Рішення № 94729244, 09.02.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
260/4572/20
Номер документу
94729244
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УЖГОРОДСЬКИЙ ЗВ ВСП
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 лютого 2021 рокум. Ужгород№ 260/4572/20

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського зонального відділу військової служби правопорядку про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ужгородського зонального відділу військової служби правопорядку згідно якого просив суд: 1. Визнати протиправною бездіяльність Відповідача: Ужгородський зональний відділ Військової служби правопорядку 88000. м. Ужгород, вул. Артилерійська буд№1Е, Закарпатська область Код ЄДРПОУ: 2490178 щодо не нарахування та невиплати позивачу, індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби в період з січня 2016 року по 20 жовтня 2020 року.2. Зобов`язати Відповідача: Ужгородський зональний відділ Військової служби правопорядку 88000, м. Ужгород, вул. Артилерійська буд№1Е, Закарпатська область Код ЄДРПОУ: 2490178 індексацію грошового забезпечення під час проходження військової служби в період січня 2016 року по 20 жовтня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що нарахування грошового забезпечення відповідачем проводилося не в повному обсязі, зокрема, за період проходження служби з січня 2016 року по день звільнення індексація грошового забезпечення відповідачем не виплачувалась. Позивач зазначає, що 19.10.2020 року звернувся до відповідача із рапортом , в якому просив надати довідку про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по 20.10.2020 року.

Листом відповідач повідомив позивача, що у період з січня 2016 року по 01.03.2018 року нарахування та виплата індексації не здійснювалась, оскільки встановлений поріг індексації наступив в грудні 2018 року.

З грудня 2018 по 20 жовтня 2020 року позивачу була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення в сумі 2342,11 грн.

Позивач вважає, що Ужгородським зональним відділом військової служби правопорядку безпідставно не нараховувалась та відповідно не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з січня 2016 по 20.10.2020 року, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити з задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.

Зазначає, що лише з 04.03.2016 року позивач набув право на індексацію грошового забезпечення, а тому йому була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення у відповідній сумі, тобто за період з грудня 2018 року по дату звільнення позивача з військової служби, а саме 20.10.2020 року

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач в період проходив військову службу в Ужгородському зональному відділі Військової служби правопорядку.

Позивач вказує, що на день звільнення не отримав в повному обсязі кошти, на які мав право під час проходження військової служби, а саме не було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по 20.10.2020 року.

Позивач 19.10.2020 звернувся до Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку із заявою, в якій просив надати довідку про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення.

Листом відповідач повідомив позивача, що у період з березня 2016 по 01.03.2018 року нарахування та виплата індексації не здійснювалась, оскільки встановлений поріг індексації наступив в грудні 2018 року, крім цього відповідач зазначив, що Ужгородський зональний відділ Військової служби правопорядку не може встановити базовий місяць та відповідно надати розмір індексації позивача за спірні періоди.

Така відмова мотивована тим, що відповідно положень ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16.04.2015 №10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 №252/10/136-16, від 08.08.2017 №78/0/66-17, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік.

Вважаючи, що позивач має право на виплату сум індексації грошового забезпечення позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.

Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно статті 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Статтею 6 Закону №1282-XII визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078), згідно з п.4 якого індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку №1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Згідно пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на ст. 5 Закону № 1282-ХІІ, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим індексації з дати, з якої позивач просить нарахувати індексацію, вказана норма не містить.

Аналогічний висновок підтверджується постановою Верховного Суду від 12.12.2018 року по справі № 825/874/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, така позиція узгоджується з практикою Європейського Суду.

Так, при розгляді справи "Кечко проти України" Європейський Суд зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення Суду). У зв`язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів, якими встановлені відповідні доплати та пільги з бюджету і які є діючими, та ЗУ "Про Державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання довідки про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення.

Відповідачем у листі зазначено, що за період з січня 2016 року по лютий 2018 року нарахування та виплата індексації не здійснювалась.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Ужгородським зональним відділом Військової служби правопорядку протиправно не нараховувалась та не сплачувалась індексація грошового забезпечення за період з березня 2016 по 30.11.2018.

Крім того, суд зазначає, що Ужгородський зональний відділ Військової служби правопорядку має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу, а тому суд критично ставиться до посилання відповідача на листи, та відповідні роз`яснення.

Проте, як встановлено з довідки №10/260 від 22.01.2021 року Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку, що позивачу було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2018 року по 20 жовтня 2020 року.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства України та наявних у матеріалах справи належних, достатніх, допустимих та належних доказів, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку щодо не виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з 04 березня 2016 року по 30 листопада 2018 року, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем в порушення ч.2 ст. 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявними у матеріалах справи доказами спростовано правомірність бездіяльності відповідача щодо не виплати позивачу індексації грошового забезпечення з 04.03.2016 року по 30 листопада 2018 року.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 6, 72-77, 139,244,246,250,255,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Ужгородського зонального відділу військової служби правопорядку (вул. Артилерійська, буд. 1Е,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ - 24290178) - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку (вул. Артилерійська, буд. 1Е,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, вул. Артилерійська, буд. 1Е,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ - 24290178) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення з 04.03.2016 року по 30.11.2018 року.

Зобов`язати Ужгородський зональний відділ Військової служби правопорядку (вул. Артилерійська, буд. 1Е,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ - 24290178) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 04.03.2016 року по 30.11.2018 року.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору