Рішення № 94630968, 03.02.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
120/7865/20-а
Номер документу
94630968
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 лютого 2021 р. Справа № 120/7865/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришена Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військової частини А0549 (код ЄДРПОУ - 08540799, місцезнаходження: вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, 21007) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини А0549 (далі -відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав на протиправну бездіяльність військової частини А0549 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період 01.01.2016 по 28.02.2018 в повному обсязі.

З метою захисту своїх прав та інтересів позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду та просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу невиплачену індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Ухвалою суду від 18.12.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Витребувано у відповідача та зобов`язано надати на адресу суду у 15-денний термін з дня отримання ухвали про відкриття провадження, довідку про розмір грошового забезпечення позивача за період проходження служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 (помісячно), із зазначенням в розрізі окремо розміру основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки премії, винагороди), довідку про нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018. Установлено сторонам строк для подання заяв по суті.

30.12.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Згідно із ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів.

В період з січня 2016 року по лютий 2018 року індексація позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, так як фінансування відповідача на вказані цілі не здійснювалось, механізм нарахування та виплати індексації був відсутній, що підтверджується листами - роз`ясненнями Департаменту фінансів від 16.04.2015 за №10685/0/14-15/10 та від 09.06.2016 № 252/10/136-16.

Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 18.08.2016.

На підставі наказу командира Повітряних сил Збройних сил України (по особовому складу) від 03.09.2018 за №477 підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника відділу управління кар`єрою та комплектування офіцерами частин повітряних командувань Кадрового центру звільнено з військової служби у запас відповідно до пп. "к" п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Наказом командира військової частини А 0201 від 10.09.2018 №173 (по стройовій частині) позивача виключено із списків особового складу частини та усіх видів грошового забезпечення із 12.09.2018.

10.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.

Листом відповідача від 26.02.2020 №350/118/604/пс позивачу повідомлено, що в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 виплата індексації не проводилась у зв`язку з відсутністю фінансування за даним напрямком.

Отримавши відповідь про відмову у проведенні нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період військової служби, та дізнавшись про підстави такої відмови позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних мотивів.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон від 20.12.1991 № 2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Згідно з частинами 1-4 статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно з Преамбулою до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон від 03.07.1991 № 1282-XII) цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст. 1 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Положеннями статті 4 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст. 6 Закону від 03.07.1991 № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Водночас в силу вимог ст. 18, 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III індексація доходів населення відноситься до державних соціальних гарантій, які є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Отже, індексація доходів громадян, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних соціальних гарантій, а проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Відповідно до довідки про фактично отримане грошове забезпечення в розмірі основних та додаткових видів грошового забезпечення, судом встановлено, що в період з квітня по травень 2016 року позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення в загальній сумі 757,90 грн (227,37 грн за квітень 2016 року та 530,53 грн за травень 2016 року).

Разом з тим, в період з січня 2016 року по березень 2016 року та з червня 2016 року по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась. Вказана обставина підтверджується довідкою про фактично отримане грошове забезпечення та не заперечується відповідачем.

Правомірність своїх дій відповідач обґрунтовує тим, що згідно з роз`ясненнями Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 № 248/3/9/1/2 та роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16.04.2015 № 10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 № 252/10/136-16 надано вказівку не нараховувати індексацію грошового забезпечення до окремого роз`яснення, а також те що фінансування на виплати індексації не здійснювалося.

Суд не приймає до уваги вказані посилання з огляду на те, що подібні роз`яснення мають суто інформаційний характер, не є нормативно-правовими актами та не можуть змінювати нормативного регулювання правовідносин щодо порядку проведення індексації грошового забезпечення.

Оцінюючи підстави ненарахування та невиплати індексації позивачу суд зазначає, що реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (справа "Кечко проти України", № 63134/00, рішення Європейського суду з прав людини від 07 листопада 2005 року).

У пункті 23 рішення в справі "Сук проти України" (№ 10972/05, від 10 червня 2011 року) Суд зазначив, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.

У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18 від 07.08.2019 у справі № 825/694/17 та від 23.10.2019 у справі № 825/1832/17.

Отже, відсутність у відповідача фінансових ресурсів для покриття витрат з індексації грошового забезпечення, не може впливати на зміст та обсяг права позивача на отримання такої індексації, оскільки відповідне право гарантується законом, а проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін є безумовним обов`язком відповідача.

Відтак, позовні вимоги щодо протиправної бездіяльностя відповідача стосовно ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення позивачу з січня 2016 року по березень 2016 року та з червня 2016 року по лютий 2018 року є обгрунтованими, та такими що підлягають задоволенню, відповідно вимога зобов"язального характеру нарахувати та виплатити за цей період підлягає задоволенню як похідна від основної.

Щодо квітня та травня 2016 року, то, як вказано вище, така була нарахована та виплачена. Відтак, оскільки позивач оскаржує бездіяльність відповідача з позиції того, що індексація не була виплачена взагалі, а розмір виплачених сум не є спірним, то суд вважає, що в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача надати довідку з помісячним розрахунком індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, то така не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою суду від 18.12.2020, з метою встановлення обставин справи, витребувано у відповідача та зобов`язано надати на адресу суду у 15-денний термін з дня отримання ухвали про відкриття провадження, довідку про розмір грошового забезпечення позивача за період проходження служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 (помісячно), із зазначенням в розрізі окремо розміру основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки премії, винагороди), довідку про нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

На виконання ухвали суду відповідачем долучено до відзиву на позовну заяву довідку про фактично отримане грошове забезпечення ОСОБА_1 помісячно за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 та довідку-розрахунок індексації грошового забезпечення за період 01.01.2016 по 28.02.2018. При цьому, відзив на позовну заяву разом із додатками направлено на адресу позивача, у відповідності до ст. 162 КАС України, про що свідчить фіскальний чек.

Таким чином, позивачем отримано довідку з помісячним розрахунком індексації з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов`язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі суд не вирішує.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0549 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2016 та з 01.06.2016 по 28.02.2018.

Зобов`язати військову частину А0549 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2016 та з 01.06.2016 по 28.02.2018.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ); Військова частина А0549 (код ЄДРПОУ - 08540799, місцезнаходження: вул. Стрілецька, 105, м. Вінниця, 21007).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна