з, а саме: 21.12.2020 р. по 24.12.2020 р.: 28.12.2020 р. по 31.12.2020 р.; 04.01.2021 р. по 06.01.2021 р.; 11.01.2021 р. по 16.01.2021 р.; 18.01.2021 р. по 22.01.2021 р.; 25.01.2021 р. по 29.01.2021 р.; 01.02.2021 р. по 05.02.2021 р. перебувала у щорічній відпустці та відпустці за власний рахунок.
Отже, рішення у даній адміністративній справі, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 р., зі змінами, якою визначено, що на усій території України з 12 березня по 28 лютого 2021 р. було встановлено карантин, та враховуючи п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення», яким визначено, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення, приймається 11.02.2021 р.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом, копія якого міститься в матеріалах справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджується відомостями, які містяться в матеріалах справи.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністратвиного суду від 14.09.2020 р. у справі №160/8976/19 аміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та із врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зазначене вище рішення Дніпропетровського окружного адміністратвиного суду від 14.09.2020 р. у справі №160/8976/19 набрало законної сили 15.10.2020 р., що підтверджується відповідним написом на примірнику останнього, копія якого міститься в матеріалах справи.
На підставі рішення суду від 14.09.2020 р. по справі №160/8976/19 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 22.10.2020 р. за №ФД 105525 сформовано відносно ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначені наступні складові: посадовий оклад - 4650,00 грн.; оклад за військовим званням підполковник - 1410,00.; надбавка за вислугу років (50 %) - 3030,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 5908,50 грн.; надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (10 %) - 465,00 грн.; премія (41 %) - 1906,50 грн. Всьго - 17 370 грн.
03.09.2019 р. позивач звернувся до Військового комісаріату Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_3 із заявою про надання до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір моєї пенсії до 01.03.2018 р. (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премія), для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 05.03.2019 р. Письмову відповідь, з копією наданої до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових ввдів грошового забезпечення, надати ОСОБА_1 , у терміни визначені законодавством.
22.10.2020 р. за №7/13526/19 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було направлено на адресу Начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області лист «Про надання довідки», в тексті якого зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. №160/8976/19 направлено довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 на ім`я ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
11.11.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, в прохальній яастині якої просив здійснити, у встановлені законодавством терміни, дії, щодо направлення до Дніпропетровського ОТЦК та СП додатку 5 Постанови ПФУ № 3-1 «Списку осіб яким необхідно провести перерахунок пенсії» з 01.04.2019 р. за розмірами грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановлених станом на 05.03.2019 р., для заповнення граф 6-7 даного формалізованого документу працівниками Дніпропетровського ОТЦК та СП; витребувати від Дніпропетровського ОТЦК та СП у відповідності до положень ст.24 Постанови ПФУ № 3-1 «Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії», а саме заповненими графами 6-7 додатку 5, для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019, за розмірами грошового забезпечення, встановлених станом на 05.03.2019; відповідно до індивідуальної заяви та керуючись положеннями ст.23 та ст..24 Постанови ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 та на підставі отриманих документів від уповноваженої силової структури Дніпропетровського ОТЦК та СП, які підтверджують факт збільшення грошового забезпечення станом на 01.03.2019 р. порівняно до 01.04.2018 р., просив провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р., у відповідності до вимог ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 23 Порядку ПФУ № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яке затверджено Постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007, з врахуванням положень Постанови КМУ № 704, та провести виплату перерахованої пенсії з 01.04.2019 р., з урахуванням вже виплачених сум; надати на адресу ОСОБА_1 письмову відповідь щодо термінів проведення перерахунку пенсії, її розмірів за результатами проведення перерахунку та надати до листа-відповіді наступні документи, а саме: засвідчену встановленим порядком, копію додатку 5 до Постанови ПФУ № 3-1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яка була направлена до Дніпропетровського ОТЦК та СП; копію супроводу щодо направлення до Дніпропетровського ОТЦК та СП додатку 5 до Постанови ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 «Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.04.2019; копію письмового підтвердження про витребування від Дніпропетровського ОТЦК та СП надання на Вашу адресу, заповненого додатку 5 Постанови ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 «Списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
24.11.2020 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено на адресу ОСОБА_1 лист «Про надання відповіді» від 24.11.2020 р. №22771-23101/3-01/8-0400/20, в тексті якого зазначено, що рішення Верховного суду від 17.12.2019 р. по зразковій справі № 160/8324/19 стосується іншої особи.
Враховуючи викладене, підстави для підготовки списків на направлення їх до уповноваженого органу Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України для витребування нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії у Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровські області відсутні.
При цьому зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. по справі № 160/8976/19 зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір Вашого грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262, ст. 9 Закону України "Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей*' та із врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру Вашої пенсії.
На виконання рішення суду під супровідним листом від 22.10.2020 р. за № 7/13526/9 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України на нашу адресу була надана довідка про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 за № ФД 105525.
Зобов`язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки осіб, відповідно до яких прийняте рішення.
Оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. по справі № 160/8976/19 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію щодо Вас, тому для проведення перерахунку пенсії за даними довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 за № ФД 105525 підстави відсутні.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері визначення умов, нормиі порядку пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію регулюються нормами Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тощо.
У відповідності до ч. 2ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цієюКонституцієюмежах і відповідно до законів України.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 24 Конституції України гарантується рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частиною 2 статті 9 Закону №2011 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина 3 статті 9 Закону №2011).
Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб».
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Таким чином, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №704), яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 р. у зразковій справі №160/8324/19.
Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.
Згідно із частинами 2, 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, відповідно до якого, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Стаття 2 КАС України зазначає, що основними завданнями (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі; 5) обов`язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частин 4 ст. 9 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з`ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд прийшов до висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, судом встановлено, що відповідач, відмовивши у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, відповідно до наданої довідки Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р. з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення порушив права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення, які підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, відповідно до наданої довідкиДніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримкипро розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 5 березня 2019 року з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення,у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Так, за приписами ст.245 вказаного Кодексу, встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.
Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, які заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., а відтак останніє такими, що підлягають здоволенню.
Щодо позовної вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення суду, шляхом подання відповідачем звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу. Тобто, дана стаття встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання.
Відтак, зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт є виключно правом суду і, відповідно не може бути визначене в якості позовної вимоги в адміністративному позові.
За таких підстав, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., встановлення судового контролю, є такою, що підлягає частковому задоволенню в частині визнання бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа-повідомлення від 22.10.2020 р. за вих.№7/13526/9 про настання підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та наданого з ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 22.10.2020 р. №ФД 105525, станом на 05.03.2019, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. протиправною; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 р., на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення про настання підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та на підставі наданого з ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.10.202 р. за вих. № 7/13526/9, станом на 05.03.2019 р., для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів, в іншій частині позовних вимог, а саме: щодо встановлення судового контролю за виконання рішення суду, шляхом подання відповідачем звіту про виконання рішення суду, - відмовити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., встановлення судового контролю та враховуючи той факт, що позивач, у відповідності до ст.5 ЗУ «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, а саме, судового збору.
Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.10.2020 р. № ФД 105525, станом на 05.03.2019 р., встановлення судового контролю - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа-повідомлення від 22.10.2020 р. за вих.№7/13526/9 про настання підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та наданого з ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 22.10.2020 р. №ФД 105525, станом на 05.03.2019, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. протиправною.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 р., на підставі наданого Дніпропетровським ОТЦК та СП листа - повідомлення про настання підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та на підставі наданого з ним оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 22.10.202 р. за вих. № 7/13526/9, станом на 05.03.2019 р., для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів.
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно дост.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова