Постанова № 94615446, 03.02.2021, Великописарівський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
583/4462/20
Номер документу
94615446
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 583/4462/20

Провадження № 3/575/6/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2021 року смт. Велика Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області у складі: головуючого - судді Савєльєвої А.І., за участю секретаря – Доценко Т.Г., прокурора – Скоромного О.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.В.Писарівка, матеріал про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , вихователя-методиста Охтирського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Казка» Охтирської міської ради Сумської області, присяжної Охтирського міськрайонного суду Сумської області,

- за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , виконуючи у 2019 році обов`язки присяжного у Охтирському міськрайонному суді Сумської області, будучи суб`єктом декларування відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідно до п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», всупереч вимогам ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, а саме: строк подання – до 01.06.2020, дата фактичного подання – 27.07.2020.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю, підтвердивши, що вчинила його при вищевикладених обставинах, при цьому пояснила, що в березні 2020 року отримала особистий ключ, однак не змогла зайти в систему, в травні здійснювала ще одну спробу, тому не змогла своєчасно подати декларацію; 24.07.2020 звернулася до служби підтримки за роз`ясненням і після його отримання подала декларацію 27.07.2020.

Прокурор Скоромний О.М. у судовому засіданні вважає вину ОСОБА_1 доведеною в повному обсязі, тому вона підлягає відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності з наступних підстав.

Згідно ст. 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя; присяжні виконують обов`язки, передбачені пунктами 1, 2, 4-6 ч. 7 ст. 56 цього Закону.

Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 7 ст. 56 Закону присяжні повинні виконувати вимоги та дотримуватись обмежень, встановлених законодавством у сфері запобігання корупції; подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжні під час виконання ними обов`язків у суді відносяться до суб`єктів, на яких поширюється дія даного Закону.

Частиною 4 ст. 64 «Про судоустрій і статус суддів» список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.

Рішенням 29-тої сесії сьомого скликання Охтирської міської ради № 660-МР від 23.03.2017 «Про затвердження списку присяжних» ОСОБА_1 обрано до складу присяжних Охтирського міськрайонного суду Сумської області (а.с. 25, 28).

Відповідно до довідок про виконання/невиконання присяжними обов`язків у Охтирському міськрайонному суді Сумської області за 2019 рік встановлено, що ОСОБА_1 виконувала обов`язки присяжного протягом 2019 року, а саме: 09.01.2019, 12.02.2019, 14.03.2019, 12.04.2019, 28.05.2019, 04.07.2019, 09.07.2019, 19.08.2019, 24.09.2019, 11.10.2019, 14.11.2019, 15.11.2019, 26.11.2019, 27.11.2019 та 17.12.2019, що підтверджується також табелями обліку використаного робочого часу по присяжним Охтирського міськрайонного суду Сумської області (а.с. 33-35, 40, 43-46, 49-53, 55-66).

Отже, присяжний Охтирського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 у 2019 році виконувала обов`язки в суді, тому згідно п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією.

Відповідно до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у п.1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України від 17.03.2020 № 530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» присяжний Охтирського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 є суб`єктом декларування.

Згідно з додатком до листа НАЗК від 09.09.2020 № 47-05/47411/20, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 08.09.2020, остання почала роботу над заповненням електронної декларації за 2019 рік 27.07.2020 о 19:15 і подала її 27.07.2020 о 20:07, що підтверджується публічною частиною інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (а.с. 16, 20).

При цьому, 27.01.2020 Охтирським міськрайонним судом Сумської області на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність подання до 01 квітня 2020 року електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік (а.с. 31).

Про технічну справність Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та можливість подання щорічної декларації ОСОБА_1 свідчить лист НАЗК від 24.06.2020 № 71-03/27283/20 (а.с. 18).

Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими суб`єктами декларування, мала можливість заповнити та подати декларацію своєчасно до 01.06.2020.

Отже, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2019 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тому кваліфікацію її дій за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП суд вважає вірною.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання декларації особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

До обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до ст. 34 КУпАП, суд відносить визнання вини, щире каяття, перше притягнення до адміністративної відповідальності.

Суд враховує, що ОСОБА_1 була обізнана щодо строку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, та щодо відповідальності за несвоєчасність її подання, 27.01.2020 Охтирським міськрайонним судом Сумської області на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність подання до 01.04.2020 електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, яке особисто отримала, про що свідчить її підпис на зворотній стороні повідомлення та підтверджується поясненнями у судовому засіданні.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявлятися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування, а також зашкодити суспільним інтересам.

Суд зазначає, що у даному випадку є неможливим застосування ст. 22 КУпАП, оскільки це суттєво знижує ефективність протидії корупції, дозволяє правопорушнику уникнути передбаченої законом відповідальності, тому застосування цієї норми є необґрунтованим та безпідставним.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2021).

Керуючись ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ст.ст. 221, 283 КУпАП,

п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд

п о с т а н о в и в :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень (ГУК Сум.обл/В.Писарівська СТГ//21081100, код одержувача 37970404, рахунок № UA068999980313080106000018546, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998; код доходу бюджетної класифікації до державного бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 гривень 00 копійок (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код одержувача 37993783, рахунок № UA908999980313111256000026001 в Казначействі України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через В.Писарівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя А.І.Савєльєва