Рішення № 94767216, 09.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
520/18770/2020
Номер документу
94767216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2021 р. № 520/18770/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови врахування довідок №2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562 від 08.12.2020 про складові заробітної плати позивача при переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 року та скасувати рішення №963060133725 від 15.12.2020 року; зобов`язати відповідача здійснити переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу"№889-VІІІ від 10.12.2015 року з урахуванням довідок від 08.12.2020 №2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562 про складові заробітної плати з 09.12.2020 року.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що відповідачем протиправно відмовлено у врахуванні довідок №2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562 від 08.12.2020 про складові заробітної плати позивача при переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 року.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що він діяв в межах чинного законодавства.

В свою чергу, у відповіді на відзив позивач посилався на необґрунтованість доводів та тверджень відповідача стосовно правомірності прийнятого оскаржуваного рішення.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного .

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України "Про державну службу"№889-VІІІ від 10.12.2015 року

З матеріалів справи встановлено, що 30.01.2017 року ОСОБА_1 вперше звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII, як особі, яка станом на 01.05.2016 року займала посаду державної служби і набула 16 років стажу роботи на посаді державного службовця.

03.03.2017 року наказом від 03.03.2017 року №10-ос ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Валківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області. Позивач отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII до 16.03.2018 року, перебуваючи на посаді не державного службовця в цій же структурі.

16.03.2018 року ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій Валківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з присвоєнням 9 рангу державного службовця.

Враховуючи положення ст. 37 Закону України «Про державну службу», та за заявою ОСОБА_1 , позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV.

30.11.2020 року на підставі наказу Головного управління від 25.11.2020 року №772-0 ОСОБА_1 вивільнено з займаної посади у зв`язку зі скороченням штату відповідно до п.1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII.

09.12.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Відділу обслуговування громадян №4 (сервісного центру) Головного управління з заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV (надалі за текстом - Закон № 1058) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII (далі — Закон №889), що відповідачем не заперечується. До заява позивач додала трудову книжку та довідку про складові заробітної плати від 08.12.2020 року №2000-0504-8/101562 (додаток довідка від 08.12.2020 року №2000-0504-8/101561).

Рішенням Відділу перерахунків пенсій №4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління від 15.12.2020 року №963060133725, ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати від 08.12.2020 року №2000-0504-8/101562 (додаток довідка від 08.12.2020 року №2000-0504- 8/101561) у зв`язку з відсутністю законних підстав.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою за захистом, як вона вважає, своїх порушених прав.

Суд зазначає, що 01 травня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” № 889, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” № 3723-XII від 16.12.1993 (далі — Закон № 3723).

Відповідно до ст. 90 Закону України “Про державну службу”, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889 втратив чинність Закон № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 2 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 вищезазначеного розділу передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723. А саме, державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889 обіймають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, та за наявності страхового стажу для чоловіків - 35, для жінок - 30 років (ст. 28 Закону №1058).

Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, а саме: виключений пункт 4, яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям.

Як вказано вище, з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України “Про державну службу”, яким також не передбачено перерахунків пенсій державним службовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 469 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб”, яка набрала чинності з 01.01.2020, доповнено пунктом 3-1 Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, яким регулюється порядок визначення заробітної плати особам, яким призначається пенсія згідно з Законом “Про державну службу” № 889.

З урахуванням вказаних вище змін, з 01.01.2020 року право на обчислення пенсії на умовах Порядку № 622 мають особи: які станом на 01.05.2016 року займали посади державної служби; яким призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу” від грудня 1993 № 3723-ХІІ у період з 01.10.2011 року до 01.05.2016 року; які в період роботи на спецпосадах не отримували пенсію згідно з Законом України №3723 до дня набрання чинності Законом України № 889, тобто до 01.05.2016 року; та які звільнились з посади державної служби, в тому числі до 01.01.2020 року.

При цьому, всі зазначені умови повинні бути дотриманні одночасно, оскільки законодавець передбачає обов`язкову наявністьсаме для здійснення перерахунку пенсії як державному службовцю.

Згідно наданих до матеріалів справи документів вбачається, що позивач звернулась до відповідачам з заявою від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії саме з підстав переходу на інший вид пенсії, з урахуванням додатково наданих документів. Проте, оскаржуваним рішенням відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії позивача з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 469 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», яка набрала чинність з 01.01.2020 року.

Суд відмічає, що зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 469 стосуються осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від грудня 1993 № 3723-ХІІ в період із жовтня 2011 року по 1 травня 2016 року, проте, позивачу вперше пенсія державного службовця була призначена в 2017 році.

При цьому, відповідачем не заперечується наявність у позивача підстав на перехід з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дати подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Беручи до уваги вказане, та те, що позивач зверталась до відповідача про перерахунок пенсії саме з підстав переходу на інший вид пенсії, з урахуванням додатково наданих документів, то пенсійним органом безпідставно та необґрунтовано надано відповідь про відмову в перерахунку пенсії позивачу відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати з підстав її підвищення.

Таким чином, спірне рішення від 15.12.2020 року № 963060133725 є протиправним та підлягає скасуванню.

В частині позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови врахування довідок №2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562 від 08.12.2020 про складові заробітної плати позивача при переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 року, суд відмовляє, оскільки відповідачем фактично було відмовлено у перерахунку пенсії позивача, а не відмовлено у врахуванні вказаних довідок при переведенні на інший вид пенсії.

В той же час, враховуючи обставини того, що у даному випадку позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати з підстав її підвищення, проте, як позивач звертався про перерахунок пенсії саме з підстав переходу на інший вид пенсії, з урахуванням додатково наданих документів, то враховуючи приписи ст. 9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії з підстав переходу на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII, з урахуванням довідок від 08.12.2020 року№2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562.

В частині позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу"№889-VІІІ від 10.12.2015 року з урахуванням довідок від 08.12.2020 №2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562 про складові заробітної плати з 09.12.2020 року, суд вказує, що вказане є дискреційними повноваженнями відповідача, а отже, в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій №4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.12.2020 року № 963060133725.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії з підстав переходу на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2015 року №889-VIII, з урахуванням довідок від 08.12.2020 року №2000-05048/101561 та №2000-0504-8/101562.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 09 лютого 2021 року.

Суддя Заічко О.В.