Постанова № 94815934, 11.02.2021, Роздільнянський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
511/23/21
Номер документу
94815934
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Роздільнянський районний суд Одеської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 511/23/21

Номер провадження: 3/511/33/21

"11" лютого 2021 р. Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Гринчак С. І.,

секретаря судового засідання - Чернецької А.В.,

за участю:

прокурора – Пантась О.В.,

особи відносно якої складено адміністративний протокол - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна Одеської області матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності (за протоколами № 45/2020 від 05.01.2021; № 47/2020 від 05.01.2021; № 49/29020 від 05.01.2021 )

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 20.04.1999 року Роздільнянським РВ УМВС України в Одеській області, ІПН НОМЕР_2 , працюючого на посаді Лиманського селищного голови, раніше займаючого посаду директора Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

встановив:

ОСОБА_1 згідно Рішення Роздільнянської районної ради Одеської області 26.03.2019 року № 929-VII було призначено на посаду директора Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» (далі - КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго»), та 26.03.2019 року між Роздільнянською районною радою Одеської області та з ОСОБА_1 укладено та підписано Контракт.

ОСОБА_1 , перебуваючи на вказаній посаді був наділений адміністративно- господарськими та організаційно–розпорядчими функціями, в тому числі правом розпоряджатися коштами підприємства, укладати господарські та інші договори, а тому був посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому є суб`єктом відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст.172-7 КУпАП і є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Так відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, особи зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій так не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» (далі - КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго»), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, на якого розповсюджується обов`язок щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, в робочий час 11.04.2020 року, в приміщені КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» за адресою: Одеська область, м. Роздільна, вул. Європейська (колишня - Леніна), 26, знаходячись на робочому місці, достовірно знаючи, що підписує додаткову угоду до договору оренди (нежитлового приміщення під більярдний зал) №9/Ю-БП-18 від 11.06.2018 року між КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , яка є його рідною сестрою та близькою особою і членом сім`ї, в якій змінено істотні умови основного договору, перебуваючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення та вчинив дії, а саме уклав додатково угоду до договору оренди № 9/Ю -БП-18 від 11.06.2018 року, в якій було змінено істотні умови договору (продовжено строк дії основного договору), тобто навмисно порушив п.3 ч.1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 172-7 КУпАП. (протокол №49/2020 від 05.01.2021 року)

Крім того, в цей же день, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго» (далі - КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго»), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, на якого розповсюджується обов`язок щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, в робочий час 11.04.2020 року, в приміщені КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» за адресою: Одеська область, м. Роздільна, вул. Європейська (колишня - Леніна), 26, знаходячись на робочому місці, достовірно знаючи, що підписує додаткову угоду до договору оренди (нежитлового приміщення під барну стійку) №11/Ю-БП-18 від 11.06.2018 року між КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , яка є його рідною сестрою та близькою особою і членом сім`ї, в якій змінено істотні умови основного договору, перебуваючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення та вчинив дії, а саме уклав додатково угоду до договору оренди № 11/Ю -БП-18 від 11.06.2018 року, в якій було змінено істотні умови договору (продовжено строк дії основного договору), тобто навмисно порушив п.3 ч.1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 172-7 КУпАП. (протокол №45/2020 від 05.01.2021 року)

Далі, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, на якого розповсюджується обов`язок щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, в робочий час 10.05.2019 року, в приміщені КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» за адресою: Одеська область, м. Роздільна, вул. Європейська (колишня - Леніна), 26, знаходячись на робочому місці, достовірно знаючи, що підписує додаткову угоду до договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна (нежитлового приміщення під більярдний зал) №9/Ю-БП-18 від 11.06.2018 року між КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , яка є його рідною сестрою та близькою особою і членом сім`ї, в якій змінено істотні умови основного договору, перебуваючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняв рішення та вчинив дії, а саме уклав додатково угоду до договору оренди № 9/Ю -БП-18 від 11.06.2018 року, в якій було змінено істотні умови договору (продовжено строк дії основного договору), тобто навмисно порушив п.3 ч.1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 172-7 КУпАП. (протокол №47/2020 від 05.01.2021 року)

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 КУпАП, тобто вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Ухвалою суду від 11.02.2021 року справу № 511/23/2021 (провадження №3/511/33/2021), справу № 511/24/2021 (провадження №3/511/34/2021) та справу № 511/30/2021 (провадження №3/511/40/2021) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст.172-7 КУпАП, - об`єднані в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер справи 511/23/21 (провадження №3/511/33/2021).

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даних правопорушень визнав у повному обсязі, щиро розкаявся. Суду заявив, що керуючись ст. 63 Конституції України, відмовляється давати показання та будь-які пояснення по суті вчинених ним правопорушень, стосовно складених на нього протоколів та викладених в них обставин.

Прокурор Пантась О.В. . в судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, про що свідчать докази наявні в матеріалах справи, а тому просила визнати винуватим останнього у вчиненні вказаних правопорушень та притягнути ОСОБА_1 до відповідальності та накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах санкції відповідної статті.

Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад корупційного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП виходячи з наступного.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, встановлюється відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до статті 1 Закону та п. 2 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Відповідно до визначень зазначених в статті 1 Закону, приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Статтею 41 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено: особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У тому числі, відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Суд вважає, що крім повного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, пов`язаних з корупцією, підтверджується:

-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та Статуту підприємства засновником КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» є орган місцевого самоврядування - Роздільнянська районна рада Одеської області, організаційно-правовою формою КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» є комунальне підприємство;

-рішенням Роздільнянської районної ради Одеської області від 26.03.2019 року № 929-VII про призначення ОСОБА_1 на посаду директора комунального підприємства спільної власності територіальної громади Роздільнянського району Роздільнатеплокомуненерго»;

- контрактом від 26.03.2019 року, укладеним між Роздільнянською районною радою Одеської області, в особі голови Роздільнянської районної ради Одеської області Сігалом Ф.В. та ОСОБА_1 , згідно якого пунктом 2.6 в контракті з директором КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» визначено, що Директор має право користуватися правом розпорядження коштами підприємства, укладати господарські та інші договори, тощо. За п. 1.3 Контракту, директор підзвітний Роздільнянській районній раді, а у міжсесійний період голові Роздільнянської районної ради;

- довідкою, згідно якої 26.03.2019 року ОСОБА_1 особисто ознайомився з вимогами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції» на займаній ним посаді директора комунального підприємства;

- статутом КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго», згідно п. 4.8 якого керівник (директор) підприємства діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, підприємствах, установах, закладах, судових органах всіх рівнів, у відношенні з юридичними особами та громадянами в межах та порядку визначеному Статутом. Відповідно до п. 4.9. Статуту Керівник самостійно вирішує питання господарської діяльності підприємства;

- копією договору оренди, згідно якого що 11.06.2018 року між КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» в особі попереднього директора ОСОБА_3 , (надалі - Орендодавець) з одного боку та ФОП ОСОБА_2 (надалі - Орендар) з іншого боку було укладено Договір оренди №9/Ю-БП-18 нежитлового приміщення площею 67кв.м, яке розташоване в Будинку побуту «Перлина», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 під більярдний зал. Строк дії договору оренди встановлюється на 11 місяців, починаючи з 11 червня 2018 року до 10 травня 2019 року;

- копією договору оренди, згідно якого що 11.06.2018 року між КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» в особі попереднього директора ОСОБА_3 , (надалі - Орендодавець) з одного боку та ФОП ОСОБА_2 (надалі - Орендар) з іншого боку було укладено Договір оренди №11/Ю-БП-18 нежитлового приміщення площею 23кв.м, яке розташоване в Будинку побуту «Перлина», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 під барну стійку. Строк дії договору оренди встановлюється на 11 місяців, починаючи з 11 травня 2019 року;

-додатковою угодою від 11.04.2020 року, згідно якої між орендодавцем - КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго», в особі в.о. директора ОСОБА_1 , з одного боку та орендарем - ФОП ОСОБА_2 , з другого боку було укладено додаткову угоду до договору №9/Ю-БП-18 від 11.06.2018 року, в якій було змінено істотні умови договору, а саме продовжено строк дії основного договору оренди нежитлового приміщення під більярдний зал площею 67кв.м, яке розташоване в Будинку побуту «Перлина», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 з 11 квітня 2020 року до 10 березня 2021 року;

