
Єд. унік. № 243/10494/20
Провадження № 2/243/411/2021
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
29 січня 2021 року м. Слов`янськ
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мінаєва І.М.
за участю секретаря судового засідання Сорокіної Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов`янського міськрайонного суду Донецької області у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1
вимоги позивача: про стягнення надміру виплачених коштів,
учасники справи: не з`явилися,
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Виклад позиції позивача.
1. До Слов`янського міськрайонного суду Донецької області звернулося Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачка ОСОБА_1 з 09.11.2016 перебувала на обліку в УСЗН Слов`янської міської ради Донецької області, за її заявою була призначена виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.В результаті проведеної відділом державних соціальних інспекторів Управління перевірки про достовірність даних одержання допомоги встановлено, що ОСОБА_1 згідно договору підряду працює у ТОВ «ПАОК» Миколаївка, що призвело до надмірної виплати державних коштів, у розмірі 3165,00 грн. за період з 01.11.2016 року по 30.04.2017 року.
За результатами перевірки ОСОБА_1 надіслано повідомлення № 11-2458/1 від 13 червня 2019 року, № 11-11/3975/1 від 23 вересня 2019 року та № 11-11/693 від 14 лютого 2020 року про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриманої допомоги.
Відповідачка надміру отриману допомогу у добровільному порядку не повернула.
Посилаючись на наведені обставини, просить суд стягнути з відповідачки ОСОБА_1 незаконно отриману нею соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 3165 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
2. Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити, проти ухвалення судом заочного рішення заперечень не має.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Відповідно до ухвали судді від 04.12.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, та відкрито спрощене провадження у справі, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк подати відзив на позов, позивачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання відзиву подати відповідь на відзив, по справі призначено судове засідання (а.с.20).
4. Оскільки відповідачка була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання (стаття 128 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), в судове засідання не з`явилася без поважних причин, а позивач не заперечував проти проведення заочного розгляду справи, судом було постановлено ухвалу про заочний розгляд справи, що відповідає вимогам статей 280-281 ЦПК.
5. Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
IV. Фактичні обставини, встановлені судом.
7. 09 листопада 2016 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Слов`янської міської ради Донецької області, оскільки їй була призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям. Вказана обставина підтверджується заявою ОСОБА_1 про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.8). Зі змісту цієї заяви вбачається, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.
8. Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за період з 01.05.2016 року по 31.11.2016 року, поданої ОСОБА_1 , разом з нею зареєстровані ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 має дохід у виді стипендії, ОСОБА_1 інших доходів крім допомоги УСЗН як одинока матір не має (а.с.6-7).
9. У заяві - зобов`язання від 09.11.2016 року ОСОБА_1 зазначила що зобов`язується повідомити протягом п`яти днів у разі прийняття на роботу, зміну у складі сім`ї, усиновлення, зміни місця проживання та реєстрації або інші обставини, що впливають на розмір та виплату допомоги, окрім того у разі виникнення переплати, зобов`язалась погасити суму у повному обсязі, що підтвердила своїм підписом (а.с.8).
10. Згідно довідки про доходи від 24.10.2016 року, ОСОБА_3 було нараховано за період з травня 2016 року по жовтень 2016 року стипендію у розмірі 2528,00 грн.(а.с.9).
11. Згідно рішення про призначення допомоги сім`ї з дітьми від 19.01.2017 року, ОСОБА_1 було призначено допомогу як одинокій матері (з урахуванням доходів, зазначених в декларації) за період з 01.11.2016 року по 30.11.2016 у розмірі 1239,33 грн., з 01.12.2016 по 30.04.2017 року у розмірі 1389,33 грн. (а.с.11).
12. Відповідно до протоколу індивідуального перерахунку від 05.06.2019 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було виплачено допомогу: за листопад 2016 у розмірі 1239,33 грн., в той час, як з урахуванням її дійсних доходів, повинно було виплачено допомогу у розмірі 711,83 грн., сума переплати становить - 527,50 грн.; за грудень 2016 у розмірі 1389,33 грн., в той час, як з урахуванням її дійсних доходів, повинно було виплачено допомогу у розмірі 861,83 грн., переплата становить - 527,50 грн.; за січень 2017 у розмірі 1389,33 грн., в той час, як з урахуванням її дійсних доходів, повинно було виплачено допомогу у розмірі 861,83 грн., переплата становить - 527,50 грн.; за лютий 2017 у розмірі 1389,33 грн., в той час, як з урахуванням її дійсних доходів, повинно було виплачено допомогу у розмірі 861,83 грн., переплата становить - 527,50 грн.; за березень у розмірі 1389,33 грн., в той час, як з урахуванням її дійсних доходів, повинно було виплачено допомогу у розмірі 861,83 грн., переплата становить - 527,50 грн.; за квітень 2017 у розмірі 1389,33 грн., в той час, як з урахуванням її дійсних доходів, повинно було виплачено допомогу у розмірі 861,83 грн., переплата становить - 527,50 грн. Загальна переплата становить - 3165,00 грн.(а.с.12).
13. Як вбачається з акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення всіх видів державної соціальної допомоги № 11-20/40 від 05.06.2019 року, перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію, в декларації не зазначена інформація про отримані доходи, внаслідок чого були надміру виплачені кошти в сумі 31654,00 грн. за період з 01.11.2016 року по 30.04.2017 року включно (а.с.14).
14. 13.06.2019 року позивачем на адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів (а.с.15). Вдруге повідомлення про необхідність повернення коштів надіслано на адресу ОСОБА_1 23.09.2019 року (а.с.16). Втретє повідомлення про необхідність повернення коштів надіслано на адресу ОСОБА_1 14.02.2020 року (а.с.17).
15. Відповідно до довідки про доходи ТОВ «ПАОК» ОСОБА_1 працює за договором підряду в ТОВ «ПАОК», за період з травня по жовтень 2016 року отримувала заробітну плату у загальному розмірі 6330,00 грн. (а.с.18)
V. Оцінка суду.
16. Відповідно до ч.1 ст.18-1 та ч.1 ст.18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
17. За змістом ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
18. Разом з цим, під час проведення перевірки інформації, викладеної ОСОБА_1 у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, було встановлено, що протягом 2016 року ОСОБА_1 не мала інших доходів крім допомоги на дітей одиноким матерям, в той час в період з травня по жовтень 2016 року вона отримувала заробітну плату у розмірі 6330,00 грн., яка не була зазначена в декларації та не була включена в розрахунок допомоги на дітей одиноким матерям. Дана обставина підтверджується довідкою про доходи ТОВ «ПАОК» (а.с.18), згідно якої ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року по 31 жовтня 2016 року працювала за договором підряду в ТОВ «ПАОК».
19. За змістом п.6 ч.1 ст.3, ч.1 ст.12 та ч.3 ст.13 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність. Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання право в інших формах.
20. Таким чином, судом встановлено, що під час перебування на обліку в УСЗН Слов`янської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги одинокій матері ОСОБА_1 не надала інформацію про заробітну плату, яку отримувала в період з 01 травня 2016 року по 31 жовтень 2016 року в ТОВ «ПАОК». Розмір отриманого нею доходу не був включений під час розрахунку розміру державної соціальної допомоги. З огляду на це, дії відповідачки є недобросовісними.
21. Таким чином належними та допустимими доказами підтверджується, що відповідач діяла недобросовісно, оскільки не виконала обов`язки, покладені на неї ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», а саме подала документи із свідомо неправдивими відомостями та приховала той факт що вона протягом 2016 працювала за договором підряду, отримувала заробітну плату, яку не зазначила в декларації, що вплинуло на виплату державної допомоги. Отже в силу ст. 1212 ЦК України, одержані відповідачем, внаслідок вказаної недобросовісності, кошти допомоги мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області є законними, обґрунтованими та підлягають до задоволення.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
22. Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
23. Позивачем при зверненні до суду із зазначеним позовом було сплачено 2102,00 грн. судового збору, сума якого підлягає відшкодуванню за рахунок відповідачки.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.18-1 та ч.1 ст.18-2, ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 12 та ч. 3 ст. 13 ЦК України, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1 ст. 258, ч. 1,ч. 2 ст.259, ст. 263-265, ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області, незаконно отриману допомогу у розмірі 3165,00 грн. (три тисячі сто шістдесят п`ять грн. 00 коп.) на рахунок UA 978201720343170037000052186, код ЄДРПОУ 25954290, Банк отримувача Держказначейська служба м. Київ.
3. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області, судовий збір по справі у сумі 2102,00 (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) на рахунок UA 038201720344290004000052186, МФО 820172, код. ЄДРПОУ 25954290, Державна казначейська служба України м. Київ.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до /або через відповідні суди.
Повний текст заочного рішення виготовлений 02.02.2021 року.
Суддя
Слов`янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв