
Провадження № 2/537/365/2021
Справа № 537/4432/20
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.02.2021 Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді Хіневича В.І., при секретарі Гавриш А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці Полтавської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 , про відшкодування надміру виплачених сум державної допомоги на дітей одиноким матерям,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , згідно якого прохали суд стягнути з відповідача кошти на відшкодування допомоги в розмірі 762,68 грн.
Свої вимоги мотивував тим, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні як одержувач державних соціальних допомог, в тому числі допомоги на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була призначена з 01.07.2017 в розмірі , що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. 06.02.2018 до управління надійшло повідомлення про визнання батьківства Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 22.11.2017 №56/04-15/46, у якому зазначено, що 21.11.2017 до свідоцтва про народження ОСОБА_2 було внесено відомості про батька. У зв`язку з тим, що заявниця позбулася статусу одинокої матері, на отримання допомоги одиноким матерям після встановлення батьківства вона не мала права, але продовжувала її отримувати та не повідомила управління. Кошти за період з 01.12.2017 по 31.12.2017 в розмірі 762,68 грн відповідачка встигла отримати та добровільно не повернула. Відповідачці були направлені листи відшкодування зазначеної суми в добровільному порядку з попередженням, що в разі її відмови управління вимушене буде звернутися до суду. Відповідач весь час обіцяла сплатити кошти, про що 0747.09.2020 написала заяву , в якій зобов`язалась сплатити борг двома частинами з 15.09.2020 та 01.10.2020, проте не сплатила, в зв`язку з чим управління змушене було звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 13.01.2021 дану позовну заяву прийнято до розгляду, вирішено справу розягладати за правилами спрощеного позовного провадження, відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення судом рішення.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, але нада суду заяву, згідно якої прохає розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та прохає задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву, згідно якої прохає розглядати справу без її участі, проти задоволення позову не заперечує .
Враховуючи заяви сторін, суд вирішив на підставі ст. 247 ЦПК України, провести розгляд справи без фіксування судового процесу за відсутності сторін та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оскільки відповідач визнала позов і таке визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, то суд підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову не вбачає та вважає за необхідне ухвалити рішення про задоволення позову, оскільки для того наявні законні підстави.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з`ясувавши всі обставини, приходить до наступного.
24.07.2017 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (до зміни назви Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області) з заявою про призначення їй державної допомоги на дитину одинокій матері на сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як достовірно встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 , на підставі її заяви від 24.07.2017, позивачем призначено державну допомогу на дитину одинокій матері на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.12.2017 по 31.12.2017.
Розпорядженнями на перерахунок допомоги одиноким матерям з 01.12.2017 від 24.11.2017 відповідачці ОСОБА_1 з 01.12.2017 по 31.12.2017 установлено розмір допомоги в сумі 762,68 грн.
Як вбачається з повідомлення, наданого Кременчуцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 22.11.2017 за вих. 56/04-01-05.01-43, 22.11.2017 до актового запису №613 від 29.08.2014 про народження, складеного Крюківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції у Полтавській області , на ОСОБА_2 , на підставі заяви батька, матері про визання батьківства від 21.11.2017 №56/12.27-058.01-41 внесені відомості про батька. Тматері був виданий Витяг з ДРАЦСГ про реєстрацію народження згідно з частиною першою ст. 135 СК України для виплати у зв`язку з народженням дитини НОМЕР_1 .
Згідно ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ст. 18-2 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», що затверджений Постановою Кабінету Міністірв України № 1751 від 27.12.2001, відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Оскільки відповідачу було призначено державну допомогу на дитину, як одинокій матері, то у зв`язку із тим, що остання позбулася статусу одинокої матері, вона втратила право на отримання цієї допомоги.
28.02.2018 за вих. № 03/1725 на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про необхідність погасити переплату допомоги на дітей одиноким матерям за період з 17.12.2017 по 31.12.2017 в сумі 762,68 грн. в добровільному порядку.
Згідно розписки, наданої ОСОБА_1 07.09.2020, остання зобов`язалась сплатити переплату по допомозі одиноким матерям двома частинами, а саме 15.09.2020 та 01.10.2020, проте своє зобов`язання не виконала.
Відповідно до ч.1-2 статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
На підставі вище викладеного суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ст. 142 ЦПК України та ч. 4 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки позов підлягає задоволенню та відповідачем до початку розгляду справи по суті визнано позов, позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом рішення, то з відповідача на користь держави необхідно стягнути 50 відсотків судового збору, який підлягав сплаті при поданні позовної заяви, а саме в сумі 1 051 грн, а інші 50 відсотків судового збору компенсувати за рахунок держави.
Керуючись статтями 5, 10, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 , про відшкодування надміру виплачених сум державної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (39600 Полтавська область, м.Кременчук, вул.І.Приходько, 90, код ЄДРПОУ 05385878) надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 762 грн 68 коп. з перерахуванням коштів на р/р НОМЕР_3 , відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗН Крюківського району, ЄДРПОУ 05385878 .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави 1 051 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 09 лютого 2021 року.
Суддя : В.І. Хіневич