Постанова № 94681304, 05.02.2021, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
05.02.2021
Номер справи
333/262/21
Номер документу
94681304
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 333/262/21

Провадження № 3/333/425/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2021 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Варнавська Л.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №026192 від 28.11.2020 року заступник директора ОСОБА_1 28.11.2020 р. о 10 год. 44 хвилин в м. Запоріжжя по вул. Північнокільцева, 15-В в магазині «Простор» всупереч постанові КМУ № 1100 від 11.11.2020 року, а саме підпункту 5 п. 15.4, здійснювала прийом та обслуговування громадян та здійснювала продаж товарів, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечувала проти складеного протоколу, вважає, що позиція та висновки посадової особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, є помилковими та необґрунтованими, оскільки матеріали справи про адміністративне правопорушення складені з порушенням норм матеріального та процесуального права, без врахування правової позиції та практики національної судової гілки влади та Європейського суду з прав людини. Норми нормативно-правового акту, а саме пункту 15 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року, втратили чинність. Отже, відповідно до частини 6 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема, скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.

Крім того матеріали справи про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм матеріального права. Неправильно застосовано норми підпункту 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Відповідно до підпункту 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в редакції Постанови КМУ від 11.11.2020р. № 1100) встановлено, що додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється, зокрема, приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами.

Магазин здійснює господарську діяльність у сфері торговельного обслуговування населення, а саме роздрібну торгівлю продовольчими та непродовольчими товарами.

Магазин має в асортименті широкий вибір товарів медичного призначення (підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, вироби з вати, дитячі соски, перев`язочні матеріали, і ести для діагности вагітності, товари для дітей, дезінфікуючі засоби та інше), які містяться у Державному реєстрі медичної техніки та товарів медичного призначення, що розміщений на офіційному сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Більш того, підприємство долучилось до публічного договору Міністерства соціальної політики та є учасником соціального пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках». Магазин внесено до Реєстру закладів торгівлі, що приєдналися до публічного договору щодо реалізації пілотного проекту (Мінсоцполітик»), та через нього здійснюється продаж спеціального асортименту дитячих товарів та товарів для породіль, що включені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення. Крім виробів медичного призначення. магазин здійснює торгівлю кормами для тварин та продуктами харчування.

ТОВ «Стиль Д» внесено до Державного реєстру потужностей операторів ринку з обігу харчових продуктів та магазин на законних підставах здійснює торгівлю продуктами харчування. Відомості про включення до Державного реєстру потужностей операторів ринку розміщено на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Відповідно підпункту 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в редакції Постанови КМУ від 11.11.2020р. № 1100) встановлені обмеження щодо приймання відвідувачів, але торгівля виробами медичного призначення, кормами для тварин та продуктами харчування є виключенням з цих обмежень.

Отже незважаючи на те, що магазин здійснює торгівлю товарами медичного призначення, продуктами харчування та кормами, посадова особа органу державної влади в порушення норм матеріального права склала Протокол про адміністративне правопорушення у цій справі.

При складанні протоколу неправильно встановлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності. Відповідальність за порушення заборони здійснення торгівельної діяльності в період карантину може нести лише власник підприємства або посадова особа підприємства, до службових обов`язків якої входить забезпечення виконання такої вимоги. Більш того, в матеріалах справи, відсутні докази, що ОСОБА_1 є посадовою особою в розумінні ст. 65 ГК України та до її службових обов`язків входить забезпечення профілактичних заходів, за недотримання яких її може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, в тому числі за статтею 44-3 КУпАП. Матеріали справи не містять доказів щодо уповноваження її на припинення торгівлі у вихідні дні та недопуску клієнтів до приміщення магазину.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, власником та керівником ТОВ «Стиль Д» (код 32014082), в якій працює ОСОБА_1 , є інші особи. Таким чином, оскільки, вона є найманим працівником, не має у власності відокремленого майна і не несе відповідальності за своїми зобов`язаннями в межах ввіреного їй в користування майна, її дії не є самостійними, і направлені не на отримання прибутку, а на отримання оговореної з власником майна заробітної плати, тому в даному випадку ОСОБА_1 не є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАІІ і пов`язаного з дотриманням п.п.4 п. 15 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020р.

Також матеріали справи про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм процесуального права. В протоколі про адміністративне правопорушення відсутні детальний опис та належна правова оцінка суті адміністративного правопорушення, не враховані заперечення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не надано таким запереченням належної правової оцінки, відсутні посилання на докази (фактичні дані), що свідчать про наявність в діях/бездіяльності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності складу адміністративного правопорушення, відсутні докази винуватості особи, не встановлено статус особи, що притягається до адміністративної відповідальності, відсутні докази, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності є уповноваженою та відповідальною особою або безпосереднім суб`єктом господарювання. До протоколу про адміністративне правопорушення не долучено доказів того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності офіційно працює та керує діяльністю магазину і є відповідальною посадовою особою за дотримання профілактичних заходів. Всі наведені обставини є порушенням ст. 256 КУпАП.

