
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2021 року Справа №480/6992/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6992/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9348 від 14.01.2020, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як працівнику, зайнятому на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці по Списку № 1;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи в ПАТ «Центролит» з 01.08.1993 по 30.09.1993, з 01.01.1994 по 31.03.1994, з 01.11.1994 по 30.11.1994, з 01.03.1995 по 30.11.1995, з 01.02.1996 по 28.02.1996, з 01.04.1996 по 30.04.1996, з 01.06.1996 по 30.09.1996, з 01.12.1996 по 30.04.1997, з 01.06.1997 по 31.07.1998 на посаді «вогнетривника по ремонту печей у гарячому стані»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 03.09.2019 по 02.09.2020 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він досягнувши відповідного віку та за наявності пільгового стажу, звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком по Списку №1, однак відповідач протиправно оскаржуваним рішення відмовив позивачу у призначенні вказаної пенсії не зарахувавши деякі періоди пільгового стажу. У вказаному рішенні обґрунтовуючи його прийняття, відповідач послався на неможливість визначити відпрацьований позивачем час, у зв`язку з простоями на виробництві. Вказані обґрунтування відповідача позивач вважає незаконними, оскільки усі первинні документи, які надані відповідачу, у повній мірі підтверджують пільговий стаж. У зв`язку з викладеним, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що оскаржуване рішення є правомірним, оскільки у зв`язку з простоями на виробництві, де працював позивач у спірних періодах, неможливо визначити чітко відпрацьований час. Не зарахування вказаних періодів до пільгового стажу стало підставою для відсутності пільгового стажу у розмірі 10 років, а як наслідок, і підставою для відмови у призначенні пенсії. У зв`язку з викладеними обставинами, відповідачем і було прийняте оскаржуване рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.10.2019 позивач звернувся до відповідача (через Центральний відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян) із заявою про призначення йому пенсії за віком по Списку № 1, згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
11.12.2019 Комісією з питань підтвердження періодів роботи нa посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області було прийнято рішення «Про результати розгляду заяви», відповідно до змісту якого, окрім іншого, відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу позивача у зв`язку із простоями на виробництві та неможливістю визначення відпрацьованого часу періодів його роботи: з 01.08.1993 по 30.09.1993, з 01.01.1994 по 31.03.1994, з 01.11.1994 по 30.11.1994, з 01.03.1995 по 30.11.1995, з 01.02.1996 по 28.02.1996, з 01.04.1996 по 30.04.1996, з 01.06.1996 по 30.09.1996, з 01.12.1996 по 30.04.1997, з 01.06.1997 по 31.07.1998.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9348 від 14.01.2020 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 п.п. 1 розділу XIV ст.114 «Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами), у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 10 років (в наявності 9 років 2 місяці 10 днів ).
Також у вказаному рішенні зазначено, що до пільгового стажу не зарахований період роботи у ПАТ "Центроліт" з 01.08.1993 по 30.09.1993, з 01.01.1994 по 31.03.1994, з 01.11.1994 по 30.11.1994, з 01.03.1995 по 30.11.1995, з 01.02.1996 по 28.02.1996, з 01.04.1996 по 30.04.1996, з 01.06.1996 по 30.09.1996, з 01.12.1996 по 30.04.1997, з 01.06.1997 по 31.07.1998 на посаді обпилювача фасонного литва на наждаках та вручну, оскільки у зв`язку з простоями на виробництві, неможливо визначити відпрацьований час.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом б статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком", незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За приписами ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
Згідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Перелік документів, які необхідно додати до заяви про призначання пенсії по інвалідності, зазначено в п. 2.2 Порядку № 22-1.
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Згідно до пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих, зокрема, на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку за результатом розгляду якої, органи Пенсійного фонду України повинні прийняти відповідне рішення, що є актом індивідуальної дії.
З матеріалів справи суд вбачає, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 25.10.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та рішенням від 14.01.2020 № 9348 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як працівнику, зайнятому на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці по Списку № 1, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 10 років (наявний стаж 9 років 2 місяць 10 днів).
При цьому в оскаржуваному рішенні та у відзиві на позовну заяву, відповідач жодним чином не заперечує відповідність записів у трудовій книжці позивача (а.с.19-26). Окрім того, період роботи позивача на відповідних посадах підтверджується архівними довідками та довідкою ПАТ «Центроліт».
Не заперечуючи фактичні обставини, єдиною підставою для прийняття оскаржуваного рішення, є неможливість відповідача визначити відпрацьований час у вказані періоди.
Суд, дослідивши матеріали справи та оскаржуване рішення, зазначає, що неможливість суб`єкта владних повноважень здійснити свої функції з незалежних від заявника обставин, не може мати для останнього негативних наслідків, у даному випадку не зарахування до пільгового стажу періоду роботи.
Окрім того, суд зазначає, що відповідач, визначаючи спірні періоди роботи позивача, жодним чином не обґрунтував підстави визначення саме вказаних періодів.
Враховуючи викладене, а також наявність відповідних записів у трудовій книжці позивача та наявність атестації робочого місця, суд вважає, що відповідач протиправно та необґрунтовано не зарахував до спеціального стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах спірні періоди роботи ОСОБА_1 в ПАТ «Центролит».
У зв`язку з викладеним, суд вважає оскаржуване рішення необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 03.09.2019 по 02.09.2020 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, суд зазначає наступне.
Враховуючи те, що судом визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9348 від 14.01.2020, яке було прийнято саме за результатами розгляду заяви позивача від 25.10.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, суд вважає, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача є саме зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву позивача від 25.10.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням висновків суду.
А відтак, позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 03.09.2019 по 02.09.2020 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 840,80 грн., сплаченого відповідно до квитанції про сплату від 06.10.2020 № 1 (а.с. 90).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №9348 від 14.01.2020 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи в ПАТ «Центролит» з 01.08.1993 по 30.09.1993, з 01.01.1994 по 31.03.1994, з 01.11.1994 по 30.11.1994, з 01.03.1995 по 30.11.1995, з 01.02.1996 по 28.02.1996, з 01.04.1996 по 30.04.1996, з 01.06.1996 по 30.09.1996, з 01.12.1996 по 30.04.1997, з 01.06.1997 по 31.07.1998 на посаді «вогнетривника по ремонту печей у гарячому стані».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.10.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 840 грн. (вісімсот сорок грн.) 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько