
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2021 р. Справа№200/10745/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами загального письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання повторно розглянути заяву про переведення з одного виду пенсії на інший,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання повторно розглянути заяву про переведення з одного виду пенсії на інший. Просив суд: 1) визнати протиправними дії відповідача по розрахунку пенсії позивача за віком на пільгових умовах, відповідно до заяви ОСОБА_1 № 142 від 27.08.2020 року про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки; зобов`язати відповідача провести розрахунок розміру пенсії позивача за віком на пільгових умовах, відповідно до заяви № 142 від 27.08.2020 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки; 3) зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 142 від 27.08.2020 року про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, з врахуванням правильного розрахунку розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у серпні 2020 року його переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проте відповідачем було зроблено неправильний розрахунок його пенсії за віком, а саме неправильно була розрахована заробітна плата для обчислення пенсії. Позивач зазначив, що відповідач застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 року, а повинен був застосувати цей показник за 2017-2019 роки.
Отже, позивач вважає протиправними дії відповідача по розрахунку його пенсії за віком на пільгових умовах, тому змушений звернутися з даним позовом.
23 листопада 2020 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року, вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, замінено спрощене провадження на засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2021 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представники сторін до судового засідання не з`явились, про місце, дату та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що після перерахунку пенсії позивача його страховий стаж 22 роки 12 днів в тому числі за Списком № 1 – 17 років. Коефіцієнт страхового стажу складає 0,39000. Заробітна плата обчислена за період з 01.01.1993 року по 31.01.1998 року згідно довідки, наданої підприємством та з 01.07.2000 року по 31.01.2013 рік згідно індивідуальних відомостей на застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 2,32571. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» з 01.05.2020 року проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 42 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-206 року в розмірі 4888,83 грн. Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 2,32571х4888,83=11370,00 грн. розмір пенсії позивача склав 9096,00 грн. Відповідачем зазначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу для призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії. Враховуючи наведене, відповідач зазначив, що оскільки позивач вже отримував пенсію по інвалідності та звернувся за перерахунком пенсії по інвалідності на пенсію за віком та ним не відпрацьовано 24 місяці страхового стажу, то до його розміру пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки в розмірі 4888,83 грн. Виходячи з вищенаведеного, відповідач вважає, що управління діяло правомірно, на підставі діючого законодавства України, з огляду на чого, просить суд відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 , перебуває на обліку у Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області у якості застрахованої особи та отримувача пенсії.
З 27 серпня 2020 року на підставі заяви, ОСОБА_1 переведений з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
За результатами зміни пенсійної виплати її розмір склав 9096,00 грн.
11 листопада 2020 року Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області за № 233-1596/К-03/8-0581/20 надало відповідь ОСОБА_1 на його звернення, в якій зазначило, що після перерахунку страховий стаж позивачу зараховано за даними трудової книжки та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 17.01.2013 року та складає 22 роки 12 днів, в тому числі за Списком № 1 – 17 років. Коефіцієнт страхового стажу складає 0,39000. Заробітна плата обчислена за період з 01.01.1993 року по 31.01.1998 року згідно довідки, наданої підприємством та з 01.07.2000 року по 31.01.2013 року згідно індивідуальних відомостей на застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 2,32571. Для розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки в розмірі 4888,83 грн. (4404,35 грн. х 1,11). Заробітна плата для обчислення пенсії склала: 2,32571х4888,83 = 11370 грн. Розмір пенсії позивача склав 9096,00 грн., оскільки відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розмір пенсії позивача складає 80% від заробітку, а саме: 11370,00х80% = 9096,00 грн. Позивачу було вказане на те, оскільки він вже отримував пенсію по інвалідності та звернулись за перерахунком пенсії з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та позивачем не відпрацьовано 24 місяці страхового стажу, до розміру пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки в розмірі 4888,83 грн.
Отже, спірним питанням даної справи є правомірність дій Покровського ОУПФУ в застосуванні при перерахунку пенсії показник середнього заробітку по народному господарству за 2014-2016 роки.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (Закон № 1788-ХІІ) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (Закон № 1058-IV).
Відповідно до матеріалів справи з 27.08.2020 року пенсію позивача було переведено на умови, передбачені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за матеріалами пенсійної справи.
Вказані обставини сторонами не оскаржуються.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з статтею 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Тому, зі змісту наведених норм слідує, що призначення та виплата пенсії позивача за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ не входила до правового регулювання Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Таким чином, отримуючи до 27.08.2020 року пенсію по інвалідності, позивач не користувалась жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Тому, призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 27.08.2020 відбулось вперше.
За приписами частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У той же час, частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Отже, враховуючи, що позивачу було призначено пенсію по інвалідності, яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в серпні 2020 року відбулося вперше.
Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вирішуючи даний спір суд враховує правову позицію Верховного Суду у постанові від 03.10.2018 року у справі № 428/450/17, згідно з якою якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв`язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону № 1058-ІV як вперше призначена.
Вказана правова позиція Верховного Суду підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 року у справі № 876/5312/17.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 31.01.2019 року у справі № 639/2751/17 (провадження № К/9901/43912/18) та від 18.01.2019 року у справі № 577/5237/16-а (адміністративне провадження № К/9901/21869/18).
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, вказане вище дає підстави для висновку, з урахуванням ч. 2 ст. 2 КАС України, про протиправність дій відповідача щодо застосування у спірних правовідносинах норм частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відтак позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до вказаного Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за 2017-2019 роки з 28.08.2020 року.
За наведеного, позовна вимога про визнання протиправними дій Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги зобов`язального характеру як спосіб захисту порушеного права у заявленому вигляді суд зазначає таке.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на вимоги Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (рішення від 23.09.1982 року у справі «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» (Sporrong and Lonnroth v. Sweden) до правовідносин щодо отримання пенсії слід застосовувати засади юридичної визначеності, зокрема, в частині права особи на розумні очікування мирного володіння майном.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Враховуючи викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання пенсійної виплати у належному розмірі буде зобов`язання Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 27.08.2020 із урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2017, 2018, 2019 роки.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість позивач довела ті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Тому, наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Таким чином, ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання повторно розглянути заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн.(квитанція від 13.11.2020 року № 1017357822).
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) про зобов`язання повторно розглянути заяву про переведення з одного виду пенсії на інший – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) по розрахунку пенсії ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за віком на пільгових умовах, відповідно до заяви ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) № 142 від 27.08.2020 року про переведення ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) провести розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за віком на пільгових умовах, відповідно до заяви № 142 від 27.08.2020 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки.
Зобов`язати Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) № 142 від 27.08.2020 року про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, з врахуванням правильного розрахунку розміру пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 23, код ЄДРПОУ 42169323) на ОСОБА_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко