Рішення № 94663194, 01.02.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
580/4048/20
Номер документу
94663194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 року справа № 580/4048/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення невиплаченого грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, заборгованість по індексації грошового забезпечення, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, в якій просить:

- стягнути з відповідача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2018 по 01.06.2018 у сумі 8190 грн.;

- стягнути з відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 01.11.2017 у сумі 3179 грн. 13 коп.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 21.12.2015 проходить службу в Національній поліції України. В період з 01.03.2016 по 01.06.2018 позивачу не виплачувалась доплата за службу у нічний час на загальну суму 8190 грн. (за 195 нічних змін). Крім цього, в період з 01.03.2016 по 01.11.2017 позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення на загальну суму 3179 грн. 13 коп. Позивач вважає невиплату йому доплати за службу у нічний час та невиплату індексації грошового забезпечення протиправними та такими, що порушують його права.

Відповідач проти позову заперечив. 20.10.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Департаментом патрульної поліції було прийнято ряд наказів (№134 від 18.02.2016, №699 від 21.04.2016, №2158 від 03.08.2016, №4377 від 25.11.2016, №2688 від 08.06.2017, №4920 від 05.10.2017, №5192 від 23.10.2017, №715 від 16.02.2018) якими були затверджені граничні розміри грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають в себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів установлених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та які були виплачені позивачу.

Позивачу було повністю виплачено доплату за службу в нічний час за період з січня по червень 2018 року: 280 грн. + 252 грн. + 171 грн. 02 коп. + 270 грн. 79 коп. + 161 грн. 93 коп. + 295 грн. 85 коп., усього 1431 грн. 59 коп. Позивач звернувся до суду 23.09.2020, тому має право на оскарження невиплати грошового забезпечення за період з 23.09.2017 по 23.09.2020. Позивачем було відпрацьовано за спірний період не 195 нічних змін, а 165. Патрульним екіпажам в період як денних, так і нічних змін, надавалась обідня перерва 1 годину, яку не можна включати до обліку службового часу, тому позивач в період нічних змін відпрацьовував по 7 годин. Загальна кількість відпрацьованих годин за 165 нічних чергувань становить 1155 годин.

Щодо індексації грошового забезпечення зазначив, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 набрала чинності з 24.10.2017, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється з листопада 2017 року. Позивач з 21.12.2015 по 28.02.2016 проходив службу не в Департаменті патрульної поліції, а в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області. Позивач розпочав службу в Департаменті патрульної поліції з 01.03.2016, тому останній не повинен був виплачувати позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 21.12.2015 по 28.02.2016. Загальна сума індексації за період з 01.03.2016 по 01.11.2017 складає 2718 грн. 85 коп. (по 50 грн. 75 коп. за червень-листопад 2016 року + по 123 грн. 20 коп. за грудень 2016 року - лютий 2017 року + по 188 грн. 80 коп. за березень-квітень 2017 року + 198 грн. 71 коп. за травень 2017 року + по 269 грн. 44 коп. за червень-серпень 2017 року + по 330 грн. 06 коп. за вересень-жовтень 2017 року).

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 28.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно наказу Департаменту патрульної поліції №56 о/с від 24.03.2016 позивач ОСОБА_1 з 01.03.2016 призначений на посаду інспектора патрульної поліції.

Позивач за період служби з березня 2016 року по червень 2018 відпрацював 165 нічних змін, в т.ч. в 2016 році - 67 змін, в 2017 році - 64 зміни та в 2018 році - 34 зміни, що підтверджується таблицею розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін за період з 01.03.2016 по 01.06.2018, графіками несення служби особовим складом підрозділів Управління патрульної поліції в м. Черкасах.

З розрахункових листів позивача за період з 01.03.2016 по 01.06.2018 вбачається, що в період з березня 2016 року по грудень 2017 року позивачу не нараховувалась та не виплачувалась доплата за службу в нічний час. Позивачу було виплачено доплату за службу у нічний час за період з січня по червень 2018 року, а саме: доплату за січень-квітень 2018 року було виплачено у вересні 2018 року; за травень 2018 року - у червні 2018 року; за червень 2018 року - в липні 2018 року.

Також із вказаних розрахункових листів вбачається, що в період з березня 2016 року по жовтень 2017 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Вважаючи протиправною невиплату доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) та іншими нормативно-правовими актами.

Так, частиною першою ст.3 Закону №580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до ст. 94 Закону 580-VIII та Постанови № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Судом встановлено, що позивач за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 включно, відпрацював 1320 годин. (Розрахунок: 165 нічних змін х 8 годин).

Також судом встановлено, що відповідач виплатив позивачу доплату за службу в нічний час за період з 01.01.2018 по 01.06.2018, в період з 01.03.2016 року по 31.12.2017 доплата за службу в нічний час позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.

Разом з цим, пункт 11 Розділу І Порядку № 260 встановлює трирічний строк для одержання поліцейським неотриманого грошового забезпечення.

Позивач звернувся до суду 23.09.2020, тому має право на виплату недоплаченого грошового забезпечення за період з 23.09.2017 по 31.12.2017.

Отже, відповідач зобов`язаний виплатити позивачу доплату за службу в нічний час за період з 23.09.2017 по 31.12.2017.

Позивач за період з 23.09.2017 по 31.12.2017 відпрацював 18 нічних змін, а саме: 28, 29 вересня; 6, 7, 14, 15, 22, 23, 30, 31 жовтня; 7, 8, 15, 16, 23, 24 листопада; 9, 10 грудня.

Відтак, в період з 23.09.2017 по 31.12.2017 позивач відпрацював 144 години у нічний час.

Таким чином, відповідач зобов`язаний виплатити позивачу доплату за службу в нічний час за період з 23.09.2017 по 31.12.2017 у сумі 756 грн.

Розрахунок: 2400 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні) х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн. 25 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн. 25 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 144 (кількість годин нічних змін) = 756 грн.

Суд відхиляє доводи відповідача, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, оскільки у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988.

Посилання позивача, що ним було відпрацьовано 195 нічних змін, є необгрунтованими, оскільки вказана обставина позивачем не доведена та спростована доказами, які містяться в матеріалах справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимоги про стягнення доплати за службу в нічний час у сумі 756 грн.

Щодо позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Згідно частини 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ від 02.07.2015 грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Згідно частини 3 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Таким чином, доводи відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватись лише з набранням чинності постановою КМУ №782 є необґрунтованими, оскільки здійснення індексації прямо передбачене Законом України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ від 02.07.2015 та Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991.

Оскільки позивач звернувся до суду 23.09.2020, індексація заробітної плати позивача за період з 23.09.2017 по 30.10.2017 підлягає стягненню з відповідача (відповідно до пункту 11 Розділу І Порядку № 260). Сума індексації складає 660 грн. 12 коп. (по 330,06 грн. за вересень-жовтень 2017 року).

Отже, позовна вимога про стягнення з відповідача індексації заробітної плати підлягає частковому задоволенню у сумі 660 грн. 12 коп. за період з 23.09.2017 по 30.10.2017.

Доводи відповідача, що до нічної зміни має бути включено 7 годин, оскільки поліцейським надавалась 1 година для відпочину та харчування, не приймаються судом до уваги, оскільки відповідач не надав доказів, що такий час надавався позивачу під час несення ним служби у нічний час.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 192, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 23 вересня 2017 року по 31 грудня 2017 року у сумі 756 (сімсот п`ятдесят шість) гривень.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 23 вересня 2017 року по 30 жовтня 2017 року у сумі 660 гривень (шістсот шістдесят) гривень 12 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий А.В. Руденко