Рішення № 94606417, 21.01.2021, Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
213/2430/20
Номер документу
94606417
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

Справа № 213/2430/20

Номер провадження 2/213/83/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2021 року м. Кривий Ріг

Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Алексєєва О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Бабейкіної Н.О., Гусарової О.С.

за участі: представника позивача - Шишова В.М.,

представника відповідача ТзОВ «Дніпропетровськгаз збут» - Товкун А.В.,

представника відповідача АТ "Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» - Мартинової Н.Ю.,

представника третьої особи - Ковальчука О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут», Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити відновлення газопостачання та стягнення коштів за недовідпущений об`єм природного газу,

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся в суд з позовом до відповідачів, в обґрунтування якого зазначає, що 03 серпня 2019 року представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» за дорученням ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» квартира побутового споживача - позивача у справі ОСОБА_1 була відключена від постачання/розподілу природного газу за наявну заборгованість в розмірі 4649,56 грн. Такі дії відповідачів вважають незаконними, оскільки відповідачами не враховано, що позивач є особою з інвалідністю 2 групи та підпадає під дію Закону України «Про статус ветеран війни, гарантії їх соціального захисту», тому має пільги по сплаті за користування комунальними послугами, а саме 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Нарахування заборгованості було проведено за стандартними умовами без врахування пільгових об`ємів природного газу, які надаються позивачу згідно законодавства.

За розрахунками представника позивача споживач ОСОБА_1 не лише не має заборгованості з оплати послуг відповідачів, вона навпаки не використала за період з січня 2017 року по серпень 2019 року 987 куб.м пільгового об`єму природного газу на суму -6415,04 грн, тому вважають, що соціальні нормативи на опалення, приготування їжі та підігрів води з використанням газу, повністю перекривають нараховані об`єми АТ «Криворіжгаз».

Відповідачу відомо, що позивач має вади слуху, у віці 77 років проживає одна, обмежена у користуванні засобами зв`язку, а тому не має змоги передавати покази лічильника щомісячно. Однак, відповідач також порушував свої зобов`язання здійснювати контрольне зняття показів лічильника газу не рідше одного разу на 6 місяців та формувати об`єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показів лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань. Тому порушення відповідачем АТ «Криворіжгаз» своїх зобов`язань в період з 2017 року по квітень 2019 року, потягли за собою нарахування в квітні 2019 року надлишкового об`єму природного газу.

Також в позові представник позивача зазначає, що припинення постачання газу було проведено з порушенням процедури відключення, оскільки відповідачі не повідомили споживача ОСОБА_1 шляхом направлення доручення та письмового повідомлення про припинення постачання/розподілу природного газу до її будинку через заборгованість. У зв`язку з тим, що дії АТ «Криворіжгаз» щодо припинення газопостачання здійснювались на виконання неправомірного доручення ТОВ «Дніпропетровськгаз збут», що полягали у безпідставності та порушенні процедури відключення об`єкта споживача ОСОБА_1 , остання має право на відшкодування збитків у розмірі недовідпущеного об`єму природного газу.

Позивач просить визнати незаконними дії відповідачів щодо нарахування заборгованості в розмірі 4649,56 грн. за послугу газопостачання та щодо припинення постачання/розподілу природного газу позивачу; визнати незаконними дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» щодо приведення об`ємів використаного природного газу позивачу ОСОБА_1 за об`єктом споживання - квартира АДРЕСА_1 , до стандартних умов; зобов`язати ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» за власний рахунок через АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» здійснити заходи з відновлення постачання/розподілу природного газу позивачу; стягнути з ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 6114,27 грн за недовідпущений об`єм природного газу за період з 03 серпня 2019 року по 01 травня 2020 року.

В судовому засіданні позивач пояснила, що вона є інвалідом війни 1 групи, телефонного зв`язку не має через вади слуху. Вона має пільги на оплату комунальних платежів в розмірі 100%. За використання газу понад встановленої норми, вона повинна сплачувати. Однак опалення в її квартирі не відповідало нормам, в квартирі було холодно, тиск газу був низький. Взимку 2018 року вона часто хворіла, була прикута до ліжка, перебувала на лікуванні в травматичному відділенні у зв`язку з переломами.

Вона з`ясовувала щодо нарахування заборгованості та оператор АТ «Криворіжгаз» повідомила, що нарахування за послуги газопостачання в 2018 році здійснювалось без врахування пільг, хоча в управлінні соціального забезпечення повідомили, що ніхто пільги не скасовував. Суму неврахованих пільг виставили їй в заборгованість, через що потім відключили газопостачання до її квартири. Вважає дії відповідачів незаконними.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» у судовому засіданні підтримала викладені у відзиві заперечення проти позову. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

У відзиві представником відповідача зазначено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім`я позивача.

Порядок обліку природного газу встановлений Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» та Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2496 «Про затвердження Правил постачання природного газу», згідно з вимогами яких оператор ГРМ (у даному випадку АТ «Криворіжгаз») - здійснює облік спожитого природного газу, зокрема, визначення спожитих побутовими споживачами обсягів природного газу, а постачальник із спеціальними обов`язками (ТОВ «Дніпропетровськгаз збут») - здійснює нарахування оплати за спожитий природний газ за даними оператора ГРМ і збір коштів за використаний природний газ по населенню.

За даними ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» заборгованість позивача з 01 січня 2017 року по 31 липня 2020 року складає 4663,63 грн.

Нарахування за спожитий природний газ за період з 01 листопада 2015 року по 31 липня 2017 року здійснюється згідно гл.4 розділ 9, п.2 гл.5 розділу г п.1 гл.1 розділу X Кодексу газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30 вересня 2015 року, та Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2496.

Так, оператор ГРМ щомісяця передає ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» обсяги природного газу, для проведення розрахунків із споживачами, на підставі яких ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» здійснює нарахування розміру сплати за спожиті побутовим споживачем обсяги природного газу, за діючою ціною на природний газ.

Відповідно до п.5.3 Типового договору розподілу природного газу, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.

Відповідно п.5 гл.4 розділу 11 Кодексу ГРМ, визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.

Приведення об`єму спожитого природного газу до стандартних умов відноситься до компетенції АТ «Криворіжгаз», а отже, у ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» відсутні повноваження щодо зміни обсягів розподіленого природного газу споживачам, тому вимоги позивача про визнання незаконним дій щодо нарахування заборгованості за послуги газопостачання вважають безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Також у відзиві зазначають, що ТОВ «Дніпропетровскгаз збут» виконало умови, передбачені Правилами постачання природного газу та Типовим договором постачання природного газу, оскільки 26 червня 2019 року було направлено на адресу позивача повідомлення від 31 травня 2019 року про припинення газопостачання та погашення простроченої заборгованості на суму 4515,84 грн, а також в липні 2019 року на адресу АТ «Криворіжгаз» та позивача направлено доручення на припинення газопостачання побутовим споживачам від 24 липня 2019 року, тому вимоги позивача щодо визнання незаконним здійснення припинення газопостачання вважають безпідставними.

Відновлення газопостачання споживачу, відповідно до п.7.3 Договору, може бути здійснено за умови повного розрахунку споживача за послуги з газопостачання за цим Договором або складання Сторонами графіка погашення заборгованості на умовах цього Договору та відшкодування витрат постачальника на припинення та відновлення газопостачання. Оскільки позивачем заборгованість не погашена та не сплачені витрати на припинення та відновлення газопостачання, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання здійснити відновлення газопостачання.

Правилами постачання природного газу чітко передбачена процедура відшкодування збитків постачальником побутовому споживачу, проте позивач не звертався до ТОВ «Дніпропетровська збут» із відповідною претензією. Крім того, необхідною підставою для відшкодування збитків є наявність неправомірного доручення. Проте, в даному випадку, доручення на відключення від 18 червня 2019 року направлено у зв`язку з наявною заборгованістю за спожитий природний газ, що спростовує твердження позивача про незаконність припинення газопостачання.

Позивачем не надані докази, про наявні у неї вади фізичного здоров`я та їх вплив на неможливість виконання договірних обов`язків щодо передавання показів лічильника.

Користування пільгою з оплати комунальної послуги - не може свідчити про безмежні права споживача про споживання послуги і отримання знижки з оплати цієї послуги, але насамперед покладає на споживача виконання певних умов, за яких він може скористатися такою пільгою.

До позовної заяви позивачем не надано жодного доказу, що нею своєчасно було заявлено про право на використання пільги з оплати послуги газопостачання, своєчасно повідомлені обсяги використаного природного газу (кількість використання в кожному періоді обліку), на оплату яких вона мала використати свою пільгу.

З урахуванням викладеного дії АТ «Криворіжгаз» і ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» щодо обліку газопостачання, нарахування за спожитий природний газ за адресою позивача, щодо відключення від газопостачання за адресою споживача вважають законними та обґрунтованими. В задоволенні позову просять відмовити у повному обсязі.

Представник АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» в судовому засіданні позов не визнав, подав відзив на позов, в якому зазначають, що на виконання вимог Закону України «Про ринок природного газу» Постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 було затверджено Кодекс газорозподільних систем (Далі Кодекс ГРМ), який визначає правовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу. Дія цього Закону поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільних систем, споживачів, в тому числі побутових), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Порядок взаємовідносин оператора газорозподільної системи з оператором газотранспортної системи, у тому числі пов`язаних з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до газорозподільної системи, зокрема щодо якості та обліку природного газу (у тому числі приладового), а також з обміном даних щодо заявлених і підтверджених обсягів природного газу та фактичних обсягів розподілу і споживання природного газу, регулює Кодекс газотранспортної системи (далі Кодекс ГТС), затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493, договір транспортування природного газу та технічна угода (за наявності), укладені між сторонами.

Пунктом 1 глави 2 розділу 1 Кодексу ГТС зазначено, що визначення обсягу та фізико- хімічних показників природного газу проводиться за нормальних та стандартних умов.

Примірний Договір купівлі-продажу природного газу з постачальниками природного газу із спеціальними обов`язками для потреб побутових споживачів та релігійних організацій, який затверджений постановою КМУ від 13 липня 2016 року № 444 визначає, що розрахунковою одиницею природного газу є 1 куб.метр приведений до стандартних умов: температура (t) = 20 С, тиск природного газу (Р) = 760 міліметрів ртутного стовпчика (101,325 кПа), а кількість природного газу, яка передається покупцеві, визначається за показниками комерційних вузлів обліку природного газу відповідно до вимог, установлених Кодексом ГРМ. Таким чином, відповідно до п.п.3.1 розділу 3 Типового договору на розподіл природного газу, укладеного між відповідачами у справі за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться 1 м.куб природного газу, приведений до вищезазначених стандартних умов.

Відповідності до умов Договору розподілу природного газу весь об`єм спожитого пририродного газу повинен приводитись Оператором ГРМ до стандартних умов і є обов`язковим для використання у взаємовідносинах між Споживачем та його Постачальником.

Щодо посилання Позивача на постанову НКРЕКП від 23 листопада 2018 року №1502 «Щодо заборони ПАТ «Криворіжгаз» проводити об`єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами», представник відповідача зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 червня 2019 року по справі №640/20477/18, яке залишено без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року, що набрало законної сили, визнано протиправною та скасовано вищевказану постанову НКРЕКП, а отже, АТ «Криворіжгаз» приводить об`єми розподіленого природного газу до стандартних умов у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому вимоги Позивача в цій частині вважають безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до гл.7 розділу 6 Кодексу ГРМ, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках, зокрема, подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання.

Відповідно до п.4.9. розділу 4 Типового договору розподілу природного газу, постачальник має передати оператору ГРМ доручення на відключення від газопостачання та пломбування вхідної запірної арматури споживачів, які мають заборгованість за спожитий природний газ.

25 липня 2019 року АТ «Криворіжгаз» отримало від ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» доручення від 24 липня 2019 року на припинення газопостачання побутовим споживачам за адресою АДРЕСА_1 з 01 серпня 2019 року. АТ Криворіжгаз» 30 липня 2019 року направило позивачу повідомлення від 26 липня 2019 року про припинення/обмеження розподілу природного газу. 03 серпня 2019 року АТ «Криворіжгаз» здійснило припинення розподілу природного газу позивачу ОСОБА_1 шляхом перекриття ввідного крану та встановлення охоронної пломби, про що було складено акт, від підпису якого позивач відмовилась.

До моменту відключення постачання газу позивачем неодноразово було відмовлено від надання показів лічильника, а також сама позивач в період з серпня 2017 року по квітень 2019 року фактичних показань лічильника газу оператору ГРМ не надавала.

Вважають, що припинення розподілу газу за адресою позивача було здійснено правомірно.

Також вказують, що оскільки позивач в порушення п.6 гл.7 розділу 6 Кодексу ГРМ не зверталася до АТ «Криворіжгаз» з письмовою заявою про відновлення розподілу природного газу, не здійснювала оплату заборгованості за раніше спожитий природний газ, а також не сплатила за витрати на припинення та відновлення газопостачання, тому відсутні підстави для здійснення відновлення розподілу природного газу позивачу.

Позивачем не додано до матеріалів справи жодного документу, який би підтверджував, що нею своєчасно та в повному обсязі здійснювалась оплата за спожитий природний газ до моменту його відключення, а також щодо погашення існуючої заборгованості. Просять у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представник третьої особи - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в судовому засіданні підтвердив, що позивач є особою з інвалідністю 1 групи та на підставі довідки МСЕК їй 03.10.2019 видано відповідне посвідчення. До цього часу позивачу була встановлена 2 група інвалідності. Позивач має право на пільги по оплаті комунальних послуг, встановлені законодавством, з моменту видачі посвідчення. Просить розглянути справу та винести рішення згідно чинного законодавства.

Ухвалою Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 червня 2020 року прийнято до розгляду дану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Постановлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року задоволено клопотання представника відповідача ТОВ «Дніпропетровскгаз збут» про виклик свідка та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні показала, що вона працює менеджером із збуту Криворізького відділу продажів ТОВ «Дніпропетровськгаз збут».

За показами оператора ГРМ, які щомісячно передають обсяги природного газу, вони виконують нарахування розміру сплати за спожиті побутовим споживачем обсяги природного газу за діючою ціною на природний газ. В квітні 2019 року отримали інформацію по споживачу ОСОБА_1 за період з квітня 2017 року, до сплати нараховано 8158,42 грн. Але це пільгове нарахування, яке повинно бути відшкодовано з державного бюджету. Щомісячно до 25 числа вони подавали до УПСЗН дані щодо пільгових нарахувань для звіряння. З 01 жовтня 2019 року звіряння пільг не здійснюють. При звірянні по споживачу ОСОБА_1 вибило помилку. Сума передана для звіряння по позивачу за період з 2017 по 2019 рік була підтверджена частково в розмірі 3625 грн, яка була повернута з державного бюджету. Сума 4534,41 грн не була підтверджена, тому вони змушені були виставити цю суму в заборгованість. Після звіряння вони отримали в електронному вигляді реєстр із сумами, які не підтверджені до відшкодування з державного бюджету. Потім отримали письмового листа про відмову у відшкодуванні по пільговикам. Причина відмови по ОСОБА_1 : не вірно нарахована сума підприємством.

Ними була проведена перевірка. Вручити споживачу повідомлення про проведення перевірки не вдалось, оскільки двері квартири ніхто не відчиняв, номера телефону споживача їм не було відомо. З письмовою заявою для перевірки ОСОБА_1 до них не зверталась

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні показала, що вона працює в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної в місті ради. На підставі п.11 Постанови №117 від 29.01.2003 року «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», в редакції яка діяла станом на травень 2019 року, вони проводили звіряння інформації з підприємствами по нарахуванням пільговій категорії громадян для відшкодування таких коштів з державного бюджету.

В травні 2019 року ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» надав інформацію для звіряння, в якій були дані по споживачу ОСОБА_1 за 2017 - 2018 роки. Ця інформація не пройшла перевірку, і комп`ютерна програма вибила помилку: не вірно нарахована сума підприємством, оскільки згідно Постанови №256 від 04 березня 2002 року «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», яка діяла на момент проведення звіряння, слід вносити дані лише за поточний рік. Тому нарахування по ОСОБА_1 за 2017-2018 роки не були підтвердженні, а за 2019 рік - підтверджені та відшкодовані з державного бюджету. В 2017 та 2018 році дані по ОСОБА_1 для звіряння не подавались. УПСЗН проводило звіряння лише то тим пільговикам, яких подавало підприємство постачальник послуг.

За результатами перевірки був складений лист в ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» із зазначенням споживачів та сум, які не пройшли перевірку, для з`ясування обставин.

Повторно дані по споживачу ОСОБА_1 не подавались для звіряння.

Нарахування пільги здійснюється відповідно до Постанови №409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». У споживача ОСОБА_1 встановлено автономне опалення квартири. Пільга розраховується таким чином: опалювальна площа х (помножується) на норму газу для опалення (5,5 на 1 кв.м. опалювальної площі) х на коригуючий коефіцієнт (етажності) = пільгові куби газу, які множаться на ціну газу та отримується сума нарахування. Такий розрахунок застосовується в опалювальний період (з 16 жовтня по 15 квітня). В літній період з урахуванням наявності в квартирі споживача ОСОБА_1 газового водонагрівача та плити для приготування їжі, розрахунок пільги здійснюється виходячи з норми газу - 14 куб. При цьому коригуючий коефіцієнт не застосовується.

Вислухав позивача та її представника, представників відповідачів та третьої особи, допитавши свідків, дослідив письмові матеріали справи, суд вважає встановленими такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.

Встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.46). Посвідченням виданим 02 квітня 2008 року підтверджується, що остання є інвалідом 2 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. 03 жовтня 2019 року позивачу видано посвідчення серії НОМЕР_2 , яким підтверджується, що пред`явник цього посвідчення є особою з інвалідністю 1 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни (а.с.47).

Довідкою з акту огляду МСЕК №629128 від 25 вересня 2019 року підтверджується встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності: перша «Б» з 16 вересня 2019 року безстроково. Причина інвалідності: інвалід з дитинства, внаслідок поранення, отриманого в районі бойових дій під час ВВВ. За висновком МСЕК остання потребує стороннього догляду (а.с.49).

За висновками УЗД черевної порожнини ОСОБА_1 , проведеного 14 серпня 2019 року встановлені хронічні захворювання: хронічний холецистит, хронічний панкреатит, хронічний пієлонефрит. МКД. Кисти обох нирок (а.с.48).

Згідно з довідкою №713 від 06 лютого 2020 року, наданою ОСОБА_1 , остання зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради та дані про неї занесені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за категорією: особа з інвалідністю 1 групи внаслідок війни. Має право користуватися пільгами відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с.52).

Із інформації про зареєстрований осіб, яка наявна в АТ «Криворіжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована 1 особа ОСОБА_1 , яка відноситься до пільгової категорії «інвалід війни ІІ групи 100%», що видно із довідки від 27 липня 2020 року (а.с.64).

Відповідно до розрахунку фактично розподіленого об`єму природного газу по споживачу ОСОБА_1 в період з 2015 по травень 2017 року покази лічильника передавались споживачем через квитанцію про оплату, телефоном або особисто. В лютому 2017 року контролером АТ «Криворіжгаз» здійснювалось зняття показань лічильника, які становили 7673 м.куб., розподілений об`єм природного газу за місяць склав 152 м.куб. В червні 2017 року лічильник газу був знятий на держповірку, покази лічильника становили 7980 м. куб. 26 серпня 2017 року було встановлено лічильник газу з показами 0,38 м.куб. В період з січня 2018 року по березень 2019 року покази лічильника споживачем не передавались, зазначено джерело показників - перерозподіл. 20 квітня 2019 року контролером здійснено перевірку показів лічильника, які склали 1533,67 м.куб. В травні 2019 року покази лічильника були передані споживачем самостійно та склали 1577 м. куб. 03 серпня 2019 року здійснено припинення розподілу природного газу, покази лічильника - 1598,88 м.куб. При зазначенні фактично розподіленого об`єму природного газу з жовтня 2018 року враховувався коефіцієнт, за яким розподілений об`єм приводиться до стандартних умов, що визначений згідно Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показниками побутових лічильників газу у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики від 26 лютого 2004 року №116. Також зазначено, що визначення розподіленого об`єму приведеного до стандартних умов здійснюється згідно вимог Кодексу ГРМ п.2 глави 6 розділу VІ та п.3 глави 1 розділу ІХ (а.с.65). Перевірка контролером показів лічильника 20 квітня 2019 року підтверджується актом обстеження №740 від 20 квітня 2019 року, який підписаний представником ПАТ «Криворіжгаз» та споживачем ОСОБА_1 (а.с.85).

Із довідки «фінансовий стан» абонента ОСОБА_1 видно, що площа квартири останньої 43,8 кв.м., зареєстрована 1 особа, встановлені газові прилади: 2-х контурний котел-1, плита - 1. Споживач користується пільгою - інвалід війни ІІ групи. Станом на березень 2019 року у позивача існувала переплата в розмірі 21,40 грн, покази лічильника - 479м. куб. В квітні 2019 року покази лічильника зазначено 1553 м.куб. нараховано від`ємне значення 68,60 грн, переплата склала 90,00 грн, повернуто 8158,43 грн. В травні 2019 року покази лічильника зазначено 1573 м.куб., сума до сплати -4605,85 грн., борг складає 4515,84 грн, повернуто: від`ємне значення 4451,34 грн. За червень 2019 року покази лічильника зазначено 1599 м.куб. нараховано 119,21 грн, борг - 4635,06 грн, повернуто 77,44 грн. За липень 2019 року покази лічильника зазначено 1622 м.куб. нараховано 79,49 грн, борг - 4714,54 грн, повернуто 69,06 грн. За серпень 2019 року покази лічильника 1599 м. куб., нараховано від`ємне значення 162,94, пеня 27,60, борг - 4579,21 грн, повернуто 4,25 грн. За вересень 2019 року покази лічильника 1599, нарахування відсутні, пеня в розмірі 14,07 грн, борг - 4593,28 грн (а.с.20). За період з вересня 2019 року по грудень 2019 року покази лічильника не змінювались, нарахувань за послуги газопостачання не здійснювалось, нараховувалась лише пеня в розмірі по 14,07 грн. щомісячно. Заборгованість станом на 01 січня 2020 року складає 4649,56 грн (а.с.25).

ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» 26 червня 2019 року направило на адресу споживача ОСОБА_1 повідомлення від 31 травня 2019 року про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості на суму 4515,84 грн (а.с.21,113,114). Повідомлення не вручено адресату з відміткою поштового відділення: за закінченням терміну зберігання (а.с.21 зворотний бік аркуша).

ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» надало голові правління АТ «Криворіжгаз» доручення №49709-Сл-10535-0719 від 24 липня 2019 року на припинення газопостачання побутовим споживачам (населенню), відповідно до якого просили з 08.00 години 01 серпня 2019 року провести роботи по припиненню газопостачання побутовим споживачам (згідно переліку), які станом на 30 червня 2019 заборгували за спожитий природний газ (а.с.66). В реєстрі доручень на відключення від газопостачання під номером 92 значиться споживач ОСОБА_1 , сума боргу 4635,06 грн (а.с.67-69).

Також ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» направило на адресу позивача повідомлення про вищевказане доручення від 24 липня 2019 року, з якого видно, що споживача повідомлено, що Акціонерному товариству «Криворіжгаз» доручено провести роботи по припиненню газопостачання ОСОБА_1 , у зв`язку з наявною заборгованістю 4635,06 грн (а.с.22,115,117). Вказане повідомлення не було вручено останній за закінченням строку зберігання, про що мається відмітка поштового відділення (а.с.22 зворотний бік аркуша).

АТ «Криворіжгаз» склало повідомлення споживачу ОСОБА_1 від 26 липня 2019 року про необхідність оплати заборгованості з газопостачання на суму 4635,06 грн. протягом 3-х днів після направлення даного повідомлення, в іншому разі споживач зобов`язаний надати безперешкодний доступ працівникам АТ для здійснення припинення газопостачання до об`єкту (а.с.77,167). Вказане повідомлення не було доставлено позивачу, відмітка поштового відділення від 22 жовтня 2019 року «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с.78-79).

Із копії акту на відключення (підключення) газових приладів та побутових лічильників газу від 03 серпня 2019 року видно, що в квартирі АДРЕСА_1 абонента ОСОБА_1 по дорученню постачальника здійснено відключення газових приладів через опломбування вхідного крану на ПГ. Акт підписаний представником АТ «Криворіжгаз» та головою ОСББ «Інгулець-10» (а.с.24,81).

Листом від 10.09.2019 року на звернення позивача ОСОБА_1 представником регіональної газової компанії «Криворіжгаз» надано роз`яснення, з якого слідує, що за умови розрахунку за природний газ за показами лічильника споживач зобов`язаний щомісяця станом на 01 число знімати фактичні покази лічильника та протягом 5-ти діб надавати їх оператору ГРМ у спосіб визначений Договором (через особистий кабінет на сайті кr.104.uа, зателефонувавши до контакт-центру; надіславши повідомлення на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 ; вказавши покази газу у платіжному документі; надіславши СМС повідомлення на короткий номер НОМЕР_3 ; через мобільний додаток «104 Mobile»; надіславши повідомлення через месенджер Viber за допомогою чат-боту ІНФОРМАЦІЯ_4. У разі неотримання Оператором ГРМ показань лічильника газу та за умови, що лічильник не оснащений засобами дистанційної передачі даних, обсяг споживання природного газу визначається оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період.

Протягом серпня 2017 року - квітня 2019 року позивач не надавала фактичні покази лічильника, тому обсяги спожитого природного газу визначались оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період. 20 квітня 2019 року працівниками газорозподільного підприємства було здійснено контрольне зняття показів лічильника газу за адресою: АДРЕСА_1 , та виконаний відповідний перерахунок нарахувань по особовому рахунку. 03 серпня 2019 року робітниками Товариства припинено послугу газопостачання за вказаною адресою (а.с.13).

ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» склало повідомлення споживачу ОСОБА_1 від 16 вересня 2019 року про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості і сумі 4579,21 грн в строк до 19 вересня 2019 року (а.с.166).

