Рішення № 94634006, 04.02.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2021
Номер справи
360/4900/20
Номер документу
94634006
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

04 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4900/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області про визнання бездіяльності та дій протиправними, скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також – позивач), в інтересах якого звернулась адвокат Кузнецова Ганна Петрівна (далі також – представник позивача), до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області (далі також – відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області щодо невиплати одноразової страхової виплати ОСОБА_1 у розмірі відповідно до частини 2 статті 34 Закону України № 1105-ХІV від 23.09.1999 «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції від 01.04.2014, що діяла на день визначення страхового випадку);

- визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.12.2015;

- скасувати постанову відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Станично-Луганському районі Луганської області про припинення щомісячної страхової виплати від 14.12.2015 № 1219/32612/12612/4;

- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 одноразову страхову виплату у розмірі відповідно до частини другої статті 34 Закону № 1105-ХІV від 23.09.1999 «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції від 01.04.2014, що діяла на день визначення страхового випадку);

- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість зі щомісячних страхових виплат за період з 01.12.2015 по 01.07.2016.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, датою встановлення стійкої втрати працездатності - 08.07.2014, ступінь втрати працездатності позивача становить 25% з 01.07.2014 по 01.07.2016.

За період з 01.12.2015 по 01.07.2016 позивачу не сплачено одноразову страхову виплату потерпілому та сформовано заборгованість з щомісячних страхових виплат року.

Для з`ясування підстав невиплати заборгованості з щомісячних страхових виплат та одноразової страхової виплати потерпілому до Відповідача був направлений адвокатський запит, на який була надана відповідь від 06.10.2020 №3657/02-3. Відповідач повідомив, що позивач перебуває у нього на обліку, потерпілий звернувся у лютому 2015 року за продовженням страхових виплат, йому було проведено страхові виплати з 01.02.2015 по 30.11.2015 та виплачена нарахована, але не виплачена щомісячна страхова виплата за період з 01.07.2014 по 30.11.2014. З 01.12.2015 виплати було припинено у зв`язку із закінченням терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиплати позивачу одноразової страхової виплати та заборгованості з щомісячних страхових виплат за період з 01.12.2015 по 01.07.2016 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а тому звернувся з цим позовом до суду і є підстави задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 13.01.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, відстрочено сплату судового збору, поновлено строк звернення із позовом до суду (арк. спр. 31-33).

Сторони у судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, Представник позивача надав заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника (арк. спр. 25, 36, 54).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Відповідач позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 38-41), в якому зазначено таке.

Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат у період виникнення спірних правовідносин встановлювався Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 24 від 27.04.2007 (далі - Порядок №24).

Відповідно до п.1.6 Порядку №24 справа про страхові виплати потерпілого повинна формуватися за його бажанням в робочих органах виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням роботодавця або за місцем проживання потерпілого. Обраний за місцезнаходженням роботодавця або за місцем проживання потерпілого робочий орган здійснює перерахування та проведення страхових виплат потерпілому.

Позивач з 01.07.2014 перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні Луганської області (далі - Відділення у м. Краснодон), де і повинен отримувати страхові виплати.

Відділення у м. Краснодон, не перемістилось на підконтрольну українській владі територію. Справи страхувальників, які знаходились на обліку у даному відділенні, та всі інші документи залишились у приміщенні даного відділення у місті Сорокине.

У лютому 2015 року Позивач як внутрішньо переміщена особа звернувся до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відділення в Станично-Луганському районі), із заявою про виплату йому раніше призначеної страхової виплати за період, в якому не проведено платежі відділенням у м. Краснодон та продовження страхової виплати за умовами Порядку № 20. До заяви позивач надав довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 12.12.2014 № 925009031 (далі - довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).

23.02.2015 відділенням в Станично-Луганському районі з урахуванням вимог ч. 2 розділу III «Продовження раніше призначених страхових виплат» Порядку № 20 та ч. 8 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII було прийнято постанову «Про подовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати» № 1219/32612/12612/1, згідно якої позивачу продовжено раніше призначену щомісячну грошову суму в розмірі 1555, 56 грн. на період з 01.02.2015 по 31.05.2015, тобто на період дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Також відділенням в Станично-Луганському районі 06.05.2015 прийнято постанову «Про продовження раніше призначеної, але не виплаченої щомісячної страхової виплати» № 1219/32612/12612/2, на підставі якої позивачу виплачено щомісячні страхові кошти за період з липня 2014 по листопад 2014.

Надалі потерпілий ОСОБА_1 термін дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи продовжив на період з 01.06.2015 по 30.11.2015. У зв`язку з чим, 15 червня 2015 відділенням в Станично-Луганському районі прийнято Постанову «Про подовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати» № 1219/32612/12612/3, згідно якої позивачу продовжено виплату раніше призначеної щомісячної грошової суми на період з 01.06.2015 по 30.11.2015.

