Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" квітня 2010 р. № 2а- 1361/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Самойлової В.В.
при секретарі-Скляр С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом
кредитної спілки "Ізюм" до Ізюмської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкових повідомлень та визнання нечинною вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка "Ізюм" звернулась до належного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000012200/0 від 13.01.2010р. та № 0000012200/1 від 11.02.2010р. про нарахування суми податкового зобов"язання в сумі 3903,20 грн., в тому числі: по основному лплатежу комунального податку - 163,20 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 3740,00 грн. та визнати нечинною першу податкову вимогу Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 999/10/24-0 від 24.02.10 р.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вказані повідомлення-рішення винесені відповідачем всупереч вимогам чинного податкового законодавства, зокрема, положень Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки кредитна спілка "Ізюм" є неприбутковою організацією, в зв'язку з чим остання не є платником комунального податку, згідно рішення Ізюмської міської ради № 0217 від 18.09.2006р.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю Різик Л.В. підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача за довіреністю Ткаченко Т.В., Пазюра О.О. проти позову заперечували та просили в його задоволенні відмовити, вважаючи оскаржувані податкові повідомлення - рішення та вимогу такими, що прийняті у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, оскільки позивачем порушені вимоги Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", а саме: не сплачено комунальний податок за період з 01.01.2007р. по 30.09.2009р. на загальну суму 163,20 грн. та не надано до Ізюмської ОДПІ у Харківській області розрахунки комунального податку за періоди з 2007 по 2009 роки.
Заслухавши сторони, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить висновку про задоволення позову, як законного та обґрунтованого з наступних підстав.
Встановлено, що Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області була проведена планова виїзна перевірка кредитної спілки «Ізюм» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 р. по 30.09.2009 року, за результатами якої був складений акт №2155/220/25864954 від 28.12.09р., у висновках якого встановлене порушення ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України № 56-93 «Про місцеві податки і збори», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: занижено суму комунального податку та не надано до Ізюмської ОДПІ розрахунки комунального податку.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.01.2010 року кредитна спілка „Ізюм" отримала від Ізюмської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області податкове повідомлення - рішення №0000012200/0 від 13 січня 2010 року та 12.02.2010 р. повідомлення - рішення №0000012200/1 з нарахованою сумою податкового зобов'язання в сумі 3903,20 грн., в тому числі: сумами основного платежу комунального податку в сумі 163,20 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3740,00 грн.
Кредитною спілкою «Ізюм» до Ізюмської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області була подана скарга з доказами того, що кредитна спілка «Ізюм» не є платником комунального податку згідно рішення Ізюмської міської ради №0217 від 18 вересня 2006 року.
09.02.2010 р. кредитною спілкою «Ізюм» було отримане рішення №560/10/25-020 за результатами розгляду первинної скарги .
Згідно Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Як вбачається із матеріалів справи, кредитна спілка «Ізюм» зареєстрована в Ізюмській об'єднаній податковій інспекції як неприбуткова організація з ознакою неприбутковості «10».
Згідно Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів).
Під терміном "пасивні доходи" слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
Доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, розподіляються виключно між їх засновниками (учасниками) у порядку, встановленому відповідним законодавством.
Відповідно до ст. 23 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори» джерелами сплати місцевих податків і зборів є податки і збори, передбачені статтями 8,13,14,15,16 і 17 цього Декрету, сплачуються юридичними особами за рахунок доходу (прибутку), що залишається в їх розпорядженні, але не більше 10 відсотків оподатковуваного доходу (прибутку).»
Оскільки кредитна спілка «Ізюм» має лише пасивні доходи та не має прибутку за визначенням (це неприбуткова організація), тобто її прибуток дорівнює нулю, то і ставки податків і зборів, визначених у даних статтях теж дорівнюють нулю.
Стаття 15 Декрету Кабінету Міністрів №56-93 від 20.05.1993 року «Про місцеві податки і збори» має перелік платників та неплатників комунального податку, а саме: комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Відповідно до ст. 18 Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі визначення місцевих податків і зборів Декрету Кабінету Міністрів №56-93 від 20.05.1993 року «Про місцеві податки і збори» органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові податкові ставки, повністю скасовувати окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників та надавати відстрочки у сплаті місцевих податків та зборів», що підтвердив своїм рішенням Конституційний Суд України № 5-рп/2010 від 16.02.2010 року у справі № 1-5/2010 за конституційним зверненням Акціонерного товариства "Страхова компанія "Аванте" щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" статті 15 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Згідно п.2 Положення про порядок нарахування і сплати місцевих податків і зборів, затвердженого Ізюмською міською радою, рішення останньої №0217 від 18 вересня 2006 року «Не сплачують комунальний податок: сільськогосподарські підприємства, бюджетні установи, планово-дотаційні підприємства, що отримують дотацію з бюджету, організації, що існують на членські та добродійні внески.
Встановлено, що кредитна спілка „Ізюм" провадить свою діяльність виключно за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Відсутність додаткових доходів з інших джерел та залучених коштів, що підлягають оподаткуванню крім внесків членів спілки, кредитна спілка «Ізюм» не має.
Як вбачається із матеріалів справи кредитна спілка „Ізюм" на протязі всіх років свого існування провадить діяльність виключно по залученню пайових та депозитних внесків (вкладів) членів спілки та надання кредитів членам КС «Ізюм». Ніякої іншої діяльності кредитна спілка „Ізюм" ніколи не провадила.
Відсутність додаткових доходів з інших джерел підтверджена п. 3.1.1. п.9 Акту перевірки Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області №2155/220/25864954 від 28.12.2009 року.
Кредитні спілки мають право залучати додаткові кошти, крім внесків членів. Згідно Закону України «Про кредитні спілки»: стаття 21. Господарська діяльність кредитної спілки кредитна спілка відповідно до свого статуту: на договірних умовах кредити банків, кредити об'єднаної кредитної спілки, кошти установ та організацій виключно для надання кредитів своїм членам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу. Загальна сума залучених коштів, у тому числі кредитів, не може перевищувати 50 відсотків вартості загальних зобов'язань та капіталу кредитної спілки на момент залучення.
Як вбачається із наявних доказів у справі, кредитна спілка «Ізюм» за 8 років свого існування не залучала ніяких додаткових коштів. Відсутність залучених коштів, що підлягають оподаткуванню крім внесків членів Кредитної спілки «Ізюм» підтверджено п.8 Акту перевірки Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області №2155/220/25864954 від 28.12.2009 року.
Ізюмською ОДПІ був зроблений запит, чи звільнялась КС «Ізюм» за рішенням Ізюмської міської ради від сплати комунального податку та отримала повідомлення, що Ізюмською міською радою не приймалось рішення щодо звільнення КС «Ізюм» від сплати комунального податку.
Але, згідно статті 18 Декрету Кабінету Міністрів №56-93 від 20.05.1993 року «Про місцеві податки і збори» передбачено:
«Органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові податкові ставки, повністю скасовувати окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників та надавати відстрочки у сплаті місцевих податків та зборів».
Тобто, мають право звільняти певні категорії платників, а не окремих осіб чи суб'єктів господарювання.
Таким чином, кредитна спілка «Ізюм» підпадає під загальне формулювання п.2 Положення про порядок нарахування і сплати місцевих податків і зборів, затвердженого Ізюмською міською радою, рішення №0217 від 18 вересня 2006 року та не потребує індивідуального звільнення від комунального податку.
У своєму рішенні №560/10/25-020 за результатами розгляду первинної скарги Ізюмська ОДПІ посилається на те, що: відповідно до податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, доходи КС «Ізюм» за період з 01.01.07 до 31.12.07 склали 885220,32 грн., в т. ч.: відсотки по виданих кредитах - 260219,59 грн. та інші процентні доходи - 112,00 грн., за період з 01.01.08 до 31.12.08 склали 996205,00 грн., в т. ч.: відсотки по виданих кредитах - 291512,55 грн. та інші процентні доходи - 171,00 грн.; за період з 01.01.09 до 30.09.09 склали 360521,04 грн., в т. ч.: відсотки по виданих кредитах - 173289,57 грн. та інші процентні доходи - 11697,00 грн.
Всі перераховані цифри доходів складаються з відсотків по виданих кредитах та інших процентних доходів, які є пасивними доходами, податки з яких дорівнюють нулю.
Тобто, всі перераховані суми не є залученими коштами з інших джерел.
Кредитна спілка «Ізюм» існує виключно на членські внески своїх членів та не має доходів з інших джерел та залучених коштів, тому підпадає під дію п.2 Положення про порядок нарахування і сплати місцевих податків і зборів, затвердженого Ізюмською міською радою, рішення №0217 від 18 вересня 2006 року, як організація, що існує на членські внески.
Згідно ч.1, 2, 3, 4 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області не дотримала вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичної особи у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому її рішення як суб'єкта владних повноважень є неправомірними.
При таких обставинах, оскаржувані рішення та вимога не можуть вважатися законними і обгрунтованими та на думку суду маються правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 159 КАСУ, Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Декретом Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", Законом України "Про кредитні спілки", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000012200/0 від 13.01.2010р. та № 0000012200/1 від 11.02.2010р., прийнятті Ізюмською об'єднаною Державною податковою інспекцією у Харківській області, стосовно кредитної спілки "Ізюм".
Визнати нечинною першу податкову вимогу Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 999/10/24-0 від 24.02.10 р. щодо кредитної спілки "Ізюм".
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 15.04.10р.
Суддя Самойлова В.В.