
Справа №295/1200/21
Категорія 36
2-а/295/59/21
У х в а л а
про залишення позовної заяви без руху
04 лютого 2021 року
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Стрілецька О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради про адміністративне правопорушення №2 від 12.01.2021 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 гривень.
Дослідивши позову заяву та матеріали, додані до неї, суддя дійшов висновку про необхідність залишення її без руху з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Аналізуючи викладене, суд зазначає, що умовою надання адміністративним судом захисту прав є встановлення їх порушення відповідачем, який перебуває у відповідних публічних правовідносинах із позивачем, проте своїми протиправними рішеннями, діями (бездіяльністю) впливає на його обов`язки, права чи інтереси.
Статтею 218 КУпАП визначено повноваження органів адміністративних комісій при виконавчих органах міських рад щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, в тому числі, передбачене частиною 2 статті 156 КУпАП.
Пунктами 1.1., 2.11. Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Житомирської міської ради визначено, що адміністративна комісія – це колегіальний орган, який утворюється при виконавчому комітеті Житомирської міської ради для розгляду і вирішення справ про адміністративні правопорушення, за винятком справ, віднесених Кодексом України про адміністративні правопорушення до відання інших органів (посадових осіб).Адміністративна комісія користується печаткою та штампом виконавчого комітету Житомирської міської ради.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачене ч. 2 ст. 156 КУпАП, адміністративні комісії діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування.
В даному випадку ОСОБА_1 , оскаржуючи постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності, вказала відповідачем Адміністративну комісію при виконавчому комітеті Житомирської міської ради, разом з тим адміністративна комісія не є органом, який уповноважений діяти від імені виконавчого комітету Житомирської міської ради, а відтак не може бути визнаний належним відповідачем у справі, а тому позивачу необхідно уточнити склад учасників по справі.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Одночасно із позовною заявою позивач подала до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, в якій вказала, що розмір судового збору у сумі 454,00 грн перевищує 5% її річного доходу за попередній рік.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» регулює питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Дослідивши клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення, оскільки позивач не надала докази, які підтверджують її матеріальне становище, а саме - відомості про її доходи за попередній календарний рік.
У клопотанні про звільнення від сплати судового збору позивач вказує, до додатком до клопотання є відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, однак такі відомості до клопотання не долучено, про що канцелярією суду складено акт про відсутність вказаних у додатку документів.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як визначено в ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць складає 2270,00 гривні.
Таким чином, позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 454,00 грн. (2070х0,2) та надати суду відповідну квитанцію, а в разі, якщо позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до закону, необхідно зазначити підстави такого звільнення в позовній заяві (ч.3 ст. 161 КАС України), або навести інші обставини з наданням доказів на їх підтвердження, які можуть слугувати підставами для звільнення позивача від сплати судового збору.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у Жит. обл/Богун. р-н/22030101
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37976485
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача: UA738999980313131206000006831
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Найменування коду класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Богунський районний суд м. Житомира (назва суду, де розглядається справа)
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на те, що позивачем при зверненні до суду з позовом невірно визначено відповідача, позовна заява не оплачена судовим збором, суддя приходить до висновку про необхідність залишення адміністративного позову без руху та надання позивачу строку для можливості усунути виявлені недоліки.
Керуючись ст. ст. 123, 160, 161, 169 КАС України, суддя,-
п о с т а н о в и в:
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Житомирської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків, що не перевищує 7 (семи) календарних днів з моменту отримання копії ухвали.
Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву буде повернуто позивачу зі всіма доданими документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Стрілецька