Згідно ч. 2 розділу І «Загальні положення» Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції, у разі отримання інформації з Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, про закінчення строку дії довідки про взяття на облік, її скасування або про відмову у продовженні строку дії такої довідки робочий орган виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) особи, яка тимчасово переміщена, припиняє нарахування і фінансування страхових виплат та страхових витрат на медичну і соціальну допомогу.

Положеннями п. 6 ст. 46 Закону України Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 визначено право відповідача здійснювати припинення виплати страхових коштів і надання соціальних послуг: « в інших випадках, передбачених законодавством».

У зв`язку з тим, що термін дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (з продовженим терміном дії) у позивача закінчився у листопаді 2015 року, і він не надав відділенню в Станично-Луганському районі доказів її продовження, відділенням 14 грудня 2015 року прийнято постанову «Про припинення щомісячної страхової виплати» 1219/32612/12612/4.

В подальшому ОСОБА_1 , як тимчасово переміщена особа, не звертався до відділення в Станично-Луганському районі, а також до інших відділень відповідача, розташованих на підконтрольній українській владі території, для виплати йому страхових коштів за фактичним місцем проживання. У зв`язку з чим, у відповідача відсутні правові підстави для нарахування та виплати йому щомісячних страхових виплат починаючи з грудня 2015.

Стосовно позовних вимог позивача про визнання бездіяльності Управління щодо невиплати йому одноразової страхової виплати протиправною та зобов`язання відповідача здійснити одноразову страхову виплату, зазначаємо наступне.

Потерпілий ОСОБА_1 як внутрішньо переміщена особа із заявою про призначення одноразової страхової допомоги у разі стійкої втрати професійної працездатності з наданням всіх документів, що підтверджують його право на цю виплату, до відділення в Станично-Луганському районі та інших відділень Управління, розташованих на території, підконтрольній українській владі, не звертався. У зв`язку з чим вимоги позивача про визнання бездіяльності Управління щодо невиплати йому одноразової страхової виплати протиправною та зобов`язання відповідача здійснити одноразову страхову виплату, вважають необґрунтованими та передчасними.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог адвоката Кузнєцової Ганни Петрівни в інтересах ОСОБА_1 у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ), є громадянином України та внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено інформацією, зазначеною в паспорті громадянина України (а.с. 4), картці платника податків (а.с. 6), довідці від 12.12.2014 № 95009031 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 7).

Відповідно до довідки МСЕК серія 10 ААА № 099256 ОСОБА_1 08.07.2014 встановлено стійку втрату працездатності - 25% з 01.07.2014 по 01.07.2016 (а.с. 5).

19.02.2015 позивач звернувся до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою про виплату раніше призначеної страхової виплати за період, в якому не проведено платежі відділенням у м. Краснодон, та продовження страхової виплати з 01.02.2015 по 31.05.2015 (арк. спр. 58).

23.02.2015 Станично-Луганським відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області була прийнята постанова № 1219/32612/12612/1 «Про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати», якою продовжено потерпілому раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1555,56 грн, виплата провадилась з 01.02.2015 по 31.05.2015 (а.с. 42, 43).

06.05.2015 Станично-Луганським відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області була прийнята постанова № 1219/32612/12612/2 «Про продовження раніше призначеної, але не виплаченої щомісячної страхової виплати, якою продовжено потерпілому щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі: за липень 2014 року – 1555,56 грн, за серпень 2014 року – 1555,56 грн, за вересень 2014 року – 1555,56 грн, за жовтень 2014 року – 1555,56 грн, за листопад 2014 року – 1555,56 грн (а.с. 44).

11.06.2015 позивач звернувся до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою про виплату раніше призначеної страхової виплати за період, в якому не проведено платежі відділенням у м. Краснодон, та продовження страхової виплати з 01.06.2015 по 30.11.2015 (а.с. 57).

15.06.2015 Станично-Луганським відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області була прийнята постанова № 1219/32612/12612/3 «Про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати», якою продовжено потерпілому раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1555,56 грн, виплата провадилась з 01.06.2015 по 30.11.2015 (а.с. 52, 53).

14.12.2015 Станично-Луганським відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області була прийнята постанова № 1219/32612/12612/4 «Про припинення щомісячної страхової виплати», якою припинено виплату ОСОБА_1 щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1555,56 грн, причина припинення: у зв`язку із зняттям з обліку справи потерпілого, причина зняття: закінчення терміну дії довідки (ВПО) (а.с. 45).

