
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2021 року Справа № 160/13959/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЮркова Е.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
29 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення сесії Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області "Про розгляд клопотання ОСОБА_1 " № Р-2311-63/VІІ від 28.09.2020 року, з моменту його прийняття;
- зобов`язати Покровську селищну раду Покровського району Дніпропетровської області (вул. Центральна, 20, смт. Покровське, Покровський район, Дніпропетровська область, поштовий індекс 53600; код в ЄДРПОУ 04338492) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; PH ОКПП НОМЕР_1 ) від 01 вересня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,9536 га, в порядку безоплатної приватизації в межах норм, визначених законом, за рахунок земель запасу - земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності кадастровий номер 1224255100:01:009:5860, загальною площею 5,8606 га, яка знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, Покровський район, Покровська селищна рада (за межами населеного пункту), та прийняти рішення відповідно до вимог п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статей 2, 116-118, 121, 122 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 01.09.2020 року звернувся до Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, проте позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, чим порушено норми Земельного кодексу України. Оскільки такі дії, на думку позивача, спрямовані на перешкоджання його права на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою та є протиправними, звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем 25.11.2020 року подано до суду відзив на позовну заяву (вх.. № 78282/20), згідно якого клопотання позивача було розглянуто та прийнято рішення № Р-2311-63/VІІ від 28.09.2020 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, у зв`язку з тим, що спірна земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Покровської селищної ради, право оренди яких буде виставлено на продаж на земельних торгах у формі аукціону, згідно рішення Покровської селищної ради від 26.02.2020 року № Р-1473-52/VІІ.
23.11.2020 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій вказано, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 Земельного кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Вказує, що має право на безоплатну передачу земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, для ведення особистого селянського господарства. Оскільки рішення Покровської селищної ради від 26.02.2020 року № Р-1473-52/VІІ носить тільки декларативний характер та не може свідчити про проведення земельних торгів, зокрема щодо спірної земельної ділянки, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність на підставі ч.3 ст.136 Земельного кодексу є протиправною.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01 вересня 2020 року звернулась до Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,9536 га, яка розташована за адресою: Покровська селищна рада (за межами населеного пункту).
До заяви було додано: копію паспорту, копію ідентифікаційного коду заявника, графічні матеріали, згідно яких запитувана земельна ділянка має кадастровий номер 1224255100:01:009:5860.
Також за даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, земельна ділянка за кадастровим номером 1224255100:01:009:5860 є комунальної власністю Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області.
Рішенням Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області «Про розгляд клопотання ОСОБА_1 » № Р-2311-63/VІІ від 28.09.2020 року відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,9536 кадастровий номер 1224255100:01:009:5860, що знаходиться за адресою: Покровська селищна рада (за межами населеного пункту), в зв`язку з тим, що вказана земельна ділянка відповідно до рішення Покровської селищної ради від 26.02.2020 року № Р-1473-52/VІІ «Про внесення змін у додаток до рішення Покровської селищної ради від 14.11.2019 року № Р-1216-46/VII «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Покровської селищної ради, право оренди яких буде виставлено на продаж на земельних торгах у формі аукціону», включена до переліку земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення , право оренди якої буде виставлено на продаж на земельних торгах у формі аукціону, і відповідно до ч. З ст. 136 Земельного кодексу України не може відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Вирішуючи даний адміністративний спір суд виходить з такого.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування.
Відповідно до частини 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України визначено перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Відповідно до частини 3 статті 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що Покровська селищна рада Покровського району Дніпропетровської області, як розпорядник земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
Статтею 136 Земельного кодексу України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Так, відповідно до частини 1 статті 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Частиною 2 статті 136 Земельного кодексу України встановлено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів (частина 3 статті 136 Земельного кодексу України).
Згідно пункту "б" частини 4 статті 136 Земельного кодексу України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.
Аналіз статті 136 Земельного кодексу України свідчить про заборону внесення до відповідного переліку земельні ділянки, які призначені під забудову без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
Отже, подання заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, не є підставою для заборони внесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які або права на які виставляються на земельні торги.
Крім того, аналіз статті 136 Земельного кодексу України свідчить про те, що у разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах, то це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічний правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 р. у справі № 815/3059/17, від 17.10.2019 р. у справі № 823/1120/16, від 08.11.2019 р. у справі № 420/914/19, від 22.04.2020 р. у справі № 823/1267/16, від 23.01.2020 р. у справі № 620/1058/19, від 22.10.2020 р. у справі № 815/7279/16.
Судом встановлено, що рішенням Покровської селищної ради від 26.02.2020 року № Р-1473-52/VІІ «Про внесення змін у додаток до рішення Покровської селищної ради від 14.11.2019 року № Р-1216-46/VII «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Покровської селищної ради, право оренди яких буде виставлено на продаж на земельних торгах у формі аукціону» включено до переліку земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Покровської селищної ради, право оренди яких буде виставлено на продаж на земельних торгах у формі аукціону земельну ділянку за кадастровим номером 1224255100:01:009:5860 площею 5,8606 га.
Покровська селищна рада Покровського району Дніпропетровської області приймаючи рішення «Про розгляд клопотання ОСОБА_1 » № Р-2311-63/VІІ від 28.09.2020 року виходила з того, що бажана до відведення земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.
Вказане в силу приписів частини 3 статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Даний висновок узгоджується з позицією Верхового Суду, викладеною в постанові від 02.10.2018 р. у справі № 806/3708/15.
Суд також звертає увагу на те, що земельна ділянка, площею 5,8606 га з кадастровим номером 1224255100:01:009:5860, яка розташована на території Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області, є сформованою земельною ділянкою, зареєстрованою у Державному земельному кадастрі. Таким чином, відповідно до частини 9 статті 79-1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", вказана земельна ділянка є об`єктом цивільних прав.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельного масиву з кадастровим номером 1224255100:01:009:5860, діяв у межах повноважень та відповідно до вимог земельного законодавства України.
Отже, оскільки Покровською селищною радою Покровського району Дніпропетровської області доведено правомірність та обґрунтованість винесеного рішення, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
У зв`язку з перебуванням головуючого судді у період з 28.12.2020 року по 19.01.2021 року у відпустці, розгляд справи здійснено 20.01.2021 року.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ПН НОМЕР_1 ) до Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області (вул.Центральна, б.20, смт.Покровське, Покровський район, Дніпропетровська область, 53600, ІК в ЄДРПОУ 04338492) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 20 січня 2021 року.
Суддя (підпис) Е.О. Юрков