- додатковою угодою від 10.05.2019 року, згідно якої між орендодавцем - КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго», в особі в.о. директора ОСОБА_1 , з одного боку та орендарем - ФОП ОСОБА_2 , з другого боку було укладено додаткову угоду до договору №9/Ю-БП-18 від 11.06.2018 року, в якій було змінено істотні умови договору, а саме продовжено строк дії основного договору оренди нежитлового приміщення площею 67кв.м, яке розташоване в Будинку побуту «Перлина», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 під більярдний зал з 11 травня 2019 року до 10 квітня 2020 року;

- додатковою угодою від 11.04.2020 року, згідно якої між орендодавцем - КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго», в особі в.о. директора ОСОБА_1 , з одного боку та орендарем - ФОП ОСОБА_2 , з другого боку було укладено додаткову угоду до договору №11/Ю-БП-18 від 11.06.2018 року, в якій було змінено істотні умови договору, а саме продовжено строк дії основного договору оренди нежитлового приміщення площею 23кв.м, яке розташоване в Будинку побуту «Перлина», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 під барну стійку з 11 квітня 2020 року до 10 березня 2021 року;

- Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, згідно якого батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 );

- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_6 , згідно якого її батьками є ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 );

- копією паспорту серії НОМЕР_4 , виданого Роздільнянським РВ УМВС України в Одеській області 18.11.1996 року, з розділу «Сімейний стан» встановлено, що ОСОБА_6 зареєстровала шлюб з ОСОБА_7 та змінила прізвище на « ОСОБА_8 ».

Отже з наданих до справи доказів судом достовірно, встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_9 є рідними братом та сестрою.

Окрім того вищенаведеними доказами підтверджено, що виходячи із обсягів функцій ОСОБА_1 , як директора КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго», відповідно до Статуту та Контракту, він наділений адміністративно-господарськими функціями (обов`язками) щодо управління комунальним майном КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» та організаційно-розпорядчими функціями щодо здійснення керівництва трудовим колективом.

Таким чином директор КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» ОСОБА_1 був посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб`єктом відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», він був ознайомлений з вимогами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції» на займаній ним посаді директора комунального підприємства, і тому повинен був не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів, вжити заходів щодо недопущення виникнення реального, потенціального конфлікту інтересів, знав, що розглядаєме ним питання та підписання господарських документів стосується його рідної сестри ОСОБА_10 , яка є членом сім`ї відповідно до визначення у ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно письмової інформації Роздільнянської районної ради Одеської області, в період з 01.01.2019 року по теперішній час, від директора КПСВТГРР «Роздільнатеплокомуненерго» ОСОБА_1 повідомлень про виникнення в нього реального конфлікту інтересів на адресу районної ради не надходило.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

При накладенні стягнення на правопорушника, суд враховує, що обставинами, що пом`якшують відповідальність особи, що притягується до адміністративної відповідальності відповідно до ст.34 КУпАП, є визнання вини, щире каяття, притягнення до адміністративної відповідальності вперше.

Обтяжуючих відповідальність ОСОБА_1 обставин, передбачених ст.35 КУпАП, не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

На підставі викладеного, з урахуванням особи правопорушника, характеру вчинених правопорушень, ступеню його вини, майнового стану, відсутність обставин, які обтяжують чи пом`якшують відповідальність, вважаю, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення з урахуванням ст. 36 КУпАП.

Також, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП України з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в сумі 454,00 грн на користь держави, оскільки судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.9, 11, 35, ч.2 ст.36, ч. 1 ст. 172-7, 278-292 КУпАП, суд, -

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-7 КУпАП та з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 20.04.1999 року Роздільнянським РВ УМВС України в Одеській області, ІПН НОМЕР_2 , працюючого на посаді директора Комунального підприємства спільної власності територіальних громад Роздільнянського району «Роздільнатеплокомуненерго», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір у розмірі 454 грн. на користь держави.

Реквізити для зарахування до державного бюджету:

отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783,

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)

рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001

код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст виготовлений та підписаний суддею 11.02.2021 року

Суддя: С. І. Гринчак

Постанова набрала законної сили "_" __20___р.

Строк пред`явлення до виконання постанови 3 місяці.