Ухвала суду № 94828862, 10.02.2021, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
428/4718/19
Номер документу
94828862
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 428/4718/19

Провадження № 1-кс/428/1820/2021

УХВАЛА

іменем України

10 лютого 2021 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі слідчого судді Бойко Н.В., при секретарі судового засідання Соха К.С., за участю cтаршого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Бабенко Т.В., прокурора відділу Луганської обласної прокуратури Буйленко С.М., підозрюваної ОСОБА_1 , захисника Осики М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання cтаршого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Бабенко Т.В., погоджене прокурором відділу Луганської обласної прокуратури Буйленко С.М. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000033 від 23.01.2019 року у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Гірське Луганської області, громадянки України, працюючої на посаді головного бухгалтера Золотівського професійного ліцею, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2021 року до слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло клопотання cтаршого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Бабенко Т.В., погоджене прокурором відділу Луганської обласної прокуратури Буйленко С.М. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000033 від 23.01.2019 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

В обґрунтування вказаного клопотання сторона обвинувачення посилається на те, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12019130000000033 від 23.01.2019, у якому повідомлено ОСОБА_1 про те, що вона підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Статуту Золотівського професійного ліцею (далі – Професійний ліцей), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 778 від 01.06.2017 та погодженого загальними зборами Професійного ліцею 28.03.2017, Професійний ліцей є підпорядкованим Міністерству освіти і науки України державним професійно-технічним навчальним закладом другого атестаційного рівня, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття професійно-технічної та повної загальної середньої освіти. Професійний ліцей здійснює первинну професійну підготовку робітників високого рівня кваліфікації з числа випускників загальноосвітніх навчальних закладів на основі базової чи повної загальної середньої освіти, а також загальноосвітню підготовку, професійно-технічне навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації працюючих робітників і незайнятого населення. Професійний ліцей утворений та зареєстрований в порядку, визначеному законодавством, що регулює діяльність відповідного неприбуткового закладу (установи, організації).

Відповідно до п. 1.4. Статуту Головним завданням професійного ліцею є забезпечення права громадян України на професійне навчання відповідно до їх покликань, інтересів і здібностей з метою задоволення потреб економіки країни у кваліфікованих і конкурентоспроможних на ринку праці робітниках.

Відповідно до п. 1.5. Статуту основними повноваженнями і напрямами діяльності професійного ліцею, серед іншого, є: організація навчально-виховного процесу, вибір форм та методів навчання; навчально-виробнича, навчально-виховна, навчально-методична, фінансово-господарська та виробничо-комерційна діяльність; матеріально-технічне забезпечення навчально-виховного процесу.

Відповідно до п. 1.7. Статуту професійний ліцей у своїй діяльності керується Конституцією України, Указами Президента України, Законами України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про загальну середню освіту», Положенням про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1240 від 05.08.1998, Положенням про ступеневу професійно-технічну освіту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 03.06.1999, Порядком надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 992 від 07.06.1999, Положенням про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України №419 від 30.05.2006, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 711/12585 від 15.06.2006, іншими нормативно-правовими актами, а також Статутом.

Відповідно до п. 2.1. Статуту цивільні права та обов`язки професійного ліцею виникають з моменту його створення і припиняються з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про його припинення.

Відповідно до п. 2.2. Статуту професійний ліцей є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, штамп, печатку із зображенням Державного гербу України і своїм найменуванням.

Відповідно до п. 2.3. Статуту професійний ліцей несе відповідальність перед особою, державою, суспільством за виконання функцій і завдань, що покладені на нього, життя і здоров`я учнів, працівників навчального закладу під час навчально-виробничого та навчально-виховного процесу, за порушення їх прав та інше, що передбачено законодавством.

Згідно з п. 6.1. Статуту професійний ліцей належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України, місцевого органу управління професійно-технічною освітою відповідно до повноважень, визначених нормативно-правовими актами. Професійний ліцей забезпечує виконання законодавства України, нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади.

Відповідно до п. 6.2. Статуту керівництво діяльність професійного ліцею здійснює директор, який призначається на посаду Міністерством освіти і науки України за результатами конкурсу шляхом укладання з ним контракту у відповідності до законодавства.

Згідно з п. 6.3. Статуту директор професійного ліцею, серед іншого, організовує навчально-виробничий, навчально-виховний процес; діє від імені ліцею; приймає на посади та звільняє з посад працівників професійного ліцею, затверджує відповідно до кваліфікаційних характеристик їхні посадові обов`язки, формує педагогічний колектив; видає у межах своєї компетенції накази і розпорядження, заохочує працівників, учнів і слухачів професійного ліцею та застосовує передбачені законодавством стягнення; забезпечує збереження та ефективне використання за призначенням закріпленого за професійним ліцеєм майна відповідно до законодавства тощо.

Органи управління професійно-технічною освітою можуть делегувати директору професійного ліцею інші повноваження, що визначаються контрактом.

Згідно з п.7.1. Статуту порядок фінансування та матеріально-технічного забезпечення професійного ліцею визначаються Бюджетним кодексом України, Законами України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про загальну середню освіту», іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.7.2. Статуту обсяги бюджетного фінансування професійного ліцею не можуть зменшуватися за наявності інших джерел фінансування.

Наказом директора Золотівського професійного ліцею № 72/к від 21.07.2008 ОСОБА_1 призначено на посаду головного бухгалтера.

Відповідно до п. 1, 4 розділу 1 посадової інструкції головного бухгалтера Золотівського професійного ліцею, затвердженої Наказом директора професійного ліцею № 153 від 29.08.2017, головний бухгалтер належить до професійної групи «Керівники» та здійснює керівництво працівниками бухгалтерії ліцею.

Відповідно до розділу 2 посадової інструкції головного бухгалтера Золотівського професійного ліцею головний бухгалтер, серед іншого, забезпечує ведення бухгалтерського обліку, організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій, здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, керує працівниками бухгалтерського обліку ліцею та розподіляє між ними посадові завдання та обов`язки.

09 січня 2018 року Наказом № 7 Золотівського професійного ліцею «Про затвердження Положення про тендерний комітет» затверджено Положення про тендерний комітет Золотівського професійного ліцею.

Наказом директора Золотівського професійного ліцею №5 від 04.01.2018 «Про внесення змін до складу тендерного комітету» затверджено наступний склад тендерного комітету Золотівського професійного ліцею: ОСОБА_2 – голова; ОСОБА_1 – заступник голови; ОСОБА_3 – секретар; ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 – члени тендерного комітету.

Відповідно до Протоколу засідання тендерного комітету Золотівського професійного ліцею № 92 від 08.12.2017 «Про роботу тендерного комітету» розподіл функціональних обов`язків членів комітету з конкурсних торгів здійснено наступним чином:

- ОСОБА_2 – голова комітету з конкурсних торгів, організовує роботу комітету; приймає рішення щодо проведення засідань комітету; визначає дату та місце проведення засідань комітету; пропонує порядок денний засідань комітету; веде засідання комітету; уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства;

- ОСОБА_1 – заступник голови тендерного комітету, контролює наявність коштів для закупівель, за відсутністю голови тендерного комітету організовує роботу комітету; приймає рішення щодо проведення засідань комітету; визначає дату і місце проведення засідань комітету; пропонує порядок денний засідань комітету; веде засідання комітету; уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства;

- ОСОБА_6 - член тендерного комітету, бере участь у плануванні видатків і визначенні потреби у товарах, роботах та послугах, що будуть закуповуватися;

- ОСОБА_5 - член тендерного комітет, бере участь у плануванні видатків і визначенні потреби у товарах, роботах та послугах, що будуть закуповуватися;

- ОСОБА_4 - член тендерного комітету, проводить моніторинг цін; бере участь у плануванні видатків і визначенні потреби у товарах, роботах та послугах, що будуть закуповуватися.

Відповідно до Наказу директора Золотівського професійного ліцею № 255/к від 09.11.2018 голова тендерного комітету ОСОБА_2 направлена у відрядження та відповідно до Протоколу № 92 засідання тендерного комітету Золотівського професійного ліцею виконання обов`язків голови тендерного комітету покладено не заступника голови комітету ОСОБА_1 . Згідно з п. 1 Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером та виконуючим обов`язки голови тендерного комітету Золотівського професійного ліцею, тобто особою, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, є службовою особою.

09 січня 2018 року Наказом № 7 Золотівського професійного ліцею «Про затвердження Положення про тендерний комітет» затверджено Положення про тендерний комітет Золотівського професійного ліцею та зобов`язано тендерний комітет під час організації та проведення публічних закупівель та електронних допорогових закупівель керуватись Положенням про тендерний комітет, Законом України «Про публічні закупівлі», листами інформативного характеру Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 1.1. Положення про тендерний комітет це Положення розроблено відповідно до статей 8 і 11 Закону «Про публічні закупівлі» і визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засаді діяльності тендерного комітету та уповноваженої особи (осіб), а також їх права, обов`язки та відповідальність.

Відповідно до п. 1.2. Положення тендерний комітет (далі – комітет) – службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом.

Відповідно до п. 2.3. Положення керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається замовником, та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 2.4 Положення голова комітету призначає заступника (заступників) голови, секретаря з числа членів комітету та визначає функції кожного члену комітету.

Згідно з п. 2.7. Положення комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель. У процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснення інших дій, передбачених Законом.

Відповідно до п. 2.11. Положення голова комітету: організовує роботу комітету; приймає рішення щодо проведення засідань комітету; визначає дату та місце проведення засідань комітету; пропонує порядок денний засідань комітету; веде засідання комітету; уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Згідно з п. 2.13. Положення голова комітету персонально відповідає за виконання покладених на комітет функцій.

Відповідно до п. 2.15 Положення голова та секретар комітету персонально відповідають за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

Згідно з преамбулою Закону України «Про публічні закупівлі» (у редакції, що діяла на час вчинення злочину) цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) закупівлі здійснюються, серед іншого, за такими принципами: максимальна економія та ефективність; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно зі ст. 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п`яти днів з дня їх затвердження.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю. Відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

Відповідно до ст. 11 Закону для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості.

Керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова. Голова тендерного комітету призначається замовником, організовує роботу комітету та несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Згідно зі ст. 12 Закону закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

Відповідно до ст. 20 Закону відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи.

Згідно зі ст. 21 Закону оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов`язково, серед іншого, зазначаються: найменування та місцезнаходження замовника; назва предмета закупівлі; кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; очікувана вартість закупівлі товарів, робіт або послуг із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Бюджетного Кодексу України бюджетна система України ґрунтується, серед іншого, на принципі ефективності та результативності, тобто при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, Автономною Республікою Крим, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Головний бухгалтер-заступник голови тендерного комітету Золотівського професійного ліцею ОСОБА_1 , зловживаючи службовим становищем, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи порушила наведені вимоги закону та забезпечила здійснення закупівель товарно-матеріальних цінностей за завищеною ціною за наступних обставин.

Восени 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, на зборах директорів навчальних закладів у Департаменті освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації директор департаменту ОСОБА_8 повідомив присутнім, що існує можливість виділення додаткового фінансування для потреб навчання та покращення матеріально-технічної бази підпорядкованих департаменту навчальних закладів. Для цього керівникам навчальних закладів необхідно підготувати заявки, у яких слід зазначити назву та характеристики товару, який необхідно придбати, його кількість та вартість.

Після цього восени 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, на загальних зборах Золотівського професійного ліцею директор ліцею ОСОБА_9 повідомила працівникам ліцею, що Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації може бути виділено додаткове фінансування для потреб навчання та покращення матеріально-технічної бази ліцею. Для його отримання працівникам ліцею необхідно підготувати заявки, в яких слід вказати товар, кількість і характеристики, та підготовлені заявки передати головному бухгалтеру ліцею ОСОБА_1 для їх узагальнення.

В цей час у головного бухгалтера Золотівського професійного ліцею ОСОБА_1 , яка одночасно була заступником голови тендерного комітету ліцею, виник злочинний умисел на зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, шляхом визначення завищеної очікуваної вартості предметів майбутніх закупівель та забезпечення придбання товарів за завищеними цінами, та у межах усього обсягу додаткового фінансування, що буде погоджено Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації.

З метою реалізації злочинного умислу ОСОБА_1 мала забезпечити:

- отримання Золотівським професійним ліцеєм додаткового фінансування у розмірі, що є значно більшим, ніж це об`єктивно необхідно, а саме шляхом внесення неправдивих відомостей щодо вартості товарно-матеріальних цінностей до заявок на придбання необхідних товарів, а також до супровідних листів, якими ці заявки будуть спрямовані до Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації для подальшого погодження;

- визначення очікуваної вартості предметів закупівель не на основі існуючих середніх ринкових цін, за які можливо придбати необхідні товари, а завищених цін у межах усього обсягу додаткового фінансування, що буде погоджено Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, а саме шляхом внесення до річного плану закупівель недостовірних даних про очікувану вартість предметів закупівель;

- усунення членів тендерного комітету від участі в засіданнях комітету під час організації та проведення закупівель, а саме шляхом непроведення засідань тендерного комітету, під час яких члени комітету мають приймати участь у визначенні очікуваної вартості предметів закупівель, у тому числі шляхом моніторингу цін;

- укладення договорів про закупівлі товарів за завищеними цінами із наперед визначеною особою. При цьому ОСОБА_1 за невстановлених під час досудового розслідування обставин визначила таку особу – ФОП ОСОБА_10 . Останній мав стати учасником та переможцем відповідних відкритих торгів з тендерними ціновими пропозиціями близькими або тотожними попередньо визначеній ОСОБА_1 завищеній очікуваній вартості. Таким чином за результатами укладання та виконання договорів з ФОП ОСОБА_10 на рахунки останнього мали бути надлишково сплачені бюджетні грошові кошти та останній мав отримати відповідну суму неправомірної вигоди.

На виконання доручення директора ліцею ОСОБА_9 працівниками ліцею були підготовлені заявки, в яких були зазначені товари, які необхідно придбати, після чого підготовлені заявки були передані головному бухгалтеру ліцею ОСОБА_1 для їх узагальнення.

Отримавши заявки працівників ліцею із зазначенням товарів, які необхідно придбати, протягом жовтня-листопада 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, головний бухгалтер-заступник голови тендерного комітету Золотівського професійного ліцею ОСОБА_1 , перебуваючи в приміщенні Золотівського професійного ліцею за адресою: Луганська область, Попаснянський район, м. Золоте, вул. Молодіжна, 37, реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, особисто визначила завищені ціни на товари, зазначені працівниками ліцею у підготовлених ними заявках, та склала відповідні узагальнені заявки для виділення Луганською обласною державною адміністрацією додаткового фінансування для зазначених цілей, до яких внесла завищені ціни на товари, зокрема, у заявки «Заявка на придбання побутового обладнання для актового залу та гуртожитку, комп`ютерне обладнання для кабінетів Інформатики та Конференційного залу, Мультимедійні комплекси для кабінетів Кухар, Іноземної мови, Української мови, Захист вітчизни, Зарубіжна література все обладнання буде використане у навчальному процесі», «Заявка на придбання моніторів та комп`ютерне обладнання для кабінетів Інформатики та Конференційного залу», « ІНФОРМАЦІЯ_2 », «Заявка на придбання мультимедійного комплексу для актового залу, мультимедійного комплексу для конференційного залу, довгострокове обладнання для методичного кабінету», та передала ці заявки на підпис директору ліцею ОСОБА_9 , яка, будучи необізнаною у злочинних планах ОСОБА_1 та розраховуючи на належне виконання останньою своїх службових обов`язків, підписала вказані заявки.

У подальшому протягом жовтня 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, знаходячись в приміщенні Золотівського професійного ліцею за адресою: Луганська область, Попаснянський район, м. Золоте, вул. Молодіжна, 37, головний бухгалтер-заступник голови тендерного комітету ОСОБА_1 підготувала лист № 414 щодо додаткового виділення коштів по загальному фонду та внесення змін до річного кошторису на 2018 рік на загальну суму 1 457 100,00 грн., а також лист № 415 щодо додаткового виділення коштів по загальному фонду та внесення змін до річного кошторису на 2018 рік на загальну суму 542900,00 для придбання предметів, обладнання та інвентаря з метою поліпшення матеріальної бази навчального закладу. До вказаних листів додано зазначені вище заявки на придбання обладнання та матеріалів, підготовлені ОСОБА_1 та підписані ОСОБА_9 , та 24.10.2018 вказані листи спрямовано на адресу Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації для розгляду.

Крім того, протягом жовтня-листопада 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, головний бухгалтер-заступник голови тендерного комітету Золотівського професійного ліцею ОСОБА_1 , перебуваючи в приміщенні Золотівського професійного ліцею за адресою: Луганська область, Попаснянський район, м. Золоте, вул. Молодіжна, 37, реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, особисто визначила завищені ціни на товари та склала заявку під назвою «Заявка на придбання довгострокового обладнання» для виділення Луганською обласною державною адміністрацією додаткового фінансування для зазначених цілей, до якої внесла завищені ціни на товари та передала цю заявку на підпис директору ліцею ОСОБА_9 , яка, будучи необізнаною у злочинних планах ОСОБА_1 та розраховуючи на належне виконання останньою своїх службових обов`язків, підписала вказані заявки.

Після цього протягом листопада 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, головний бухгалтер-заступник голови тендерного комітету ОСОБА_1 підготувала лист № 427 щодо додаткового виділення коштів по спеціальному фонду та внесення змін до річного кошторису на 2018 рік на загальну суму 227944,00 грн. для придбання предметів, обладнання та інвентаря з метою поліпшення матеріальної бази навчального закладу. До вказаного листа додано зазначену вище заявку на придбання обладнання та матеріалів, підготовлену ОСОБА_1 та підписану ОСОБА_9 , та 02.11.2018 вказаний лист спрямовано на адресу Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації для розгляду.

Після розгляду та погодження вказаних документів Золотівського професійного ліцею та інших підконтрольних навчальних закладів, Департаментом освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації підготовлено та спрямовано до Луганської обласної державної адміністрації узагальнений бюджетний запит про виділення додаткового фінансування.

На підставі розпорядження голови ОДА – керівника ОВЦА від 26.10.2018 № 860 було виділено грошові кошти у сумі 1477740,00 грн. та 522260,00 грн. на придбання обладнання і предметів довгострокового користування Золотівським професійним ліцеєм.

