ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
20.04.10Справа №2а-1700/10/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінтоп»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі
про визнання нечинним податкового повідомлення рішення
за участю представників:
від позивача Фіш Е.Л. пред-к, дов. №1 від 20.01.2010 р.
Славгородська І.В. пред-к, дов. № 4 від 30.03.2010 р.
від відповідача Болібкова А.В. пред-к, дов. № 3/10 від 01.12.2009 р.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Сінтоп»( далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі №0014781502/0 від 26.08.2009 р. Вимоги мотивовані тим, що податковий орган помилково застосував штрафні санкції, передбачені п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, не прийняв до уваги положення Наказу ДПА України № 503.
Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник Державної податкової інспекції у м. Сімферополі під час судового засідання, яке відбулось 16.03.2010р., надав відзив на позов (вих.№ 4764/9/10-0 від 15.03.2010р.), в якому з позовними вимогами не погодився, вказавши, що зазначене податкове повідомлення - рішення прийнято після виявлення порушення позивачем строків сплати узгодженого податкового зобовязання, встановлених в Законі України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” , заявив клопотання про заміну відповідача його правонаступником.
Судом встановлено, що згідно з наказом Державної податкової адміністрації в АР Крим від 08.09.2009 року № 535 «Про реорганізацію ДПІ у м. Сімферополі»проведено реорганізацію Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим шляхом розєднання на дві інші інспекції. Правонаступником ліквідованої інспекції в частині обліку відповідача у справі є Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим.
Керуючись ст.55 КАС України, суд ухвалою від 16.03.2010 р., провів заміну первинного відповідача у справі на його правонаступника - Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі (далі відповідач).
Під час розгляду справи представники сторін наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позові та відзиву на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Працівниками ДПІ у м.Сімферополі, правонаступником якої є відповідач, проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати позивачем ПДВ, за результатами якої складений акт № 7180/15-2/30936755 від 05.08.2009 р.
У зазначеному акті податковим органом зроблений висновок про порушення позивачем п.п 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, несвоєчасно сплачений податок на додану вартість у сумі 28454,88 грн., затримка його сплати склала 14 днів.
На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у м.Сімферополі, правонаступником якої є відповідач, 26.08.2009 р. прийнято податкове повідомлення рішення №0014781502/0, згідно з яким позивач на підставі п.п.17.1.7 п.17.1.ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 14 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 28454,88 грн. мав сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2845,49 грн.
Керуючись вимогами ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, позивач звернувся до ДПІ у м.Сімферополі, правонаступником якої є відповідач, зі скаргою, в який просив скасувати зазначене податкове повідомлення рішення.
ДПІ у м.Сімферополі, правонаступником якої є відповідач, відмовлено у задоволені скарги позивача.
ДПІ у м.Сімферополі, правонаступником якої є відповідач, 29.10.2009 р. прийняла податкове повідомлення - рішення №0014781502/1, згідно з яким позивач на підставі п.п.17.1.7 п.17.1.ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 14 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 28454,88 грн. мав сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2845,49 грн.
Позивач 30.10.2009 р. звернувся до ДПА в АРК зі скаргою на вказані повідомлення рішення, в задоволені вимог якої йому було відмовлено.
Відповідачем 25.11.2009 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0014781502/2, згідно з яким позивач на підставі п.п.17.1.7 п.17.1.ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 14 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 28454,88 грн. мав сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2845,49 грн.
Ст. 67 Конституції України визначає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов язкових платежів) є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Ст. 1 закону визначає, що податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Порядок подання податкових декларацій та визначення суми податкових зобовязань визначений у ст. 4 вказаного закону, п.п. 4.1.4 якої визначає, що податкові декларації податкові декларації подаються за базовий податковий період що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п. п. 4.4.1 п. 4.4. ст.. 4 цього Закону у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
У п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4п.4.1.ст.4 Закону для подання декларації платника податків.
Розмір штрафних санкції, які накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства, та порядок їх застосування визначені у ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до п. 17.1.7 ст. 17 вказаного закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим законом, він зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу,
при затримці від 31до 90 календарних днів - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу;
при затримці більш 90 календарних днів - у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
Державною податковою адміністрацією України 22.10.2002 р. прийнятий наказ № 503 «Про затвердження податкового роз'яснення щодо граничних строків сплати податкового зобов'язання, визначеного платником у новій (уточненій) податковій декларації, що містить виправлені показники» (далі Наказ № 503).
У п. 2 Наказу № 503 визначено, що відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов'язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені показники.
Граничний строк сплати податкового зобов'язання, визначеного платником податків у поданій ним новій (уточненій) податковій декларації (в тому числі самостійно нарахованого штрафу у розмірі десяти відсотків від суми недоплати), співпадає з граничним строком погашення податкового зобов'язання за той звітний (податковий) період, на який припадає дата подання нової (уточненої) податкової декларації. Визначений у такому порядку граничний строк сплати використовується для відображення в обліку суми збільшення податкового зобов'язання (в тому числі самостійно нарахованого штрафу), визначеного платником податків у поданій ним новій (уточненій) податковій декларації.
Згідно з п.п. 1.6 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” податкове зобовязання це загальна сума податку, одержана (нарахована) платнику податку у звітному (податковому) періоді, визначена згідно з Законом.
Порядок обчислення та сплати податку визначений у ст.7 вказаного Закону.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем 26.06.2009 р. були подані уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ №115403 за червень 2008 р., № 115400 - за липень 2008 р., № 115401 за вересень 2008 р., № 115397 за листопад 2008 р. №115189 за січень 2009 р., в яких були заповнені рядки 8.1 (збільшена сума, яка підлягала сплаті до бюджету) на суму 284454, 88 грн. В подальшому у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок позивач надіслав 10.07.2009 р. на адресу податкового органу уточнюючи розрахунки до Декларацій по ПДВ за зазначені звітні періоди відповідно №9000308584, № 9000308588, №900308592, № 9000308594, якими зменшені податкові зобовязання з ПДВ. У вказаних уточнюючих розрахунках зазначено, що у платника податків відсутнє податкове зобовязання , яке підлягало сплати до бюджету.
Вивчивши зазначені обставини, положення Наказу № 503, приймаючи до уваги те, що уточнюючи розрахунки до податкових декларацій за червень, липень, вересень, листопад 2008 р. та січень 2009 р. були подані позивачем 26.06.2009 р., суд приходить до висновку, що визначені в них суми податкових зобовязань по ПДВ (в тому числі самостійно нарахований штраф) позивач мав сплатити не пізніше 31.07.2009 р. строку сплати зобовязання за червень 2009 р. звітний період, в якому були надані уточнюючи розрахунки.
За таких умов, приймаючи до уваги те, що нові уточнюючи розрахунки за зазначені звітні періоди, в яких відсутні суми податкових зобовязань, були подані позивачем 10.07.2009 р. тобто до спливу строку їх оплати позивачем, суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій .
В силу викладеного існують підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, прийнятих податковими органами за наслідками вивчення матеріалів невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем ПДВ, викладених в акті № 7180/15-2/30936755 від 05.08.2009р.
Під час судового засідання, яке відбулось 20.04.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 27.04.2010р.
Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення ДПІ у м.Сімферополі № 0014781505/0 від 26.08.2009 р. та № 0014781502/1 від 29.10.2009 р.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ в м.Сімферополі № 0014781502/2 від 25.11.2009 р.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сінтоп» (м.Смферополь , вул.Севастопольська 62, код ЄДРПОУ 30936755 ) 3,40 грн. судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.