ОСОБА_1 неодноразово зверталась до керівництва АТ «Криворіжгаз» із заявами з приводу роз`яснення щодо заборгованості по оплаті за природний газ, які були отримані товариством 12 серпня 2019 року та 16 вересня 2019 року (а.с.143,144)

АТ Криворіжгаз» листами від 07 жовтня 2019 року та від 30 грудня 2019 року надавало письмові відповіді ОСОБА_1 на її звернення з приводу роз`яснень по нарахуванню та заборгованості за послуги газопостачання та щодо надання довідки-розрахунку за спожитий природний газ (а.с.90,92).

Із довідки Криворізького відділу реалізації ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» №111 від 14 листопада 2019 року видно, що по особовому рахунку абонента ОСОБА_1 станом на 14 листопада 2019 року борг за користування природним газом складає 4607,35 грн (а.с.165).

Із копії довідки Криворізької об`єднаної міської довідково-інформаційної служби Нова-Ком №165, виданої 14 січня 2020 року видно, що станом на 01 січня 2020 року за адресою позивача нарахувань оплати ТОВ «Дніпропетровськгаз» не здійснювалось, сума до сплати (пеня і газопостачання) становить 0,00 грн (а.с.164). В довідці Нова-Ком №7, виданої 04 лютого 2020 року зазначено, що станом на 01 січня 2020 року сума до сплати за послуги газопостачання ТОВ «Дніпропетровськгаз» становить 4551,61 грн, пеня 83,88 грн, в тому числі нарахування за місяць - 14,07 грн, нарахування за розподіл газу АТ «Криворіжгаз» - 49,42 грн (а.с.164). Станом на 01 травня 2020 року заборгованість позивача за газопостачання значиться в розмірі 4663,63 грн (а.с.162). Суд не може взяти до уваги вказані довідки, оскільки вказані довідки є довідками інформаційного характеру, відповідальність за суми, нараховані до сплати комунальними службами міста несуть підприємства-постачальники послуг.

Листами від 16 грудня 2019 року та від 25 лютого 2020 року позивача запрошували до АТ «Криворіжгаз» для проведення взаєморозрахунків об`єму витрат природного газу, надання роз`яснень та підписання акту звірки (а.с.91, 94). Також позивача було запрошено до Криворізького відділу продажів ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» для проведення звірки нарахувань та оплат за спожитий газ, яке направлено 26 лютого 2020 року (а.с.119,120).

Із листа-повідомлення заступника директора ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» від 12 березня 2020 року направленого до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, видно, що ТОВ «Дніпропетровськгаз збут здійснило все можливе для досягнення порозуміння в частині нарахувань та оплат по особовому рахунку № НОМЕР_1 за спожитий природний газ із споживачем ( ОСОБА_1 ). Остання на запрошення для проведення звірки нарахувань за газ не з?явилась (а.с.118).

Як видно із листа АТ «Криворіжгаз» від 26 травня 2020 року ОСОБА_1 повідомлено про припинення газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 шляхом опломбування газового обладнання та проведення нарахувань за розподіл природного газу згідно п.4 гл.4 розділу ІХ Кодексу ГРС. Також в листі зазначають, що не зважаючи на відключення, згідно п.5 гл.6 розділу VІ Кодексу ГРС, споживач не звільняється від зобов`язання оплати вартості за договором розподілу природного газу, крім випадків розірвання договору (а.с.95).

Таким чином встановлено, що у квартирі позивача за адресою: АДРЕСА_1 , відсутнє газопостачання починаючи з 03 серпня 2019 року по теперішній час.

Чеки, які знаходяться на аркушах справи 138-142 про реєстрацію на прийом до спеціаліста регіональної газової компанії Криворіжгаз, суд не може прийняти як доказ, оскільки вони не містять дати прийому та прізвища особи споживача.

Щодо розгляду звернення ОСОБА_1 АТ «Криворіжгаз» 17 жовтня 2019 року та додатково 25 жовтня 2019 року надало пояснення на ім`я голови НКРЕКП та начальника управління НКРЕКП з приводу постачання природного газу вказаному споживачу та щодо припинення газопостачання (а.с.86-89).

Із листа члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 02 березня 2020 року, наданого на звернення представника позивача ОСОБА_2 , видно, що постачальник має право здійснити заходи з припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ на підставі укладеного договору на виконання робіт. У разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання фіксація припинення газопостачання повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання та/або підписом акта однією незаінтересованою особою (представник ЖЕО, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання в такому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.

Також в листі зазначають, що згідно з поясненнями, наданими АТ «Криворіжгаз», ним 26 липня 2019 року за адресою позивача рекомендованим поштовим відправленням було надіслано повідомлення про припинення/обмеження розподілу природного газу від 26 липня 2019 року. Однак, відповідних підтверджуючих документів АТ «Криворіжгаз» до НКРЕКП не надало, що вказує на можливе порушення останнім вимог глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ в частині порядку припинення газопостачання. Акт на відключення газових приладів та побутових лічильників газу за адресою позивача від 03 серпня 2019 року був засвідчений підписом працівника АТ «Криворіжгаз» та представником ОСББ «Інгулець-10», однак АТ «Криворіжгаз» не було надано до НКРЕКП доказів про направлення вказаного акту за адресою споживача рекомендованим листом з повідомленням (а.с.14-16).

Аналогічні роз`яснення були надані Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в листі від 29 жовтня 2019 року на ім`я позивача ОСОБА_1 (а.с.17-18). Також в листі зазначають, що в період з серпня 2017 року по квітень 2019 року позивач не передавала до оператора ГРМ фактичні покази лічильника газу. Згідно з даними ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» станом на 01 березня 2019 року по особовому рахунку на покази лічильника позивача 479 м.куб. існувала переплата за послуги з газопостачання у розмірі 21,40 грн. Із інформації АТ «Криворіжгаз» 20 квітня 2019 року року працівниками останнього було зафіксовано контрольні показання лічильника газу на рівні 1533,67 м.куб. Станом на 31 травня 2019 року на покази лічильника газу 1572,62 м.куб. виникла заборгованість в розмірі 4515,84 грн, а станом на 30 вересня 2019 року на покази лічильника газу 1598,38 м.куб. обліковується заборгованість за послуги з газопостачання в розмірі 4593,28 грн.

Міністерство соціальної політики України на звернення Криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з питання надання пільг ОСОБА_1 роз`яснило, що для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб, у разі користування газопостачанням площа житла, на яку надається знижка, становить 42 кв.м. опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв.м. на сім?ю (а.с.26).

Із листа начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради від 15 квітня 2020 року №1381 видно, що у разі використання природного газу для індивідуального опалення норма газу становить 4 куб.м. на 1 кв.м. опалювальної площі на місяць в опалювальний період. Опалювальний період для надання пільг установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно (а.с.28).

З мобільного додатку «104 Mobile» представником позивача роздруковані опубліковані роздрібні ціни на природний газ для потреб побутових споживачів за період з квітня 2019 року по квітень 2020 року включно (а.с.33-34).

Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року №329-VIII, визначає правові засади функціонування ринку природного газу України.

Відповідно до ч.1 ст.12 вказаного Закону постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 ст. 13 Закону передбачено, що споживач має право на отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі в розрізі ринку природного газу визначено Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.

Відповідно до п. 3 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначенні терміни, які вживаються у ньому, зокрема:

- оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

- постачальник природного газу (постачальник) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;

- побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Судом встановлено, відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» відповідно до отриманої ліцензії надає послуги виключно по розподілу природного газу та виступає як оператор газорозподільних систем (Оператор ГРМ); Постановою НКРЕКП № 653 від 16.05.2017 р. для ТОВ «Дніпропетровькгаз Збут» видано ліцензію на постачання природного газу.

Відповідно до абз. 3 п.2 Розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, взаємовідносини між постачальником та споживачем регулюються договором постачання природного газу з побутовим споживачем. Даний договір укладається з урахуванням статей Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачем, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Акцептуванням заяви-приєднання є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем ОСОБА_1 здійснювалася сплата за спожитий газ за договором постачання природного газу, що свідчить про фактичне споживання та оплату спожитого природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_4 . Тим самим споживач ОСОБА_1 здійснила приєднання до умов типового публічного договору постачання природного газу побутовим споживачам та відповідно є побутовим споживачем природного газу.

Згідно довідки про фінансовий стан по рахунку НОМЕР_1 встановлено, що нарахування ОСОБА_1 за використаний природний газ здійснюється як інваліду війни II групи. Зазначена пільга розповсюджується на 1 особу. За адресою: АДРЕСА_1 , встановлено газові прилади: газова плита - 1 шт., двухконтурний котел - 1 шт., зареєстровано - 1 особа. В помешканні позивача встановлено газовий лічильник ВК-Т №10714400 (а.с. 20, т.1).

Пільги для ветеранів війни різних категорій визначені приписами Закону України №3551-XII від 22 жовтня 1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зокрема, відповідно до п.5 ч. 1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю);

При цьому, вказаний Закон містить пряме застереження про те, що пільги по оплаті за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) надаються в межах середніх норм споживання.

Згідно ст.1 Закону України №2017-111 від 05 жовтня 2000 року «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти - встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій; соціальні норми і нормативи - показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» №2017 державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

До державних соціальних нормативів належать, зокрема:

- гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від отримуваного доходу;

- соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Приписами ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Отже, системний аналіз наведених норм вказує на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено вирішення питань щодо встановлення державних соціальних стандартів та нормативів у сфері житлово-комунальних послуг, в тому числі і норм споживання.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.

Зокрема, підпунктом 5 п. 3 вказаної Постанови КМУ №409 встановлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.

Крім того підпунктом 5 п. 3 постанови КМУ №409 від 06 серпня 2014 року встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком: для користування послугами з постачання та розподілу природного газу за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць.

Відтак, з наведених вище правових норм вбачається, що діюче законодавство не передбачає надання позивачу права на 100-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг без обмежень норм споживання, оскільки Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено надання таких пільг лише в межах середніх норм споживання (нормативів споживання), право на встановлення, формування та затвердження яких згідно з приписами ст.5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» надано Кабінету Міністрів України.

Відповідно до положень пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу. У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Крім того, згідно п.2 розділу 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 30.09.2015 р. №2496 на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС розповсюджуються «Правила постачання природного газу», затверджені вказаною постановою.

Так, відповідно розділу III зазначених Правил, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. За договором постачання природного газу постачальник зобов`язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором

Ураховуючи положення постанови НКРЕКП від 30.09.2015 р. за №2498, зокрема, п. 1.4 розділу І, п. 2.1 розділу II зазначеної постанови, якою затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам та ст. 32 Закону України «Про ринок природного газу» у їх сукупності, слід дійти висновку, що постачання природного газу побутовим споживачам на підставі публічного договору, передбаченого Правилами, нерозривно пов`язано з існуванням господарського договору між оператором газорозподільної системи АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», який забезпечує замовнику (споживачу) послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених у договорі розподілу природного газу та постачальником - ТОВ «Дніпропетровькгаз Збут», який забезпечує замовнику (споживачу) послуги постачання природного газу (ст. 40 Закону).

Згідно п. 13 Правил розрахунки за послуги з газопостачання проводяться на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Отже, рахунки за послуги з газопостачання здійснюються постачальником на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця.

Додатково слід зазначити, що згідно п. 4.4 Договору постачання природного газу побутовим споживачам передбачено, що об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу споживачем за розрахунковий період визначається одним із нижченаведених способів:

1) за даними Оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та доведені споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу;

2) або за плановими величинами середньомісячного споживання газу в опалювальний або міжопалювальний період.

Пунктом 4 Глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом 5 діб (до 05 числа включно) наступного за місяцем споживання надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

Пунктом 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04 березня 2002 року визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласногозначення, районних бюджетах, бюджетах об`єднаних територіальних громад на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують щомісяця до 10 числа наступного періоду інформацію про суми нарахованих пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та

прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, балансоутримувачами відомчого житла, гуртожитків, управителями багатоквартирних будинків і надсилають фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад.

Підприємства, установи та організації, що надають послуги з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та

наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 10 числа місяця, що настає за

звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об`єднаних територіальних громад та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Обсяг спожитих енергоносіїв, зазначений у реєстрах, що підлягають

перерахуванню, може бути більшим від обсягів нарахованих сум субсидій за наявності у споживача невикористаних сум субсидії у минулих місяцях, що можуть бути використані для оплати послуг відповідно до пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

У зв?язку з тим, що з серпня 2017 року по квітень 2019 позивачем не надавались відомості щодо обсягів спожитого газу, реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та

наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, до виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» не надсилались. Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області №2295 від 15 травня 2019 року сума до відшкодування в розмірі 8283,47 грн не прийнята (не вірно нарахована сума підприємством). Так, не було відшкодовано за період з 19 серпня 2017 року по 30 квітня 2018 року суму в розмірі 4534,41 грн (т.2 а.с. 10, 11). Вказані дії виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області позивачем в адміністративному порядку не оскаржувались.

Враховуючи наведене, суд доходить до переконаня, що дії ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» з нарахування плати за поставлений газ, витрати на який не було відшкодовано, є правомірними.

Щодо вимоги про визнання незаконними дій АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» щодо приведення об`ємів використаного природного газу позивачу ОСОБА_1 за об`єктом споживання - квартира АДРЕСА_1 , до стандартних умов суд зазначає наступне.

Пунктом 5.1 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2498 від 30 вересня 2015 року, визначено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРС та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС.

Згідно пунктом 5.2 Договору визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРС та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим Договором.

Пунктом 5.3 Типового договору передбачено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі.

Згідно положень Кодексу газорозподільних систем для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (k) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 березня 2004 року за № 346/8945.

З огляду на наведене вище, нарахування за спожитий природний газ за адресою: АДРЕСА_1 , здійснюються відповідно до положень Правил постачання на підставі об`єму спожитого по об`єкту споживача природного газу, що визначено за даними Оператора ГРМ відповідно до вимог Кодексу з урахуванням розроблених Міністерством палива та енергетики України Методик та на підставі умов договору з розподілу природного газу.

Згідно з ч. 1 Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, дана Методика призначена для приведення об`єму природного газу (далі - газ), який вимірюється побутовими лічильниками газу (далі - лічильники) в робочих умовах, до стандартних умов за результатами вимірювання об`єму газу низького тиску лічильниками, що не мають спеціальних пристроїв для автоматичного приведення до стандартних умов їх показів у разі зміни температури та тиску газу.

Розрахунки об`єму газу, приведеного до стандартних умов, здійснюються з урахуванням коефіцієнтів коригування показів лічильників, визначених у цій Методиці.

Таким чином, оплата за газ здійснюється за об`єми газу, які приведено до стандартних умов.

Щодо посилання позивача на те, що НКРЕКП постановою від 23 листопада 2018 року №1502 «Щодо заборони ПАТ «Криворіжгаз» проводити об`єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами», встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 червня 2019 року по справі №640/20477/18, яке залишено без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року, що набрало законної сили, визнано протиправною та скасовано вищевказану постанову НКРЕКП, а отже, АТ «Криворіжгаз» приводить об`єми розподіленого природного газу до стандартних умов у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про визнання незаконними дій відповідачів щодо припинення постачання/розподілу природного газу, зобов`язання ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» за власний рахунок через АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» здійснити заходи з відновлення постачання/розподілу природного газу позивачу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: 1) несвоєчасна та/абонеповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; 2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об`єкту споживача та/або його постачальнику; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; 5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу; 6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; 7) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; 9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; 10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим); 11) в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 17 розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015року № 2496 (далі Правила № 2496) якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред`явленням службового посвідчення на об`єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. При цьому в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше ніж через три дні після дати отримання повідомлення.

Постачальник має право здійснити заходи з припинення газопостачання споживачу через залучення до цих робіт Оператора ГРМ. Для цього постачальником має бути укладений з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам. При необхідності здійснення заходів з обмеження чи припинення газопостачання споживачу Оператором ГРМ постачальник надсилає Оператору ГРМ відповідне письмове повідомлення (з позначкою про вручення) про необхідність здійснення ним заходів з припинення/обмеження розподілу природного газу споживачу, копію якого надсилає споживачу (з позначкою про вручення), в якому повинен зазначити підстави припинення, дату та час, коли необхідно припинити розподіл природного газу на об`єкт споживача. У такому разі Оператор ГРМ відповідно до умов укладеного договору на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання, здійснює в установленому порядку припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача, після чого повідомляє про це постачальника.

Побутовий споживач, що має прострочену заборгованість перед постачальником за послуги з газопостачання, не має права протидіяти постачальнику та/або Оператору ГРМ у заходах із припинення газопостачання та на письмову вимогу постачальника має самостійно припинити власне газоспоживання.

Згідно із п. 18 розділу III Правил № 2496 у разі оплати простроченої заборгованості за договором на постачання природного газу до зазначеного в повідомленні про припинення газопостачання часу та завчасного (до дня припинення) надання постачальнику підтвердних платіжних документів (а Оператору ГРМ - копій) газопостачання побутовому споживачу не припиняється.

Згідно із п. 19 розділу III Правил № 2496 припинення газопостачання не звільняє побутового споживача від обов`язку сплатити заборгованість за фактично спожитий природний газ.

У разі порушення споживачем строків оплати за договором постачання природного газу споживач сплачує за вимогою постачальника пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Згідно з п. 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

Згідно з п. 2 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС споживач зобов`язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об`єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобов`язаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.

Встановлено, що 25 липня 2019 року AT «Криворіжгаз» отримане від ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» доручення 49709-Сл-10535-0719 від 24 липня 2019 року на припинення газопостачання побутовим споживачам (населенню), яким ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» доручив AT «Криворіжгаз» на підставі договору, укладеного між ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» і АТ «Криворіжгаз» від 01 травня 2016 року №595/16-П&09-16-4316, з 01 серпня 2019 року з 08:00 год. провести роботу по припиненню газопостачання побутовим споживачам (населенню), які заборгували за спожитий природний газ згідно з переліком, у т.ч. ОСОБА_1 , сума боргу 4635,06 грн.

АТ «Криворіжгаз» направило на адресу позивача повідомлення про припинення газопостачання від 26 липня 2019 року, яке не було доставлено позивачу, відмітка поштового відділення від 22 жовтня 2019 року «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 78-79).

Як зазначалось вище, пунктом 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ встановлено обов`язок Оператора ГРМ надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання з зазначенням дати припинення газопостачання.

З наведеного слідує, що споживач принаймні за три доби має бути обізнаним про дату припинення газопостачання, що надає йому можливість вжити заходів з погашення заборгованості, надавши постачальнику підтвердні платіжні документи. У такому разі газопостачання побутовому споживачу не припиняється (п. 18 розділу III Правил № 2496).

Повернення конверта відправнику 22 жовтня 2019 року без вручення адресату, свідчить про те, що на момент відключення 03 серпня 2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» квартири побутового споживача ОСОБА_1 , відповідачеві було відомо про неотримання споживачем повідомлення про припинення розподілу природного газу.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, щодо незаконності дій відповідача АТ «Криворіжгаз» (адже саме це товариство вчинило ці дії) по відключенню/припиненню газопостачання до квартири побутового споживача ОСОБА_1 03 серпня 2019 року в частині порушення процедури відключення газу.

Відповідно до п. 20 розділу III Правил № 2496 відновлення газопостачання споживачу здійснюється за умови оплати простроченої заборгованості за природний газ за договором або складання між постачальником та споживачем графіка погашення заборгованості та відшкодування витрат постачальника на припинення та відновлення газопостачання.

Пунктом 6 глави 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем передбачено, що відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим звернення споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Разом з тим, пунктом 27 розділу ІІІ Правил постачання природного газу визначено, що постачальник є відповідальним в тому числі за безпідставне припинення газопостачання.

