
Справа № 756/1252/21
Провадження № 2-а/756/92/21
УКРАЇНА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2021 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду міста Києва Ткач М.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Інспектора РИБЗПІ 3 ОПБУПП у м. Києві ДПП Зубченко Вероніки Сергіївни, про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
УСТАНОВИВ:
У січні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Оболонського районного суду м. Києва із адміністративним позовом до відповідача Інспектора РИБЗПІ 3 ОПБУПП у м. Києві ДПП Зубченко В.С., про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.
Предметом спору у справі за позовом ОСОБА_1 є оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення від 15 січня 2021 року, винесеної інспектором РИБЗПІ 3 ОПБУПП у м. Києві Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Зубченко В.С., якою позивача ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 122 КпАП України.
Згідно із частиною першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За частиною першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ. Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Відповідно до частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Ст. 19 КАС України визначено предметну юрисдикцію адміністративних судів.
Нормами ст. 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів. Так, п. 1 ч. 1 цієї статті Кодексу передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 віднесена до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду.
Нормами §3 глави 2 КАС України визначено правила територіальної підсудності адміністративних справ.
За правилами частини 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Зважаючи на те, що позивач у даній оскаржує індивідуальний акт (постанову у справі про адміністративне правопорушення), винесений стосовно нього, він вправі звернутися за своїм вибором до адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку своїм місцем проживання (перебування, знаходження) або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Водночас, суд наголошує, що терміни «місце проживання (перебування, знаходження)» чинне законодавство пов`язує саме з зареєстрованим у встановленому Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» порядку проживанням особи, а не з її фактичним перебуванням.
Звертаючись до Оболонського районного суду міста Києва, позивачем зазначена адреса: АДРЕСА_1 .
01 лютого 2021 року судом було скеровано запит до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) для отримання з Реєстру територіальної громади м. Києва інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) позивача ОСОБА_1 .
Згідно з отриманою судом інформацією із довідки згідно даних Реєстру територіальної громади м. Києва від 03.02.2021 паспортні дані потребують уточнення, а отже встановити зареєстроване місце проживання (перебування) позивача в Оболонському районі м.Києва не виявилось можливим.
Матеріали позову також не містять підтвердження того, що зареєстрованим місцем проживання позивача є адреса в Оболонському районі міста Києва.
Водночас, як зазначає позивач та як убачається з сайту відповідача, юридичною адресою останнього є м. Київ, вул. Народного Ополчення 9, що територіально відноситься до Солом`янського району м. Києва.
З огляду на те що ані позивач, ані відповідач не мають зареєстрованого місця проживання (перебування) та місця знаходження на території Оболонського району міста Києва, дана адміністративна справа не підсудна Оболонському районному суду міста Києва, і підлягає передачі за підсудністю до Солом`янському районному суду міста Києва за місцем знаходження відповідача по справі.
Стаття 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено право особи на розгляд її справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
За приписами ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст. 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Інтерпретація суті конструкції «суд, встановлений законом» викладена Європейським судом з прав людини у рішенні у справі «Сокуренко і Стригун проти України». Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію «суд, встановлений законом»: організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).
З наведеного вище вбачається, що розгляд справи адміністративним судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та безумовною підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 318 КАС України).
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Приймаючи до уваги вищевикладене, вважаю за необхідне на підставі п. 2 ч. 1 ст.29КАС України передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспектора РИБЗПІ 3 ОПБУПП у м. Києві ДПП Зубченко Вероніки Сергіївни, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення за підсудністю до Солом`янському районному суду міста Києва.
Керуючись ст. 2, 5, 19, 20, 25, 29 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспектора РИБЗПІ 3 ОПБУПП у м. Києві ДПП Зубченко Вероніки Сергіївни, про скасування постанови про адміністративне правопорушення - передати за підсудністю до Солом`янському районному суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя М.М. Ткач