Відповідно до довідки відповідача від 21.01.2021 № 290/02-1 ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні Луганської області (далі - відділення) з 01.07.2014. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р місто Краснодон Луганської області (наразі - м. Сорокине) віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Відділенням не здійснено переміщення в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» від 07.11.2014 №595, тому нарахування та виплату страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) у відділенні припинено з 01.12.2014. Всі справи про страхові виплати потерпілих (членів їх сімей) залишились у відділенні на тимчасово окупованій території. З лютого 2015 року по листопад 2015 року ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщена особа, перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі - відділення в Станично-Луганському районі), де йому було виплачено щомісячні страхові виплати за період з 01.02.2015 по 30.11.2015 та здійснено виплату раніше призначеної але не виплаченої щомісячної страхової виплати за період з 01.07.2014 по 30.11.2014. Остання страхова виплата ОСОБА_1 за листопад 2015 року в сумі 1 555,56 грн. була перерахована відділенням в Станично-Луганському районі 17.11.2015 на його особовий рахунок, відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України». Заборгованість по страховим виплатам перед потерпілим відсутня (а.с. 46).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

В Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України «Права, свободи та обов`язки людини і громадянина». Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Конституції України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні в цілому, як і на окремих територіях Донецької та Луганської областей, не запроваджено.

Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Згідно із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 26 червня 2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: «перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов`язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою» (параграф 30).

Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).

Зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) Європейський суд з прав людини зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

Статтею 173 Кодексу законів про працю України регламентовано, що шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, пов`язаним з виконанням трудових обов`язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.

Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105-XIV в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.

Розділом V Закону № 1105-XIV врегульовані питання загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Згідно з частиною першою статті 36 Закону № 1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Відповідно до частини сьомої статті 36 Закону № 1105-XIV страхові виплати складаються із:

1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);

2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого);

3) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;

4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.

Частиною першою статті 47 № 1105-XIV визначено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду:

1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;

2) особам, які мають право на виплати у зв`язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них (частина п`ята статті 47 Закону № 1105-XIV).

Згідно з частинами четвертою, сьомою статті 47 Закону № 1105-XIV виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці» .

Статтею 27 Закону України від 14 січня 1997 року № 16/98-ВР «Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначені підстави припинення виплат і надання соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням. Так, виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено:

а) якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості;

б) якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність;

в) якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи;

г) внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов`язків щодо загальнообов`язкового державного соціального страхування;

д) в інших випадках, передбачених законами.

Частиною першою статті 46 Закону № 1105-XIV регламентовано, що страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:

1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;

3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;

4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;

5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;

6) в інших випадках, передбачених законодавством.

За положеннями пункту 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1105-ХІV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Визначення того, хто є внутрішньо переміщеними особами, надано у абзаці першому частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин). Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Як зазначено в статті 2 Закону № 1706-VII, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції.

Водночас частиною першою статті 3 Закону № 1706-VII встановлено, що громадянин України за обставин, визначених у статті 1 цього Закону, має право на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання, що враховується судом.

До жодного з указаних законів не внесено такої підстави для припинення соціальних виплат, як відсутність у особи її реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.

Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» та постанова Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11 грудня 2014 року № 20 «Про затвердження Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції» не є законом, тому не можуть звужувати чи скасовувати права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили, і у сфері спірних правовідносин, врегульованих Законом № 1105-XIV, не можуть застосовуватись.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При розгляді даної справи суд враховує висновки щодо застосування норм матеріального права у подібних відносинах, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 243/3505/16-ц, що відсутність довідки про взяття на облік позивача як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району АТО, не може бути підставою для невиплати позивачу страхових виплат (№ рішення в ЄДРСР 76812061).

Оскільки відсутність довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для невиплати позивачу страхових виплат, скасування такої довідки не є підставою для припинення страхових виплат, а також для зняття з обліку страхового випадку та потерпілого.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що припинення з 14.12.2014 виплати позивачу раніше призначеної щомісячної страхової виплати здійснено Станично-Луганським відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області за відсутності підстав, передбачених частиною першою статті 46 Закону № 1105-ХIV, або підстав, передбачених іншим законом, а, отже, постанова Станично-Луганським відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області від 14.12.2015 № 1219/32612/12612/4 про припинення щомісячної страхової виплати позивачу з 01.12.2015 є протиправною та підлягає скасуванню, заборгованість з щомісячних страхових виплат за період з 01.12.2015 по 01.07.2016 підлягає нарахуванню та виплаті.

Щодо позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача щодо невиплати йому одноразової страхової виплати протиправною та зобов`язання відповідача здійснити одноразову страхову виплату суд зазначає таке.

Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат у період виникнення спірних правовідносин встановлювався Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України N 24 від 27.04.2007 р. (далі - Порядок №24).

Відповідно до п.1.6 Порядку №24 справа про страхові виплати потерпілого повинна формуватися за його бажанням в робочих органах виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням роботодавця або за місцем проживання потерпілого. Обраний за місцезнаходженням роботодавця або за місцем проживання потерпілого робочий орган здійснює перерахування та проведення страхових виплат потерпілому.

Позивач з 01.07.2014 перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні Луганської області.

Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України". Прийняття вищевказаного Указу Президента зумовило проведення антитерористичної операції на сході України у Луганській та Донецькій областях.

07 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» (далі - Постанова № 595), відповідно до п. 3 якої, бюджетні установи, підприємства та організації, що належать до сфери управління Міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, повинні до 1 грудня 2014 р. переміситись з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Згідно додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.2014 №1085-р місто Краснодон Луганської області (наразі - Сорокине) віднесено до переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відділення у м. Краснодон, не перемістилось на підконтрольну українській владі територію. Справи страхувальників, які знаходились на обліку у даному відділенні та всі інші документи залишились у приміщенні даного відділення у місті Сорокине.

У лютому 2015 року Позивач звернувся до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Станично-Луганському районі Луганської області із заявою про виплату раніше призначеної страхової виплати за період, в якому не проведено платежі відділенням у м. Краснодон, та продовження страхової виплати.

Порядок та умови призначення одноразової допомоги потерпілим від нещасного випадку на виробництві до 01.10.2018 визначався положеннями Порядку № 24, а з 01.10.2018 Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України № 11 від 19.07.2018 (надалі - Порядок №11 від 19.07.2018)

Згідно пункту 3.1. Порядку №24 для призначення одноразової допомоги до робочого органу виконавчої дирекції Фонду подаються наступні документи: 1) заява потерпілого про призначення страхових виплат; 2) акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, за формою Н-1 (якщо стався нещасний випадок), висновок за формою Т-1 (якщо такий складався); 3) акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5 (якщо такий складався); 4) акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 (якщо таке встановлено); 5) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (якщо було засідання суду з цього питання); 6) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності; 7) довідка про середню заробітну плату (доход); 8) копія трудової книжки або витяг з неї, засвідчені страхувальником або підписом працівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду при пред`явленні оригіналу; 9) довідка про розмір пенсії по інвалідності (якщо вона призначена) унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (у тому числі про розмір одержуваних надбавок); 10) довідка будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів або пансіонату для ветеранів війни та праці про розмір вартості утримання потерпілого в ньому; 11) протокол засідання комісії з питань охорони праці підприємства, а у разі, якщо вона не створена на підприємстві, комісії з питань вирішення спорів при робочих органах виконавчої дирекції Фонду про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги потерпілому на виробництві (у разі встановлення комісією з розслідування нещасного випадку, що ушкодження здоров`я настало не лише з причин, що залежать від роботодавця, а і внаслідок порушення застрахованою особою нормативних актів про охорону праці).

Положення п. 3.1. розділу 3 Порядку №11 від 19.07.2018 також містять зазначені вище умови призначення одноразової допомоги.

Відповідно до п.1 розділу 2 Порядку 20, що діяв до 28.12.2018, страхові виплати призначаються робочими органами виконавчої дирекції Фонду за наявності необхідних документів, що підтверджують право особи, яка тимчасово переміщена, на ці виплати, відповідно до цього Порядку за місцем її фактичного проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік.

Згідно з п.2.1 розділу 2 Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України №27 від 12.12.2018, який набрав чинності 28.12.2018 страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням за місцем фактичного проживання (перебування) за наявності документів, передбачених Порядком № 11 від 19.07.2018, та копії довідки про взяття на облік і рішення Комісії.

ОСОБА_1 із заявою про призначення одноразової страхової допомоги у разі стійкої втрати професійної працездатності до відділення в Станично-Луганському районі та інших відділень Управління, розташованих на території, підконтрольній українській владі, не звертався.

Відтак, в задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача щодо невиплати йому одноразової страхової виплати протиправною та зобов`язання відповідача здійснити одноразову страхову виплату слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно норм КАС України по даній справі підлягали оплаті судові витрати за позовні вимоги немайнового характеру у сумі 840,80 грн.

Ухвалою суду від 13.01.2021 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 840,80 грн. до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки у даній справі позовні вимоги підлягають задоволенню в частині зобов`язання нарахування та виплати заборгованості по щомісячним страховим виплатам, а згідно з частиною першою статті 139 КАС України судові витрати підлягали оплаті за вимогу немайнового характеру, судовий збір у розмірі 840,80 грн. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області (ідентифікаційний код 41313100, місцезнаходження: 93411, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, пр-кт Космонавтів, буд. 16) про визнання бездіяльності та дій протиправними, скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.12.2015 протиправними.

Визнати протиправною та скасувати постанову Станично-Луганського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у Луганській області від 14.12.2015 № 1219/32612/12612/4про припинення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати.

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період з 01.12.2015 по 01.07.2016.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Державного бюджету України судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Борзаниця