На підставі розпорядження голови ОДА – керівника ОВЦА від 08.11.2018 № 905 було виділено грошові кошти у сумі 227944,00 грн. на придбання обладнання і предметів довгострокового користування Золотівським професійним ліцеєм.

Таким чином Золотівським професійним ліцеєм було отримано завищене ОСОБА_1 додаткове бюджетне фінансування, в межах якого необхідно здійснити закупівлі товарно-матеріальних цінностей.

У подальшому протягом листопада 2018 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не вдалося, головний бухгалтер-заступник голови тендерного комітету Золотівського професійного ліцею ОСОБА_1 , перебуваючи в приміщенні Золотівського професійного ліцею за адресою: Луганська область, Попаснянський район, м. Золоте, вул. Молодіжна, 37, виконуючи обов`язки голови тендерного комітету Золотівського професійного ліцею, продовжуючи свій злочинний умисел, навмисно не організувала роботу тендерного комітету, самостійно прийняла рішення щодо затвердження змін до річного плану закупівель Золотівського професійного ліцею на 2018 рік, який оприлюднено в електронній системі «Prozzoro» 16.11.2018 за номером UA-P-2018-11-16-003567-с, тим самим самостійно визначила очікувану вартість предметів закупівлі, навмисно не вживала заходів щодо пошуку найбільш економічно вигідних цінових пропозицій від суб`єктів господарювання та не здійснювала моніторинг ринкових цін для визначення очікуваної вартості закупівель, а також не надавала такі вказівки своїм підлеглим, чим забезпечила визначення очікуваної вартості закупівель не в межах об`єктивно існуючих ринкових цін, а завищених цін в межах усієї суми додаткового фінансування, отриманого на підставі розпоряджень голови ОДА – керівника ОВЦА від 26.10.2018 № 860 та від 08.11.2018 № 905.

Вказаним планом закупівель передбачено закупівлю наступних товарів:

- холодильників, пральної машини, водонагрівача, сушильної машини, плит електричних, кондиціонерів, спліт-систем, парогенераторів (код ДК 021-2015:39710000-2 – Електричні побутові прилади) з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 394 667 грн;

- телевізорів, відеокамери (код ДК 021-2015:32320000-2 – Телевізійне й аудіовізуальне обладнання) з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 214 367 грн;

- системних блоків вчителя, системних блоків учня (код ДК 021-2015:30210000-4 – Машини для обробки даних (апаратна частина)) з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 272 202 грн;

- принтерів, комп`ютерного обладнання різного (код ДК 021-2015:30230000-0 – Комп`ютерне обладнання) з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 440 350 грн;

- мобільного мультимедійного комплексу для актового залу, мультимедійних комплексів для навчальних кабінетів, мультимедійного комплексу для конференційного залу Золотівського професійного ліцею (код ДК 021-2015:30230000-0 – Комп`ютерне обладнання) з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 678 414 грн.

Того ж дня 16.11.2018 ліцеєм в електронній системі «Prozzoro» оголошено про проведення відкритих торгів за вказаними предметами закупівель, а також оприлюднено тендерну документацію, затверджену протоколами засідань тендерного комітету Золотівського професійного ліцею.

При цьому ФОП ОСОБА_10 узяв участь у проведенні відповідних відкритих торгів, подавши тендерні цінові пропозиції, максимально близькі або тотожні попередньо визначеній ОСОБА_1 завищеній очікуваній вартості.

За результатами проведених процедур закупівель Золотівським професійним ліцеєм в особі директора ОСОБА_9 укладено 8 з ФОП ОСОБА_10 на закупівлю товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 1 998 910 грн., а саме:

- договір № 1 від 19.12.2018 про закупівлю принтеру торгівельної марки «Epson» моделі «L1300» (С11СD81402) у кількості 1 штука, вартістю 17 955, 00 гривень за одиницю товару, багатофункціонального пристрою (принтер/сканер/ксерокс/) торгівельної марки «Canon» моделі PIXMA G3411 (2315С025) у кількості 1 штука, вартістю 8 569,00 гривень за одиницю товару; багатофункціонального пристрою (принтер/сканер/ксерокс/) торгівельної марки «HP» моделі «LaserJet Pro 500 M570» (CZ271A) у кількості 1 штука вартістю 42 329, 00 гривень за одиницю товару та 3D принтеру торгівельної марки «Wanhao» моделі «Duplicator 6 PLUS Wanhao Duplicator 6 PLUS» у кількості 1 штука вартістю 53 623, 00 гривні за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 156 752 гривень;

- договір № 2 від 19.12.2018 про закупівлю стаціонарного телевізору кольорового зображення торгівельної марки «LG» моделі «43LK5000» у кількості 1 штука вартістю 12500,00 гривень за одиницю товару, стаціонарного телевізору кольорового зображення з дистанційним керуванням торгівельної марки «LG» моделі «86UK6750PLB» у кількості 1 штука вартістю 169705,00 гривень за одиницю товару, відеокамери торгівельної марки «Panasonic» моделі «HC-VX1EE-K» у кількості 1 штука вартістю 31800,00 гривень за одиницю товару. Загальну сума закупівлі за договором склала 214 005 гривень;

- договір № 3 від 19.12.2018 про закупівлю системного блоку з комплектуючими (процесор торгівельної марки «AMD» моделі «Ryzen 3 2200G» ( YD2200C5FBBOX) ; материнська плата торгівельної марки «BIOSTAR» моделі «A320MH»; модуль оперативної пам`яті торгівельної марки «Team» моделі «2400Mhz T-Force Vulcan Gray» об`ємом 8 Gb, жорсткий диск торгівельної марки «Western Digital» моделі «WD 10EZRZ») у кількості 2 штуки вартістю 12800 гривень за одиницю товару, системного блоку з комплектуючими (процесор торгівельної марки «AMD» моделі «A6-7400K», материнська плата торгівельної марки «Gigabyte» моделі «GA-F2A68HM-S1», модуль оперативної пам`яті DDR3 торгівельної марки «SKHynix» моделі «1600 Mhz» (HMT35U6EFR8C-PB), жорсткий диск: торгівельної марки «Western Digital» моделі «WD 5000AZLX») у кількості 30 штук вартістю 8215 гривень за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 272 050 гривень;

- договір № 4 від 19.12.2018 про закупівлю монітору торгівельної марки «Samsung» моделі «S24F350F» у кількості 2 штуки вартістю 5000 гривень 50 копійок за одиницю товару, монітору торгівельної марки «Philips 223V5LSB2/10» моделі S24F350F (LS24F350FHIXCS) у кількості 30 штук вартістю 3662 гривень за одиницю товару, клавіатури дротової торгівельної марки «REAL-EL” моделі «Standard 502» у кількості 32 штуки вартістю 130 гривень за одиницю товару, оптичного маніпулятору ( комп`ютерної миші) торгівельної марки «Sven» моделі «RX-111» у кількості 32 штуки вартістю 125 гривень за одиницю товару, веб-камери торгівельної марки «Gemix» моделі «F10» у кількості 32 штуки вартістю 565 гривень за одиницю товару; торгівельної марки «CROWN» моделі «CMGH-102T» у кількості 32 штуки вартістю 565 гривень за одиницю товару, роутеру торгівельної марки «TP-LINK» моделі «TL-WR940N» у кількості 10 штук вартістю 899 гривень за одиницю товару; роутеру торгівельної марки «TP-LINK» моделі «Archer T2UH» у кількості 32 штуки вартістю 783 гривні за одиницю товару; комп`ютерної акустики торгівельної марки «Sven» моделі « SPS-609» у кількості 32 штуки вартістю 997 гривень за одиницю товару, джерела безперебійного живлення торгівельної марки «Crown» моделі «CMU-500X» у кількості 39 штук вартістю 1350 гривень за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 283 101 гривень;

- договір № 5 від 19.12.2018 про закупівлю двухкамерного холодильнику торгівельної марки «LG» моделі «GA-B429SMQZ» у кількості 2 штуки вартістю 23400 гривні 40 копійок за одиницю товару, пральної автоматичної машини повно габаритної торгівельної марки «Miele» моделі «PW 5065 LW LP» у кількості 1 штука вартістю 139840 гривень за одиницю товару, водонагрівача торгівельної марки «Gorenje» моделі «GV 200» у кількості 1 штука вартістю 13860 гривень за одиницю товару; електричної плити торгівельної марки «Gorenje» моделі «EC 5341 SC» у кількості 2 штук вартістю 16 980 гривень за одиницю товару, сушильної машини торгівельної марки «Bosch» моделі «WTW85460BY» у кількості 1 штука вартістю 38 560 гривень за одиницю товару, спліт-системи (кондиціонера) торгівельної марки «Mitsubishi Heavy» моделі «SRK25ZSPR-S/SRC25ZSPR-S» у кількості 2 штуки вартістю 18409 гривень за одиницю товару, спліт-системи (кондиціонера) торгівельної марки «Mitsubishi Heavy» моделі «LTK18HRN1/UTC18HN1» у кількості 3 штуки вартістю 24680 гривень за одиницю товару, парогенератору торгівельної марки «Hotpoint-Ariston» моделі «SG CTTCKG» у кількості 2 штуки вартістю 5377 гривень за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 394 632 гривень;

- договір № 6 від 22.12.2018 про закупівлю мультимедійного комплексу з комплектуючими (інтерактивна дошка торгівельної марки «Gaoke» моделі «GK-880H/82S-Z), ультра короткофокусний проектор торгівельної марки «Optoma» моделі «X305ST», ноутбуку торгівельної марки «HP» моделі «250 G6 Dark Ash Silver (3QM24EA); мобільна підставка для інтерактивної дошки торгівельної марки «KSL» моделі «FBS31W», кабель торгівельної марки «Atcom» моделі «HDMI 1.4» довжиною 15 метрів) у кількості 7 штука вартістю 98550 гривень за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 98 550 гривень;

- договір № 7 від 22.12.2018 про закупівлю мобільного мультимедійного комплексу з комплектуючими (інтерактивна дошка торгівельної марки «Gaoke» моделі «GK-880H/82S-Z; ультра короткофокусний проектор торгівельної марки «Optoma» моделі «X305ST», ноутбуком торгівельної марки «Dell» лінійки «Inspiron 3552» моделі «І35C45DIL-60) Вlack; кріплення для проектора настінне торгівельної марки «KSL» моделі «CMPR-3», кабель торгівельної марки «Atcom» моделі «HDMI 1.4 довжиною 15 метрів» у кількості 7 штук вартістю 69920 гривень за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 489 440 гривень;

- договір № 8 від 22.12.2018 про закупівлю мобільного мультимедійного комплексу з комплектуючими (інтерактивна дошка торгівельної марки «Gaoke» моделі «GK-880H/82S-Z; ультра короткофокусний проектор торгівельної марки «Optoma» моделі «X305ST», ноутбуком торгівельної марки «Asus» лінійки «Vivobook 17» моделі «X705UA Dark Grey»; кріплення для проектора настінне торгівельної марки «KSL» моделі «CMPR-3»; кабель торгівельної марки «Atcom» моделі «HDMI 1.4 довжиною 15 метрів» у кількості 1 штука вартістю 90380 гривень за одиницю товару. Загальна сума закупівлі за договором склала 90 380 гривень.

Разом з тим, фактично засідання тендерного комітету Золотівського професійного ліцею під час організації та проведення вказаних закупівель не проводились, а члени тендерного комітету свої функції не здійснювали, що було забезпечено ОСОБА_1 та призвело до перемоги у відповідних відкритих торгах ФОП ОСОБА_10 із завищеними тендерними ціновими пропозиціями порівняно з ціновими пропозиціями інших учасників торгів.

На виконання укладених договорів здійснені наступні платежі:

22.12.2018 згідно договору № 1 від 19.12.2018, рахунку № 1 від 20.12.2018, накладної № 1 від 20.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 156 752 грн.;

22.12.2018 згідно договору № 2 від 19.12.2018, рахунку № 2 від 19.12.2018, накладної № 2 від 19.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 214 005 грн.;

22.12.2018 згідно договору № 3 від 19.12.2018, рахунку № 3 від 20.12.2018, накладної № 3 від 20.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 272 050 грн.;

22.12.2018 згідно договору № 5 від 19.12.2018, рахунку № 5 від 20.12.2018, накладної № 5 від 20.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 383 878 грн.;

27.12.2018 згідно договору № 4 від 19.12.2018, рахунку № 4 від 20.12.2018, накладної № 4 від 20.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 283 101 грн.;

27.12.2018 згідно договору № 5 від 19.12.2018, рахунку № 5/1 від 20.12.2018, накладної № 5/1 від 20.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 10 754 грн.;

27.12.2018 згідно договору № 6 від 22.12.2018, рахунку № 6 від 22.12.2018, накладної № 6 від 22.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 98 550 грн.;

27.12.2018 згідно договору № 7 від 22.12.2018, рахунку № 7 від 22.12.2018, накладної № 7 від 22.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 489 440 грн.;

27.12.2018 згідно договору № 8 від 22.12.2018, рахунку № 8 від 22.12.2018, накладної № 8 від 22.12.2018 Золотівський професійний ліцей перерахував на адресу ФОП ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 90 380 грн.

Під час досудового розслідування проведені судові товарознавчі експертизи, за результатами яких встановлена ринкова вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей станом на момент формування очікуваної вартості предметів закупівель та оголошення процедур закупівель, тобто на 16.11.2018.

Відповідно до висновку експерта № 19/113/9/3-10е від 31.03.2020 за результатами проведення судово-економічної експертизи, сума надлишково сплачених коштів за договорами закупівлі товарів № 1 від 19.12.2018, № 2 від 19.12.2018, № 3 від 19.12.2018, №4 від 19.12.2018, №5 від 19.12.2018, № 6 від 22.12.2018, № 7 від 22.12.2018, № 8 від 22.12.2018 становить 585 507,15 грн.

Таким чином, у результаті реалізації ОСОБА_1 злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди у виді грошових коштів для іншої особи шляхом організації закупівель товарно-матеріальних цінностей за завищеною ціною із застосуванням тендерних процедур, Золотівським професійним ліцеєм було надлишково сплачено на рахунок ФОП ОСОБА_10 грошові кошти у розмірі 585 507,15 грн як неправомірну вигоду, що спричинило тяжкі наслідки на вказану суму, яка більш ніж у двісті п`ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення та свідчать про обгрунтованість підозри підтверджуються матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні 08..02.2021 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Цього ж дня оголошено та вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 разом з пам`яткою про процесуальні права та обов`язки підозрюваної.

Метою застосування стосовно підозрюваної ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави є забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити зазначені вище дії.

Відповідно до вимог ст. 176, 177, 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_1 існує необхідність запобігання спробам:

-переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду (про існування вказаного ризику, зокрема, свідчить тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_1 в разі визнання її винуватою у скоєнні кримінального правопорушення, у вчиненні якого вона підозрюється (злочин, передбачений ч. 2 ст. 364 КК України, належить до категорії тяжких злочинів, за який передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.); вагомість наявних доказів вчинення нею інкримінованого злочину; розмір матеріальної шкоди, спричиненої протиправними діями ОСОБА_1 , а також факт проживання біля лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України в м.Золоте Луганської області);

-незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні (наявність вказаного ризику, обумовлена тим, що ОСОБА_1 перебуває на посаді головного бухгалтера Золотівського професійного ліцею і тому матиме реальну можливість використовуючи службове становище впливати на свідків, які є працівниками вказаного ліцею).

Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 511-550/0/4-13 від 04 квітня 2013 року «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України», слідчому судді, суду слід враховувати, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу, що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості.

Обрання запобіжного заходу стосовно ОСОБА_1 відповідає суспільному інтересу.

З метою забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, а також запобігання зазначеним ризикам, орган досудового розслідування вважає необхідним застосувати до підозрюваної ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді застави.

Відповідно до ч.1 ст. 178 КПК України обставинами, що враховуються при застосуванні запобіжного заходу є:

-вагомість наявних доказів, що обґрунтовують підозру ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення;

-тяжкість покарання, яке може бути застосовано до підозрюваної у разі визнання обвинувальним вироком суду її винуватості у вчиненні злочину, а саме позбавлення волі на строк до 6 років;

- розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_1

(585 507,15 грн).

Вказане свідчить про необхідність обрання та застосування до підозрюваної ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави, що забезпечить запобігання та уникнення зазначених у клопотанні ризиків.

Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинила корупційний злочин, з метою забезпечення виконання нею покладених на неї обов`язків, беручи до уваги, що вчинене останньою кримінальне правопорушення створило в очах громадян негативне враження безладдя та безкарності, саме застава є єдиним і достатнім запобіжним заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваної на час здійснення досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні. Обрання запобіжного заходу більш м`якого, ніж застава, не забезпечить запобігання ризикам, передбаченим п.п. 1,3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину визначається у межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на викладені вище обставини, ступінь суспільної небезпеки та наслідки протиправної діяльності ОСОБА_1 , необхідним є визначення застави у розмірі 168 160 грн, тобто 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з покладанням на підозрювану ОСОБА_1 таких обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із Попаснянського району Луганської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні.

У судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання та доводи викладені в ньому та пояснили, що підозра пред`явлена ОСОБА_1 обґрунтована та підтверджується належними доказами. Просили застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави.

У судовому засіданні підозрювана ОСОБА_1 просила зменшити розмір застави.

У судовому засіданні захисник Осика М.І. просив зменшити розмір застави.

Заслухавши думку учасників процесу, ретельно дослідивши матеріали досудового розслідування та копії матеріалів, якими слідчий та прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає його таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Метою застосування запобіжних заходів відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганню спробам:1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторони кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст.177 цього Кодексу слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні даного кримінального правопорушення, а також наявність доказів, яким обґрунтовуються відповідні обставини.

В судовому засіданні встановлено, що подане клопотання відповідає вимогам ст. ст. 183, 184 КПК України, а вручення письмового повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення та копії клопотання і матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу, здійснено з дотриманням строків, передбачених ч. 1 ст. 278 КПК України та ч. 2 ст. 184 КПК України відповідно.

Відповідно до приписів ч. 1 ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків.

Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, підтверджується наступними доказами, а саме:

- витягом з ЄРДР № 12019130000000033 від 23.01.2019;

- статутом Золотівського професійного ліцею, затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України № 778 від 01.06.2017 та погоджений загальними зборами Професійного ліцею 28.03.2017;

-наказом директора Золотівського професійного ліцею № 72/к від 21.07.2008;

-наказом Золотівського професійного ліцею № 7 від 09.01.2018 «Про затвердження Положення про тендерний комітет»;

-наказом директора Золотівського професійного ліцею №5 від 04.01.2018 «Про внесення змін до складу тендерного комітету»;

-протоколом засідання тендерного комітету Золотівського професійного ліцею № 92 від 08.12.2017 «Про роботу тендерного комітету»;

-протоколом засідання тендерного комітету № 54 Р/П про затвердження додатку до річного плану закупівель на 2018 рік від 16.11.2018;

-наказом директора Золотівського професійного ліцею № 255/к від 09.11.2018;

-заявкою на придбання побутового обладнання для актового залу та гуртожитку, комп`ютерне обладнання для кабінетів Інформатики та Конференційного залу, Мультимедійні комплекси для кабінетів Кухар, Іноземної мови, Української мови, Захист вітчизни, Зарубіжна література все обладнання буде використане у навчальному процесі, Заявка на придбання моніторів та комп`ютерне обладнання для кабінетів Інформатики та Конференційного залу, Заявка на придбання парогенератору з праскою для Кравців, Заявка на придбання мультимедійного комплексу для актового залу, мультимедійного комплексу для конференційного залу, довгострокове обладнання для методичного кабінету;

-листом № 414 щодо додаткового виділення коштів по загальному фонду та внесення змін до річного кошторису на 2018 рік на загальну суму 1 457 100,00 грн.,

-листом № 415 щодо додаткового виділення коштів по загальному фонду та внесення змін до річного кошторису на 2018 рік на загальну суму 542900,00 грн.;

-листом № 427 щодо додаткового виділення коштів по спеціальному фонду та внесення змін до річного кошторису на 2018 рік на загальну суму 227944,00 грн.;

-договором про закупілю товарів № 1 від 19.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупілю товарів № 2 від 19.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупілю товарів № 3 від 19.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупілю товарів № 4 від 19.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупілю товарів № 5 від 19.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупівлю № 6 від 22.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупілю товарів № 7 від 22.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 ;

-договором про закупівлю товарів № 8 від 22.12.2018, який укладено між Золотівським професійним ліцеєм, в особі директора ОСОБА_9 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 .

-висновком експерта № 19/113/9/3-10е від 31.03.2020 за результатами проведення судово-економічної експертизи, відповідно до якої сума надлишково сплачених коштів за договорами закупівлі товарів № 1 від 19.12.2018, № 2 від 19.12.2018, № 3 від 19.12.2018, №4 від 19.12.2018, №5 від 19.12.2018, № 6 від 22.12.2018, № 7 від 22.12.2018, № 8 від 22.12.2018 становить 585 507,15 грн.;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_2 від 07.09.2020 (голова тендерного комітету), яка пояснила, що заявки на придбання товарно-матеріальних цінностей збирала ОСОБА_1 та моніторинг цін нікому не доручала, засідання тендерного комітету не проводились, фактично на підпис надавали лише протоколи засідання тендерного комітету з прийнятим рішенням. Фактично діяльністю тендерного комітету керувала ОСОБА_1 , а інші члени тендерного комітету ставили лише підпис;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 10.07.2020 (член тендерного комітету), яка пояснила, що їй особисто заявки на придбання товарно-матеріальних цінностей не передавали, засідання тендерного комітету не проводились, фактично передавались протоколи з прийнятим рішенням на підпис. Моніторинг цін їй здійснювати не доручалось.

-протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 10.07.2020 (член тендерного комітету), яка пояснила, що восени 2018 року вона готувала заявку на придбання товарно-матеріальних цінностей в якій не зазначала ціну і модель товару та передавала вказану заявку ОСОБА_1 . Ким була встановлена ціна на товари їй невідомо, моніторинг цін ОСОБА_11 не доручався, засідання тендерного комітету не проводились, фактично на підпис надавали лише протоколи засідання тендерного комітету з прийнятим рішенням;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_6 (член тендерного комітету) від 27.08.2020, яка обставин проведення засідань тендерного комітету не пам`ятає, але впевнена, що засідання проводились в короткій формі. Моніторинг цін не здійснювала, чи проводився моніторинг цін взагалі – вона не знає.

-протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 31.08.2020 (викладач Золотівського професійного ліцею), який пояснив, що в 2018 році він особисто з ОСОБА_13 готував у вільній формі заявки (робили скріншот екрана з товаром) на придбання товарно-матеріальних цінностей в яких ціни не зазначав, оскільки йому не доручали проводити моніторинг цін та передавав ці заявки ОСОБА_1 . Ким визначено було ціни йому не відомо.

-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 (методист Золотівського професійного ліцею), яка пояснила, що в 2018 році вона особисто з ОСОБА_14 готувала у вільній формі заявки (робили скріншот екрана з товаром) на придбання товарно-матеріальних цінностей в яких ціни не зазначала, оскільки їй не доручали проводити моніторинг цін та передавали ці заявки ОСОБА_1 . Ким визначено було ціни їй не відомо.

-протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 07.09.2020 (головний бухгалтер Централізованої бухгалтерії Департаменту освіти і науки ЛОДА), яка пояснила, що відповідно до візи керівника їй було надано листи Золотівського професійного ліцею, які вона перевірила на правильність формування після цього підготувала загальний бюджетний запит та спрямувала його до ЛОДА для прийняття рішення. Обов`язок моніторингу цін, які вказуються в додатках до бюджетного запиту відсутній і її посадових обов`язках та обов`язках її підлеглих.

-протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 04.06.2020 (директор Департаменту освіти ЛОДА), який пояснив, що Департемент освіти здійснює лише обробку бюджетних закладів від навчальних закладів, а за достовірність даних вказаних в заявці несе отримувач грошових коштів.

-протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 01.06.2020 (заступник директора Департаменту освіти ЛОДА), яка пояснила, що відповідальність за достовірність відомостей вказаних в бюджетному запиті несе отримувач коштів.

-висновком експерта за проведеною почеркознавчою експертизою № 19/113/7/7-142е від 15.07.2020, відповідно до якої встановлена належність почерку ОСОБА_1 .

Слідчий суддя вважає, що в судовому засіданні стороною обвинувачення надано достатньо доказів щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

При цьому слідчий суддя враховує, що на даній стадії кримінального провадження судом лише вирішується питання про обґрунтованість підозри та наявність ризиків для обрання відповідного запобіжного заходу, а тому докази, які є достатніми для висновку про наявність обґрунтованої підозри, не обов`язково мають бути настільки ж переконливими та повними, як докази на стадії висунення особі обвинувачення у вчиненні злочину або на стадії судового розгляду такого обвинувачення.

Крім того, стороною обвинувачення доведено існування ризиків, передбачених п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Так, про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, свідчать такі обставини, як вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує їй в разі визнання винуватою у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.

Наявність ризику незаконного впливу на свідків в цьому кримінальному провадженні обумовлена тим, що ОСОБА_1 перебуває на посаді головного бухгалтера Золотівського професійного ліцею і тому матиме реальну можливість використовуючи службове становище впливати на свідків, які є працівниками вказаного ліцею.

Отже, слідчий суддя, на підставі наданих матеріалів, оцінивши в сукупності всі обставини, зазначені у ч. 1 ст. 178 КПК України, також враховує особу підозрюваної та її репутацію, вік, стан здоров`я, а також те, що підозрювана має постійне місце проживання, розлучена, має на утриманні малолітню дитину.

Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваної, інших даних про її особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваною покладених на неї обов`язків та не може бути завідомо непомірним для неї.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2021 року для працездатних осіб складає 2270 гривень.

Частиною 6 ст. 182 КПК України передбачено, що підозрюваний не пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов`язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду.

Враховуючі зазначені обставини, застосування до підозрюваної ОСОБА_1 більш м`якого запобіжного заходу, ніж застава, не може бути достатнім для запобігання зазначених ризиків.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого злочину, визначається в межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У рішенні від 12 березня 2009 року в справі "Алєксандр Макаров проти Росії" (Aleksandr Makarov v Russia) № 15217/07 " Європейський суд вказав, що "… сума застави повинна оцінюватися головним чином по відношенню заінтересованої особи, його активів … іншими словами, ступенем впевненості, яка можлива в тому, що перспектива втрати забезпечення у випадку його неявки в суд послужить достатнім фактором, виключаючи з його сторони будь-яке бажання зникнути".

Таку ж позицію Європейський суд послідовно займав і по багатьох інших справах, а саме "Мангрус проти Іспанії" (Mangouras v. Spain) , Ноймайстер проти Австрії (Neumeister v. Austria).

Слідчий суддя звертає увагу на те, що для визначення розміру застави, який здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, слідчий суддя повинен, врахувавши положення ст. ст. 177, 178 КПК України, раціонально зіставити його з доведеними у справі ризиками, даними про особу підозрюваного, тяжкістю вчиненого злочину. При цьому слід мати на увазі, що, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.

Визначаючи відповідно до вимог ч.4 ст.182 КПК України розмір застави, а також виходячи з практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави у випадку ухилення від слідства та суду, буде достатнім стимулюючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, якесь бажання сховатися, суд з урахуванням даних про особу підозрюваної, раніше не судимої, маючої на утриманні малолітню дитину, вважає, що до підозрюваної ОСОБА_1 слід застосувати розмір застави, що не перевищує 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, з урахуванням обставин злочину, майнового та сімейного стану підозрюваного достатньою мірою гарантує виконання підозрюваною покладених на неї обов"язків, отже сума застави, яка буде здатною забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї обов"язків має бути сплачена у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Застава у зазначеному розмірі буде співмірною з існуючими в кримінальному провадженні ризиками та в разі її внесення зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної та виконання нею обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

На підставі викладеного, з метою забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов`язків, та запобігання ризиків, передбачених п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також враховуючи майновий стан підозрюваної, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання про застосування до ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави задовольнити частково, визначивши заставу у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 90800 грн.

На переконання слідчого судді, застава у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб здатна забезпечити виконання підозрюваною ОСОБА_1 покладених на неї обов`язків.

Окрім цього, застосовуючи відносно підозрюваної ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді застави, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрювану обов`язки, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування вказаного клопотання.

Керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 177-178, 182, 186, 193, 194, 196, 197, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання cтаршого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Бабенко Т.В., погоджене прокурором відділу Луганської обласної прокуратури Буйленко С.М., про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000033 від 23.01.2019 року у відношенні:

ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 40 (сорока) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 90800 (дев"яносто тисяч вісімсот) гривень 00 копійок.

Зобов`язати ОСОБА_1 не пізніше п`яти днів з дня застосування запобіжного заходу внести у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому КМУ України, депозитний рахунок:

Отримувач коштів: ТУ ДСА України в Луганській області

Код отримувача (код ЄДРПОУ) : 26297948

Банк отримувача: Держказначейська служба України м. Київ

Код банку отримувача (МФО): 820172

Рахунок отримувача: UA208201720355209001000002672, призначення платежу: застава, № ухвали суду, П.І.Б. платника застави, ЄДРПОУ суду 05381484, або забезпечити їх внесення заставодавцем, та надати слідчому, прокурору, суду документ з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів.

На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на ОСОБА_1 обов`язки до 08.04.2021 року:

- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- не відлучатися із Попаснянського району Луганської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з наступними свідками у цьому кримінальному провадженні: ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .

Визначити строк дії обов`язків, покладених на підозрювану ОСОБА_1 даною ухвалою слідчого судді в межах строку досудового розслідування до 08.04.2021 року.

Підозрюваній роз`яснюється положення ч.ч. 8, 10 ст. 182 КПК України, згідно з якими у разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч.7 ст.194 КПК України.

Копію ухвали надати учасникам процесу.

На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Луганського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошений 12.02.2021 року о 13-30 годині в приміщенні залу судового засідання Сєвєродонецького міського суду Луганської області.

Слідчий суддя Н.В. Бойко