Оскільки встановлено, що припинення газопостачання до квартири позивача відповідачем АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» було проведено незаконно, до теперішнього часу газопостачання споживачеві ОСОБА_1 за адресою її місця проживання не відновлено, а тому порушене право позивача на користування послугами з газопостачання підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» здійснити заходи з відновлення газопостачання позивачу ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_1 .

Вирішуючи позовну вимогу про стягнення з відповідача матеріальної шкоди (збитків), що складаються з вартості недоотриманого газу за період з 03 серпня 2019 року по 01 травня 2020 року у розмірі 6114,27 грн з підстав безпідставного припинення розподілу природного газу споживачу, слід зазначити наступне.

Згідно з пунктом 8.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498, у разі безпідставного припинення (обмеження) розподілу природного газу споживачу оператор ГРМ відшкодовує споживачу вартість недоотриманого природного газу та/або здійснює перерахунок наданих послуг за цим договором відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС до випадків, внаслідок яких Оператор ГРМ компенсує споживачу завдані збитки та здійснює перерахунок наданих послуг, належить безпідставне припинення розподілу природного газу (газопостачання) споживачу.

Порядок компенсації споживачу завданих збитків та перерахунок наданих послуг у разі порушення Оператором ГРМ вимог цього Кодексу визначений главою 6 Розділу ХІ Кодексу ГРС.

Так, згідно з пунктом 1 глави 6 Розділу ХІ Кодексу ГРС за наявності порушень, передбачених пунктом 4 глави 2 цього розділу, за які Оператор ГРМ має компенсувати споживачу завдані збитки та здійснити перерахунок наданих послуг, споживач має подати Оператору ГРМ претензію, складену в довільній формі.

Претензія надається письмово та повинна бути зареєстрована в спеціальному журналі Оператора ГРМ.

Відповідно до пункту 2 глави 6 Розділу ХІ Кодексу ГРС перерахунок наданих послуг Оператора ГРМ та компенсація завданих споживачу збитків здійснюються з урахуванням такого: у разі безпідставного припинення газопостачання (розподілу природного газу) споживачу з вини Оператора ГРМ він відшкодовує споживачу вартість або об`єм недовідпущеного природного газу, що обчислюється, виходячи з підтвердженого обсягу природного газу (норма застосовується щодо споживачів, що не є побутовими) або планового місячного об`єму споживання (норма застосовується щодо споживачів, що є побутовими) на відповідний період за договором розподілу природного газу та з урахуванням періоду безпідставного припинення газопостачання.

У разі якщо безпідставне припинення газопостачання завдало споживачеві матеріальної та/або моральної шкоди, Оператор ГРМ відшкодовує її у добровільному порядку або за рішенням суду.

У разі якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку (пункт 3 глави 6 Розділу ХІ Кодексу ГРС).

Отже, з викладеного вбачається, що компенсація завданих збитків позивачу як побутовому споживачу, на підставі пп. 1 п. 2 глави 6 розділу XI Кодексу ГРМ, внаслідок безпідставного припинення газопостачання, можлива, зокрема, в разі наявності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на відповідний період.

У пункті 1.4 Типового договору розподілу природного газу (до якого приєднався позивач) зазначено, що підтверджений обсяг природного газу - це об`єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, підтверджений оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) та доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Регулятора (НКРЕКП) від 30.09.2015 року №2493.

Аналогічне положенні міститься в абзаці 10 пункту 5 Розділу 1 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496.

Отже, відповідно до спеціального законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, обсяг природного газу вважається підтвердженим споживачу за наявності таких умов:

- наявність договору постачання природного газу споживача з постачальником;

- обсяг природного газу має бути виділений постачальником;

- обсяг природного газу для споживача на відповідний період має бути підтверджений (погоджений) Оператором газотранспортної системи, тобто включений до підтвердженої номінації на відповідний місяць.

За відсутності хоча б однієї з вищезазначених умов обсяг природного газу не може вважатися підтвердженим.

При цьому судом встановлено, що доказів підтвердження (погодження) обсягів природного газу з 03 серпня 2019 року по 01 травня 2020 року із ресурсу постачальника газу, матеріали справи не містять. Позивачем таких доказів суду теж не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем належними та допустимими доказами, не доведено, що обсяг природного газу, з якого обчислено вартість недовідпущеного природного газу, був виділений відповідачем для потреб позивача на відповідний розрахунковий період та підтверджений Оператором ГTC (включений до підтвердженої номінації) у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.

Таким чином, для стягнення вартості недоотриманого природного газу є саме надання споживачеві відповідної послуги з газопостачання, та відповідно, здійснення споживачем оплати за фактично отриману послугу. Оскільки позивачем не надано доказів, що ним здійснювалась оплата за послуги з газопостачання з часу відключення 03 серпня 2019 року по 01 травня 2020 року, тому відповідно підстав для відшкодування вартості недоотриманого природного газу немає, оскільки відповідно, у зазначений спірній період Оператором ГРМ послуги з газопостачання споживачу ОСОБА_1 не надавалися та, відповідно, позивачем оплата цих послуг не здійснювалась.

Отже, позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача матеріальної шкоди (збитків), що складаються з вартості недоотриманого газу за період з 03 серпня 2019 року по 01 травня 2020 року у розмірі 6114,27 грн не підлягають задоволенню.

Виходячи з того, що вимоги позивача задоволено судом частково, з урахуванням приписів частини першої статті 141 ЦПК України, відповідно до якої витрати з оплати судового збору підлягають відшкодуванню пропорційно розміру задоволених вимог та оскільки позивач звільнена від сплати судового збору при подачі позовної заяви, слід стягнути з відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» судовий збір в розмірі 1681,60 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 268, 273, 279, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут», Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій незаконними, зобов`язання здійснити відновлення газопостачання та стягнення коштів за недовідпущений об`єм природного газу - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» щодо припинення 03 серпня 2019 року постачання/розподілу природного газу побутовому споживачу ОСОБА_1 , шляхом перекриття та опломбування запірної арматури на газових приладах квартири

АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» у строки, передбачені п.6 гл.7 розділу VI Кодексу ГРС здійснити заходи з відновлення постачання/розподілу природного газу на об`єкт побутового споживача ОСОБА_1 - квартиру АДРЕСА_1 .

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» на користь держави судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровськгаз збут», код ЄДРПОУ 39572642, юридична адреса: вул. Шевченка,2, м. Дніпро, 49000.

Відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», код ЄДРПОУ 03341397, юридична адреса: пр. Металургів,1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50051.

Третя особа: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 03192342, юридична адреса: пр. Південний,1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50026.

Дата складення повного тексту судового рішення - 26 січня 2021 року.

Суддя О.В. Алексєєв