
Справа № 560/8097/20
РІШЕННЯ
іменем України
04 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якому просить:
визнати протиправним дії (бездіяльність) відповідача щодо незабезпечення позивача житлом відповідно до норм п. 18 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
зобов`язати відповідача розглянути питання надання позивачу житла відповідно до норм п. 18 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є особою з інвалідністю (3 група) і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що його сім`я складом 3 чоловік перебуває на квартирному обліку при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради з 14.08.2003. за №423 в окремому пільговому списку громадян, які мають право на позачерговому забезпеченні житлом, як сім`я особи з інвалідністю війни III групи.
Позивач вказує на те, що листом відповідача від 07 липня 2020 року №Г-26125-20 позивач був поінформований, про результати розгляду його скарги від 23 червня 2020 року, а саме, що у 2018-2019 роках виконавчим комітетом Хмельницької міської ради затверджені рішення про надання житла управліннями праці та соціального захисту населення, охорони здоров`я, департаментом освіти та науки, працівникам, які працюють в даних установах. Квартири передані вищезгаданим установам згідно з договорам суперфіцію. Також повідомлено, що міською радою затверджені та фінансуються "Програми соціальної підтримки учасникам АТО, учасників Революції Гідності та членів їх сімей на 2018-2020 р.", "Комплексна програма "Піклування" в м. Хмельницькому на 2017-2021 р.", "Програма підтримки сім`ї на 2016-2020 р.". Міський бюджет на 2020 рік сформований по доходах і видатках під повноваження органів місцевого самоврядування та утримання бюджетної сфери. Збільшення видатків з міського бюджету не дозволяють в повній мірі позитивно вирішити питання виділення коштів для забезпечення житлом осіб з інвалідністю внаслідок війни, сімей загиблих постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та інших категорій поза черговиків.
Позивач вважає, що така позиція відповідача не відповідає критеріям правомірності дій суб`єкта владних повноважень, встановлених нормами ч. 2 ст. 2 КАС України, оскільки порушує норми п. 18 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими прямо передбачені терміни забезпечення житлом осіб з інвалідністю внаслідок війни, які потребують поліпшення житлових умов - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 08 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
24 грудня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що оскільки житло інвалідам війни може надаватися лише за рахунок квартир, придбаних за державні кошти в межах фінансових ресурсів, передбачених Державним бюджетом України і переданих місцевим бюджетам, або за рахунок існуючих місцевих Програм, які фінансуються з бюджету міста, тому на сьогодні відсутні правові підстави для розгляду питання надання житла позивачу, так як він є інвалідом III групи і на нього не поширюється житло з існуючих державних чи місцевих програм.
04 січня 2021 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої зазначено, що пільга щодо позачергового забезпечення житлом осіб з інвалідністю внаслідок війни та конкретні строки реалізації зазначеної пільги, передбачені нормами спеціального нормативно - правового акту п. 18 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", тому позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням від 30 березня 2006 року серії НОМЕР_1 , виданого Хмельницьким ОВК.
На квартирному обліку у відділі обліку та розподілу житлової площі Виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_1 перебуває з 14 серпня лютого 2003 року у списку позачерговиків за № 423, у зв`язку з чим місцевий орган виконавчої влади не забезпечив позивача житлом, що підтверджується довідкою від 16 грудня 2020 року № 708-Н, виданою відділом обліку та розподілу житлової площі Виконавчого комітету Хмельницької міської ради та списком позачерговиків перебуваючих на квартирному обліку станом на 01 січня 2020 року.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у забезпеченні житлом протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до п. 47 "Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в УРСР", затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, громадяни, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, включаються в окремий список. Рішення про включення в цей список приймається відповідно виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів або адміністрацією підприємства, установи, організації чи органом кооперативної або іншої громадської організації і профспілковим комітетом. Рішення адміністрації (органу громадської організації) та профспілкового комітету затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів. Про прийняте рішення повідомляється заінтересованим особам. Список громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, вивішується для загального відома.
За змістом ст. 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилався на те, що визначений Законом двохрічний строк закінчився, а відповідач не вирішує питання про надання йому житлового приміщення відповідно до встановлених норм житлової площі.
Водночас, статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно п. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач як інвалід 3 групи знаходиться на обліку при Виконавчому комітеті Хмельницької міської ради з 14 серпня 2003 року у черзі на позачергове отримання житла за № 423 та має право на отримання такого житла у встановленому порядку, однак за умови надходження його черги у відповідному обліку та не може отримати житло раніше осіб, які перебувають перед ним у черзі.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не може отримати житло позачергово, порушивши права інших осіб, які перебувають на обліку на позачергове отримання житла та мають рівні права з позивачем на отримання житла у позачерговому порядку, відтак суд не вбачає підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуючий суддя П.І. Салюк