ОСОБА_1 вважає, що зазначені вище порушення норм процесуального права не дають підстав вважати доведеним склад адміністративного правочину та її вину. Таким чином, провадження в справі про адміністративне правопорушення має бути закритим за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Перевіривши матеріали справи вважаю, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з таких підстав.

Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

За змістом статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до положень статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

В якості доказів доведеності вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, Управління патрульної поліції в Запорізькій області надали протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №026192.

Статтею 44-3 КУпАП в редакції Закону № 530-IX від 17.03.2020, яка діяла на момент вчинення правопорушення, регламентовано адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Санкція ст. 44-3 КУпАП передбачає стягнення у виді штрафу на громадян - від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та є бланкетною правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших галузей права. Основна особливість бланкетної диспозиції полягає в тому, що така норма має загальний зміст.

Конкретизований зміст бланкетної диспозиції передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно-правових актів, що наповнює норму більш конкретним змістом, для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею чи частиною статті КУпАП.

Відповідно до пункту пп. 4 п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641«Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS- CoV-2» додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється, у тому числі, приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв`язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень.

Таким чином, адміністративна відповідальність, передбачена статтею 44-3 КУпАП за приймання відвідувачів під час провадження діяльності у сфері торговельного і побутового обслуговування населення настає лише для суб`єктів господарювання.

Відповідно до ст. 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно до змісту законодавства України, зокрема ст. 65 Господарського кодексу України, посадова особа це особа, в якої наявні організаційно-розпорядчі або адміністративно господарські функції.

Зокрема, організаційно-розпорядчі функції полягають у здійсненні керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах та організаціях (планування роботи, організація праці, забезпечення трудової дисципліни тощо). Такі функції здійснюють, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних чи комунальних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідувачі відділів, лабораторій) та їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири) тощо.

Адміністративно-господарські обов`язки включають повноваження з управління або розпорядження державним, комунальним чи колективним майном, що полягає в установленні порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпеченні контролю за цими операціями тощо. Такі повноваження у тому чи іншому обсязі мають начальники планово-господарських, постачальних, фінансових відділів та служб, завідувачі складів, магазинів, майстерень, ательє, їх заступники, керівники відділів підприємств, відомчі ревізори та контролери тощо.

Зі системного аналізу наведених вище норм вбачається, що суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП у контексті положень пп.4,5 п.15 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», є суб`єкт господарювання чи його посадова особа.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №026192, 28.11.2020 року, працівником поліції не встановлено чи, у розумінні ст.44-3 КУпАП, ОСОБА_1 може бути суб`єктом даного правопорушення, а відтак чи щодо належного суб`єкта правопорушення було складено протокол.

Так згідно наданих матеріалів ОСОБА_1 працює у ТОВ «Стиль Д», магазин «Простор» керівником якого є ОСОБА_2 .

Як вбачається з листа від 13.11.2020 року підписаного директором магазину ОСОБА_2 зазначено про те, що магазини «ПРОСТРО та КОСМО» продовжують працювати у звичайному режимі, в тому числі у вихідні дні, з урахуванням вимог встановлених Постановою КМУ від 11.11.2020 року № 1100.

Виконання трудових обов`язків із здійснення торгівлі, не передбачає набуття ОСОБА_1 правового статусу суб`єкта господарювання, оскільки вона не зареєстрована як фізична особа-підприємець та не здійснює відповідних обов`язків та функції, а також правового статусу посадової особи, оскільки останній передбачає наявність у особи організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій.

Крім того пункт 15 постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року виключений згідно з постановою КМУ № 1236 від 09 грудня 2020 року, відтак на час розгляду справи в суді втратив чинність.

Постановою КМУ № 1100 від 11 листопада 2020 року не встановлено жодного карантинного обмеження, нею лише вводяться в дію зміни до інших нормативно-правових актів з цього приводу.

Суд самостійно не вправі встановлювати обставини правопорушення, відмінні від тих, які вказані у протоколі повноважною особою.

За таких обставин, судом не встановлено, що ОСОБА_1 могла в якійсь спосіб порушити конкретні вимоги постанови КМУ № 1100 від 11 листопада 2020 року та те, що ОСОБА_1 не є суб`єктом господарської діяльності, окрім цього не є і посадовю особою, а отже не може бути притягнена до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.

Керуючись ч.1 ст.44-3, ст.247 ,283,284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП – закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного

суду м. Запоріжжя Л.О. Варнавська