
Справа № 645/5975/20
Провадження № 2/645/438/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Ульяніч І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Савченко В.Ю.,
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 1601,52 грн. та витрати на сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Згідно з рішенням позивача від 19.10.2017 було призначено відповідачу допомогу з 01.09.2017 по 28.02.2018 у розмірі 1638,67 грн., щомісячно. 14.03.2018 відповідач повторно звернулась до позивача з заявою про призначення допомоги. Рішенням позивача від 21.03.2018 було призначено відповідачу допомогу з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 1705,00 грн., щомісячно. З заяви та декларації про доходи та майновий стан від 14.03.2018 вбачається, що відповідач та гр. ОСОБА_2 (чоловік відповідачки) не працюють, не навчаються, не є приватними підприємцями, не перебувають на обліку в центрі зайнятості, та не мають інших офіційних доходів. Згідно з довідкою ДПС про доходи гр. ОСОБА_2 за період з січня 2017 по вересень 2017 року, останньому було нараховано дохід від працедавця (АТ «Електромашина») у загальному розмірі 30495,00 грн., про який не було зазначено у заяві та декларації. Відповідачем не було повідомлено про вищевказані обставини, що суттєво вплинуло на характер та розмір призначеної Допомоги. У зв`язку з неподанням відповідачем інформації, яка впливає на призначення Допомоги, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка складала 8161,32 грн. Станом на день подання позовної заяви залишок заборгованості складає 1601,52 грн. 26.03.2020 відповідачу направлено повідомлення про необхідність повернення бюджетних коштів. З метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку. В зв`язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 1601,52 грн.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 15.10.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнала повністю та пояснила, що про отримання коштів чоловіком їй раніше не було відомо. Раніше вона не могла повністю повернути кошти через скрутне матеріальне становище, так як вона не працює за станом здоров"я.
Також надала письмову заяву, в якій просила суд повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, що становить 1051 грн., у зв"язку з її скрутним матеріальним станом.
Вислухавши пояснення відповідача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем письмові докази, суд встановив наступне.
Судовим розглядом встановлено, що 27.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно з рішенням позивача від 19.10.2017 було призначено відповідачу допомогу з 01.09.2017 по 28.02.2018 у розмірі 1638,67 грн., щомісячно.
14.03.2018 відповідач повторно звернулась до позивача з заявою про призначення допомоги.
Рішенням позивача від 21.03.2018 було призначено відповідачу допомогу з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 1705,00 грн., щомісячно
Згідно з поданою відповідачем Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї ОСОБА_1 входили: ОСОБА_2 , (чоловік), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (син).
Допомога призначена з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування і виплату допомог, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка складала 8161,32 грн. Станом на день подання позовної заяви залишок заборгованості складає 1601,52 грн.
26.03.2020 року ОСОБА_1 було направлено вимогу про повернення коштів (вимога № 551 від 26.03.2020).
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміну у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з Законом.
З заяви та декларації про доходи та майновий стан від 14.03.2018 вбачається, що відповідач та гр. ОСОБА_2 (чоловік відповідачки) не працюють, не навчаються, не є приватними підприємцями, не перебувають на обліку в центрі зайнятості, та не мають інших офіційних доходів.
Згідно з довідкою ДПС про доходи гр. ОСОБА_2 за період з січня 2017 по вересень 2017 року, останньому було нараховано дохід від працедавця (АТ «Електромашина») у загальному розмірі 30495,00 грн., про який не було зазначено у заяві та декларації. Відповідачем не було повідомлено про вищевказані обставини, що суттєво вплинуло на характер та розмір призначеної Допомоги.
Згідно положень ст.4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 18-3 зазначеного закону - допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджених постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 1601,52 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.
За частиною першою вищевказаної статті, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 142 ЦПК України - у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Згідно наявної в матеріалах справи виписки за 22.09.2020 року № 213, за подання до суду позову Управлінням соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради сплачено судовий збір в розмірі 2102 грн., у зв`язку із визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України позивачу слід повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, що складає 1051 грн., а 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, що складає 1051 грн. стягнути з відповідача ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 1601 (одна тисяча шістсот одна гривня 52 копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1051,00 грн.
У зв`язку із визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України повернути Управлінню соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову до суду, що складає 1051 гривень, згідно виписки № 213 за 22.09.2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УСЗНА Немишлянського району ХМР), юридична адреса просп. Льва Ландау,48, м. Харків, 61060 код ЄДРПОУ 03196653.
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 29.01.2021 року.
Головуючий суддя - І.В. Ульяніч