ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-610/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря Дрижирук М.І.,
представника позивача - Курило Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської областідо Відкритого акціонерного товариства " Управління механізації будівництва № 23"про стягнення заборгованості на загальну суму 15 269,54 грн, -
В С Т А Н О В И В:
15 лютого 2010 року Охтирська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської областізвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Управління механізації будівництва № 23»про стягнення податкового боргу в сумі 15269,54 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується борг по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 6118,96 грн та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 9150,58 грн, що підтверджується відповідними обліковими картками особового рахунку відповідача станом на дату подання позову до суду.
В судовому процесі представник позивача підтримав вимоги і доводи сторони, інтереси якої він представляє.
Відповідач свого уповноваженого представника в судове засідання не направив, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, про що маються докази в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду та зібрані ним письмові докази та застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Управління механізації будівництва № 23»зареєстроване юридичною особою та перебуває на обліку як платник окремих податків в Охтирській міжрайонній державній податковій інспекції Сумської області.
Відповідачем подано до Охтирської МДПІ розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік за № 1742. Згідно цього ж розрахунку загальна сума податку в 36174,00 на 2009 рік підлягала сплаті до 15.04.2009 в сумі 9044,00 грн, до 15.07.2009 в сумі 9044,00 грн, до 15.10.2009 в сумі 9043,00 грн, до 15.01.2010 в сумі 9043,00 грн.
Згідно облікової картки особового рахунку відповідача за платежем “12020100” за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ІV квартал 2009 року в сумі 6118,96 грн /з урахуванням переплати 2924,04 грн/ по строку сплати - 14.01.2010.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни /частина 1/; обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /частина 3/.
Пунктом 10 частини 1 статті 14 вказаного Закону передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів належить до загальнодержавних податків та зборів /обовязкових платежів/.
Контроль за правильністю обчислення і справляння цього податку здійснюється органами державної податкової служби / Закон України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ”/.
Частиною 1 статті 5 Закону України “ Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ” в редакції Закону, що діяла впродовж 2009 року, встановлено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Водночас спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обовязкових платежів/, включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є відповідно до преамбули цього Закону - Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відтак, з набранням чинності зазначеним Законом 01 квітня 2001 року уніфіковано зокрема порядок та строки подання податкових декларацій (розрахунків), строки сплати сум податкових зобовязань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства, що означає, що застосування пункту 5.3 статті 5 цього Закону та частини 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», якою встановлений інший строк сплати податку, повинно здійснюватися згідно правила співвідношення спеціального та загального законів.
З огляду на це, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації /розрахунку/.
Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації /розрахунки/ подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.
За змістом частини 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»базовим податковим періодом звітного року, станом на 1 січня якого обчислюється податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в розумінні цього Закону є квартал, а відтак строк сплати податкового зобовязання з зазначеного платежу обчислюється, виходячи з базового податкового періоду квартал.
Підтвердженням того, що сплата податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не ставиться в залежність від факту подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) період, є як відсутність в Законі України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»норми, яка б зобовязувала платника подавати декларацію (розрахунок) за звітний (податковий) період, так і норма абзацу 7 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, якою встановлено, що платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
Матеріалами справи підтверджується, що при правильному розумінні податковим органом базового податкового періоду, контролюючий орган, однак, граничний строк сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ототожнював з 15-им числом місяця, що настає за звітним кварталом, як це встановлено частиною 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».
Разом з тим, неправильне визначення контролюючим органом граничного строку сплати податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ІV квартал 2009 року не має вирішального значення у цій справі про стягнення несплаченої у встановлений строк суми податку, оскільки останнім днем сплати податкового зобовязання з зазначеного податку за 2009 рік був 19.02.2010, а вимога про стягнення суми податку вирішується судом 16.04.2010, тобто після закінчення вказаного строку.
Відповідач доказів сплати заборгованості в сумі 6118,96 грн суду не надав, а судом при виконанні вимог статті 11 КАС України самостійно таких доказів не виявлено.
30.01.2009 відповідачем подано до Охтирської МДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по Охтирській міській раді на 2009 рік за № 1604 /звітну/. Згідно цієї декларації сума орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік складала 36554,52 грн з розбивкою цієї суми по місяцям зазначеного року в розмірі 3046,21 грн.
Згідно облікових карток особового рахунку за платежем “13050201” за 2009 рік та станом на 15.04.2010 за відповідачем обліковується заборгованість по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по Охтирській міській раді за жовтень 2009 року в сумі 2737,03 грн, за листопад 2009 року в сумі 3046,21 грн, за грудень 2009 року в сумі 3046, 21 грн по строкам сплати відповідно 30.11.2009, 30.12.2009, 01.02.2010, а також заборгованість по неоплаченим податковим повідомленням-рішенням Охтирської МДПІ від 17.12.2009 № 0002131530/0 на суму 14,47 грн, від 17.12.2009 № 0002141530//0 на суму 224,25 грн та по пені в сумі 82,41 грн.
Підстави виникнення боргу по орендній платі за жовтень, листопад, грудень 2009 року, визначення податкових зобовязань згідно зазначених податкових повідомлень-рішень та нарахування пені відповідачем не оспорюються, а відтак в силу частини 3 статті 72 КАС України визнаються судом доведеними.
Так, відповідно до вказаної процесуальної норми обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Пунктом 8 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків та зборів /обовязкових платежів/.
Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби /стаття 27 Закону України “Про плату за землю”/.
Частиною 1 статті 17 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Разом з тим, виходячи з правила співвідношення спеціального та загального законів, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації /розрахунку/ за базовий податковий період місяць.
Отже, строки сплати орендної плати за жовтень, листопад, грудень 2009 року у зазначених сумах припадали на 30.11.2009, 30.12.2009, 01.02.2010 відповідно та станом на дату судового розгляду справи закінчились.
Податкові повідомлення-рішення Охтирської МДПІ від 17.12.2009 № 0002131530/0 та від 17.12.2009 № 0002141530/0 направлені відповідачу поштою та отримані ним 24.12.2009, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Підпунктом 5.2.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 та підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 зазначеного Закону платник податків зобовязаний погасити нараховану суму протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення /підпункт 5.3.1 пункту 5.3/; узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків /підпункт 5.4.1 пункту 5.4/.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (органами стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції ( підпункт 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону).
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Згідно з підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. При цьому за визначенням пункту 1.7 статті 1 цього Закону активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов Охтирської МДПІ про стягнення з платника податків ВАТ «Управління механізації будівництва № 23» 15269,54 грн в рахунок погашення податкового боргу підлягає задоволенню.
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області до Відкритого акціонерного товариства "Управління механізації будівництва № 23" про стягнення заборгованості на загальну суму 15 269,54 грн задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Управління механізації будівництва № 23" (вул. Шевченка, 11, с. Терешки, Полтавська область, код 04715606) до бюджету заборгованість по орендній платі за землю в сумі 9150 (дев'ять тисяч сто п'ятдесят) грн 58 коп (р/р 33214812700006, отримувач місцевий бюджет м. Охтирка, код платежу 13050200, код отримувача 23635347, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області) та з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 6118 (шість тисяч сто вісімнадцять) грн 96 коп (р/р 33218807700006, отримувач місцевий бюджет м. Охтирка, код платежу 120200100, код отримувача 23635347, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10 - денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 21 квітня 2010 року.
СуддяН.І. Слободянюк